Výroba vlastních čipů

Karel

Re:Výroba vlastních čipů
« Odpověď #60 kdy: 18. 07. 2018, 12:41:36 »
...
Proč mě to rozčiluje?
Kvůli takovým přehnaně opatrným žmutům pak děti nesáhnout vůbec na nic.
Já chápu, že vám maminka říkávala: Ty jsi takovej tydýt a nešikovnej, prosím, hlavně na nic nesahej zlatíčko!

Ale prd, přesně naopak. Děti k tomu pustit, ale pod dozorem někoho, kdo tomu rozumí. Všimněte si, že to celé začalo povzdechem někoho, že dnes už neprodají kyselinu dusičnou komukoliv.

Ale takhle svět nefunguje!
Na leptání tišťáků si i 12-ti leté dítě vezme ochranné brýle, rukavice, vhodnou pinzetu a pod dohledem dospělého to dokáže.

Jenže to děcko se koukne na youtube, kde se borec hrabe v chloridu železitém holýma rukama. Leptat ho neučí konkrétní osoba, ale internet. A ten je bohužel zaplavený kandidáty na Darwinovu cenu. Představa, že děcko samo od sebe půjde a koupí si obličejový štít, je dost naivní. Kupte si co chcete a pak to učte vlastní děti. Tak je to správně. Ale představa, že děcko se koukne na něco na youtube a pak si jde samo koupit nějaký sajrajt? Proboha vždyť je tu celý zástup dospělých magorů, co jsou schopni si odlít u známého/v práci/ve škole chemikálii do PET lahve a pak to vezou MHD. A vy předpokládáte, že 12leté děcko, kterému to nikdo nevysvětlil, bude chytřejší?

Ostatně mohu soudit podle sebe: když mi bylo cca těch 12, tak jsem babičku ukecal, aby mi koupila modrou skalici. Tu mladším 18 let neprodali ani za komunistů. Když já jí nutně potřeboval na pokovení klíčů. A kamarád pak donesl i cosi, s čím šlo pozlacovat - nejdříve se to pokovilo mědí, pak se to vyvařilo v tom sajrajtu (zinek?) a pak se to dalo nad plamen. Zlato na počkání! Tedy spíš mosaz, jak jsem se později dozvěděl.

Já obecně dělal pokusů dost, naštěstí to obvykle odneslo jen vybavení domácnosti a oblečení. Třebas když jsem skladoval kyselinu chlorovodíkovou a chlorid železitý v kumbále, kde máma měla věci na uklízení. Po pár měsících komplet zrezly kovové schůdky a nikdo jsme nevěděl proč. Tedy já tušil, ale proč tím zatěžovat rodiče?

Mimochodem, rukavice jsme měli ty velké pro uklízečky, brýle žádné, staré oblečení a když to moc smrdělo, tak mokrý šátek přes pusu. Podstatné je, že až na výjimky se to dělalo s někým, kdo to už alespoň jednou viděl. I tak se ale stávaly chyby, typu že se sehnal peroxid ve velké láhvi. Což není ten problém, ten byl v tom, že jsme nevěnovali pozornost nápisu 30%. Nebezpečnější pak bylo postupovat sám podle návodu. Kupříkladu kniha "Receptář pro elektrotechnika" byla úžasný zdroj dobrodružství.

Vlastně když to tak čtu, tak se zpětně divím, že jsme všichni přežili.

Že je kyselina dusičná jedovatá? No to je. Dýmavá má dokonce i jedovaté výpary.

Znal jsem jednoho - chtěl ukázat jak po vhození kovových pilin do kyseliny vzniká vodík, který jde zapálit. Jenže ten magor si jednou místo kyseliny chlorovodíkové vzal kyselinu dusičnou. Skončil v nemocnici a strašně se divil. Jo, jasně že věděl, že je jedovatá. Jen mu prý nedocvaklo, že je to jedna z těch, co s kovem nedělá vodík a sůl. "No to je" by mohla být dobrá poslední slova.

Ale někdo s mozkem by s tím nemusel mít problém. Ostatně ke každé kyselině, ke každé chemikálii, je technický a bezpečnostní list. Nehledě na to, že než se dostanete k leptání, musíte nejprve zvládnout vytvořit krystal a připravit ho.

Ano, takhle začíná řada úrazů - tož já si ten bezpečnostní list přečetl. No a psalo se tam, že to má nebezpečné výpary a na obalu bylo napsáno, že se to má používat jen ve větraných prostorách. Jenže to píšou na všem, no ne? Jak jsem měl vědět, že zrovna u tohohle to platí?

Takže mám známého, co má od třinácti epilepsii. Lepil si ve svém pokoji letadýlko a pak šel spát. Našla ho jeho sestra jak zvrací a nereaguje. Naštěstí skončil jen s epilepsií, jiné trvalé poškození mozku nemá. Jo jo, samozřejmě, že se to na tom lepidle na bázi acetonu psalo - jen ve větraných prostorách.

Podle mě plácáte ptákoviny, protože to je jediné, co si pamatujete, že vám maminka řekl: "Zlatíčko, čuňátko, prosí, seď v koutku a na nic nesahej, jsi ňouma, levej a k ničemu, než abych ti dovolila i třeba umýt nádobí, ani na mytí záchodů se nehodíš!"

Jestli se k vám takhle vaše maminka chovala, tak to jste musel mít dost smutné dětství. Rozhodně to není standardní chování a docela to vysvětluje váš mindrák.


Bubik

Re:Výroba vlastních čipů
« Odpověď #61 kdy: 18. 07. 2018, 13:06:21 »
Jestli se k vám takhle vaše maminka chovala, tak to jste musel mít dost smutné dětství.

Ke mně se právě chovali tak, abych opatrně zkoušel a postupoval.

Doufám, že v zásuvce nemáte 230V, jak psal Jenda, abyste si náhodou neublížil.
Slyšel jsem o člověku, co se v zásuvce šťoural prstem a zabilo ho to.

Taky doufám, že doma nemáte žádné ostré předměty, tím se může píchnout i zkušený jedinec!

Stejně tak byste neměl chodit ven, co kdyby vás přejelo auto.
Jo a oheň nebo i žárovka pálí, tak si tím nehrajete.

Váš smutný svět plný nebezpečí bych žít tedy nechtěl  ;D

I/O

Re:Výroba vlastních čipů
« Odpověď #62 kdy: 18. 07. 2018, 13:27:20 »
Boha jeho! A taky nepouštět děti na skejt, na kolo, na brusle, na lyže, na fotbal, k vodě, pokud možno vůbec jim neumožnit vycházet, protože by se jim něco mohlo stát. Taky jsme si jako malí hráli s chemikáliemi, leptali tišťáky, vyráběli vodík, míchali výbušniny - a světe div se, všichni máme všechny prsty a obě oči. Zatímco vrstevník, který tyhle "nebezpečné" věci nedělal, jednou skočil po hlavě do neznámé vody... a je od té doby na vozíčku.
Naši rodiče totiž věděli, že zákazy nás od toho stejně neodradí, jen to budeme dělat potajmu. Stačí mít mozek - a děcka, která se věnují takovýmto zálibám, ten mozek obvykle mají poměrně vyvinutý v porovnání s ostatními. Víc dětí se zmrzačilo při kopání s míčem někde u silnice po střetu s autem než při práci s kyselinou.
Taky mě tyhle nesmyslné zákazy štvou. Že se něco neprodává osobám mladším 18 let, to pochopit dokážu. Ale proč se to zakáže úplně? Třeba peroxid vodíku, rtuťové teploměry, různé kyseliny... žárovky, vysavače, hranolky... Hlavně že se všude plká o "neškodnosti" marihuany a pervitin se dnes dá opatřit pomalu v každé vesnici.

JardaA

Re:Vyroba vlastnych cipov
« Odpověď #63 kdy: 18. 07. 2018, 13:37:10 »
Poslední doplnění:

Vyzkoušíš si zapálení aktivní látky (vypadlo mi z hlavy, jak se tomu odborně nadává), která v elektronce spotřebuje i poslední zbytky vzduchu. A podobné ptákoviny.


Říká se tomu getr a je to takový ten zrcadlový, na okrajích černý flek zevnitř baňky. Pokud je ten flek popelavě bílý až odlupující se, elektronka ztratila vakuum, často kvůli prasklině u některé nožičky.
Zapálení není úplně přesný pojem, šlo o silné ohřátí již zatavené baňky zvenku, přičemž getr byl vevnitř :-), ten se odpařil, pak vysrážel (vytvořil onen flek) a vázal na sebe zbytky plynu.

Bubik

Re:Výroba vlastních čipů
« Odpověď #64 kdy: 18. 07. 2018, 14:17:00 »
Třeba peroxid vodíku, rtuťové teploměry, různé kyseliny...

No, ono se to dá poměrně snadno všechno koupit, zrovna nedávno jsem kupoval 50% peroxid vodíku.

https://uklidove-dezinfekce.heureka.cz/peroxid-vodiku-35-kanystr-10l/specifikace/#text

Jen ti to nepošlou:
Citace
Kvůli omezení dle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 98/2013 není prodej fyzickým osobám, které nemají IČ, umožněn při zvolení způsobu dodání přepravní službou. Fyzické osoby bez IČ mohou využít osobní odběr s postupem podle čl. 10 obchodních podmínek.

Samozřejmě kupuji menší množství, protože s litrovkou se lépe zachází i kvůli rozlití.

A pak jsou sajrajty, které doma nechceš, i kdyby to šlo koupit.

Rtuťové teploměry mě taky štvou, trvalo to, ale měřilo přesně. >:(
Naštěstí laserový teploměr měří okamžitě a i levný snad přesněji, ale ty staré kontaktní odporové? stály úplné prd.

Žárovky jsou podvod, neznám nic lepšího a k přírodě šetrnějšího než baňku s wolframovým vláknem, která svítí jednou za měsíc. Proč dávat do sklepa zářivku plnou rtuti?

Říká se tomu getr a je to takový ten zrcadlový, na okrajích černý flek zevnitř baňky. Pokud je ten flek popelavě bílý až odlupující se, elektronka ztratila vakuum, často kvůli prasklině u některé nožičky.
Zapálení není úplně přesný pojem, šlo o silné ohřátí již zatavené baňky zvenku, přičemž getr byl vevnitř :-), ten se odpařil, pak vysrážel (vytvořil onen flek) a vázal na sebe zbytky plynu.
Jojo, dělal jsem to, ale říkali jsme zapálení a teď jsem to dal cvičně do Google a nejsem sám, kdo mluví o zapálení getru.


gdfgdfg



Re:Výroba vlastních čipů
« Odpověď #67 kdy: 19. 07. 2018, 00:10:22 »
Když se tady někteří tak rozohnili, tak bych jen připomněl, že jsem nic neříkal o tom, že člověk nemá na nic sahat. Psal jsem, že má požádat o pomoc někoho zkušeného. Tím mimo jiné roste kolektivní inteligence.

Než aby dítě experimentovalo potají, je lepší, aby experimentovalo s dobrým učitelem. Dobrý učitel podrobuje kritice i učebnice - je schopný nad nimi mít nadhled a vést ke skutečnému poznání - jít cestou experimentu a myšlení. Například se v učebnici fyziky běžně píše, že vlnovou povahu světla lze pozorovat až při rozměrech srovnatelných s vlnovou délkou světla. Což není pravda, stačí se podívat ve vhodné vzdálenosti na vlastní prst a lze na něm vidět ohyb světla. Na překážkách v řádu mm lze zase pozorovat interferenci. Jde jen o to to zkusit a trochu si to prověřit. Je mnoho dalších zajímavostí, které se běžně neví. Další perlička ze světa optiky: Běžně se člověk nedozví, že lze prostým okem pozorovat polarizaci světla na obloze a dokonce podle ní určit světové strany. Opět stačí udělat experiment. Ve světě elektroniky existují pozoruhodně primitivní zapojení, které fungují a byť nejsou production-ready, odhalí něco z tajů elektroniky a dovolí nahlédnout i do historie. Udělat si krystalku pouze z doma vyrobených součástek je fascinující.

Přesto není dobré se ohrozit experimentováním na životě či zdraví. I v té historii se to stalo mockrát. Tehdy ovšem s tím nebyla zkušenost, takže oběti neutrpěli na cti a patří do síně slavných. U domácího kutila, který se blbostí zmrzačí anebo nedej Bože někoho ohrozí... - tam je to trochu horší.