Má cenu si kupovat router Turris Omnia?

nobody(ten pravej)

Re:Má cenu si kupovat router Turris Omnia?
« Odpověď #75 kdy: 17. 10. 2017, 22:21:23 »
Turris 2GB - 8 899 Kč
APU2 na českém eshopu - 5 183 Kč (co je v ceně je uvedeno níže)
[...]Rozdíl je 3500 Kč což není tak málo.
a to APU2 budes take kupovat od nejdrazsiho prodejce v CR? ;)
Turris Omnia 2GB Wifi za 6722Kc

u APU2 jak si psal, zapomels na anteny a pigtail to je uz ~5600Kc
takze rozdil je uz jen 1122Kc ;)
navis u APU mas jen 1+2 GLAN, kdezto u Omnie 1+5 GLAN (+SPF ktere pises ze nevyuzijes), jasne APU2 ma zas 4GB RAM, otazka jestli potrebujes 4 vs 2 GB RAM, nebo spis ocenis 6 Vs 3 GLAN :)


nobody(ten pravej)

Re:Má cenu si kupovat router Turris Omnia?
« Odpověď #76 kdy: 17. 10. 2017, 22:25:59 »

milous

Re:Má cenu si kupovat router Turris Omnia?
« Odpověď #77 kdy: 17. 10. 2017, 23:00:36 »

Nevíte jestli je to APU2 kompatibilní jenom s tím co uvádí na webu? U wifi karty riskovat nebudu, vezmu tu WLE200NX, ale u toho mSATA disku by mě zajímalo jestli si tam můžu dát libovolný, pokud se tam vejde. Nevíte někdo? Máte nějakého ověřeného prodejce v česku? Většina prodejců prodává APU2 ale třeba tu konkrétní wifi kartu k němu už nemají.


zatim vsechny msaty, co jsem vrazil dovnitr tam slapaly koser a protoze jsem moudry geront, pouzival jsem kvalitnejsi kousky cili SLC nebo hodne kvalitni MLC, co se znacek tyce, tak intel, sandisk, innodisk (iSLC) a obecne prumyslova nebo poloprumyslova ssdcka

hlavne proto, ze hardware je levny ale cas je drahy, pokud to ma nekdo naopak, necht kupuje kramy a kumuluje funkce do jedne pixly

u starsi verze 2.3.4 jsem obcas pouzil SD kartu, ale pfSense 2.4.0 uz embedded neni podporovano cili SD uz nelze pouzit :-/

co se wifiny tyce, nemohu slouzit, router mam vzdy nekde pobliz poecka/optiky/wan rozhrani, zatimco wifinu potrebuju mit u uzivatelu, takze pouzivam unifi apcka/controller

kupuju u discompu

David1234

Re:Má cenu si kupovat router Turris Omnia?
« Odpověď #78 kdy: 18. 10. 2017, 00:29:00 »
Koukám na to zmiňované APU2, stojí polovinu co Turris, dá se k němu koupit krabice za 300 Kč a běží na tom Linux i FreeBSD. Jsem spíš šťoural a to APU2 se mi líbí, ale vůbec nevím jaká je kolem toho komunita, jaká je podpora v Linuxu atd.. Nemá někdo nějaké konkrétní zkušenosti?

Je to normální x86 se standardním hardwarem, takže na tom lze rozběhat standardní Linuxové distribuce, případně jakýkoli OS, kterému nevadí absence GPU. To je ta největší výhoda APU2. SW podpora je oproti Turrisu zcela nesrovnatelná. Nevyhovuje vám jedna distribuce, nahrajete tam jinou. Totéž platí o připojitelném HW, který nemusí mít podporu v OpenWRT ale ve standardníchdistribucích ano. Stačí si porovnat jak se instaluje takový Debian na APU2 a Omnii. To mluví za vše ;D

Chci to spíš na hraní, takže to že na tom APU může běžet téměř cokoli je pro mě výhodou. Ačkoli turris má nějakou virtualizaci.. ale to nebude ono.

snajpa

Re:Má cenu si kupovat router Turris Omnia?
« Odpověď #79 kdy: 18. 10. 2017, 00:50:28 »
Ad Compex cokoliv - nemuzu s klidnym svedomim doporucit. Jsou to shitprodukty velmi casto nesplnujici specifikace - at uz tady u tech karet PCIe interface, nebo u starsich citlivosti a podobne... relabelovany shitOEM z Ciny. Ja kupuju karty od Mikrotiku a zatim jsem nelitoval.


snajpa

Re:Má cenu si kupovat router Turris Omnia?
« Odpověď #80 kdy: 18. 10. 2017, 00:54:34 »
Ad Compex cokoliv - nemuzu s klidnym svedomim doporucit. Jsou to shitprodukty velmi casto nesplnujici specifikace - at uz tady u tech karet PCIe interface, nebo u starsich citlivosti a podobne... relabelovany shitOEM z Ciny. Ja kupuju karty od Mikrotiku a zatim jsem nelitoval.

Cim chci taky rict, ze si za to nadavani na Omniu muzu z casti sam, mel jsem z toho ty Compshity vyhazet z prvni a ani to s nima nespoustet, ne si na ne pul roku stezovat kdykoliv mne to dropne... a pak stejne zapomenu objednat novy karty.

Tak to je mozna kus duvodu, proc doporucuju rovnou cokoliv jinyho a ne Omniu ;) Jestli (a ne, nestoji mi to uz ani za kouknuti na jejich stranku, ale myslim, ze to slo...) se da Omnia koupit bez karet, tak to mozna cenu ma, pokud si do toho clovek sezene solidni karty a nechce je tam mit tri (krajni slot ma pry potencialne problem se stabilitou clocku).

noone

Re:Má cenu si kupovat router Turris Omnia?
« Odpověď #81 kdy: 18. 10. 2017, 09:52:20 »
Ehm.. ako majitel Netgear R7800 dobre viem, aky "kvalitny" je ath10k driver od QCA (ktory pouziva Turris).. pricom closed source pre QCA 99xx WiFi AC chipsety je stabilny a vykonny. Uz ma nebavi vyse roka neustale kompilovat night buildy LEDE a mat nestabilne WiFi.

Na druhej strane - opensource drivery pre WiFi AC nema okrem QCA skoro nikto (MTK nieco ma, ale vraj to nie je velmi pouzitelne.. exRalink).

David1234

Re:Má cenu si kupovat router Turris Omnia?
« Odpověď #82 kdy: 18. 10. 2017, 14:34:30 »
Jak přesně moc k ničemu jsou ty dodávané Wifi karty k turrisu? Má smysl koupit turris bez nich a dokoupit nějaké kvalitní, které bude podporovat zvlášť? Máte zkušenost?

Cenově mi to aktuálně vychází opravdu skoro stejně jako to APU2.

hugochavez

Re:Má cenu si kupovat router Turris Omnia?
« Odpověď #83 kdy: 18. 10. 2017, 15:22:12 »
zalezi zda chces svycarsky nozik s 21-ti nastroji, pricemz kazdy je vicemene naprd, nebo zda chces vercajk na praci ala HILTI :-)
.......než jsem došel k tomu, že levnější je koupit drahé řešení.....
Ja jsem tohle zjistil taky, po tom co jsem chvili provozoval nakou krabici od Belkin, tvarilo se to hogofogo, pritom to neumelo prakticky nic.
Tak sem koupil mini-pc od vyrobce z Izraele co se zabyva primarne industrialnim HW a dal sem na to PfSense a od ty doby sem na to vicemene nemusel sahnout i kdyz to jede nonstop uz roky, maximalne tak kdyz byl nejaky update/upgrade na vyssi verzi coz maj soudruzi u PfSense po tech letech uz slusne vychytany, takze se to dela "in-place" a funguje to solidne.....

Pro bezny domaci pouziti staci tedy neco na tenhle zpusob, bez vetraku aby to nervalo a s malou spotrebou aby se to nehralo.
Davaj do toho standartne 1Gb Intel sitovky a celni panel je mozny si nadefinovat podle vlastnich potreb (a penezenky) =ja zvolil variantu 4xLAN.
Je lepsi koupit to bez WiFi karty a podivat se KTERY KARTY jsou kompatibilni s FreeBSD na kterym PfSense bezi -zas tolik jich neni tak aby clovek nevyhazoval zbytecne $.

Dovnitr pak mSATA (v mym pripade 16GB SanDisk SLC) anebo nejake klasicke SSD to podle chuti kazdeho soudruha a je hotovo.
Myslim ze kdyby soudruzi misto experimentu s Omnia udelali poradnej HW hezky odladenej na pouziti s PfSense SW a cely to zabalili do sexy krabice s nejakymi blikatky tak s tim meli vetsi uspech nez s tim co vytvorili...... tim spis ze pro PfSense je hafo doprovodnych volitelnych modulu....

Re:Má cenu si kupovat router Turris Omnia?
« Odpověď #84 kdy: 18. 10. 2017, 18:28:59 »
...

Ale jistě, přesně tak, proč ne takto. Jen je dobré koupit odladěnou, případně průmyslovou platformu. A opravdu bych nedoporučoval mít NAS na firewallu zároveň.

DNS se v pfSense dá udělat dobře, a to včetně Reverse Policy Zone na bindovi.

Rincewind

Re:Má cenu si kupovat router Turris Omnia?
« Odpověď #85 kdy: 18. 10. 2017, 19:17:52 »
Já Omnii mám od ledna a jsem spokojen. Běží stabilně, signál je všude kde potřebuju, DLNA server taky běží. Umí i "IPv6" v podání netboxu, což byl pro předchozí router nepřekonatelný problém. Aktualizace jsou pravidelné. Utratil jsem za ni cca to, co kdysi před mnoha lety za předchozí router, takže cenu za až takový handicap nepovažuju - pokud vydrží stejně dlouho.

qwertz

Re:Má cenu si kupovat router Turris Omnia?
« Odpověď #86 kdy: 18. 10. 2017, 19:18:45 »
...Takových zařízení jsem vyzkoušel, než jsem došel k tomu, že levnější je koupit drahé řešení...

No. Dneska je to docela aktuální, když je třeba záplatovat KRACK. Co asi tak pořídit důchodci 60+, když má doma nějakej shit typu D-link AP za pár stovek, aby měl na notebooku přístup na Xychtbůk a email?

V lepším případě tam půjde narvat LEDE 17.01.4 (obahuje záplatu), v horším nezbyde než koupit nějaký levný TP-Link za litr a udělat to samé. Všechny ostatní varianty jsou naprosté sci-fi.  :-

Re:Má cenu si kupovat router Turris Omnia?
« Odpověď #87 kdy: 18. 10. 2017, 21:28:47 »
No. Dneska je to docela aktuální, když je třeba záplatovat KRACK. Co asi tak pořídit důchodci 60+, když má doma nějakej shit typu D-link AP za pár stovek, aby měl na notebooku přístup na Xychtbůk a email?

Zrovna KRACK není velké riziko pro důchodce, ten má data (odposlechnutí) ohrožená víc jinými způsoby, než KRACKEM. Lze s určitou pravděpodobností předpokládat, že jeden směr komunikace bude zazáplatován - aspoň to PC. A jinak si myslím, že nejjednodušší je vyhodit starý router za pár stovek do koše, a pořídit nový router za pár stovek na dalších spokojených několik desítek měsíců provozu. Benefitem bude patrně i rychlejší wifi.

Diskuse zde ale nebyla o tom, jestli je pfSense apod. špatné řešení. To není. Mně se jen nelíbil kočkopes spojovat firewall s NASEM a entuziasmus tazatele, že vše přiohne a bude to fungovat. Mimo jiné, ve chvíli, kdy to přiohne, ztratí výhodu spolehlivých automatických aktualizací.

qwertz

Re:Má cenu si kupovat router Turris Omnia?
« Odpověď #88 kdy: 18. 10. 2017, 23:01:34 »
... A jinak si myslím, že nejjednodušší je vyhodit starý router za pár stovek do koše, a pořídit nový router za pár stovek na dalších spokojených několik desítek měsíců provozu. Benefitem bude patrně i rychlejší wifi...

To samo o sobě není řešením prakticky nikdy. Ten tzv. nový router za pár stovek bude mít X let starý software a X-1 let na již něj nebudou vycházet záplaty.  ;D

Re:Má cenu si kupovat router Turris Omnia?
« Odpověď #89 kdy: 19. 10. 2017, 00:57:28 »
To samo o sobě není řešením prakticky nikdy. Ten tzv. nový router za pár stovek bude mít X let starý software a X-1 let na již něj nebudou vycházet záplaty.  ;D

Každému, co jeho jest. Někdo chce dávat do routeru stovky, jiný i tisíce. Pro obě varianty jsou řešení.