Má cenu si kupovat router Turris Omnia?

Re:Má cenu si kupovat router Turris Omnia?
« Odpověď #60 kdy: 17. 10. 2017, 18:36:35 »
Mají nějakou variantu, která má víc než 3 ethernetové porty?

Není lepší rozhodit porty na switchi pomocí IEEE 802.1q? Tím z routeru odpadá nutnost integrovat switch, to bývá skoro lepší. Tím de facto vytvoříte router o XX interfacech, ve velkých sítích se to dělá právě tak.


qwertz

Re:Má cenu si kupovat router Turris Omnia?
« Odpověď #61 kdy: 17. 10. 2017, 18:43:44 »
Koukám na to zmiňované APU2, stojí polovinu co Turris, dá se k němu koupit krabice za 300 Kč a běží na tom Linux i FreeBSD. Jsem spíš šťoural a to APU2 se mi líbí, ale vůbec nevím jaká je kolem toho komunita, jaká je podpora v Linuxu atd.. Nemá někdo nějaké konkrétní zkušenosti?

Je to normální x86 se standardním hardwarem, takže na tom lze rozběhat standardní Linuxové distribuce, případně jakýkoli OS, kterému nevadí absence GPU. To je ta největší výhoda APU2. SW podpora je oproti Turrisu zcela nesrovnatelná. Nevyhovuje vám jedna distribuce, nahrajete tam jinou. Totéž platí o připojitelném HW, který nemusí mít podporu v OpenWRT ale ve standardníchdistribucích ano. Stačí si porovnat jak se instaluje takový Debian na APU2 a Omnii. To mluví za vše ;D

Re:Má cenu si kupovat router Turris Omnia?
« Odpověď #62 kdy: 17. 10. 2017, 18:47:11 »
Jak Silhavy & Sourek zabili Turris ...
Zabíjet něco, co má kupce, je to poslední co bych chtěl. Jenom mne zajímalo srovnání s „konkurencí“, nic víc nic míň...

Za mě je Turris mimo mísu. Funkcemi míří na spotřební segment, ale cenou do profesionálních zařízení. Díky tomu není ani jedno z toho.
Jednou jsem na FB řešil routry. Jen povrchově a někdo tam napsal, že turris, tak jsem říkal, že BFU za tu cenu nekoupí. Bylo mi odpovězeno, že koupí. Tak jsem ihned chtěl školení na přesvědčování normálních uživatelů, ale pán se odmlčel...

Re:Má cenu si kupovat router Turris Omnia?
« Odpověď #63 kdy: 17. 10. 2017, 18:55:07 »
Za mě je Turris mimo mísu. Funkcemi míří na spotřební segment, ale cenou do profesionálních zařízení. Díky tomu není ani jedno z toho.
Jednou jsem na FB řešil routry. Jen povrchově a někdo tam napsal, že turris, tak jsem říkal, že BFU za tu cenu nekoupí. Bylo mi odpovězeno, že koupí. Tak jsem ihned chtěl školení na přesvědčování normálních uživatelů, ale pán se odmlčel...

To je to nevychytané. Pokud má někdo dostatek argumentů pro pořízení Turrise, je to už většinou odborník, který umí nastavit i levnější router poměrně dobře. Bezpečný router má smysl pro BFU, ale to pak musí být škatulka, co funguje skoro magicky sama a za cenu maximálně o 30 % vyšší (můj odhad) než to prd, co dnes stojí routery.

David1234

Re:Má cenu si kupovat router Turris Omnia?
« Odpověď #64 kdy: 17. 10. 2017, 19:13:20 »
Koukám na to zmiňované APU2, stojí polovinu co Turris, dá se k němu koupit krabice za 300 Kč a běží na tom Linux i FreeBSD. Jsem spíš šťoural a to APU2 se mi líbí, ale vůbec nevím jaká je kolem toho komunita, jaká je podpora v Linuxu atd.. Nemá někdo nějaké konkrétní zkušenosti?

Je to normální x86 se standardním hardwarem, takže na tom lze rozběhat standardní Linuxové distribuce, případně jakýkoli OS, kterému nevadí absence GPU. To je ta největší výhoda APU2. SW podpora je oproti Turrisu zcela nesrovnatelná. Nevyhovuje vám jedna distribuce, nahrajete tam jinou. Totéž platí o připojitelném HW, který nemusí mít podporu v OpenWRT ale ve standardníchdistribucích ano. Stačí si porovnat jak se instaluje takový Debian na APU2 a Omnii. To mluví za vše ;D

To se mi na tom právě hrozně líbí -  a za půlku ceny. Je potřeba si u nákupu dát na něco pozor? Nějaké známé neduhy? Chtěl bych to použít převážně jako domácí wifi router s pár službami jako VPN, NFS apod.. V budoucnu možná připojení radiového modulu aby pomocí toho šlo ovládat topení. Ale funkční a rychlá wifi je nutnost. Wifi kartičky se do toho dokupují zvlášť?



qwertz

Re:Má cenu si kupovat router Turris Omnia?
« Odpověď #65 kdy: 17. 10. 2017, 19:54:47 »
To se mi na tom právě hrozně líbí -  a za půlku ceny. Je potřeba si u nákupu dát na něco pozor? Nějaké známé neduhy? Chtěl bych to použít převážně jako domácí wifi router s pár službami jako VPN, NFS apod.. V budoucnu možná připojení radiového modulu aby pomocí toho šlo ovládat topení. Ale funkční a rychlá wifi je nutnost. Wifi kartičky se do toho dokupují zvlášť?

Cca půlku stojí samotná deska APU2 (porovnáno s Omnia deskou z kampaně nebo deska+zdroj+krabice z obchodu). Krabice, zdroj, PCIe karty a další příslušenství se dokupují zvlášť a ty logicky stojí pro obě řešení stejně, takže výsledná skládačka polovinu stát nebude.

nobody(ten pravej)

Re:Má cenu si kupovat router Turris Omnia?
« Odpověď #66 kdy: 17. 10. 2017, 19:58:20 »
Koukám na to zmiňované APU2, stojí polovinu co Turris[...]
Nerikam ze pro nekomo nema hlavni vyhodu v x86, na druhou stranu, kdyz pises ze stoji polovinu, tak se zamer na desku co ve vybave nabizi +- to co Omnia, pridej cenu case, zdroje, redukce na zdroj, wifi karet, anteny a uvidis ze to pulka ani nahodou neni, pro nekoho pak je vyhoda, pro nekoho ale naopak velka nevyhoda, ze si tam musi sam resit system, aktualizece apod...
to uz mi prijde vhodnejsi dat jako alternativu tohle "DIY", ktere stoji pulku toho co APU2 ;)
https://www.cnx-software.com/2017/10/13/unielec-u7621-06-mediatek-mt7621-router-supports-openwrt-padavan-and-pandorabox-firmware/

milous

Re:Má cenu si kupovat router Turris Omnia?
« Odpověď #67 kdy: 17. 10. 2017, 20:00:33 »
Koukám na to zmiňované APU2, stojí polovinu co Turris, dá se k němu koupit krabice za 300 Kč a běží na tom Linux i FreeBSD. Jsem spíš šťoural a to APU2 se mi líbí, ale vůbec nevím jaká je kolem toho komunita, jaká je podpora v Linuxu atd.. Nemá někdo nějaké konkrétní zkušenosti?

Je to normální x86 se standardním hardwarem, takže na tom lze rozběhat standardní Linuxové distribuce, případně jakýkoli OS, kterému nevadí absence GPU. To je ta největší výhoda APU2. SW podpora je oproti Turrisu zcela nesrovnatelná. Nevyhovuje vám jedna distribuce, nahrajete tam jinou. Totéž platí o připojitelném HW, který nemusí mít podporu v OpenWRT ale ve standardníchdistribucích ano. Stačí si porovnat jak se instaluje takový Debian na APU2 a Omnii. To mluví za vše ;D

To se mi na tom právě hrozně líbí -  a za půlku ceny. Je potřeba si u nákupu dát na něco pozor? Nějaké známé neduhy? Chtěl bych to použít převážně jako domácí wifi router s pár službami jako VPN, NFS apod.. V budoucnu možná připojení radiového modulu aby pomocí toho šlo ovládat topení. Ale funkční a rychlá wifi je nutnost. Wifi kartičky se do toho dokupují zvlášť?

NFS? to jako chces delat NFS na te mSATA karticce? na pfSense staci 4/8gb mSATA, NFS udelej na FreeNASu a na wifi si kup UNIFI AP
jinak to bude zase kockopes jako je omnia

zalezi zda chces svycarsky nozik s 21-ti nastroji, pricemz kazdy je vicemene naprd, nebo zda chces vercajk na praci ala HILTI :-)

Re:Má cenu si kupovat router Turris Omnia?
« Odpověď #68 kdy: 17. 10. 2017, 20:33:53 »
zalezi zda chces svycarsky nozik s 21-ti nastroji, pricemz kazdy je vicemene naprd, nebo zda chces vercajk na praci ala HILTI :-)

Nechte ho, k tomu si musí každý dojít sám. Já jsem si taky nikdy nenechal radit od moudrých gerontů. Takových zařízení jsem vyzkoušel, než jsem došel k tomu, že levnější je koupit drahé řešení. Ono je taky něco jiného, když máte doma síť pro sebe a na hraní, a něco jiného je, když máte doma sebe, manželku - oba nutně pracující a s průšvihem, když večer neodešlete hotový dokument. Něco jiného je, když máte trochu nepohodlí s topení, a něco jiného je, když k tomu máte doma nastydlé mimino. Ve všech případech jsou úplně jiné dopady při výpadku, a tedy i jiná tolerance k tomu, když se pár nástrojů ze švýcarského nožíku ulomí.

David1234

Re:Má cenu si kupovat router Turris Omnia?
« Odpověď #69 kdy: 17. 10. 2017, 20:35:05 »
Hoši, když mi to zaplatíte tak si moc rád postavím dedikovaný firewall, NAS, DNS server :) Bohužel jsem hrozný škrt takže hledám poměr cena výkon :) Vyloženě NAS z toho nechci ale nějaký prostor se tam hodí (i na samotné distro). Cenově je to lehce pod cenou turrisu s tím že si to musím složit, dá se to koupit i složené ale to navyšuje cenu. Klasickou distribuci kde si nebudu muset milion věcí kompilovat udržovat bez problému zvládnu.

Nevíte jestli je to APU2 kompatibilní jenom s tím co uvádí na webu? U wifi karty riskovat nebudu, vezmu tu WLE200NX, ale u toho mSATA disku by mě zajímalo jestli si tam můžu dát libovolný, pokud se tam vejde. Nevíte někdo? Máte nějakého ověřeného prodejce v česku? Většina prodejců prodává APU2 ale třeba tu konkrétní wifi kartu k němu už nemají.

Ještě jsem přemýšlel o tom turrisu a pro mě je v něm například SFP port naprosto zbytečný, protože k optice se jen tak nedostanu a transceiver by asi stejně stál víc než turris samotný. Nebo se pletu?

David1234

Re:Má cenu si kupovat router Turris Omnia?
« Odpověď #70 kdy: 17. 10. 2017, 20:57:25 »
Jinak k té ceně:

Turris 2GB - 8 899 Kč
APU2 na českém eshopu - 5 183 Kč (co je v ceně je uvedeno níže)

Montážní krabice PC Engines pro ALIX.2D3, 2D13, APU.1, APU.2 (3x LAN, 1x USB) - černá (1×)
PC Engines APU.2C4 system board 4GB / 3 GigE / 2 miniPCIE / mSATA / USB / RTC battery) (1×)
Compex WLE200NX • 802.11a/ b/g/ n miniPCI express adaptér (1×)
SSD M-Sata 16GB MLC, Phison S9 controller (1×)
Napájecí zdroj 12V 2A 24W (k zařízení ALIX, APU) - jack 2.5/5.5 mm (1×)

Rozdíl je 3500 Kč což není tak málo.

David1234

Re:Má cenu si kupovat router Turris Omnia?
« Odpověď #71 kdy: 17. 10. 2017, 21:02:29 »
Jinak k té ceně:

Turris 2GB - 8 899 Kč
APU2 na českém eshopu - 5 183 Kč (co je v ceně je uvedeno níže)

Montážní krabice PC Engines pro ALIX.2D3, 2D13, APU.1, APU.2 (3x LAN, 1x USB) - černá (1×)
PC Engines APU.2C4 system board 4GB / 3 GigE / 2 miniPCIE / mSATA / USB / RTC battery) (1×)
Compex WLE200NX • 802.11a/ b/g/ n miniPCI express adaptér (1×)
SSD M-Sata 16GB MLC, Phison S9 controller (1×)
Napájecí zdroj 12V 2A 24W (k zařízení ALIX, APU) - jack 2.5/5.5 mm (1×)

Rozdíl je 3500 Kč což není tak málo.

Zapomněl jsem na pigtaily a antény.

Re:Má cenu si kupovat router Turris Omnia?
« Odpověď #72 kdy: 17. 10. 2017, 21:26:08 »
Rozdíl je 3500 Kč což není tak málo.

Co chcete slyšet? Že Vám ten kočkopes bude fungovat? Asi ano. Jak rychle ho rozchodíte? Asi po chvíli. Jak dlouho vydrží fungovat? Než ho rozvrtáte. Jak bude spolehlivý? Tak, jak dobře bude HW spolupracovat s ovladači a Vaším nastavením. Proč by ovladače neměly fungovat s HW? Protože v praxi určité kombinace zlobí. Proč byste si s tím neměl poradit? Protože fóra jsou plná názorů amatérů, ale profesionální přístup k řešení problému se v nich hledá špatně. Proč nekombinovat funkce dohromady? Protože I/O blokující operace dokáží spolehlivě zablokovat třeba i routování, i WiFi. Proč nedávat NAS na stejné zařízení jako firewall? Protože na všech OS bez výjimky se nacházejí chyby a data útočníkovi servírujete na stříbrném podnose.

Samozřejmě je možné, že si se vším poradíte, a nainstalujete si a nastavíte si nějakou vlastní instalaci, která odolá robotizovaným útokům. Podle dotazů Vás spíš tipuji na to, že natáhnete nějaké polohotové řešení á la pfSense, OpenWRT, ..., které jsou spolehlivé v rukou těch, kteří to s nimi umějí a nesnaží se je ohýbat. Snad Vás neurazím moc, ale do této kategorie Vás neřadím. Je totiž zřejmé, že si nejste vůbec jistý tím, co děláte (resp. že to děláte poprvé), ale zároveň máte obrovské přesvědčení, jak to půjde :). Můžu Vám vyjmenovávat X rozumných důvodů, proč to není dobrý nápad takto dělat, ale to slyšet nechcete. Raději dalšími a dalšími posty hledáte "zastání", že to půjde. Od koho přijde?

David1234

Re:Má cenu si kupovat router Turris Omnia?
« Odpověď #73 kdy: 17. 10. 2017, 21:50:41 »
Rozdíl je 3500 Kč což není tak málo.

Co chcete slyšet? Že Vám ten kočkopes bude fungovat? Asi ano. Jak rychle ho rozchodíte? Asi po chvíli. Jak dlouho vydrží fungovat? Než ho rozvrtáte. Jak bude spolehlivý? Tak, jak dobře bude HW spolupracovat s ovladači a Vaším nastavením. Proč by ovladače neměly fungovat s HW? Protože v praxi určité kombinace zlobí. Proč byste si s tím neměl poradit? Protože fóra jsou plná názorů amatérů, ale profesionální přístup k řešení problému se v nich hledá špatně. Proč nekombinovat funkce dohromady? Protože I/O blokující operace dokáží spolehlivě zablokovat třeba i routování, i WiFi. Proč nedávat NAS na stejné zařízení jako firewall? Protože na všech OS bez výjimky se nacházejí chyby a data útočníkovi servírujete na stříbrném podnose.

Samozřejmě je možné, že si se vším poradíte, a nainstalujete si a nastavíte si nějakou vlastní instalaci, která odolá robotizovaným útokům. Podle dotazů Vás spíš tipuji na to, že natáhnete nějaké polohotové řešení á la pfSense, OpenWRT, ..., které jsou spolehlivé v rukou těch, kteří to s nimi umějí a nesnaží se je ohýbat. Snad Vás neurazím moc, ale do této kategorie Vás neřadím. Je totiž zřejmé, že si nejste vůbec jistý tím, co děláte (resp. že to děláte poprvé), ale zároveň máte obrovské přesvědčení, jak to půjde :). Můžu Vám vyjmenovávat X rozumných důvodů, proč to není dobrý nápad takto dělat, ale to slyšet nechcete. Raději dalšími a dalšími posty hledáte "zastání", že to půjde. Od koho přijde?

Jasně, pro dvě televize a dva notebooky kterým dosud stačil router/modem či spíš parodie router/modem za 1300 Kč budu kupovat zvlášť firewall, zvlášť krabičku pro DNS, zvlášť krabičku na NAS  a určitě jsem na nějakou další krabičku zapomněl :)

Na každou změnu je nutné dívat se v kontextu současného stavu - a myslím si že i kočkopes bude v tomto případě zlepšení. Minimálně se na tom kočkopsovi dá udělat update :)

A ano aktuálně mě nejvíce láká kombinace APU2 + pfSence které bych si rád vyzkoušel, protože se o něm teď tolik všude píše a je hrozně kůl, tak chci vidět proč a jestli je to pravda ;)

Re:Má cenu si kupovat router Turris Omnia?
« Odpověď #74 kdy: 17. 10. 2017, 22:07:37 »
Jasně, pro dvě televize a dva notebooky kterým dosud stačil router/modem či spíš parodie router/modem za 1300 Kč budu kupovat zvlášť firewall, zvlášť krabičku pro DNS, zvlášť krabičku na NAS  a určitě jsem na nějakou další krabičku zapomněl :)

Na každou změnu je nutné dívat se v kontextu současného stavu - a myslím si že i kočkopes bude v tomto případě zlepšení. Minimálně se na tom kočkopsovi dá udělat update :)

A ano aktuálně mě nejvíce láká kombinace APU2 + pfSence které bych si rád vyzkoušel, protože se o něm teď tolik všude píše a je hrozně kůl, tak chci vidět proč a jestli je to pravda ;)

Asi bych koupil obyčejný Mikrotik, pokud se cítíte na síťování, pak si bezpečnost oddělíte nejen firewallem, ale i přes VRF. Ušetřené peníze pak můžete vrazit do nějakého NAS. Celé řešení bude o něco dražší, ale bude fungovat a bude udržitelné.

Pokud to berete jako hračku na zimní večery, pak se proti tomu nedá nic namítat, ale na to Vaše požadavky nevypadaly (tlak na cenu a poměr cena/výkon). Pokud chcete být frykulín, taktéž je to možno. K obojímu požehnání dostanete asi od vícero lidí. Jen od málo ho ale dostanete na to, že vymýšlíte funkční řešení. Nevymýšlíte, snažíte se převynaleznout kolo, ale zatím ještě ani nevíte, co je to teslice.