Očekávané znalosti programování jako junior

jpu

Re:Očekávané znalosti programování jako junior
« Odpověď #15 kdy: 17. 10. 2017, 10:37:04 »
hm, jak se ta doba meni. Ja kdyz jsem se v polovine 70. let uchazel o praci , tak po mne chteli clenstvi ve strane (KSC)  a nebo alespon vyssi funkci ve svazu mladeze.

Kdyz bych dnes prijimal mladeho kluka k nam do firmy, tak by pro mne bylo nejdulezitejsi, aby umel VI. My delame na ruznych unixech a tam to bez VI nejde. Pote jeste C a Perl. U pohovoru bychom probrali 'gotohell.pl'. Kdo alespon z 10% pochopi , jak to funguje, ten je rovnou senior programmer.
byt v KSC podla mna bolo ctou v tej dobe. dufam, ze si bol clenom :)


Cek

Re:Očekávané znalosti programování jako junior
« Odpověď #16 kdy: 17. 10. 2017, 10:49:36 »
.... čistě muj osobní pohled. Začínat nový rozsáhlejší projekt ve starém .NET je blbost protože za 3-5 let až to bude hotové to bude z pohledu Microsoftu zastaralé a tudíž nepodporované což je docela problém. Nicméné málokdo umí .NET core for Win10 a navíc je v tom strašněj zmatek a je to nedodělaný. Takže chaos. Starý .NET je tu s námi už skoro 20 let a je to stabilní a dobrý. Vem si, že spousta firem pořád programuje v C++/MFC z 90 let. Tedy v předchůdci .NET. Je to sice masochismus, ale dělají to a to i když je tu C++/Qt a mnoho dalších výrazně lepších a multiplatformních systémů. Co se týká C#, ASP.NET, Visual Studio, MS SQL, HTML, CSS, JavaScript, jQuery, EntityFramework apod. tak ten personalista co to psal asi nevěděl o co jde nebo prostě na něčem ujížděl. :) Bude ti trvat 5 let než se dobře naučíš jenom C# +.NET WinFroms+WPF pokud jsi nikdy nic moc nenaprogramoval. Tedy používat knihovnu .NET a její části. Další 2 roky HTML+CSS. HTML+CSS je bohužel velmi rozsáhlé v dnešní verzi. Představa, že můžeš dělat současně programátora v MSSQL +  ASP C# .NET + HTML + CSS a další je poněkud naivní. Je to jako by si chtěl pracovat jako právník a současně chirurg a současně politik :) SQL je dnes už bohužel na plný úvazek. Zabere ti rok než se ho naučíš. A je spousta nekompatibilních verzí od různých firem. Docela by mě zajímalo co by se stalo kdyby nějká vymaštěná personalistka musela jít dělat programátora v ASP C# .NET + MSSQL + HTML + CSS + JavaScript + JQuery. Jak by to asi dopadlo ?. :) Dále je tu přímo fatální drobnost a to že nepíšeš jakou knihovnu pro ASP máš používat. Ono je jich víc. Starý WebForms(visual návrhář), WebAPI, enginy jako je razor(nemá vis. návrháře) apod. Než se doučíš to tak ti to potrvá dalších 5 let. Dále pak kombinovat PHP + ASP je nesmysl. Tak velkou hlavu nikdo nemá :))) Navíc bys měl vědět že MS každých cca 5-15 let přijde s něčím novým a to staré zahodí. Takže kdo si asi tak dneska vzpomene třeba na na ASP C++/CLI .NET WebForms :) což bylo hitem kolem roku 2001-2005. Takže tak nějak ...  Taky bys měl vědět že civěním do monitoru se kazí oči :)

Minimalne z hlediska komunikace jasny priklad juniora, zcela neprehledny blob neceho, co se neda bez aspon 2 panaku precist:))) Mozna dobre myslenky, ale absolutne neprofesionalne predvedene ;-)

mene tekal

Re:Očekávané znalosti programování jako junior
« Odpověď #17 kdy: 17. 10. 2017, 11:08:58 »
hm, jak se ta doba meni. Ja kdyz jsem se v polovine 70. let uchazel o praci , tak po mne chteli clenstvi ve strane (KSC)  a nebo alespon vyssi funkci ve svazu mladeze.

Kdyz bych dnes prijimal mladeho kluka k nam do firmy, tak by pro mne bylo nejdulezitejsi, aby umel VI. My delame na ruznych unixech a tam to bez VI nejde. Pote jeste C a Perl. U pohovoru bychom probrali 'gotohell.pl'. Kdo alespon z 10% pochopi , jak to funguje, ten je rovnou senior programmer.
byt v KSC podla mna bolo ctou v tej dobe. dufam, ze si bol clenom :)
to jistě není náhoda:
-reklama na ksč(m){0,1} na rootu
-růst preferencí  ksč(m){0,1}
-spolupráce Ano a ksč(m){0,1}, ostatně bureš byl agententem
-politické diskuze

doba  spěje (bohužel) k tomu, že členství bude bráno jako plus

Kontrolní otázka :Ve kterém měsíci proběhla sametová revoluce?: listopad ... To také není náhoda

phi

Re:Očekávané znalosti programování jako junior
« Odpověď #18 kdy: 17. 10. 2017, 13:15:26 »
Ahoj,

jsem student v posledním ročníku (informatika) a pomalu si sháním praxi nebo rovnou práci. Mám z toho obavy, ale nevím, jestli ze mě nemluví Dunningův-Krugerův efekt.
Hlavne z vas mluvi neschopnost prohledat zdejsi forum. Jako vazne ?

karatista

Re:Očekávané znalosti programování jako junior
« Odpověď #19 kdy: 17. 10. 2017, 13:39:51 »
Děkuji za odpovědi a že je většina z nich k tématu. Udělal jsem si nějakou konkrétnější představu a asi jsem možná opravdu zbytečně vyšiloval.

K tomu prvnímu a poslednímu komentáři, které mě osočují, že jsem nehledal... Hledal, za posledních několik týdnů docela hodně na různých fórech. Kdybych našel, neptal bych se. Ostatně bývá dobrým zvykem dát odkaz na vlákno, příspěvek nebo aspoň výsledky vyhledávání konkrétního řetězce, kde je odpověď.

Co jsem našel, se týká hlavně zahraničí a z toho blogu odkazovaného na začátku to vypadá, že se to úplně netýká Česka. Jak říkám, na českém webu jsem našel o Cracking the Code Interview, HackerRank, LeetCode... možná jednu nebo dvě okrajové zmínky.


Re:Očekávané znalosti programování jako junior
« Odpověď #20 kdy: 17. 10. 2017, 14:12:01 »
Udělal jsem si nějakou konkrétnější představu a asi jsem možná opravdu zbytečně vyšiloval.

Hlavně buďte v poklidu. Pokud nad těmito otázkami už teď přemýšlíte, máte nakročeno k budoucí senioritě (nezaměňovat se senilitou - to je až další fáze). Hodně štěstí a držte se.