Filozofické zamyšlení nad cenami rodinných domů a bytů

Filozof

Když chce člověk slušně bydlet, tak je to hodně drahé.

Řekneme, že beru lehce nadprůměrnou mzdu, tzn. nějakých 300 000,- Kč ročně. Kdybych chtěl nějaký bungalov 100m2, tzn. řekněme nějaký uskromněný dnešní standard, tak by mě vyšel jen tento dům tak na 3000000,- bez výbavy.

Snažil jsem se zamyslet nad tím, jestli to je či není hodně a napadlo mě přirovnání. Jak dlouho by mit asi takovýto dům trvalo postavit před 200 lety někde na venkově a to rovněž v nějakém uskroměném standardu tehdejší doby, tzn. kadibudka atp.

Na ty 3 miliony musím dát celkem 10 ročních platů. 10 let musím pracovat na tom, abych si mohl pořídit barák! Pochybuju, že bych před 200 lety musel obětovat 10 let života, abych si postavil dům. Za 2 roky by to bylo a to bych si pálil cihly na pozemku!!!

Tak čím to, sakra, je? A to ani nemluvím o cenách těch hnusných bytů! Prostě to zákonitě znamená, že nám někde mizí naše práce, jinak si to neumím vysvětlit.


Tomas2

  • ****
  • 310
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Filozofické zamyšlení nad cenami rodinných domů a bytů
« Odpověď #1 kdy: 20. 12. 2017, 00:31:22 »
že by před 200 lety nebyly běžné sto metrové bungalovy, ale třiceti pro celou rodinu?

Co ti dnes brání si něco takového postavit vlastními silami? Materiál té doby tě tolik stát nebude, času máš i mimo pracovní život mraky.

Není to tím, že to těch 3M pořizovacích nákladů počítáč topení, bytelnou střechu, kamenné základy, rovné zdi, vodu, elektřinu a vše co před těmi dvě stě lety jsi nemusel řešit.

Stejně tak tě nikdo nenutí mít vlastní byt, můžeš si místo pronajmout, před dvěstě lety jsi pracoval za jídlo a střechu, dnes ti většina výplaty zbyde.

Mluvíš o 3M a přitom mimo krajská města koupíš byt za stovky tisíc.

Karel

Re:Filozofické zamyšlení nad cenami rodinných domů a bytů
« Odpověď #2 kdy: 20. 12. 2017, 00:39:17 »
Když chce člověk slušně bydlet, tak je to hodně drahé.

Řekneme, že beru lehce nadprůměrnou mzdu, tzn. nějakých 300 000,- Kč ročně. Kdybych chtěl nějaký bungalov 100m2, tzn. řekněme nějaký uskromněný dnešní standard, tak by mě vyšel jen tento dům tak na 3000000,- bez výbavy.

Snažil jsem se zamyslet nad tím, jestli to je či není hodně a napadlo mě přirovnání. Jak dlouho by mit asi takovýto dům trvalo postavit před 200 lety někde na venkově a to rovněž v nějakém uskroměném standardu tehdejší doby, tzn. kadibudka atp.

Na ty 3 miliony musím dát celkem 10 ročních platů. 10 let musím pracovat na tom, abych si mohl pořídit barák! Pochybuju, že bych před 200 lety musel obětovat 10 let života, abych si postavil dům. Za 2 roky by to bylo a to bych si pálil cihly na pozemku!!!

Tak čím to, sakra, je? A to ani nemluvím o cenách těch hnusných bytů! Prostě to zákonitě znamená, že nám někde mizí naše práce, jinak si to neumím vysvětlit.

Naše práce mizí už tak, že za ni prostě dostáváme málo zaplaceno.
Německá minimální mzda je 8,84 Euro (227Kč) na hodinu. To je zhruba 36 320Kč měsíčně.
Český medián mezd za třetí čtvrtletí 2017 je 25 181 Kč měsíčně.

Karel

Re:Filozofické zamyšlení nad cenami rodinných domů a bytů
« Odpověď #3 kdy: 20. 12. 2017, 00:42:31 »
Kdežto ceny bytů v Praze nejsou ovlivňovány jenom tím, kolik je za ně ochoten zaplatit čech, ale i tím, kolik je za ně ochoten zaplatit německý důchodce.
Zároveň doporučuji vzít v potaz prakticky nulové úrokové míry hypoték, které hodně pomohly vystřelení cen nemovitostí nahoru. (Protože lidé jsou schopni splácet X korun měsíčně. A tedy si jsou ochotni vzít si až takovou hypotéku, aby měsíčně platili X. A proto jsou ochotni za byt zaplatit tolik, jak vysoká je taková hypotéka..)

Lama

Re:Filozofické zamyšlení nad cenami rodinných domů a bytů
« Odpověď #4 kdy: 20. 12. 2017, 00:43:24 »
Není to tím, že to těch 3M pořizovacích nákladů počítáč topení, bytelnou střechu, kamenné základy, rovné zdi, vodu, elektřinu a vše co před těmi dvě stě lety jsi nemusel řešit.

S tou bytelnou střechou bych se hádal. Nicméně dnes zas máme technologie o kterých se lidem před 100-200 lety nesnilo, produktivita práce vyšší, takže o to by to mělo být zas levnější.

Jedním z problémů mohou být hypotéky, podle mě zvyšují ceny.


an0nim

Re:Filozofické zamyšlení nad cenami rodinných domů a bytů
« Odpověď #5 kdy: 20. 12. 2017, 00:52:23 »
Omlouvam se, ze se nepodepisu.

Bydlet se podle meho nazoru da slusne i za mnohem mene penez, ale pravda, v Praze to nejde (tam nejde ani ten 100m^2 dum za 3M :-) ). Jen to chce neco obetovat a mit fantazii.

Nicmene bavime-li se o mestech kousek od Prahy, pokud clovek chvili vydrzi, najde treba drazby nebo jine cesty, jak si daleko levnejsi bydleni poridit. Napr. jsem koupil dum 30km od Prahy (v jednom 20tis meste) za 200 000, s investici nejakych 70 000 by se do nej dalo nastehovat. Bylo by to nuzne, hnusne, ale bydlet by se tak dalo. Znam lidi co v Praze bydli hur. Cca 90m^2, jedno podlazi. Dum je "vybydlen", uvnitr by byla nutna rekonstrukce elektra, nejaka kamna na topeni + nutno znovu pripojit site, zalatat strechu.

Take se daji koupit ruzne chaty, ktere nemusi byt zdaleka spatne na bydleni, cenovka od 500k vyse (rekneme 20km od Prahy). Vydrazil jsem pozemek za 100k ve velmi exkluzivni lokalite s rozestavenou chatou.

Za tusim +-400k se da koupit pekna drevostavba o velikosti 25m^2, kterou je mozne bez sloziteho papirovani "slozit" na nejaky nestavebni pozemek a ... bydlet tam a nikomu o tom nerikat.  Tato varianta resi ceny pozemku, koupit kus pole hned za vesnici (kvuli sitim) vyjde o nekolik radu levneji nez stavebni pozemek. Videl jsem i reseni, ze byly tyto 2 miniobjekty propojeny "tunelem", takze realne 50m^2 + ten tunel. Vzniklo tim i pekne zakouti na grilovani/etc

filozof

Re:Filozofické zamyšlení nad cenami rodinných domů a bytů
« Odpověď #6 kdy: 20. 12. 2017, 00:56:25 »
Já vám řeknu, kam to mizí. Programuješ u firmy a ta tě prodává za 200000,- zákazníkovi. Ty z těch peněz dostaneš jako osvč tak 70000,- , a zbytek sebere tvůj zaměstnavatel. Z těch 70000,- co dostaneš, ti 50% sebere stát. Z těch původních 200000,- tobě zůstane 35000,-. To máš 17%. Cokoliv děláš v práci, máš z té práce jenom 17%. A teď, pokud by ti před 200 lety trvalo postavit barák tehdejší doby a standardu 2 roky tvé práce, tak kdyby jsi z ní měl jen 17% tak by to bylo kolik? No? 11.7 let!!!!

Kontrolní otázka: jak dlouho šetří průměrný čech na průměrný byt? je to celkem 11 let!!! Podobnost čistě náhodná???

itman

Re:Filozofické zamyšlení nad cenami rodinných domů a bytů
« Odpověď #7 kdy: 20. 12. 2017, 01:35:46 »
Problém je v tom, že 300 000,- je lopatí mzda. Není chyba v tom, že domy jsou drahé, ale spíše v tom, že nic neumí a dostává jak uklízečka. Tyhle peníze jsou pro lidi, kteří nic nenabízejí a jsou lehce nahraditelní. Stroje jejich práci nedělají jen proto, že prostě za 300k žádnou mašinu neseženeš, jen tu živou lopatu.

filozof

Re:Filozofické zamyšlení nad cenami rodinných domů a bytů
« Odpověď #8 kdy: 20. 12. 2017, 02:37:31 »
Problém je v tom, že 300 000,- je lopatí mzda. Není chyba v tom, že domy jsou drahé, ale spíše v tom, že nic neumí a dostává jak uklízečka. Tyhle peníze jsou pro lidi, kteří nic nenabízejí a jsou lehce nahraditelní. Stroje jejich práci nedělají jen proto, že prostě za 300k žádnou mašinu neseženeš, jen tu živou lopatu.

javaman  ::)

Radovan.

Re:Filozofické zamyšlení nad cenami rodinných domů a bytů
« Odpověď #9 kdy: 20. 12. 2017, 04:58:41 »
Cinkali jste klíči? Tak si nestěžujte :-D