Jak na elektrotechniku?

Alesh26

Re:Jak na elektrotechniku?
« Odpověď #30 kdy: 27. 10. 2017, 00:13:58 »
2JardaP:
Nemyslel jsem to nijak ve zlém, jen jsem chtěl, aby zakladatel topicu věděl, co a jak.
Asi jsem se nešťastně vyjádřil, tak se nezlobte.


Hellraiser

Re:Jak na elektrotechniku?
« Odpověď #31 kdy: 27. 10. 2017, 00:58:41 »
To Ondro: Hehe tak to me neznas, neni to tak dlouho co jsem neco zprasil -> holt tlusty vocko + mala ploska + zapomenutej prst na spousti = oprava na dalsich pul hodiny kvuli vlastni blbosti.

To qwertz: No ja osobne bych trafopajku nezatracoval. Jak tu nekdo doporucoval tu 100VA je dobra volba na bezny letovani dratu a vymenu vyvodovych soucastek (od detstvi s ni delam skoro vsechno). Kamos si do 75VA trafacky dal slabi vocko a bezne tim letuje smdcka, ale samozrejme ne citlivy soucastky. Podstatny je ze ziskas cit pro cin a teplotu a par stredne tezkych popalenin.

Co se tyce mikropajky, tak jsem pochopil ze najit dobrou je tezky. Peknej priklad je na tom videu od tebe, ZD 99 za asi 500,- a nic bych za to nedal ze ten termostat ani nepujde rozume predelat/dodelat. No a vyhodit 5 a vice tisic za neco slusnyho mi pro hobby prijde dost.
Kazdopadne s mikropajkou se letuje trochu jinak nez s trafem a urcite se hodi umet oboje. Samozrejme zalezi na tobe a taky co mas v planu.Pokud se chces rovnou vrhnout na smdcka tak je mikropajka asi nutnosti.
Ale predpokladam ze zacnes nejakyma LEDkama, odporama a mozna tranzistor na kontaktnim poli nebo univerzalnim tistaku.

Jo a jeste takova perlicka: Na odletovani vykonovech tranzistoru priletovanejch k desce misto chladice pouzivam 50W "pajku na konve" kterou jsem nasel po dedovi. Takze s cim vic pajkama budes mit zkusenosti tim lip. Jo a tem popaleninam se stejne nevyhnes. ;-)


Sten

Re:Jak na elektrotechniku?
« Odpověď #32 kdy: 27. 10. 2017, 01:38:33 »
Mám tu nejlevnější mikropájku s termostatem a výměnnými hroty za asi dva tisíce a od té doby jsem už trafopájku nepoužil ani jednou. Ta mikropájka je o tolik jednodušší na pájení, člověk nemusí hádat teplotu, trefovat cín z očka na správné místo, při odpájení se nemusím bát, že spálím všechno okolo… I čištění je o hodně jednodušší.

Jenda

Re:Jak na elektrotechniku?
« Odpověď #33 kdy: 27. 10. 2017, 03:56:00 »
No a vyhodit 5 a vice tisic za neco slusnyho mi pro hobby prijde dost.

Několik lidí kolem mě si pořídilo TS100 z Alíku za $50 + alternativní firmware https://github.com/Ralim/ts100 a strašně si to chválí.

Já nevím. Já pájím trafačkou všechno kromě SMDček a ESD citlivých věcí. Sten má pravdu v tom, že člověk musí hlídat teplotu - já to dělám automaticky už odmala (pájím od 8 let), ale co jsem viděl ostatní lidi pájet s trafopájkou, tak to většina lidí neumí - mně se nikdy cín ani kalafuna (ano, opět na vše kromě SMDček nepoužívám syntetické fluxy, ale čistou kalafunu) nepřipalují a nečoudí to, ostatním často. Naopak s mikropájkou mám hrozný problém pájet drátky a tlustší konektory, protože tomu na rozdíl od trafačky nemůžu dát chvilkový 100W „boost“ a neprohřeju to. (kamarádi to mikropájkou umí a já nechápu jak to dělají) Rovněž mám problém s tím, že nemůžu na hrot nabrat za studena kalafunu a deploynout v okamžiku potřeby, protože tam nedrží a navíc se na horkém hrotu zhnusní - částečnou záchranou je flux ve stříkačce. A IMHO nejsem zas taková lama, dal jsem TSSOP40 na homemade desku bez masky a QFN. Jediné na co si ještě netroufám jsou BGA.

Jenda

Re:Jak na elektrotechniku?
« Odpověď #34 kdy: 27. 10. 2017, 03:59:33 »
Zjistil jsem, že jsou dva druhy TSSOPů. Myslel jsem ten s pitchem 0.5 mm. Prostě standardní paralelní flashka.


Ondro

Re:Jak na elektrotechniku?
« Odpověď #35 kdy: 27. 10. 2017, 09:51:38 »
A IMHO nejsem zas taková lama, dal jsem TSSOP40 na homemade desku bez masky a QFN. Jediné na co si ještě netroufám jsou BGA.

Ked som koncil strednu skolu(co uz celkom davno), tak som bol na prax v jedne firme, kde rucne pajkovali plosaky pre svoje potreby(vsetko smd suciastky). Tam som zistil co to znamena mat kvalitne naradie a kvalitny cin(naozaj kvalitny a spravnej hruby). Bol to pre mna sok aky to bol rozdiel. Ked mi este ukazali par trikov, tak som tam po par dnoch trhal rekordy. Pajkovat TSOP-40 a podobne veci bola brnkacka. Bolo to az neuveritelne jednoduche a rychle, pricom sa nepouzivala ziadna extra draha vybava. Hned som si domov kupoval jednu taku mikropajku a spulku cinu.

dustin

Re:Jak na elektrotechniku?
« Odpověď #36 kdy: 27. 10. 2017, 10:30:08 »
Super, můžeme poprosit o konkrétní typy?

Yarda

Re:Jak na elektrotechniku?
« Odpověď #37 kdy: 27. 10. 2017, 12:24:32 »
Tak koukám na tuhle diskusi a dost nechápu, co vlastně tazatel hodlá. Jestli chce vzít páječku, voltmetr, kladivo a majzlík a začít něco bastlit nebo jestli si chce pokecat o vyhlášce 50.
Když jsem se pokoušel něco bastlit, třeba tohle
https://kutilska.poradna.net/file/view/3219-osc1-jpg
tak mi vyhláška 50 se všemi paragrafy byla profesor Putna.

S tou výměnou součástek na deskách to IMHO není jednoduché. pracoval jsem ve firmě co se zabývala montováním počítačů. V jednom zkušebním zařízení byly konektory SATA
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/29/SATA_ports.jpg
a ty neměly moc dlouhou životnost, musely se dost často vyměňovat. Tak jsme náhradní tahali z vadných MB. A věděli jsme, z jakých typů. Pokud jsme je chtěli tahat z jiných desek, tak tam byla velká zemnicí plocha, teplo účinně odváděla a bylo potřeba vývody těch konektorů hodně nahřát, aby se pájka kolem vývodů roztavila. A než se roztavila, tak se dřív roztekla umělá hmota toho konektoru.

dustin

Re:Jak na elektrotechniku?
« Odpověď #38 kdy: 27. 10. 2017, 12:39:17 »
Tahat SATA konektory z tlusté MB pájené ROHS cínem si nedovedu moc dobře představit :-) Používám tyhle https://www.aliexpress.com/item/10-Pcs-Per-Lot-SATA-Type-A-7-Pin-Straight-DIP-Male-Connector-For-Hard-Drive/2027536779.html v http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?p=285482#285482 , ale je to pájené povrchově, skrz otvory zalité cínem  jsem je nedokázal prostrčit. To už je trochu offtopic...

Yarda

Re:Jak na elektrotechniku?
« Odpověď #39 kdy: 27. 10. 2017, 13:12:25 »
Tahat SATA konektory z tlusté MB pájené ROHS cínem si nedovedu moc dobře představit....
Nevím, proč se to tam tak dělalo, pracoval jsem tam jen rok, tak jsem to dělal taky tak. Měli jsme na to kvalitní pájecí stanici Weller - páječka, vyhřívaná odsávačka a foukačka horkého vzduchu, tak to s ní celkem šlo, úspěšnost jsem měl tak 50:50 a až tak moc to nebylo třeba, tak jsem to neřešil.

qwertz

Re:Jak na elektrotechniku?
« Odpověď #40 kdy: 27. 10. 2017, 13:38:23 »
Tak koukám na tuhle diskusi a dost nechápu, co vlastně tazatel hodlá. Jestli chce vzít páječku, voltmetr, kladivo a majzlík a začít něco bastlit nebo jestli si chce pokecat o vyhlášce 50.

Asi od každého trochu. Kdysi jsem se kolem toho laicky trochu motal (MEZ elektronik) , trafopájku už asi ani nenajdu. V podstatě jsem ji používal jen na konektory ke kabelům. Občas mám ale pocit, že by byla chuť něco zbastlit jen tak pro zábavu. (i kdyby to mělo být třeba jen připájení sériáku na PCB routeru nebo nějaký lehčí mod). Mám zrovna k dispozici 2 ASUSy wl500gP V1. Jeden už roky leži na polici, ten druhý dost přesluhuje, pro LEDE je pomalý a měl bych ho nahradit (cokoli za pár korun je výkonější a má lepší wifi). V podstatě je to HW na vyhození (pro wifi pomalé, pro NAS praticky nepoužitelné), ale díky tomu, že V1 měla mPCI slot, byl to dost oblíbený kousek na úpravy. Takže nějaká blbost jako konverze na meteostanici se docela nabízí :-)

O vyhlášku 50 mi vůbec nejde. Ale když už bych se tomu věnoval, proč to v nějakém kroku (dřiv nebo později) neformalizovat, protože nepředpokládám, že ani při změně legislativy elektro lobby dopustí, aby zmizela exkluzivita elektro vzdělání. Každá dovednost se pak dá někde použít v práci a zrovna tady dost lpí na papírech.

Ondro

Re:Jak na elektrotechniku?
« Odpověď #41 kdy: 27. 10. 2017, 14:25:22 »
... ale je to pájené povrchově, skrz otvory zalité cínem  jsem je nedokázal prostrčit. To už je trochu offtopic...
Na toto pouzivam takyto postup. Zoberiem si spendlik, odcvaknem z neho hlavicku(popripade skratim), zoberiem si maly kondenzator a vytrhnem z neho vyvody. Do diery po vyvodoch zastrcim spendlik. Ostry koniec spedlika trciaci z kondenzatora prilozim na cin v strede otvoru(nemusi byt v strede) a tlacim prstom na vrch kondenzatora. Z druhej strany prilozim trafo pajku a roztavim cin v otvore. Ked sa roztavi aj na druhej strane, tak vdakal tlaku prsta prejde spendlik skrz otvor az po kondenzator. Bud rukou alebo kliestikmi uplne pretiahnem spendlik cez otvor a takto mam krasne pripraveny otvor na osadenie novej suciastky. Kondezator je tam len ako ochrana prsta a kvoli lepsiemu tlaku na spendlik.
Na spendlik sa cin neprichyti, takze znovu ho zalozim do kondenzatora a pokracujme dalej.Je to amaterske riesenie ale vyborne fungujuca metoda aj na viacvrstvych zakladnych doskach a mam s nou 100% uspesnost. Niekto na to pouziva zubarske naradie ale na toto sa to nechyta. Toto dokaze nahradit(aj predcit) drahe odsavacky s ohrevom. Kazdemu, komu som to ukazoval bol prekvapeny. Vymyslel som to,ked som zacal opravovat zakladne dosky s viacvrstvym plosnym spojmi, kde bezne amaterske metody nefungovali a pri jednej vymene mi ostal v ruke kondenzator bez noziciek.

Ukazka asi ako to vyzera(narychlosom tam dal dlhsiu ihlu, lebo som nemal po ruke spendlik).

http://www.imageworld.sk/images/5aoydfkn47la2g17d9vf.jpg

dustin

Re:Jak na elektrotechniku?
« Odpověď #42 kdy: 27. 10. 2017, 14:28:39 »
Hezké, díky moc za tip, při další příležitosti rád vyzkouším.

Yarda

Re:Jak na elektrotechniku?
« Odpověď #43 kdy: 27. 10. 2017, 16:46:44 »
...Asi od každého trochu. Kdysi jsem se kolem toho laicky trochu motal (MEZ elektronik) , trafopájku už asi ani nenajdu. V podstatě jsem ji používal jen na konektory ke kabelům. Občas mám ale pocit, že by byla chuť něco zbastlit jen tak pro zábavu...
Existují různé stavebnice, já jsem si kdysi koupil
http://www.ame.cz/Stavebnice-J-20-Regulovany-zdroj-_d4385207_10699.aspx
a
http://www.ame.cz/Stavebnice-J-31-Laboratorni-zdroj-_d4382266_10699.aspx
že si, až se mi bude chtít, zbastlím regulovaný zdroj. Jsou tam všechny součástky a vyvrtaný plošný spoj.

Pokud bys chtěl něco dělat i v práci, ve firmě co jsem měl potěšení tam být zaměstnaný to bylo zařízené tak, že v oddělení byl jeden co se šťoural v elektrice, ale dle vyhlášky 50 nedosáhl na paragraf vyšší než 4, tak tam drželi jednoho co nebyl k ničemu, ale měl elektrotechnické vzdělání (když měl dělat přezkoušení, tak měl tahák, která okénka v testu má zaškrtnout) a ten to papírově zaštítil (když se uchlastal, tak nominovali mne).

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak na elektrotechniku?
« Odpověď #44 kdy: 27. 10. 2017, 18:55:35 »
O vyhlášku 50 mi vůbec nejde. Ale když už bych se tomu věnoval, proč to v nějakém kroku (dřiv nebo později) neformalizovat, protože nepředpokládám, že ani při změně legislativy elektro lobby dopustí, aby zmizela exkluzivita elektro vzdělání. Každá dovednost se pak dá někde použít v práci a zrovna tady dost lpí na papírech.

Formalizace je na hovno, ta zkouska z padesatky ma casove omezenou platnost. Takze kdyz si ji clovek precte, tak to na doma staci.