Upečení základní desky v troubě

herodes

Upečení základní desky v troubě
« kdy: 29. 11. 2017, 18:39:19 »
Ahojte, nasiel som doma stary nepojazdny notas, ktory sa ani nezapne. Bol v servise, a diagnoza bola odpalena maticna doska. Tak ma napadlo skusit tu maticnu dosku upiect, nakolko na nete to malo dobre ohlasy. Problem je ze som to este osobne neskusal.

Ake su vase skusenosti? Myslite ze na notas ASUS K53SV by to mohlo zabrat? Poprpade ocenim nejake rady :)
« Poslední změna: 30. 11. 2017, 10:20:35 od Petr Krčmář »


Kit

Re:Upecenie maticnej dosky v trube
« Odpověď #1 kdy: 29. 11. 2017, 18:49:31 »
Opravdu ten recept nebyl na pečenou placentu?

Livan

Re:Upecenie maticnej dosky v trube
« Odpověď #2 kdy: 29. 11. 2017, 19:04:37 »
Pečenie dosky v trúbe je krajne riziková záležitosť a možnosť, že sa týmto doska opraví je veľmi nepravdepodobná. Doska obsahuje spústu súčiastok, ktoré sú veľmi citlivé na teploty, ako napríklad kondenzátory, ktoré pri zohriatí na vysokú teplotu môžu vytiecť a tým pádom sa zničiť. Tak isto polovodiče pri teplotách nad cca 110 C sa zničia.

herodes

Re:Upecenie maticnej dosky v trube
« Odpověď #3 kdy: 29. 11. 2017, 19:08:12 »
Nechem tu davat priamo odkazy, aby som neporusil nahodou nejake pravidla, ale ak si vygooglite pecenie maticnej dosky v trube tak vam tie odkazy hned najde :) 250 stupnov na 5 min.

Pavouk106

  • *****
  • 2 398
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Upecenie maticnej dosky v trube
« Odpověď #4 kdy: 29. 11. 2017, 19:13:51 »
Osobní zkušenost. Noťas sice nebyl úplně KO, ale měl už nefunkční konektor pro HDD a USB začaly zmatečně vynechávat -> nebylo už moc odkud spouštět OS... Pečením nebylo moc co pokazit.

Od té doby mi pár lidí říká "Čau, pekaři". Upekl jsem jí, ale:
1) odloupnul se paměťový čip grafiky
2) PCMCIA slotu to teplo nedělá dobře (roztekly se plasty = nepoužitelný; ne, že bych ho kdy použil...)
3) deska samozřejmě KO
4) nabíjení baterie stále fungovalo ;D

Pokud to nejede a není Ti líto času, zkus to. Z desky sundej VŠECHNO - co je přišroubovaný, dolu, co je přilepený, dolu, co je jakkoliv jinak oddělitelně přidělaný, dolu. Patice na CPU to přežije. Desku podlož, aby nebyly součástky v kontaktu s podkladem/plechem (pak se to hne a máš všechno během sekundy přeletovaný o milimetr vedle ;D ).

Už si to nepamatuju přesně, ale tuším, že "pečeme v předehřáté troubě při 210 stupních 10 minut" (to si ještě ověř).

Mimochodem: Na tohle téma jsem tu čekal roky! Díky, konečně jsem někde mohl předat zkušenosti ;D
« Poslední změna: 29. 11. 2017, 19:15:22 od Pavouk106 »


herodes

Re:Upecenie maticnej dosky v trube
« Odpověď #5 kdy: 29. 11. 2017, 19:21:04 »
Budem musiet asi aj najst nejaky poriadny pekac, pretoze ak sa v tom teple trocha ohne zrejme tiez to maticnej velmi nepomoze :D

Pavouk106

  • *****
  • 2 398
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Upecenie maticnej dosky v trube
« Odpověď #6 kdy: 29. 11. 2017, 19:22:23 »
Budem musiet asi aj najst nejaky poriadny pekac, pretoze ak sa v tom teple trocha ohne zrejme tiez to maticnej velmi nepomoze :D
Já si dovolím bejt upřímnej - stejně se to posere ;D

Pavouk106

  • *****
  • 2 398
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Upecenie maticnej dosky v trube
« Odpověď #7 kdy: 29. 11. 2017, 19:28:18 »
Každopádně máš pravdu - chce to pořádnej pekáč a dobrou troubu (aby těsnila a nějak přiměřeně přesně ohřívala). Budu držet palce, nicméně jsem skeptik. Určitě nám sem ale pak napiš, jak jsi dopadl! Třeba Tě pak taky budu oslovovat "pekaři" ;) Jestli je ten noťas teď nefunkční, není důvod to nezkusit ;)

herodes

Re:Upecenie maticnej dosky v trube
« Odpověď #8 kdy: 29. 11. 2017, 19:34:21 »
Jo, zajtra, alebo pozajtra sa na to chystam, dam potom vediet :)

borekz

  • ****
  • 493
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Upecenie maticnej dosky v trube
« Odpověď #9 kdy: 29. 11. 2017, 19:35:35 »
Opravíš letované spoje a zničíš kondenzátory. Opravdu jsou všechny závady způsobené studenými spoji a nikdy zničeným čipem ?

herodes

Re:Upecenie maticnej dosky v trube
« Odpověď #10 kdy: 29. 11. 2017, 19:36:40 »
Este otazka, treba potom pastovat procesor, atd?

Citace
Opravíš letované spoje a zničíš kondenzátory. Opravdu jsou všechny závady způsobené studenými spoji a nikdy zničeným čipem ?

To uprimne netusim, bol som s tym v servise, a povedali len ze je tam odpalena maticna doska, a nova sa neoplati kupovat.

j

Re:Upecenie maticnej dosky v trube
« Odpověď #11 kdy: 29. 11. 2017, 19:39:33 »
... při 210 stupních 10 minut" ...
To je strasne moc ....  Ja bych sel tak na 150-180 (beznej pajeci cin tece nekde mezi 180-200), protoze nepotrebujes aby to uplne teklo, a tak 5min max. Spis pro zacatek min, dopict se to da dycky. V principu to ani nemusis davat do trouby, vykonejsi horkovzdusna pistole by mohla stacit.

Jo a fungovalo to velmi dobre na IBM T40/41, tem totiz driv nebo pozdejs odpadlo vlivem teploty a vadnyho chlazeni GPU. Tudiz stacilo opekat prave pouze to a jeho okoli.

MW funguje taky, jen se tam hur odhaduje vykon/doba/teplota, chce to vyzkouset, a nekterem typum IO to nedela dobre.

volakydegeš

Re:Upecenie maticnej dosky v trube
« Odpověď #12 kdy: 29. 11. 2017, 19:57:34 »
Pečenie dosky v trúbe je krajne riziková záležitosť a možnosť, že sa týmto doska opraví je veľmi nepravdepodobná. Doska obsahuje spústu súčiastok, ktoré sú veľmi citlivé na teploty, ako napríklad kondenzátory, ktoré pri zohriatí na vysokú teplotu môžu vytiecť a tým pádom sa zničiť. Tak isto polovodiče pri teplotách nad cca 110 C sa zničia.

Ak je doska už nefunkčná nemá čo stratiť.

Livan

Re:Upecenie maticnej dosky v trube
« Odpověď #13 kdy: 29. 11. 2017, 20:02:49 »
Pečenie dosky v trúbe je krajne riziková záležitosť a možnosť, že sa týmto doska opraví je veľmi nepravdepodobná. Doska obsahuje spústu súčiastok, ktoré sú veľmi citlivé na teploty, ako napríklad kondenzátory, ktoré pri zohriatí na vysokú teplotu môžu vytiecť a tým pádom sa zničiť. Tak isto polovodiče pri teplotách nad cca 110 C sa zničia.

Ak je doska už nefunkčná nemá čo stratiť.
To je samozrejme pravda, avšak opraví sa to iba v prípade, ak je závadou studený spoj a pri pečení niečo iné nezničí. Šanca tak 1 ku 20.

mistrphp

Re:Upecenie maticnej dosky v trube
« Odpověď #14 kdy: 29. 11. 2017, 20:11:27 »
... Tak ma napadlo skusit tu maticnu dosku upiect, ...
To nemáte tam na východě jídlo?