Používáte někdo 4K 42 palců monitor. Jaké to je?

Používáte někdo 4K 42 palců monitor. Jaké to je?
« kdy: 23. 11. 2017, 19:37:35 »
Předpokládám, že větší monitory by mi mohli zvýšit produktivitu. Protože jinak stále něco hledám, když pracuji třeba s pěti okny na malém notebooku.
Ale na menší 4K monitory je připraven jen MAC OS, ostatní neumí dost dobře škálovat a hrozí problémy s titěrnými písmenky a ikonkami. A s tím se mi drbat nechce, tedy zatím jsem čekal.
Nyní ale přišla doba, kdy se nabízí desítky 4K monitorů o velikosti 40-50 palců s cenou často 10 -20 tisíc Kč.
Viz filtry třeba na Alza.cz.
www.alza.cz/uhd-4k-monitory/18854906.htm#f&cst=0&pg=1&prod=&par237=1016--1397

Tedy problém s titěrnými písmenky už by se neměl vyskytnout bez ohledu na operační systém, widnow manager a podobně. Tedy je vše tak dobré jak se mi zdá?

Máte někdo zkušenost s prací na takovém monitoru? Na co je třeba si dát pozor?

Připadá mi, že dneska nějak všichni zaspávají dobu. Od výrobců hardware, přes ty co dělají operační systémy nebo okenní manažery až po posledního programátora, který se "bojí" zkusit něco nového.


jk

Re:Používáte někdo 4K 42 palců monitor. Jaké to je?
« Odpověď #1 kdy: 23. 11. 2017, 20:04:32 »
Prijde mi normalni mit monitor od sebe na delku paze / asi metr. U 40palcoveho nebo vetsiho monitoru pak ale musim kroutit krkem a je to velmi neprijemne. Navic 110 ppi mi prijde jako docela hruby rastr. Takze bych to bral, jenom kdybych mel monitor dal od sebe, napr. na zdi za stolem (jako televizi).

Co jsem zkousel, nejvic mi vyhovuje 32palcovy 4k monitor, bez skalovani to funguje v pohode a rastr je mnohem prijemnejsi nez 100 ppi na starem 30palcovem monitoru. Podotykam, ze mam zrak v poradku.

Dalsi vec je, ze levnejsi panely maji problemovy obraz a podsviceni: nerovnomerne, poblikavani,...

Tomas2

  • ****
  • 310
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Používáte někdo 4K 42 palců monitor. Jaké to je?
« Odpověď #2 kdy: 23. 11. 2017, 20:37:44 »
používám pouze na fotky, na běžnou práci to je příliš náročné, musíš pořád otáčet hlavu nebo být metr a víc od monitoru. Prakticky stejně mám oblast na kterou koukám a zbytek jsou hluchá místa.

Shizizu

Re:Používáte někdo 4K 42 palců monitor. Jaké to je?
« Odpověď #3 kdy: 23. 11. 2017, 20:37:55 »
Čtyřicetipalcový monitor na práci? Ses zbláznil ne? Ti to během dvou hodin vypálí sítnici i při minimálním jasu a sebelepší technologii. To můžeš rovnou koupit 4K projektor, sednout za okno a promítat desktop na sousedův barák 20 metrů daleko, minimálně ti to tak nezrasuje oči. Jinak opalovací krém a sluneční brýle.

Používám 32" 4K a větší bych nechtěl. I tak ho mám zhruba ve vzdálenosti 150 cm od očí. I kdybych bych byl krátkozraký absolvent doktorandského studia MFF s poruchou autitistického spektra a geniální inteligencí, stejně bych dal přednost 2560p na 32" přes 40" a 4K.

tvoja mama

Re:Používáte někdo 4K 42 palců monitor. Jaké to je?
« Odpověď #4 kdy: 23. 11. 2017, 20:42:08 »
Skúšal som takto pracovať s oknami, ale mne to nevyhovuje (ani na veľkom monitore). Najvhodnejšie riešenie mi prišlo používať dva monitory normálnej veľkosti, pričom jeden využívam ako pomocný monitor - kalkulačka, poznámky, rádio, kalendár, sledovanie procesov, občas pretiahnem okno z hlavného monitoru, keď porovnávam dva súbory, resp ctrl+c ctrl+v pri väčších projektoch a na hlavnom monitore mám maximalizované okná a prepínam si virtuálne plochy.


Jose D

  • *****
  • 850
    • Zobrazit profil
Re:Používáte někdo 4K 42 palců monitor. Jaké to je?
« Odpověď #5 kdy: 23. 11. 2017, 20:45:15 »
..jinak stále něco hledám, když pracuji třeba s pěti okny na malém notebooku..
no, skok z laptopu na jakýkoliv větší monitor bude kvalitativní skok. V kanclu mám dva 24" HD screeny a k tomu ještě obrazovku laptopu, a už si nedokážu představit pracovat jen s notebookem.

Nyní ale přišla doba, kdy se nabízí desítky 4K monitorů o velikosti 40-50 palců s cenou často 10 -20 tisíc Kč.

A jsou to fakt pracovní monitory? Nastavitelný stojan/pivot/úhel? Ale je možný že k 40-50" se už přistupuje jinak/pověsí se na stěnu za stůl a jen se naškáluje velikost prvků..

Připadá mi, že dneska nějak všichni zaspávají dobu. ... po posledního programátora, který se "bojí" zkusit něco nového.

Ani bych neřekl. kluci v práci běžně používaj dva a více monitorů, často jeden nastojato na kód.. btw, mít možnost vidět i delší funkce na jeden pohled mi přišla hodně fajn. Na nezalamované řádky syslogu to ale dobré není.

Re:Používáte někdo 4K 42 palců monitor. Jaké to je?
« Odpověď #6 kdy: 23. 11. 2017, 20:50:06 »
Mam ten 43”Dell. Osobně mi na práci vyhovuje, pro optimální ergonomii bych ho potřeboval mít o cca 10-15cm dál, ale tam už nemam stůl :-)

Zvážil bych prohnutý, na tak velkém plochém displayi jsou levé a pravé kraje v podstatě černé a neviditelné ( cca 3-5mm ), což by opět vyřešila větší vzdálenost.

Doporučuju nejdříve půjčit, jestli Vás z toho třeba nebude bolet hlava. A nedejte na první dojem, je to velká změna a je třeba se na to adaptovat

Jestli jste fanda highRes monitorů, tak ruce pryč.


mistrphp

Re:Používáte někdo 4K 42 palců monitor. Jaké to je?
« Odpověď #7 kdy: 23. 11. 2017, 21:02:24 »
Předpokládám, že větší monitory by mi mohli zvýšit produktivitu. Protože jinak stále něco hledám, když pracuji třeba s pěti okny na malém notebooku.
Člověk co to myslí s programováním vážně by na menším monitoru nepracoval. Malé monitory maji lopaty kterým je jedno že tráví čas přehrabováním oken.

Odhaduji, že velký monitor mi měsíčně přinese tak 40 000 navíc V PRODUKTIVITĚ PRÁCE.

Re:Používáte někdo 4K 42 palců monitor. Jaké to je?
« Odpověď #8 kdy: 23. 11. 2017, 21:29:46 »
Se tady snazite tvarit jako IT forum a pak davate rovnitko mezi velikost monitoru a produktivitu.
Velikost monitoru nema vliv na zobrazene mnozstvi informaci.

Jestli si nekdo chce zvetsovat pismo tak proc si porizuje 4k monitor?

BTW 24" bylo kousek malo i pro me a to mam zrak perfektni, pres 30" uz je to zase na ukrouceni hlavy.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Používáte někdo 4K 42 palců monitor. Jaké to je?
« Odpověď #9 kdy: 23. 11. 2017, 23:04:18 »
Díky za názory.
Zatím to vypadá, že co člověk to názor. Někdo, zdá se, se rád pinoží jen s běžným notebookem/monitorem a nechce si připustit, že větší rozlišení zvýší produktivitu.

Jiní zase mají dva běžné monitory - to mám i já. Dva na na vejšku.  Viz obrázek. Windows managera Awesome. Výhoda je, že mohu přepínat plochy na obou monitorech nezávisle. Trochu problém je, že se mi nechce stávat z postele a často pracuju s notebookem v posteli a to je pak o poznání horší. Je otázka jestli by mě 4K z té postele vytáhnul.

Ale 4K monitor, přeci jen znamená ještě dvojnásobné rozlišení oproti dvěma běžným monitorům. Ale na druhou stranu zase se s tím asi bude hůře pracovat, protože Window manažeři zaspali. Nejsem si jistli se na 4Kvlezou všechny moje okna a přepínání bude asi docela opruz. A rozkládání oken dost možná také.

Někdo má rád 24 palců 4K  někdo 40 palců a s tím že by měl být monitor ještě trochu dál. Možná by opravdu mohlo stačit něco jako 32 palců, a nedívat se z takové dálky.
Menší monitor bude dost možná kvalitnější.

Vyřešit to dobře mi připadá docela věda, ale přitom z mého okolí to nikdo neřeší a všichni mají tendenci se pižlat s jedním obyčejným monitorem nebo notebookem. Věřím že jim to snižuje produktivitu práce třeba o 20%. Kdyby své postupy přizpůsobili větším monitorům tak i více procent.




JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Používáte někdo 4K 42 palců monitor. Jaké to je?
« Odpověď #10 kdy: 23. 11. 2017, 23:50:14 »
Ale 4K monitor, přeci jen znamená ještě dvojnásobné rozlišení oproti dvěma běžným monitorům.

No a? Vy na tu vzdalenost poznate rozdil a to i pri praci s textem? Pokud ano, tak si z toho nic nedelejte. Zkazite si oci a bude vam stacit 1280x1024.

dustin

Re:Používáte někdo 4K 42 palců monitor. Jaké to je?
« Odpověď #11 kdy: 24. 11. 2017, 00:05:54 »
Zřejmě měl na mysli 4k 40" a rozlišením myslel plocha. Ta se opravdu hodí.

Mám 32" a na jeden monitor je to pro mě tak akorát max. Větší plochý by mi už nevyhovoval. Zbylé dva monitory mám po stranách, aby to bylo trochu do oblouku. Ty jsou při vývoji plné pořád.

Re:Používáte někdo 4K 42 palců monitor. Jaké to je?
« Odpověď #12 kdy: 24. 11. 2017, 00:10:53 »
Ale 4K monitor, přeci jen znamená ještě dvojnásobné rozlišení oproti dvěma běžným monitorům.
No, paklize za "bezny monitor" budu povazovat FullHD rozliseni tak skutecne mate pravdu - 4k znamena totiz ctyrnasobne rozliseni.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Používáte někdo 4K 42 palců monitor. Jaké to je?
« Odpověď #13 kdy: 24. 11. 2017, 00:13:19 »
Věřím že jim to snižuje produktivitu práce třeba o 20%.
Nelze pausalizovat. Zalezi na profesi. U kreativni grafiky/videa atd to bude jiste jeste vice, ale u programovani vetsinou pracuju kdyz premyslim, pak trochu kdyz ctu/hledam, pak jeste mene kdyz pisu kod a uplne nejmene prepinanim oken.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

okiogmeio

Re:Používáte někdo 4K 42 palců monitor. Jaké to je?
« Odpověď #14 kdy: 24. 11. 2017, 06:07:02 »
Já teda jsem na 2x25'' (2560*1440), jeden landscape, druhý pivot. Vyhovuje mi to, necítím potřebu mít něco dalšího/většího nebo že to je málo.
Na 1920*1200 to nebylo úplně marný, ale cítíl jsem se trochu omezeně, že to není úplně ono. Okna musely být ve fullscreenu a přepínaly se na taskbaru. Na 2560*1440 se dá vpohodě mít okna programů velikosti 1920*1080 a jen se překrývají, líp se mezi nimi přechází a mám lepší přehled, co kde mám. Když chci větší, tak okno prostě zvětším nebo dám na pivota (běžně zaparkovaný outlook a poznámky/todo list). Hlavní přínos je podle mě to nepřepínání fullscreen oken z taskbaru ale jen překlikávání překrývajících se oken, které mě tolik nevytrhává z kontextu a líp a přirozeněji se mi přechází přímo kam chci.
Jeden Full-HD je zoufale málo - musí se dělat ve fullscreenu a pořád přepínat, trhájí se tím myšlenky a přechází se úplně. Teď mám všechnu běžnou agentu pořád viditelnou bez přepínání a až se toho zrovna víc nakupí, tak jen překlikávám vyčuhující části oken, ne komplet celý kontext.