Síťování v RH/Fedoře/CentOS

Síťování v RH/Fedoře/CentOS
« kdy: 06. 11. 2017, 22:34:45 »
V případě, že provozujete $subj na serveru, používáte NetworkManager, nebo to radši odinstalujete a vracíte se k network.service? Případně, proč jedno nebo druhé?

Díky za názory...
« Poslední změna: 07. 11. 2017, 00:01:52 od Petr Krčmář »


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:síťování v RH/Fedoře/Centosu
« Odpověď #1 kdy: 06. 11. 2017, 22:58:37 »
K cemu presne by vam byl NetworkManager na serveru??

Re:síťování v RH/Fedoře/Centosu
« Odpověď #2 kdy: 06. 11. 2017, 23:11:52 »
K cemu presne by vam byl NetworkManager na serveru??

Na Centosu je ve standardni instalaci (instaluju @core) a je spusteny. Debian takove vymozenosti nema, tak se ptam jestli se to naucit a zacit pouzivat, nebo radsi vyhodit pryc ;-)

asdf123

Re:síťování v RH/Fedoře/Centosu
« Odpověď #3 kdy: 06. 11. 2017, 23:41:36 »
pri fedore to je dobre akurat tak na profily na wifi :) gui wifi applet je zavisly na NM. Pri servroch ked mas jednoduchu konfiguraciu, ie. staticke/dhcp ipcky, vlany,  bondy atd, tak to mas ajtak uz v nejakom deployovacom toole natemplatovane configy a nepotrebujes robit to iste nejakymi prikazmi ktore vyuzijes raz pri initial configu...

Tomas2

  • ****
  • 310
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Síťování v RH/Fedoře/CentOS
« Odpověď #4 kdy: 07. 11. 2017, 08:41:32 »
NM nechávám na serverech jen v případě, kdy potřebuji mít wifi, což jsem ještě nepotřeboval. Běžně se vypíná, nemá co zasahovat do konfigurace.


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Síťování v RH/Fedoře/CentOS
« Odpověď #5 kdy: 07. 11. 2017, 09:15:03 »
NM nechávám na serverech jen v případě, kdy potřebuji mít wifi, ....

Pricemz lze dratove ifacy vyradit ze spravy NM.

orm

Re:Síťování v RH/Fedoře/CentOS
« Odpověď #6 kdy: 07. 11. 2017, 09:41:22 »
NetworkManager ma tu vyhodu, ze poskytuje standardizovane rozhrani pro spravu site napric ruznyma distribucema. Coz je obcas fajn, protoze kazda distribuce to ma jinak.

NeworkManager jsem dlouho nemel rad, ani nevim proc, ale po tom co jsem delal nejake certifikace na RHEL, tak jsem zjistil, ze to tak hrozne neni a konfigurace site na RHELu se mne dela lepe pomoci NM nez pomoci promenych v souboru. Na debianu, ale zustavam bez NM, protoze tam mne konfiguracni soubory prijdou lepsi/hezci a neni duvod sahat k NM.

JaSam

Re:Síťování v RH/Fedoře/CentOS
« Odpověď #7 kdy: 07. 11. 2017, 09:51:53 »
Nechavam zapnuty. nmcli je celkom pekna vec a strasne nerad sa hrabem v ifcfg filoch.
A zaroven:
Deployujes RedHat sluzbu? Prerekvizita je vzdy mat NM.

Tomas2

  • ****
  • 310
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Síťování v RH/Fedoře/CentOS
« Odpověď #8 kdy: 07. 11. 2017, 10:53:42 »
je to o tom jak to člověk potřebuje, dokážu si představit, že NM je užitečný. Prozatím ale spíše přidělává práci na clusterech, na kterých jsem pracoval.

Běžně totiž konfigurace je generována a spravována z venku, je nežádoucí dělat změny přímo na samotných serverech, ifcfg soubory bývají jen pro čtení, někde dokonce pouze připojeny read-only vzdáleně. Různorodost různých infinibandů, 100GbE sítí, specializovaných driverů, rdma atd. vůbec nesvědčí NM a má v tom několik bugů.

Jistým omezením je i zastaralost infrastruktury, audit procesů a ostatních věcí, které jsou závislé na konfiguracích sítí po staru a do epochy NM ještě nevyspěly.

Re:Síťování v RH/Fedoře/CentOS
« Odpověď #9 kdy: 07. 11. 2017, 11:35:24 »
Server konfiguruju ansiblem, jednoducha konfigurace se dvema sitovkama a dvema statickyma routama.

Zkousel jsem pres nmcli, ale pote co mi
Kód: [Vybrat]
nmcli con sh ukazovalo sitovky vickrat a nebyl jsem schopny se toho zbavit, zacal jsem googlovat jestli je to spravna cesta. Aktualne tedy z templatu generuju ifcfg- skripty a vse jede.