Zboží z crowdfundingu a pošta 120

jvb

Zboží z crowdfundingu a pošta 120
« kdy: 25. 09. 2017, 09:11:54 »
Čau, na jaře jsem si objednal GnuBee z Crowd Supply a už se na něj těším od 13. listopadu, co ho poslali. Bohužel mi teď došel email od naší oblíbené pošty 120.

Máte někdo zkušenosti s poštou 120 a crowfundingem? Kupuju si zboží, takže platím clo a daň a nebo přispívám na vývoj a jako "dárek" obdržím to, co vytvořili?


Re:Zboží z crowdfundingu a pošta 120
« Odpověď #1 kdy: 25. 09. 2017, 09:26:04 »
Máte někdo zkušenosti s poštou 120 a crowfundingem? Kupuju si zboží, takže platím clo a daň a nebo přispívám na vývoj a jako "dárek" obdržím to, co vytvořili?
S modrou poštou mám zkušenosti obecně se zásilkami ze zahraničí. Česká pošta je jediný doručovatel mezinárodních balíků, který za Vás nevyřídí celní deklaraci.

Moje zkušenost je taková, že se to chce obrnit obrovskou trpělivostí, ráno si loupnout Neurol 1,0, a vyrazit na Plzeňskou. V první fázi musejí dohledat Váš balík a průvodky k němu. S nimi, v rámci té samé budovy, doběhnete za speditérskou firmou (mají tam kanceláře), a ta pro Vás vyplní JSD. S JSD zaběhnete na celnici (ta je taky v té samé budově), a celníci to podle JSD odbaví. Po celním odbavení Vám vydá Pošta zásilku.

Jak to bude s clem a DPH si můžete dohledat v zákonech a vyhláškách, nicméně asi rozumně dobře Vám poradí právě ti špeditéři.

Jediným úsměvným pozitivem je bufet v přízemí, tam se zastavil čas někdy před revolucí, a sodovku ve skleněné lahvi tam koupíte asi za 7 Kč.

Re:Zboží z crowdfundingu a pošta 120
« Odpověď #2 kdy: 25. 09. 2017, 09:29:16 »
PS: příště doporučuji volit jakoukoliv jinou přepravní společnost, než Českou poštu (v USA je partnerem USPS - United States Postal Service). FedEx a ostatní se Vám po příchodu balíku ozvou, e-mailem vyplníte informace, a oni proclení (za poplatek) vyřídí během 1-2 dnů.

borekz

  • ****
  • 492
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zboží z crowdfundingu a pošta 120
« Odpověď #3 kdy: 25. 09. 2017, 10:34:11 »
jako "dárek" obdržím to, co vytvořili?
Kdyby šlo posílat dárky bez proclení, všichni si budou zboží kupovat jako dárky.
Na dárek jde aplikovat stejná logika jako na poštovné zdarma: Pošta 120 si cenu poštovného zdarma určí podle svých tabulek. "Zdarma" pro ni neexistuje. A ještě horší je, že neuzná ani poštovné v ceně výrobku. Musí být extra uvedeno. Jak určí hodnotu "dárku" nevím, ale nejprve budou chtít vidět nějakou fakturu.

Lol Phirae

Re:Zboží z crowdfundingu a pošta 120
« Odpověď #4 kdy: 25. 09. 2017, 10:44:41 »
Nikdy si to nenech posílat přes USPS, jak již bylo řečeno. Co spadne do pazour soudruhů z České pošty, to chcípne na celnici. Jsem zcela přesvědčen o tom, že to dělají schválně a zcela programově.

Dobrou zkušenosti mám s UPS. Krabice i zboží nechávám olepit samolepkami "Beta sample, not for resale". Do papírů uvádějí částky v řádů několika dolarů a poznámku "Regulation (EC) No. 1186/2009, Art. 95. NFR. For testing only, no commercial value." s tím, že pokud by to náhodou spadlo do spárů burešovo-šlachtovské mafie, tak se celnící ojebou tím, že zboží slouží výhradně k testování, při kterém bude zničeno. (Tedy ostatně ani jim moc nelžeme, každý kus elektroniky jednou používáním chcípne. :P)

Fakt je, že krabice chodí nerozbalené a nikdy se nic neplatilo. (Jelikož to odesilatel posílá v režimu INCOTERMS DDP, tak sem je opakovaně ptal, jestli jim USP někdy naúčtovala clo/DPH, a nikdy neplatili nic. No, třeba mám jen velké štěstí, ale zatím to funguje bez problémů.) Pro UPS jsem akorát na začátku jednou vyplnil smlouvu o celním zastoupení a zplnomocnění a poslal ji emailem, tím to skončilo. Smlouva je na fyzickou nepodnikající osobu, protože ani já, ani firma si normální EORI registraci fakt vyřizovat nehodláme, na nic ji nepotřebujeme, slouží to pouze k buzeraci.

Pošta 120 je skanzenem hlubokého komunismu, co se tam děje je skutečně neuvěřitelné. Nic se tam nezměnilo od doby, kdy jsem cca v roce 95 známému do USA odesílal několik beden knih a špinavých svršků, za které nechtěl platit v letadle, za kterýmžto účelem jsem absolvoval popisovaný nesmyslný člunkový běh po budově narvané nasranými lidmi v neuvěřitelném množství a trvalo to přes půl dne. Pohled na celníky přehrabující se nošenými špinavými hadry byl ovšem k nezaplacení. Zjevně se jednalo o stejné zasloužilé soudruhy, kteří o pár let předtím šacovali automapy a tapecíruňk v autech, když se jezdilo na nákupy do NDR. Žádné východní ani západní marky či jiný kontraband k jejich nesmírnému zklamání nenašli. Zmrdi.


Milfaus

Re:Zboží z crowdfundingu a pošta 120
« Odpověď #5 kdy: 25. 09. 2017, 10:46:20 »
Česká pošta je jediný doručovatel mezinárodních balíků, který za Vás nevyřídí celní deklaraci.

To není "tak úplně pravda".
https://www.ceskaposta.cz/sluzby/celni-rizeni

Oni to i vyřídí, stačí aby Venuše byla v jedné linii s Marsem, země právě dosáhla Apogea vůči slunci, dvanáct vržených run ukazovalo smrt a čísla v Americké sportce byla nejméně z poloviny prvočísla. Jen jejich ochota není právě "nejvyšší".

Lol Phirae

Re:Zboží z crowdfundingu a pošta 120
« Odpověď #6 kdy: 25. 09. 2017, 11:11:44 »
Česká pošta je jediný doručovatel mezinárodních balíků, který za Vás nevyřídí celní deklaraci.

To není "tak úplně pravda".
https://www.ceskaposta.cz/sluzby/celni-rizeni

V žádném, ale skutečně žádném případě nemohu tuto "službu" doporučit, zcela běžně se ti může stát, že vyměřené clo (plus případná DPH) bude násobně převyšovat hodnotu zboží. A za tuto "službu" České poště samozřejmě ještě zaplatíš, i kdybys tu zásilku následně radši nechal vrátit.

Milfaus

Re:Zboží z crowdfundingu a pošta 120
« Odpověď #7 kdy: 25. 09. 2017, 11:24:56 »
nemohu tuto "službu" doporučit

No, to je pravda.

gosoft

Re:Zboží z crowdfundingu a pošta 120
« Odpověď #8 kdy: 25. 09. 2017, 12:24:45 »
Nedávno mi "zachytili" knihu z USA. Pokud pominu papírovou smršť, tak to bylo vcelku v pohodě. Vytiskl jsem požadované papíry (Žádost o elektronické zasílání oznámení o příchodu zásilek ze zahraničí, Plná  moc na celní řízení, fakturu dodavatele , výpis platby z kreditky v CZK). Vše posláno emailem, včetně nějakého prohlášení, že se jedná o nekomerční zboží. Dorazilo mi to po 2 pracovních dnech na poštu, kde jsem zaplatil 195,- poště a pak mi vyměřili DPH ze zaplacené částky, dovozní clo naštěstí neřešili. Osobně se mi to jevilo jako sice opruz, ale jinak naprosto v pohodě.

(ironie)A poděkování patří nejlepšímu českému ministrovi financí, Kalouskovi. Myslím na něj při každých volbách.(/ironie)

jvb

Re:Zboží z crowdfundingu a pošta 120
« Odpověď #9 kdy: 25. 09. 2017, 12:26:23 »
Díky všem za příspěvky, USPS nebyla bohužel má volba, neměl jsem žádnou volbu.

cposthejt

Re:Zboží z crowdfundingu a pošta 120
« Odpověď #10 kdy: 25. 09. 2017, 12:29:15 »
vyzkouseno uz mockrat...
... nekdy uveri tem 20 USD a nechaji to, nekdy otevrou balik za 5 USD a nauctujou tusim 97 Kc "za sluzby" - asi urceni DPH 0 CLO 0, a na pobocce se nema cenu hadat, balik vam bez zaplaceni nedaji.
Jinak tusim 200 a vic, pokud se jim zda, ze to ma vetsi cenu, + DPH + CLO pripadne.

vetsi K***Y jsem nevidel, ale co byste chteli po statnim podniku - co jste si tam navolili, to vam vladne.
 ( offtopic: pokud si myslite, ze datova schranka je jistota doruceni,premyslejte o tom, kdo je provozuje)


RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zboží z crowdfundingu a pošta 120
« Odpověď #11 kdy: 25. 09. 2017, 18:51:29 »
I s poštou lze sepsat zastupitelskou smlouvu - vyřídí pak proclení za 600.- Kč a na konci měsíce přijde faktura, veškerá komunikace emailem - často bez zpoždění (během dne oznámení o příchodu zásilky se zašlou info o zásilce, vrátí se info o úspěšném proclení včetne XML a další den je to doručeno).

Podobně blbou cenu má DPD - 800.- a proces je papírovější, žádné XML.

FedEx a UPS to proclívá zdarma (asi to mají zahrnuto plošně v cenách svých služeb) - znova přijde email, vyplním případně upravím data a je to bez zpoždění, protože proclení začne již v době podání zásilky - s doklady které k zásilce dodal odesílatel. Mejlem přijde pak PDF JSD.

Nejhorší je pro mě zatím DHL - sice to dělaj zdarma ale na nic se neptaj zmrdi, takže to proclí podle dokladů od odesílatele, což v případě číňana, který z různých příčin lže (ať už menší pojistné, nekompatibilní balení k hodnotě nebo buzerace jejich úředníků) je prostě špatně a dělá to bordel v účetnictví. Pak vám přijde ofiko JSD ale s blbýma údajema.. někdy zažádáme o opravu (žádost do datová schránky celního úřadu.. po 2 měsících přijde oprava), někdy na to serem a pak do daňového přiznání je potřeba dát to jejich random numero... jinak vás začne opruzovat FÚ.
« Poslední změna: 25. 09. 2017, 18:53:34 od RDa »

dustin

Re:Zboží z crowdfundingu a pošta 120
« Odpověď #12 kdy: 25. 09. 2017, 19:51:06 »
Mám zkušenost, že většina američanů náklady dopravy do zahraničí neřeší, mají smlouvu třeba jen  s UPS a doprava pak vyjde klidně na mnohonásobek ceny zboží - je jim to jedno.

Proto v USA téměř vždy posílám do kalifornského skladu shipito.com (navíc často free shipping po US) a pak si zvolím dopravce, který mi pro danou zásilku vyhovuje.

Slušné ceny má Global Shipping Program od ebaye, ale ten nedává žádné papíry k celní deklaraci, takže si pak firma nemůže odečíst DPH, které GSP v rámci přepravy uhradilo a firma zaplatila dopředu v ceně dopravy při nákupu.

orcus

Re:Zboží z crowdfundingu a pošta 120
« Odpověď #13 kdy: 25. 09. 2017, 21:43:03 »
Za poslední rok mi ze zahraničí přisly 4 zásilky z kickstarteru, 2 z indiegogo a hromada z ebay z číny. Z toho 1 odbavilo DHL a zbytek česká pošta.

U první zásilky odbavené českou poštou jsem vytiskl, vyplnil, naskenoval a poslal emailem plnou moc k celnímu řízení. Od té doby mi příchozí zásilku automaticky proclí, když odesílatel vše správně vyplnil. A když ne, nebo se jim neco nezdá (každá druhá z kickstarteru, všechno z číny), pošlou mi email s fotkou zásilky a že chtí informace k ní. Pak stačí jenom poslat v odpovědi fakturu a většinou i transakci z internetového bankovnictví a do pár dnů mám zásilku doma. Nikdy jim to netrvalo více než jeden pracovní týden. kickstarter / indiegogo nevydávají fakturu, ale vždy jim stačil email co mi přišel po backnutí (je v něm uvedeno zboží + poštovný). A zaplatit chtěli jenom DPH + 192 Kč, u mého zboží bylo clo 0.
U DHL mají formulář na vyplnění údajů o zásilce na webu, neřeší se to přes email. A místo 192 korun chtějí 2% ze cla + DPH, minimálně však 550 Kč. Jinak jsem nezaznamenal žádný rozdíl.

A proclení poštovného, které je zdarma, je výmysl EU, který se při celním řízení musí respektovat. Česká pošta i DHL mi pro dotčené zásilky "vypočítali" obvyklou cenu dopravy celkem reálně, nic přestřeleného.
Takže mé zkušenosti s poštou 120 jsou dobré. Je možné že jsem měl jenom štěstí, ale balíků mi přišlo vážně dost.

Re:Zboží z crowdfundingu a pošta 120
« Odpověď #14 kdy: 25. 09. 2017, 22:11:20 »
A proclení poštovného, které je zdarma, je výmysl EU, který se při celním řízení musí respektovat. Česká pošta i DHL mi pro dotčené zásilky "vypočítali" obvyklou cenu dopravy celkem reálně, nic přestřeleného.

Poštovné nemůže být nikdy ve skutečnosti zdarma, maximálně je rozpuštěné v ceně. To by se daly obcházet skoro všechny berní zákony, kdyby jen stačilo vydeklarovat nulu v sazbě, která je nevýhodná, a o to víc v sazbě, která je výhodná.