Chodíte ješte na BBS ?

BBS

Chodíte ješte na BBS ?
« kdy: 20. 10. 2017, 11:38:28 »
Vzpominate si jeste na dobu pred internetovou a pred linuxovou kde se modemem pripajelo na BBS ? Pro mladsi, jde o Bulletin Board Service servery, vypadalo to tak nejak:


Ja jednou za cas z nostalgie jeste zabrousim sic bez modemu ale pres telnet na nejake prezivsi treba
Kód: [Vybrat]
telnet rdfig.net
Nezapomente terminal prepnout na ANSI, nejaky VGA font (https://int10h.org/oldschool-pc-fonts/fontlist/), prepnout kodovani do DOS a pripadne jeste vypnout local echo kdyz se vam zdvojuji zadavane znaky.


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Chodíte ješte na BBS ?
« Odpověď #1 kdy: 20. 10. 2017, 11:54:10 »
Ani jsem netusil, ze jeste nejake prezily.

Petr

Re:Chodíte ješte na BBS ?
« Odpověď #2 kdy: 20. 10. 2017, 11:55:42 »
Jo, pamatuju. BBS a Fidonet.
Jednu BBSku jsem chvilku provozoval i doma na Atari ST.

Fuki

Re:Chodíte ješte na BBS ?
« Odpověď #3 kdy: 20. 10. 2017, 12:04:29 »
Tu je zoznam asi 400 BBS pristupnych cez telnet: http://telnetbbsguide.com/ 
Maju tam dokonca aj webovy emulator ansi terminalu.

Retracek

Re:Chodíte ješte na BBS ?
« Odpověď #4 kdy: 20. 10. 2017, 12:11:03 »
Pro linux existuje i vyborny a dodnes udrozovany server software Mystic BBS.

http://www.mysticbbs.com/

Takze nic nebrani aby jste si nahodili retro bebeesku i dnes  8)


ava

Re:Chodíte ješte na BBS ?
« Odpověď #5 kdy: 20. 10. 2017, 12:28:44 »
telnet bbs.vslib.cz

Re:Chodíte ješte na BBS ?
« Odpověď #6 kdy: 20. 10. 2017, 12:46:22 »
Jo, pamatuju. BBS a Fidonet.
Jednu BBSku jsem chvilku provozoval i doma na Atari ST.

:) jojo, já měl node 2:420/99, dodnes si to pamatuju. Jaká to byla úleva po měsících patlání se s pointem.

daemon

Re:Chodíte ješte na BBS ?
« Odpověď #7 kdy: 21. 10. 2017, 19:24:45 »
Já stále udržuju, v rámci možností, Fidonet. BBS jsem nikdy veřejnou neměl, nikdy to nedosáhlo toho stavu, že bych ji otevřel jako veřejnou. V současné době, hlavně přes zimu, když je brzo tma a nedá se dělat venku, si s tím hraju v kutlochu. Na jiné BBS dnes už ale nechodím.

Re:Chodíte ješte na BBS ?
« Odpověď #8 kdy: 21. 10. 2017, 20:25:55 »
Já měl svoji, Binary Heaven BBS. Nejdřív na rozjezd s 2400Bd modemem, pak 14,4. Na víc jsem jako študák neměl. Byly to pěkné časy. Jeden nadšenec rozjel jednu na Telecomu, měl tam pro známé callback, takže stačilo se přilogovat, zadat call back a BBS volala zpět :-)

Nedávno jsem zahlédl stránky Ezycomu, jeden z hodně rozšířených BBS softwarů, stále to vyvíjí.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Chodíte ješte na BBS ?
« Odpověď #9 kdy: 21. 10. 2017, 20:51:46 »
měl tam pro známé callback, takže stačilo se přilogovat, zadat call back a BBS volala zpět :-)

Pokud clovek nevolal mezimesto, tak call back nebyl nutny. Na tech releovych ustrednach to bylo za stejne prachy bez ohledu na delku hovoru. Horsi bylo, ze casto padalo spojeni, protoze kabely byly v katastrofalnim stavu a po desti to kolikrat neslo vubec. Nejlip to chodilo za sucha v noci, protoze lidi malo volali a tak bylo malo ruseni ze srseni na kontaktech rele v ustredne.

Re:Chodíte ješte na BBS ?
« Odpověď #10 kdy: 21. 10. 2017, 20:59:32 »
Já měl svoji, Binary Heaven BBS. Nejdřív na rozjezd s 2400Bd modemem, pak 14,4. Na víc jsem jako študák neměl. Byly to pěkné časy. Jeden nadšenec rozjel jednu na Telecomu, měl tam pro známé callback, takže stačilo se přilogovat, zadat call back a BBS volala zpět :-)

Tak to ale musely být jiné doby. V době V.32bis (14k4) byla ještě většina ústředen bez minutové tarifikace, někteří nešťastníci byli připojení ještě přes pé-jedenapadesátky - např. v Dejvicích. To pak záleželo na tom, jak vyčištěný kontakt na relé byl :).

V době, kdy se začalo účtovat po minutách, začal být už standardem V34, a zhruba v té době byl už k dispozici i dialup a SLIP na internet. Ještě si pamatuju, jak se muselo logovat na VMS, nahodit SLIP a pak přepnout do DOSU nebo Win 3.1 a mastit FTP a Gopher... Akorát to byl zlom, kdy končila národní doména .cs a začínala .cz.

Zyxel

Re:Chodíte ješte na BBS ?
« Odpověď #11 kdy: 21. 10. 2017, 21:11:27 »
Ja som mal Zyxel U-1496E Plus, vedelo to v32bis (proti zyxelom az 16800Bd http://computer-retro.de/Bilder/Modems/ZyXEL-U-1496E-plus-Modem.jpg) a asi 20metrovu dvojlinku az k pocitacu. Po roku mal problem so zapinanim, trebalo ho 2-3x restarntut kym nabehol. Nakoniec to bola nejaka oxidacia kontaktov, rozobral som ho vyfukal, prelestil tu Motorolu 68k vo vnutri a bezal dalej ako novy :-) Zazil som este tarifikaciu 1Kcs/hod to frcal niekedy aj celu noc. Niektore BBS ale mali 2h limit na pripojenie denne. V tych casoch volat medzimesto nebola az taka katastrofa, a pamatam ze sme robili dialup aj do Prahy na par minut a tahali sa nejake walkthrough na hry...
Ma BBS ma najviac bavil ansi ascii art, sam som svojho casu spravil editor v Turbo C, mozno ho niekde este dakde najdem a dam open source  8)

Re:Chodíte ješte na BBS ?
« Odpověď #12 kdy: 21. 10. 2017, 21:22:06 »
Ja som mal Zyxel U-1496E Plus

Plusko umělo 19k2.

Zyxel

Re:Chodíte ješte na BBS ?
« Odpověď #13 kdy: 21. 10. 2017, 21:54:00 »
Pozeram so slzou v oku niektore BBS z toho zoznamu a ten art je tam fakt skvostny, a dnes si mozme vychutnat aj plnu vysku.

https://image.ibb.co/icFprR/ascii2.png

daemon

Re:Chodíte ješte na BBS ?
« Odpověď #14 kdy: 21. 10. 2017, 22:17:27 »
Já jsem prapůvodně měl půjčený modem PHONIC Supreme 14400. Nějaký "levný" číňan. Pak jsem ho musel vrátit, takže jsem si koupil vlastní. Vyplázl jsem za něj 4500,- Kč. To byly pro mě tehdy docela velké peníze. Pracoval jsem ve státním zdravotnictví a vydělával měsíčně cca 6500,-.  O ZyXELu, USR Courieru nebo Microcomu jsem si mohl nechat akorát zdát.  Tyhle modemy začínaly někde kolem 15000,- Kč. Pozděj přišlo ISDN a já jsem si pořídil ZyXEL Omni.net LCD+M. Aktuálně mám na node USR Courier I-modem. Koupil jsem ho vyřazený za šest korun. :) Ve sbírce pak mám nejrůznější ty Couriery a ZyXELy, na které jsem za starých dobrých časů nedosáhl.