Jak vypnout emaily od CZ.NIC (ověření správnosti údajů)

Lol Phirae

Re:Jak vypnout emaily od CZ.NIC (ověření správnosti údajů)
« Odpověď #30 kdy: 20. 11. 2018, 22:29:44 »
Mimochodem netušíte, jaký je důvod že Nic tak tlačí na MojeID?

Nevím. A (bohudík) nemáme žádné jiné domény (většinou jde o TLD), kde by správce mnohokrát ročně spamoval kontakty nesmysly s ověřováním. Fakt už té motivaci nerozumím a nechápu, proč mám být potřetí za dva měsíce zasypán várkou těchto nesmyslů (2x od CZ.NIC a potřetí od registrátora s jejich "soutěží" o flashku.)

 >:( >:( >:(


Lol Phirae

Re:Jak vypnout emaily od CZ.NIC (ověření správnosti údajů)
« Odpověď #31 kdy: 20. 11. 2018, 22:33:43 »
(většinou jde o TLD)

Eh. Míněno samozřejmě gTLD.

jouda

Re:Jak vypnout emaily od CZ.NIC (ověření správnosti údajů)
« Odpověď #32 kdy: 21. 11. 2018, 00:31:36 »
Pokud mate pocit ze je to obchodne sdeleni ke kteremu jste nedal souhlas, klidne je muzete napraskat na UOOU...
Proč? Jen mi přišlo trochu smutné, že CzNic, který má jinak i venku velmi dobrou odbornou pověst, má tohle zapotřebí (a alespoň jednoho potenciálního uživatele - mě - tím vnucováním od mojeID odradil).

kkt1

  • *****
  • 796
    • Zobrazit profil
Re:Jak vypnout emaily od CZ.NIC (ověření správnosti údajů)
« Odpověď #33 kdy: 21. 11. 2018, 07:10:39 »
Pokud mate pocit ze je to obchodne sdeleni ke kteremu jste nedal souhlas, klidne je muzete napraskat na UOOU...
Proč? Jen mi přišlo trochu smutné, že CzNic, který má jinak i venku velmi dobrou odbornou pověst, má tohle zapotřebí (a alespoň jednoho potenciálního uživatele - mě - tím vnucováním od mojeID odradil).
Proc? Prijde ti to smutne, ale nic s tim nebudes delat takze ve finale jsi s tim v pohode, ze treba v pristich e-mailech budes dostavat nabidky na turris nebo kosmetiku nebo cokoliv se v nicu rozhodnou aktualne resit...

Lol Phirae

Re:Jak vypnout emaily od CZ.NIC (ověření správnosti údajů)
« Odpověď #34 kdy: 21. 11. 2018, 08:42:14 »
Je to marný, je to marný, je to marný...

E-mail CZ.NICu:

Citace
Vážení,

snažně Vás prosím – NEOTRAVUJTE. Vezměte laskavě na vědomí, že kontakty u domény jsou aktuální a ve stavu, v jakém si je přeje vlastník domény mít. Přestaňte spamovat. S tímto nesmyslem obtěžujete podruhé za dva měsíce (a potřetí s tím obtěžoval registrátor domény – společnost WEDOS – který po mé stížnosti (pevně doufám) kontakty z dalších akcí podobného druhu definitivně vyřadil.

Nejsem jediný, kdo si na věc stěžuje, viz diskuse na https://forum.root.cz/index.php?topic=16608.0 – před rokem paní Barbora Hlubková slíbila, že v tomto směru vezmete připomínky na zřetel a zlepšíte komunikaci, bohužel se stále nic nezměnilo.

S Vaším výkladem pojmu nevyžádané obchodní sdělení se neztotožňuji. Nemáme zájem o mojeID, ani o flash disky, ani o iPad. Nenabízejte nám je. A zorganizujte si případné ověřování kontaktů tak, aby vám bylo možno sdělit, že kontakty jsou aktuální a že již nemáte po dobu nejméně příštích několika let nic dalšího ověřovat. E-maily ve stávající podobě jsou z tohoto hlediska naprosto k ničemu.

Odpověď:

Citace
Dobrý den,

je nám líto, že Vás tyto e-maily obtěžují.

Uvedená žádost o kontrolu údajů není povinná a nejedná se o obchodní sdělení.

E-mail jednoduše ignorujte.

S pozdravem

Tož opravdu děkuji za výbornou radu, že spam mám jednoduše ignorovat.  ::)  :(


j

Re:Jak vypnout emaily od CZ.NIC (ověření správnosti údajů)
« Odpověď #35 kdy: 21. 11. 2018, 09:00:06 »
Tak je praskni, jednak posilaj spam a druhak vyuzivaji tvoje osobni udaje v rozporu s GDPR - protoze rozhodne nedolozej tvuj souhlas, ale ty zcela jednozacne dolozis svuj nesouhlas. A protoze u nas gdpr nikdo neresi, tak je praskni rovnou eurosoudu. To klidne muzes, protoze je to eurolegislativa a ty se obracis na neblizsi opravneny urad.

Michal2

Re:Jak vypnout emaily od CZ.NIC (ověření správnosti údajů)
« Odpověď #36 kdy: 21. 11. 2018, 09:03:20 »
Mozna bychom meli ve vetsim poctu podat stiznost na urad pro ochranu osobnich udaju kvuli flagrantnimu poruseni GDPR.

Re:Jak vypnout emaily od CZ.NIC (ověření správnosti údajů)
« Odpověď #37 kdy: 21. 11. 2018, 09:17:24 »
Je to marný, je to marný, je to marný...

E-mail CZ.NICu:

Citace
Vážení,

snažně Vás prosím – NEOTRAVUJTE. Vezměte laskavě na vědomí, že kontakty u domény jsou aktuální a ve stavu, v jakém si je přeje vlastník domény mít. Přestaňte spamovat. S tímto nesmyslem obtěžujete podruhé za dva měsíce (a potřetí s tím obtěžoval registrátor domény – společnost WEDOS – který po mé stížnosti (pevně doufám) kontakty z dalších akcí podobného druhu definitivně vyřadil.

Nejsem jediný, kdo si na věc stěžuje, viz diskuse na https://forum.root.cz/index.php?topic=16608.0 – před rokem paní Barbora Hlubková slíbila, že v tomto směru vezmete připomínky na zřetel a zlepšíte komunikaci, bohužel se stále nic nezměnilo.

S Vaším výkladem pojmu nevyžádané obchodní sdělení se neztotožňuji. Nemáme zájem o mojeID, ani o flash disky, ani o iPad. Nenabízejte nám je. A zorganizujte si případné ověřování kontaktů tak, aby vám bylo možno sdělit, že kontakty jsou aktuální a že již nemáte po dobu nejméně příštích několika let nic dalšího ověřovat. E-maily ve stávající podobě jsou z tohoto hlediska naprosto k ničemu.

Odpověď:

Citace
Dobrý den,

je nám líto, že Vás tyto e-maily obtěžují.

Uvedená žádost o kontrolu údajů není povinná a nejedná se o obchodní sdělení.

E-mail jednoduše ignorujte.

S pozdravem

Tož opravdu děkuji za výbornou radu, že spam mám jednoduše ignorovat.  ::)  :(
:o
No tvl.
To je na facku.
Minimálně.

t

Re:Jak vypnout emaily od CZ.NIC (ověření správnosti údajů)
« Odpověď #38 kdy: 21. 11. 2018, 09:32:06 »
Ja to posledne kdyz spamovali resil blacklistem v postfixu a musim kouknout co se zmenilo nebot mi to taky doslo v nekolika kusech tenhle spam. Uprime je to minimalne na hromadnou stiznost jak pisete vyse. Tohle je dost prasarna. Jenze co se stane v pripade opravnene stiznosti a udeleni pokuty? Zdrazi nam narodni domenu. Ja myslim ze by provoz narodni domeny mel byt bud decentralizovany nebo by to mel spravovat nekdo jiny. Tenhle monopolni spolek lidi v CZ.NIC opravdu neni v poradku. Ac jsem odpurce ruznych narizeni a regulaci, tihle spravuji narodni, rozumis, ne soukromou ale narodni domenu a vzhledem k tomu co delaji a jak se chovaji by potrebovali poradne zkrotit.

Lol Phirae

Re:Jak vypnout emaily od CZ.NIC (ověření správnosti údajů)
« Odpověď #39 kdy: 21. 11. 2018, 09:45:19 »
Reakce na dobrou "radu":

Citace
Dobrý den,

je mi opravdu líto, že jste vůbec nepochopil smysl sdělení. Rada ignorovat e-maily je opravdu výborná... :-/

Tyto e-maily mne s každou další "kampaní" oblažují v počtu mnoha desítek kusů, kdy mi je přeposílají různé kontaktní osoby u různých .CZ domén, protože jim spravuji web, emaily, nastavuji DNS apod. a protože obsahu sdělení nerozumí a nechápou, proč je s tím pořád dokola otravujete. Ale toto již před rokem bylo probíráno v diskusi, na kterou jsem odkazoval. Jinými slovy, problémem zde je to, že e-maily jsou nesmyslně rozesílány na všechny kontakty, které u domény v registru vedete.

Druhý a principiální problém je shrnut ve Vaší "radě", abychom e-maily ignorovali. Tyto "kampaně" neumožňují nijak reagovat v případě, že kontakty prostě jsou aktuální a nic měnit, upravovat, doplňovat a ověřovat nechcete a nepotřebujete. Ani se v nich neobtěžujete sdělit, že v tomto případě není nutné reagovat. Což ještě dále zhoršuje první uvedený problém. Lidé mají jednoduše dojem, že věc je nutné řešit - a přeposílají to tomu, koho si zaplatili, aby za ně tyto záležitosti spravoval.

A nakonec k definici pojmu "obchodní sdělení" a právní stránce věci:
- Dle § 2 písm. f) zákona č. 480/2004 Sb. jsou obchodním sdělením "všechny formy sdělení, včetně reklamy a vybízení k návštěvě internetových stránek, určeného k přímé či nepřímé podpoře zboží či služeb nebo image podniku osoby, která je podnikatelem nebo vykonává regulovanou činnost."
- Dle údajů v živnostenském rejstříku CZ.NIC, z.s.p.o. bezesporu podnikatelem je.
- Tyto kampaňové e-maily bezesporu vybízejí k návštěvě internetových stránek CZ.NIC (https://www.domenovyprohlizec.cz/, https://www.mojeid.cz/) a tzv. "odměny" (soutěž o flash disky a iPady) zjevně slouží k podpoře služeb CZ.NIC (mojeID, Doménový prohlížeč), resp. image sdružení CZ.NIC jakožto podnikatele.
- Nařízení GDPR ani směrnice 2002/58/ES o soukromí a elektronických komunikacích a již shora citovaný zákon o některých službách informační společnosti skutečně neumožňují, aby obchodní podmínky (zde "Pravidla registrace jmen domén v ccTLD .cz") vylučovaly opt-out u osobních údajů zpracovávaných za účelem přímého či nepřímého marketingu. Jak sám konstatujete - "žádost o kontrolu údajů není povinná" a tudíž se v případě těchto "kampaní" na ověření kontaktů zjevně nejedná o zpracování osobních údajů, které by *musel* CZ.NIC provádět za účelem plnění smlouvy a kde by právním základem pro jejich zpracování bylo poskytování sjednaných služeb a služeb s tím souvisejícím, včetně jednání o smlouvě či její změně a plnění smlouvy.

Je-li cílem CZ.NIC propagace a větší rozšíření služby MojeID, tak Vám sděluji, že vzhledem ke zvolenému způsobu propagace (ustavičné, již roky trvající otravování) se přinejmenším v našem případě tato kampaň naprosto míjí účinkem a od možného využívání dané služby mne zcela odrazuje.

Shrnutí: Již poněkolikáté Vám sděluji, že NESOUHLASÍME se zpracováním osobních údajů pro tento účel a skutečně bychom uvítali konstruktivní řešení problému. "E-mail jednoduše ignorujte" není řešení, a už vůbec ne řešení, které by bylo v souladu s aplikovatelnou právní úpravou záležitosti.

S pozdravem,

Případnou odpověď samozřejmě zveřejním. A samozřejmě vítám, pokud CZ.NIC sdělí více lidí, že toho už fakt mají po krk.

Věc zatím nechci řešit přes ÚOOÚ, principiálně z důvodu, že tento úřad vzhledem k jeho činnosti a výsledkům dlouhodobě považuji za jeden z nejškodlivějších úřadů vůbec, který se zaměřuje přesně opačným směrem, než by měl činit (ochrana politiků před veřejností, ochrana pachatelů trestné činnosti před jejich oběťmi, atd. atd. atd.)

Ale pokud to vážně nikam nepovede, tak asi nakonec nebude zbytí...  >:(

kkt1

  • *****
  • 796
    • Zobrazit profil
Re:Jak vypnout emaily od CZ.NIC (ověření správnosti údajů)
« Odpověď #40 kdy: 21. 11. 2018, 10:20:30 »
Reakce na dobrou "radu":

Citace
Dobrý den,

je mi opravdu líto, že jste vůbec nepochopil smysl sdělení. Rada ignorovat e-maily je opravdu výborná... :-/

Tyto e-maily mne s každou další "kampaní" oblažují v počtu mnoha desítek kusů, kdy mi je přeposílají různé kontaktní osoby u různých .CZ domén, protože jim spravuji web, emaily, nastavuji DNS apod. a protože obsahu sdělení nerozumí a nechápou, proč je s tím pořád dokola otravujete. Ale toto již před rokem bylo probíráno v diskusi, na kterou jsem odkazoval. Jinými slovy, problémem zde je to, že e-maily jsou nesmyslně rozesílány na všechny kontakty, které u domény v registru vedete.

Druhý a principiální problém je shrnut ve Vaší "radě", abychom e-maily ignorovali. Tyto "kampaně" neumožňují nijak reagovat v případě, že kontakty prostě jsou aktuální a nic měnit, upravovat, doplňovat a ověřovat nechcete a nepotřebujete. Ani se v nich neobtěžujete sdělit, že v tomto případě není nutné reagovat. Což ještě dále zhoršuje první uvedený problém. Lidé mají jednoduše dojem, že věc je nutné řešit - a přeposílají to tomu, koho si zaplatili, aby za ně tyto záležitosti spravoval.

A nakonec k definici pojmu "obchodní sdělení" a právní stránce věci:
- Dle § 2 písm. f) zákona č. 480/2004 Sb. jsou obchodním sdělením "všechny formy sdělení, včetně reklamy a vybízení k návštěvě internetových stránek, určeného k přímé či nepřímé podpoře zboží či služeb nebo image podniku osoby, která je podnikatelem nebo vykonává regulovanou činnost."
- Dle údajů v živnostenském rejstříku CZ.NIC, z.s.p.o. bezesporu podnikatelem je.
- Tyto kampaňové e-maily bezesporu vybízejí k návštěvě internetových stránek CZ.NIC (https://www.domenovyprohlizec.cz/, https://www.mojeid.cz/) a tzv. "odměny" (soutěž o flash disky a iPady) zjevně slouží k podpoře služeb CZ.NIC (mojeID, Doménový prohlížeč), resp. image sdružení CZ.NIC jakožto podnikatele.
- Nařízení GDPR ani směrnice 2002/58/ES o soukromí a elektronických komunikacích a již shora citovaný zákon o některých službách informační společnosti skutečně neumožňují, aby obchodní podmínky (zde "Pravidla registrace jmen domén v ccTLD .cz") vylučovaly opt-out u osobních údajů zpracovávaných za účelem přímého či nepřímého marketingu. Jak sám konstatujete - "žádost o kontrolu údajů není povinná" a tudíž se v případě těchto "kampaní" na ověření kontaktů zjevně nejedná o zpracování osobních údajů, které by *musel* CZ.NIC provádět za účelem plnění smlouvy a kde by právním základem pro jejich zpracování bylo poskytování sjednaných služeb a služeb s tím souvisejícím, včetně jednání o smlouvě či její změně a plnění smlouvy.

Je-li cílem CZ.NIC propagace a větší rozšíření služby MojeID, tak Vám sděluji, že vzhledem ke zvolenému způsobu propagace (ustavičné, již roky trvající otravování) se přinejmenším v našem případě tato kampaň naprosto míjí účinkem a od možného využívání dané služby mne zcela odrazuje.

Shrnutí: Již poněkolikáté Vám sděluji, že NESOUHLASÍME se zpracováním osobních údajů pro tento účel a skutečně bychom uvítali konstruktivní řešení problému. "E-mail jednoduše ignorujte" není řešení, a už vůbec ne řešení, které by bylo v souladu s aplikovatelnou právní úpravou záležitosti.

S pozdravem,

Případnou odpověď samozřejmě zveřejním. A samozřejmě vítám, pokud CZ.NIC sdělí více lidí, že toho už fakt mají po krk.

Věc zatím nechci řešit přes ÚOOÚ, principiálně z důvodu, že tento úřad vzhledem k jeho činnosti a výsledkům dlouhodobě považuji za jeden z nejškodlivějších úřadů vůbec, který se zaměřuje přesně opačným směrem, než by měl činit (ochrana politiků před veřejností, ochrana pachatelů trestné činnosti před jejich oběťmi, atd. atd. atd.)

Ale pokud to vážně nikam nepovede, tak asi nakonec nebude zbytí...  >:(
UOOU je v tomhle pripade pro tebe oficialni reseni i kdyz absolutne neefektivni. Kdybych mel nejakou CZ domenu (coz z principu nemam), tak to resim v Nemecku (nemecka adresa), Nemci se totiz s nikym moc neserou...

Lazar

Re:Jak vypnout emaily od CZ.NIC (ověření správnosti údajů)
« Odpověď #41 kdy: 21. 11. 2018, 10:44:48 »
V tom vašem právním nadvědomí vám nějak uniklo, že vlastnictví domény je definováno záznamem v rejstříku, ve kterém musíte být nějak identifikován. ..... Jména nejsou unikátní, takže lidi nemůžete identifikovat jenom jménem, ale používá se k tomu třeba ještě adresa trvalého pobytu. A je mnohem jednodušší ty údaje v rejstříku změnit, když dojde ke změně, než pak dodatečně prokazovat, že jste změnil adresu trvalého pobytu a ten záznam v rejstříku odkazuje skutečně na vás a ne na nějakého vašeho jmenovce.
Takže v případě domén vlastněných podnikateli či právnickými osobami, kdy prokázání identifikace vlastníka není problémem (i v případě právního nástupnictví), se tato ověřování údajů nerozesílají?

Re:Jak vypnout emaily od CZ.NIC (ověření správnosti údajů)
« Odpověď #42 kdy: 21. 11. 2018, 12:31:52 »
Takže v případě domén vlastněných podnikateli či právnickými osobami, kdy prokázání identifikace vlastníka není problémem (i v případě právního nástupnictví), se tato ověřování údajů nerozesílají?
Dělat oficiální výpis z rejstříku a ten doručovat na CZ.NIC mi připadá pořád komplikovanější, než ty údaje prostě změnit, když k nim mám ještě přístup.

Mimochodem, banka po mně nedávno chtěla také ověření údajů, prý jim to ukládá zákon. Možná se předpokládá, že bankovní účet si zakládají jenom svéprávní lidé, kteří si umí přečíst e-mail a zkontrolovat, zda údaje v něm uvedené odpovídají skutečnosti.

Lol Phirae

Re:Jak vypnout emaily od CZ.NIC (ověření správnosti údajů)
« Odpověď #43 kdy: 21. 11. 2018, 13:07:20 »
Dělat oficiální výpis z rejstříku a ten doručovat na CZ.NIC mi připadá pořád komplikovanější, než ty údaje prostě změnit, když k nim mám ještě přístup.

Jirsáku, kterou část sdělení, že "kontakty u domény jsou aktuální a ve stavu, v jakém si je přeje vlastník domény mít" je přesně k nepochopení?

Lazar

Re:Jak vypnout emaily od CZ.NIC (ověření správnosti údajů)
« Odpověď #44 kdy: 21. 11. 2018, 13:12:40 »
Citace
Dělat oficiální výpis z rejstříku a ten doručovat na CZ.NIC mi připadá pořád komplikovanější, než ty údaje prostě změnit, když k nim mám ještě přístup.

Mimochodem, banka po mně nedávno chtěla také ověření údajů, prý jim to ukládá zákon. Možná se předpokládá, že bankovní účet si zakládají jenom svéprávní lidé, kteří si umí přečíst e-mail a zkontrolovat, zda údaje v něm uvedené odpovídají skutečnosti.
Měl jsem na mysli spíše přístup k údajům ve veřejných rejstřících, kde se automaticky porovnají údaje a jen v případě zjištění rozdílů se vyzve držitel k nápravě.

Od banky mi e-maily chodí podepsané el. podpisem, což se o listopadovém "CZ.NIC: Ověření ..." na rozdíl od květnového již říci nedá, asi se pozapomělo na vystavení následného certifikátu za ten platný  do 8.11.2018.

Možná by stálo za to zformulovat obsah e-mailu v duchu " ... pokud se změnily kontaktní (jiné) údaje od posledního ověření potom ..", než posílat opis osobních údajů v nešifrovaném e-mailu.

Samozřejmě ignorujte vše mnou výše uvedené, pokud je hlavním důvodem rozesílání e-mailů připojené obchodní sdělení. To by logicky by v případě podmíněného rozesílání nemělo takový marketingový dosah.