Připojení souboru jako disk

zjh

Připojení souboru jako disk
« kdy: 21. 11. 2017, 22:44:08 »
Zdravím, potřeboval bych drobnou radu. Mám soubor vytvořený z SD karty /dev/sdj pomocí příkazu dd a rád bych jej připojil jako disk. Je to nějakým jednoduchým způsobem proveditelné?

Díky za odpovědi.
« Poslední změna: 22. 11. 2017, 08:52:50 od Petr Krčmář »


mhepp

Re:připojení souboru jako disk
« Odpověď #1 kdy: 21. 11. 2017, 23:15:25 »
Pomocí losetup:
Kód: [Vybrat]
losetup -P -f soubor

zpřístupníš soubor jako blokové zařízení /dev/loopX a parametr -P zajistí vyvoření patřicných zařízení pro případné oddíly, ty pak budou jako /dev/loopXpY.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:připojení souboru jako disk
« Odpověď #2 kdy: 21. 11. 2017, 23:18:16 »
man mount, odstavec THE LOOP DEVICE

Fantomas

Re:připojení souboru jako disk
« Odpověď #3 kdy: 21. 11. 2017, 23:27:02 »
S rootovskymi pravy "mount -o loop /cesta/soubor /mnt/adresar"

zjh

Re:připojení souboru jako disk
« Odpověď #4 kdy: 21. 11. 2017, 23:40:51 »
Díky všem za ryché reakce přes trošku UTFG dotaz. Bohužel mi to právě s tím připojováním jako loop hlásilo chybu, že připojuji celý disk místo oddílu. Ale ten losetup to vyřešil úplně perfektně. Bohužel jsem ho neznal...


mhepp

Re:připojení souboru jako disk
« Odpověď #5 kdy: 22. 11. 2017, 12:24:04 »
Takhle by t o samozřejmě také slo, ale musel by ten obraz obsahovat přímo filesystém. Pokud by obsahoval i oddíl, tak by to (za mne teoreticky) také šlo, neboť můžeš použít parametr offset, který se mi ale nikdy nepovedlo dobře spočítat/najít (moje blbost, vím). Na druhou stranu, proč byh se tím zabýval, když máme losetup.

S rootovskymi pravy "mount -o loop /cesta/soubor /mnt/adresar"

Pavouk106

  • *****
  • 2 394
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:připojení souboru jako disk
« Odpověď #6 kdy: 22. 11. 2017, 12:36:06 »
Takhle by t o samozřejmě také slo, ale musel by ten obraz obsahovat přímo filesystém. Pokud by obsahoval i oddíl, tak by to (za mne teoreticky) také šlo, neboť můžeš použít parametr offset, který se mi ale nikdy nepovedlo dobře spočítat/najít (moje blbost, vím). Na druhou stranu, proč byh se tím zabýval, když máme losetup.

S rootovskymi pravy "mount -o loop /cesta/soubor /mnt/adresar"
Offset spočteš podle počtu bloků začátku prvního oddílu * velikost bloku. Mě se to takhle v minulosti povedlo :-) Ale losetup je dobré znát. Díky za info.

mhepp

Re:připojení souboru jako disk
« Odpověď #7 kdy: 22. 11. 2017, 14:53:23 »
Takhle by t o samozřejmě také slo, ale musel by ten obraz obsahovat přímo filesystém. Pokud by obsahoval i oddíl, tak by to (za mne teoreticky) také šlo, neboť můžeš použít parametr offset, který se mi ale nikdy nepovedlo dobře spočítat/najít (moje blbost, vím). Na druhou stranu, proč byh se tím zabýval, když máme losetup.

S rootovskymi pravy "mount -o loop /cesta/soubor /mnt/adresar"
Offset spočteš podle počtu bloků začátku prvního oddílu * velikost bloku. Mě se to takhle v minulosti povedlo :-) Ale losetup je dobré znát. Díky za info.

Teorii znám, samozřejmě jsem takhle počítal, ale začátek jsem nenašel. Proč? To už nevím. Místo toho jsem objevil losetup, který to umí udělat za mne... ;)

zjh

Re:připojení souboru jako disk
« Odpověď #8 kdy: 22. 11. 2017, 16:17:04 »
Takhle by t o samozřejmě také slo, ale musel by ten obraz obsahovat přímo filesystém. Pokud by obsahoval i oddíl, tak by to (za mne teoreticky) také šlo, neboť můžeš použít parametr offset, který se mi ale nikdy nepovedlo dobře spočítat/najít (moje blbost, vím). Na druhou stranu, proč byh se tím zabýval, když máme losetup.

S rootovskymi pravy "mount -o loop /cesta/soubor /mnt/adresar"

Tak ten výpočet/hledání je na tom právě to nejjednodušší (ať přispěju taky něčím). Pro klasický obraz disku se to najde hned na začátku v prvním bloku (prefix 0x1BE + 8, pro další primární oddíly analogicky 0x1CE, 0x1DE, 0x1EE), kde bývá hodnota 0x800. Ta se musí vynásobit velikostí bloku 512B (0x200) a vyjde nějakých 0x100000 Teď jsem to na zkoušku použil přímo v tom hexa tvaru a funguje. Jinak kde je to vlastně uložené je popsané na Wikipedii, odkud jsem čerpal ty prefixy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Master_boot_record#Sector_layout
https://en.wikipedia.org/wiki/Master_boot_record#Partition_table_entries

Obecně se to, co mám zkušenosti s FAT souborovým systémem, ani nemusí hledat. On totiž hned na začátku má napsaný text, podle kterého je poznat, kde začíná. Takže stačí otevřít v hexa editoru a trošku poscroolovat. Text s typem souborového systému je na řádku s příslušnou adresou. (Třebas Vám to trošku pomůže, když už jste takhle rychle pomohl Vy mi :-))

zjh

Re:připojení souboru jako disk
« Odpověď #9 kdy: 22. 11. 2017, 16:20:34 »
Takhle by t o samozřejmě také slo, ale musel by ten obraz obsahovat přímo filesystém. Pokud by obsahoval i oddíl, tak by to (za mne teoreticky) také šlo, neboť můžeš použít parametr offset, který se mi ale nikdy nepovedlo dobře spočítat/najít (moje blbost, vím). Na druhou stranu, proč byh se tím zabýval, když máme losetup.

S rootovskymi pravy "mount -o loop /cesta/soubor /mnt/adresar"

Tak ten výpočet/hledání je na tom právě to nejjednodušší (ať přispěju taky něčím). Pro klasický obraz disku se to najde hned na začátku v prvním bloku (prefix 0x1BE + 8, pro další primární oddíly analogicky 0x1CE, 0x1DE, 0x1EE), kde bývá hodnota 0x800. Ta se musí vynásobit velikostí bloku 512B (0x200) a vyjde nějakých 0x100000 Teď jsem to na zkoušku použil přímo v tom hexa tvaru a funguje. Jinak kde je to vlastně uložené je popsané na Wikipedii, odkud jsem čerpal ty prefixy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Master_boot_record#Sector_layout
https://en.wikipedia.org/wiki/Master_boot_record#Partition_table_entries

Obecně se to, co mám zkušenosti s FAT souborovým systémem, ani nemusí hledat. On totiž hned na začátku má napsaný text, podle kterého je poznat, kde začíná. Takže stačí otevřít v hexa editoru a trošku poscroolovat. Text s typem souborového systému je na řádku s příslušnou adresou. (Třebas Vám to trošku pomůže, když už jste takhle rychle pomohl Vy mi :-))

Omlouvám se za překlep, sed s/hledat/počítat/g předchozí_příspěvek :-)

nobody(ten pravej)

Re:Připojení souboru jako disk
« Odpověď #10 kdy: 08. 12. 2017, 17:03:30 »
btw: loop zarizeni pro oddily v souboru/image vytvari i primo k tomu urceny nastroj kpartx :-)