Pár otázek ohledně práce jako programátor

Skokan

Pár otázek ohledně práce jako programátor
« kdy: 05. 10. 2017, 23:16:15 »
Ahoj,
mám pár otázek, na který bych se vás chtěl zeptat.
Je mi 14 let, mám rád počítače a chtěl bych být programátor.
Co je nejlepší si vybrat za školu? Momentálně se chystám na gymnázium.
Jaký jazyk má podle vás budoucnost?
Jaký bývá obvyklý plat?
Momentálně dokážu splácat s pomocí Googlu nějaký základní blbosti v Pythonu, JS a PHP.
Jak se zlepšit? Když mě napadne, co udělat, tak je to na mě moc složitá věc, nebo mě nenapadne nic. :/
Nebo byste mi doporučili vybrat si jiné povolání?

Dík za odpovědi

Ondra


tony

Re:Pár otázek ohledně práce jako programátor
« Odpověď #1 kdy: 05. 10. 2017, 23:32:39 »
Na gympl běž. Máš ještě několik let na rozmyšlenou a třeba tě časem chytně něco lepšího :-)

Nyx

Re:Pár otázek ohledně práce jako programátor
« Odpověď #2 kdy: 05. 10. 2017, 23:41:18 »
Jazyk neres. Vyber si, co te bavi. Moderni jazyk se naucis za par tydnu, odpovidajici stack k nemu pak do par mesicu.

Projekt je potreba. Urcite je neco, co te zajima. Zkus vymyslet, co by se pro to dalo naprogramovat (a treba nabidnout komunite). Bez vlastniho projektu, ktery te motivuje, se totiz nenaucis nic. Delat si nejake nesmyslne tutorialy do supliku je ztrata casu. Za par tydnu nebudes ani vedet, cos delal. Vlastni projekt ti zustane, nekdo z nej bude mit treba uzitek a hlavne ty referenci do sveho budouciho CV.

Jako posledni bod bych se zkusil zamyslet, zda chces skutecne delat tohle. Programator ma jepici zivot a cim starsi jsi, tim mensi hodnotu na trhu mas. Je to svym zpusobem slepa karierni vetev. Ano, ted je to sice vlivem pokriveni trhu vynosny byznys, ale to nemusi a nebude trvat vecne.

Pokud jsi ok s tim, ze od urciteho veku te ceka prechod do managementu nebo na pozici, kde je vyzadovana daleko vetsi zodpovednost, pak to zkus. Muzes byt samozrejme jeden z tech, co bude programovat i po 60tce. To musis vedet sam.

Re:Pár otázek ohledně práce jako programátor
« Odpověď #3 kdy: 06. 10. 2017, 00:04:29 »
...

Ondro, pokud máš zájem o obor, tak se mu věnuj ve všech volných chvílích mimo školu. V tento okamžik se ti může zdát, že ve škole je pro Tebe prospěšných maximálně 15 % informací, a 85 % je k ničemu. Teprve po letech zjistíš, že i těch 85 % rádoby zbytečných informací z Tebe uděalo vzdělaného člověka, a budeš z toho profitovat.

Aktuálně programuj v čemkoliv, co jsi schopný prodat. Prodat = ne jen za peníze, ale jakkoliv udat ke prospěchu někoho jiného. Tím získáš praxi, a z ní získáš názor, kam se dál vyvíjet.

Složité nápady si zkus rozfázovat. Už jen tím, že jsi došel k názoru, že smysluplné projekty jsou složité, jsi se dostal dál, než jiní.

Spousta Tvých nápadů skončí jen v šuplíku, přesto Tě obohatí o zkušenosti. Myslí, že každý, kdo tu za něco stojí, Ti potvrdí, že v životě musel uznat, že předchozí nápad byla hovadina,  a začal pracovat na novém nápadu (= nové hovadině).

Jenda

Re:Pár otázek ohledně práce jako programátor
« Odpověď #4 kdy: 06. 10. 2017, 04:02:46 »
Co je nejlepší si vybrat za školu? Momentálně se chystám na gymnázium.

Mě gymnázium extrémně zklamalo, ale bylo velmi lowendové. Je pravděpodobné, že existují kvalitní/elitní gymnázia. Po gymnáziu jsem šel na matfyz a tam jsem naprosto nadšen (už mám bakaláře z obecné informatiky a teď studuju datové inženýrství magistra).

Jaký jazyk má podle vás budoucnost?

Python, C, pro enterprise Java.

Jaký bývá obvyklý plat?

Od 25k za totální lamu po >120k špičkového konzultanta. „Obvyklý“ bych řekl tak kolem 50 když už máš nějakou praxi a zkušenosti. Nicméně myslím si, že v tom nejde být dobrý pokud budeš mít primární motivaci peníze. Mě technika obecně strašně baví a peníze jsou takový velmi příjemný bonus.

Jak se zlepšit?

To moc nevím (nejsem moc programátor), strašně moc jsem získal praxí (stává se mi při práci „jé, to už jsem vlastně dělal“, pak stačí vyhledat v archivu, zkopírovat a upravit), pročítáním zdánlivě nesouvisejících věcí (pomáhá třeba klikat na odkazy na #brmlab a #ctjb) a ve škole.


borekz

  • ****
  • 492
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pár otázek ohledně práce jako programátor
« Odpověď #5 kdy: 06. 10. 2017, 06:00:29 »
„Obvyklý“ bych řekl tak kolem 50 když už máš nějakou praxi a zkušenosti.
Máš od mě aspoň imaginární plus, když tu není likeovací smajlík. Reálná cifra je osvěžující po zdějších diskutérech, co berou sto tisíc čistého.

balki

Re:Pár otázek ohledně práce jako programátor
« Odpověď #6 kdy: 06. 10. 2017, 06:11:59 »
Nechod len za programatora, programatori zle zarabaju. K programovaniu je vhodne si pridat analyzu a navrh softveru, aby clovek mohol robit aj analytika, alebo systemoveho architekta. Platy su rozne od 1500 EUR, tak po cca 4000 EUR. V nemecku to je viac.

Ako jazyky odporucam sa poriadne naucit  anglictinu a nemcinu, pripadne aj spanielcinu. (pripadne mandarinsku cinstinu, ale ta je dost tazka)

Co sa tyka programovacich jazykov, to je problem odporucit, nemam vestecku gulu. Tie jazyky, co ti tu odporucaju dedkovia sa mozes naucit uz len z dovodu, ze sa mozno programy z jazyka {dopln} budu prepisovat do jazyka v buducnosti. 

Re:Pár otázek ohledně práce jako programátor
« Odpověď #7 kdy: 06. 10. 2017, 07:18:13 »
Ahoj,

ked som bol na tom rovnako ako ty, akurat o par rokov starsi (bastlil som jednoduche veci k sebe do suflika, skusal vsetky mozne jazyky, rozmyslal ako sa stat programatorom..) najvacsi skok bol ked som prisiel na vysku a zacali sme s Javou. Osobne cistu javu povazujem za hrozny jazyk a od skoly som ju nepouzil ale hodne bych ti doporucil skusit ju v kombinacii s BlueJ (https://www.bluej.org). Je to najjednoduchsia cesta zacas rozmyslat skutocne objektovo. Pak uz je cele programovanie o necom uplne inom. Literatura k tomu tu http://www.martinus.cz/?uItem=81792

Ak si z Prahy a okolia, knizku viem podarovat, neni ale doma tak to naky cas zabere. Pripadne, az budes mat zaujem tak sa kludne ozvy, mozem neco vysvetlit, poradit.


Marek

UF

Re:Pár otázek ohledně práce jako programátor
« Odpověď #8 kdy: 06. 10. 2017, 08:25:19 »
Ondro, jeste lepsi nez programator je byt kosmonaut.

balki

Re:Pár otázek ohledně práce jako programátor
« Odpověď #9 kdy: 06. 10. 2017, 08:49:24 »
Ahoj,

ked som bol na tom rovnako ako ty, akurat o par rokov starsi (bastlil som jednoduche veci k sebe do suflika, skusal vsetky mozne jazyky, rozmyslal ako sa stat programatorom..) najvacsi skok bol ked som prisiel na vysku a zacali sme s Javou. Osobne cistu javu povazujem za hrozny jazyk a od skoly som ju nepouzil ale hodne bych ti doporucil skusit ju v kombinacii s BlueJ (https://www.bluej.org). Je to najjednoduchsia cesta zacas rozmyslat skutocne objektovo. Pak uz je cele programovanie o necom uplne inom. Literatura k tomu tu http://www.martinus.cz/?uItem=81792

Ak si z Prahy a okolia, knizku viem podarovat, neni ale doma tak to naky cas zabere. Pripadne, az budes mat zaujem tak sa kludne ozvy, mozem neco vysvetlit, poradit.


Marek

Au, herouta nie, to je horsie ako 10 ran egyptskych. Strasne precenovany a zly autor.

Peter

Re:Pár otázek ohledně práce jako programátor
« Odpověď #10 kdy: 06. 10. 2017, 09:00:31 »
Ahoj,

ked som bol na tom rovnako ako ty, akurat o par rokov starsi (bastlil som jednoduche veci k sebe do suflika, skusal vsetky mozne jazyky, rozmyslal ako sa stat programatorom..) najvacsi skok bol ked som prisiel na vysku a zacali sme s Javou. Osobne cistu javu povazujem za hrozny jazyk a od skoly som ju nepouzil ale hodne bych ti doporucil skusit ju v kombinacii s BlueJ (https://www.bluej.org). Je to najjednoduchsia cesta zacas rozmyslat skutocne objektovo. Pak uz je cele programovanie o necom uplne inom. Literatura k tomu tu http://www.martinus.cz/?uItem=81792

Ak si z Prahy a okolia, knizku viem podarovat, neni ale doma tak to naky cas zabere. Pripadne, az budes mat zaujem tak sa kludne ozvy, mozem neco vysvetlit, poradit.


Marek

Au, herouta nie, to je horsie ako 10 ran egyptskych. Strasne precenovany a zly autor.

Akého autora teda odporucas ?

Neviditelný

Re:Pár otázek ohledně práce jako programátor
« Odpověď #11 kdy: 06. 10. 2017, 09:15:00 »
Dobrých rad, jak se naučit programovat už jsi zde dostal dost, takže zkusím poradit spíš z hlediska vzdělání. Chytrý a přemýšlivý člověk, co dovede solidně programovat se dokáže uplatnit ve spoustě oborů. Určitě bych ti doporučil jít na gympl, třeba tam zjistíš, že tě kromě počítačů baví i něco jiného, třeba nějaká přírodní věda. Např. fyzik nebo biolog, co si dokáže naprogramovat nástroje pro simulace přírodních dějů, automatizovanou analýzu dat atp. se ve svém oboru určitě neztratí a osobně si myslím, že bude řešit zajímavější problémy, než jaké nabízí svět IT (flejm :) ). Dá se na to dívat i pragmatičtěji - do ÁjTý se dneska tlačí každý nýmand, firmy často dají přednost bandě levných code monkeys než několika kvalitním vývojářům, projekty se šijí horkou (a lacinou) jehlou - viz třeba nedávná aplikace pro účtenkovou loterii či před pár lety registr řidičů. Až za těch cca 10  let dostuduješ, bude situace v IT podle mě ještě horší. Pokud tě programování baví, určitě se v tom dokonaluj, protože je to super dovednost. Poradil bych ti ale přemýšlet, zda se chceš přímo programováním živit...

balki

Re:Pár otázek ohledně práce jako programátor
« Odpověď #12 kdy: 06. 10. 2017, 09:18:16 »
Dobrých rad, jak se naučit programovat už jsi zde dostal dost, takže zkusím poradit spíš z hlediska vzdělání. Chytrý a přemýšlivý člověk, co dovede solidně programovat se dokáže uplatnit ve spoustě oborů. Určitě bych ti doporučil jít na gympl, třeba tam zjistíš, že tě kromě počítačů baví i něco jiného, třeba nějaká přírodní věda. Např. fyzik nebo biolog, co si dokáže naprogramovat nástroje pro simulace přírodních dějů, automatizovanou analýzu dat atp. se ve svém oboru určitě neztratí a osobně si myslím, že bude řešit zajímavější problémy, než jaké nabízí svět IT (flejm :) ). Dá se na to dívat i pragmatičtěji - do ÁjTý se dneska tlačí každý nýmand, firmy často dají přednost bandě levných code monkeys než několika kvalitním vývojářům, projekty se šijí horkou (a lacinou) jehlou - viz třeba nedávná aplikace pro účtenkovou loterii či před pár lety registr řidičů. Až za těch cca 10  let dostuduješ, bude situace v IT podle mě ještě horší. Pokud tě programování baví, určitě se v tom dokonaluj, protože je to super dovednost. Poradil bych ti ale přemýšlet, zda se chceš přímo programováním živit...

Ked koduje fyzik, alebo biolog, presne to tak aj vyzera. Cize nanic.

balki

Re:Pár otázek ohledně práce jako programátor
« Odpověď #13 kdy: 06. 10. 2017, 09:32:30 »
Akého autora teda odporucas ?

Neviem, na javu nemam oblubeneho autora. Ucil som sa z viac zdrojov. Ale kebyze mam vybrat jednu knihu pre zaciatocnikov, velmi sa mi pozdava Objects first with java:

https://www.bluej.org/objects-first/

Je pekna, farebna, zrozumitelna, uci dobrym navykom  a nie je to vykradnuty Bruce Eckel - Thinking in java (ako v heroutovom pripade).

Neviditelný

Re:Pár otázek ohledně práce jako programátor
« Odpověď #14 kdy: 06. 10. 2017, 09:37:08 »
Dobrých rad, jak se naučit programovat už jsi zde dostal dost, takže zkusím poradit spíš z hlediska vzdělání. Chytrý a přemýšlivý člověk, co dovede solidně programovat se dokáže uplatnit ve spoustě oborů. Určitě bych ti doporučil jít na gympl, třeba tam zjistíš, že tě kromě počítačů baví i něco jiného, třeba nějaká přírodní věda. Např. fyzik nebo biolog, co si dokáže naprogramovat nástroje pro simulace přírodních dějů, automatizovanou analýzu dat atp. se ve svém oboru určitě neztratí a osobně si myslím, že bude řešit zajímavější problémy, než jaké nabízí svět IT (flejm :) ). Dá se na to dívat i pragmatičtěji - do ÁjTý se dneska tlačí každý nýmand, firmy často dají přednost bandě levných code monkeys než několika kvalitním vývojářům, projekty se šijí horkou (a lacinou) jehlou - viz třeba nedávná aplikace pro účtenkovou loterii či před pár lety registr řidičů. Až za těch cca 10  let dostuduješ, bude situace v IT podle mě ještě horší. Pokud tě programování baví, určitě se v tom dokonaluj, protože je to super dovednost. Poradil bych ti ale přemýšlet, zda se chceš přímo programováním živit...

Ked koduje fyzik, alebo biolog, presne to tak aj vyzera. Cize nanic.
Já zase viděl programátory řešit fyzikální a chemické problémy a vypadá to ještě hůře.