Desktopová distribuce pro RPi3

TomBA

Re:Desktopová distribuce pro RPi3
« Odpověď #15 kdy: 19. 11. 2017, 17:51:16 »
IMO klíčový je záměr tazatele: "na přechodnou dobu, základní desktop, v šupleti 2x RasPi".
S dobrou kartou je Rpi3 víc než rovnocenná chromebitu, a ten se pro kancelář využít bez problému dá.

Čítal som to inak:
Potřebuji pro přechodné období základní desktop a nechce se mi kupovat na to extra PC......
.... případně jestli někdo doporučí nějakou jinou smysluplnou možnost.
Podľa mňa znela pôvodná otázka takto. Preto som ponúkol jednoduché riešenie.

TomBA : som z BA a mám záujem o ten HP ProBook 4510s
Ak sa autor pôvodného príspevku nevyjadrí, nie je problém.


nobody(ten pravej)

Re:Desktopová distribuce pro RPi3
« Odpověď #16 kdy: 19. 11. 2017, 20:55:02 »
Rozhodně se vyhni raspbianu, má to nějaké podělané PIXEL alias LXDE, což je obdoba windows 98, je to až příliš jednoduché, například systray panel můžes customizovat do zblbnutí, ale jak je to jednoduché, ale až stupidní
Rozhodne se vyhnout jednoduchym az stupidnim komentarum alias od Grundl ;-)
pro info PIXEL je primo LXDE+PixelTema+PixelIkony+PixelWallpaper+PixelFonty, nicmene nahradit LXDE pomoci Xfce sem radil (z vlastni praxe na RPi2 i RPi3) uz "nahore"... neni to ale kvuli rychlosti, ale prehlednosti a vice moznostem co Xfce nabizi, zaroven to neni o tom se vyhnout raspbianu, protoze do nej lze samozrejme z repositaru nainstalovat jine prostredi a co vic je tam odladene Chromium a dalsi veci pro RPi...

Chtělo by to něco s waylandem, viděl jsem demo, kde to běhá svižně. Raspbian měl problém s 1080p videem v chromium, nevím jestli to bylo akcelerované.
Pracoval si s LXDE/Xfce a Raspbianem nazivo? nebo si jen koukal na videa? pozadovat/potrebovat waylandu je v dane situaci naprosto absurdni, znamenalo by to zaroven pouzit Gnome3 a to uz je preci jen o dost narocnejsi nez Xfce/LXDE a i kdyby GNOME s Waylandem bylo rychlejsi porad to bude o dost pomalejsi nez to dostatecne rychle na X11 provozovane, Xfce nebo LXDE...

Trupik

Re:Desktopová distribuce pro RPi3
« Odpověď #17 kdy: 19. 11. 2017, 21:16:44 »
Ladislav Jech: Bylo by možné si pokecat o Gentoo na RPi? Používám Gentoo na všem kromě ARMů, rád bych to dotlačil i do RPi. Kdyžtak soukromá zpráva, pokud by to nebyl problém. Díky!
Ak by sa Ti neozval, tak tu je nejaké samoštúdium:
https://www.root.cz/clanky/distcc-kompilujte-distribuovane-a-rychle/
https://wiki.gentoo.org/wiki/Distcc/Cross-Compiling

Kit

Re:Desktopová distribuce pro RPi3
« Odpověď #18 kdy: 19. 11. 2017, 21:20:24 »
WMii by na RPi mohlo běhat docela svižně.

Pavel Tišnovský

Re:Desktopová distribuce pro RPi3
« Odpověď #19 kdy: 19. 11. 2017, 21:38:41 »
WMii by na RPi mohlo běhat docela svižně.

jj běhá bez problémů. Na RPi obvykle není window manager tím prvkem, kde je nejvíc znát zpomalení. Velmi dobře funguje i3, WMii, Fluxbox, LXDE ale klidně i XFCE. I nativní klienti (zmíněný Thunderbird) celkem ujdou, i když se semtam zadýchají. Dobrej je Gnumeric, pokud si někdo chce hrát s tabulkama. Co to ale spolehlivě zabije, jsou webové aplikace (G-cokoli), tam to chce něco silnějšího nebo čekat.


nobody(ten pravej)

Re:Desktopová distribuce pro RPi3
« Odpověď #20 kdy: 20. 11. 2017, 17:01:39 »
[...] Co to ale spolehlivě zabije, jsou webové aplikace (G-cokoli), tam to chce něco silnějšího nebo čekat.
treba G-Mail je ve Firefoxu nepouzitelnej, ale v Chromium se to chova v pohode, pocitove dost podobne jako na Atom D525...
obecne je Chromium na RPi mnohemmnohem rychlejsi nez FF, nebylo to vzdy, ale od te doby co Raspbian dal Chromium jako vychozi prohlizec to tak je, tehdy doslo k odladeni Chromium, kodeku a HW akcelerace...

Grundl

Re:Desktopová distribuce pro RPi3
« Odpověď #21 kdy: 25. 11. 2017, 00:31:36 »
Pracoval si s LXDE/Xfce a Raspbianem nazivo? nebo si jen koukal na videa? pozadovat/potrebovat waylandu je v dane situaci naprosto absurdni, znamenalo by to zaroven pouzit Gnome3 a to uz je preci jen o dost narocnejsi nez Xfce/LXDE a i kdyby GNOME s Waylandem bylo rychlejsi porad to bude o dost pomalejsi nez to dostatecne rychle na X11 provozovane, Xfce nebo LXDE...
Ano, je to zastaralé až smrtelně jednoduché DE,s hnusnými pluginy, které nesjou promyšlené. FluxBox a OpenWM (nebo OPenBOx, to kdysi na ArchBanglinux) je aspoň konfigurovatelné do mrťě. Něco, u čeho nebyl designér, ale slepý programátor.

Na blozích se pěly oslavné ódy na wayland, že je mnohem rychlejší  než pravěké X11.

A Proč Wayland implikuje gnome. Gnome bych nikdy nechtěl. Chci KDE Plasma, to mám rád, má spoustu možností "user friendly" přístupných.
Nevím, jak moc to KDE bude grafika zvládat, vím že má mraky animací , stímů a glow, které nechci, mě jde o funkčnost  a spoustu tlačítek a něco, co aspoň netrhá oči, al zároveň vypadá.

nobody(ten pravej)

Re:Desktopová distribuce pro RPi3
« Odpověď #22 kdy: 25. 11. 2017, 15:46:08 »
Ano, je to zastaralé až smrtelně jednoduché DE,s hnusnými pluginy, které nesjou promyšlené.[...]
Takze jsi zkousel jen LXDE... zkus Xfce.

Na blozích se pěly oslavné ódy na wayland, že je mnohem rychlejší  než pravěké X11.
tak zkus tu ARM Fedoru, nejspis ma Wayland a GNOME3 ;)

A Proč Wayland implikuje gnome. Gnome bych nikdy nechtěl. Chci KDE Plasma, to mám rád, má spoustu možností "user friendly" přístupných. [...]
protoze GNOME je jedine co podporuje Wayland taknejak pouzitelne, KDE Plasma je s podporou waylandu v plenkach...b

FuturoCZ

Re:Desktopová distribuce pro RPi3
« Odpověď #23 kdy: 25. 11. 2017, 20:11:22 »
Řešil jsem něco podobného, ale nakonec jsem si nechal udělat "rychlejší" virtuál na vzdáleném serveru,
na Raspberry jsem dal jen tohle http://rpitc.blogspot.cz - RPiTC v3 1.12 release.
Potřebuju alespoň 1,5Mbs upload ke vzdálenému serveru a jede to svižně :-)
Výhoda je, že u tohohle řešení už jsem doma zůstal :-) :-) :-)

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Desktopová distribuce pro RPi3
« Odpověď #24 kdy: 25. 11. 2017, 21:08:25 »
Potřebuju alespoň 1,5Mbs upload ke vzdálenému serveru a jede to svižně :-)

Hm, kolik je takovy typicky ADSL upload? Vim o miste, kde mam 20 KB /s.