Použitelnost ethernetu po USB

nimrle

Použitelnost ethernetu po USB
« kdy: 19. 10. 2017, 23:03:35 »
jake mate zkusenosti? nezlobi to?
chci si udelat z notebooku server a potreboval bych dalsi sitovku tak jestli pripada USB v uvahu
« Poslední změna: 20. 10. 2017, 08:57:25 od Petr Krčmář »


nimrle

Re:USB ethernet
« Odpověď #1 kdy: 19. 10. 2017, 23:04:25 »
sorry upresnim o co mi jde:  USB sitova karta s rj45

jmk

  • ***
  • 178
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:USB ethernet
« Odpověď #2 kdy: 19. 10. 2017, 23:09:42 »
Mám zkušenost např. s Lenovo adaptérem a HP sitovkou. Všechno 10/100 a bez problémů na Debianu, CentOS. Nicméně výkon pochopitelně odpovídající USB. No ono z NB dělat server taky asi není dobrý nápad...
Write programs that do one thing and do it well. Write programs to work together. Write programs to handle text streams, because that is a universal interface.

Milfaus

Re:USB ethernet
« Odpověď #3 kdy: 19. 10. 2017, 23:13:34 »
No ono z NB dělat server taky asi není dobrý nápad...

To je překvapivě běžné řešení  ::)
Lidi vezmou starší lenovo, nějaký pěkný kousek a prostě to nechají jet 24/7.
- je to server s vlastní UPSkou, ty baterky po letech vydrží i 10 minut
- není to velké
- má to hned klávesnici i monitor, není potřeba špekulovat, jak co připojit

Výkon vesměs dostačuje pro běžné aplikace.
Jinak on tím serverem asi myslí něco jako firewall a nejspíš ho nebude limitovat nějakých dvacet megabajtů USBčka.

Mně osobně se to hrozně příčí, ale dost lidí to tak dělá.

Tomas2

  • ****
  • 310
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:USB ethernet
« Odpověď #4 kdy: 19. 10. 2017, 23:54:21 »
usb ethernet má docela vysoké latence, propustnost není tak zlá.

Osobně nejlepší zkušenost mám s tím drahým od Applu, HP se několikrát denně zasekává, ten od Dellu musím dvakrát týdně vytáhnout a zatáhnout, ty úplně levné jsem nezkoušel. Provozoval jsem jich několik desítek ks. Na linuxu je trochu nevýhoda, že po restartu se mi ty usb porty přehazují a pokud do nějakého mám zapojenou konkrétní síť, musím to přenastavit, nic katastrofického.

Vyřazených notebooků je všude celá řada, každý s 4 usb porty, 70 portových switchů je také všude spousta, udělat si z ntb cluster pro studium je dobrý nápad. Při 24/7 provozu ale ty notebooky cca po roce, dvou odcházejí (všechno nějaké delly už po záruce). Možná je dobré nepodcenit chlazení.

Každopádně je to spíše na hraní. Blade servery zaberou méně místa, provozně to je méně starostí, koupit z druhé ruky, cena není také astronomická, to se ale bavíme o počtu cca dvaceti ks aby se to vyplatilo.


Jenda

Re:USB ethernet
« Odpověď #5 kdy: 20. 10. 2017, 00:47:19 »
Mám tohle za $8 zapojené do USB2 hubu, má to latenci 0.8 ms a saturuje to Fast Ethernet. Na gigabitu jsem to zatím nezkoušel.

Mám i několik kravinek za $2 a ač byly prodávány jako USB2 100 Mb/s, jsou jenom Full speed - konkrétně dávají 750 kB/s. Nestěžuju si, kupoval jsem je především na SSHčko, ale pokud to chceš použít jako gateway do rychlejší sítě, tak chceš třeba to co jsem odkazoval.

Mám to u notebooku, který nosím, takže to nikdy nebylo zapojeno déle než den v kuse - dlouhodobou stabilitu tedy neznám. Ale žádných problémů jsem si nevšiml (zatím tím proteklo asi 100 GB).

Re:USB ethernet
« Odpověď #6 kdy: 20. 10. 2017, 01:04:04 »
jake mate zkusenosti? nezlobi to?
chci si udelat z notebooku server a potreboval bych dalsi sitovku tak jestli pripada USB v uvahu

Lepší by mi přišlo využít integrovanou síťovku, tu nastavit jako 802.1q trunk, v něm poslat dvě VLAN a ty rozdělit na switchi. Switch s podporou vlan dnes stojí prd, a výkon i spolehlivost budou vyšší, než USB etherfernet.

naseptavac

Re:USB ethernet
« Odpověď #7 kdy: 20. 10. 2017, 01:25:21 »
Lepší by mi přišlo využít integrovanou síťovku, tu nastavit jako 802.1q trunk, v něm poslat dvě VLAN a ty rozdělit na switchi. Switch s podporou vlan dnes stojí prd, a výkon i spolehlivost budou vyšší, než USB etherfernet.

Presne. Je to primo neporovnatelne lepsi (plus tech vlan muze byt dle potreby). Maly switch muze byt treba NETGEAR ProSafe Plus GS105E v2 (GS105E-200PES). Stabilni a bez prekvapeni.

https://www.czc.cz/netgear-prosafe-plus-gs105e/143052/produkt

Paja

Re:Použitelnost ethernetu po USB
« Odpověď #8 kdy: 20. 10. 2017, 10:18:16 »
Je to v pohode pouzitelne. Ja mam momentalne asi 4 mesice tohle https://www.softcom.cz/eshop/lmp-usb-c-mini-dock-space-grey-with-power-delivery_d193536.html je to sice USB-C -> RJ45 (+ dalsi porty navic, zato ta cena) a stiha tedy gigovy ethernet. Stabilita dobra, za tu dobu snad 2x sem ho musel odpojit a pripojit kdyz se neco kouslo. Co jsem si vsim tak se to kouslo kdyz jsem mel ve virtual boxu Win10 a sitovku v promiscuous mode, zrejme to widle nejak rozbily.

Re:Použitelnost ethernetu po USB
« Odpověď #9 kdy: 20. 10. 2017, 10:26:55 »
Je to v pohode pouzitelne. Ja mam momentalne asi 4 mesice tohle https://www.softcom.cz/eshop/lmp-usb-c-mini-dock-space-grey-with-power-delivery_d193536.html je to sice USB-C -> RJ45 (+ dalsi porty navic, zato ta cena) a stiha tedy gigovy ethernet. Stabilita dobra, za tu dobu snad 2x sem ho musel odpojit a pripojit kdyz se neco kouslo. Co jsem si vsim tak se to kouslo kdyz jsem mel ve virtual boxu Win10 a sitovku v promiscuous mode, zrejme to widle nejak rozbily.

:)))))))) Něco se kouslo ve spojnení se "stabilita dobrá".

Lidi neblbněte, síťovky se rozmnožují pomocí VLAN, podporuje to jak Linux, tak Windows. Pak máte tolik síťovek, kolik máte portů na switchi.
USB patří do sítě leda u notebooků, které nemají ethernet port vůbec.

Paja

Re:Použitelnost ethernetu po USB
« Odpověď #10 kdy: 20. 10. 2017, 10:44:00 »
USB patří do sítě leda u notebooků, které nemají ethernet port vůbec.

Coz jsou dnes temer vsechny a zitra vsechny. Ethernet je v personal computingu uz mrtva vec a patri do serveroven.

Milfaus

Re:Použitelnost ethernetu po USB
« Odpověď #11 kdy: 20. 10. 2017, 10:49:35 »
Ethernet je v personal computingu uz mrtva vec a patri do serveroven.

Ethernet je v "doma" přichcípnutá věc, to je pravda.
Proto RJ45ku nemají ani tablety.

A je to dobře?

Re:Použitelnost ethernetu po USB
« Odpověď #12 kdy: 20. 10. 2017, 11:16:20 »
Coz jsou dnes temer vsechny a zitra vsechny. Ethernet je v personal computingu uz mrtva vec a patri do serveroven.

Pokud do personal computingu nepočítáte firmy, tak asi ano. Ve firemním prostředí se to bez ethernetu zatím moc neobejde.

vilan

Re:Použitelnost ethernetu po USB
« Odpověď #13 kdy: 20. 10. 2017, 11:22:11 »
Není s tím problém, dokonce jsem zkoušel, když je USB na každé straně. Rychlost je 125 MB/s. Linux,mac, win OK. On tu snad někdo přemýšlí o archaických věcech jako USB 2.0 nebo o Fast ethernetu 100Mb?



Cenově je to různé: 100 Kč za základ (asi to bude bída 100Mb), 400Kč za gigabit USB 3.0 (to co doporučoval milhaus, který saturuje, koukám, že stojí polovinu, používám, spokojenost). Pozor na čínské fejky typu KY-RD 801, co jsou 10 Mb/USB 1, před tím asi taky varuje.

Za 2 litry si může koupit 2 thunderbolt kabely, 10Gb je uplně jinde

Záleží na výkonu notebooku a jestli se vyplatí obětovat notebook jako server (pokud máš  jich dostatek, tak není problém)

K čemu je v-lan , když počet furt zustane jeden konektor (musí se stejně použít switch)

Jirsákův bankéř

Re:Použitelnost ethernetu po USB
« Odpověď #14 kdy: 20. 10. 2017, 11:34:58 »
K čemu je v-lan , když počet furt zustane jeden konektor (musí se stejně použít switch)

Ano, v sítích se překvapivě používá switch, divný co? Asi málokoho baví běhat s počítačem k serveru, aby si tam něco vyřídil.

 ::) ;D