Notebook HP 14-r101nc, jaká distribuce linuxu?

nunu

Notebook HP 14-r101nc, jaká distribuce linuxu?
« kdy: 23. 09. 2017, 10:40:35 »
Zdravím,
mám dlouhodobý problém s tímto modelem.
Umřel mi notebook s linuxem a protože ho používám na filmy,hudbu,email,skype, kancelářské věci a občas něco zahraju, tak jsem tak dlouho vybíral, až jsem dostal vyše zminěný model zadarmo :-D.

Vyzkoušel jsem Ubuntu, 16.04 (Xubuntu, Kubuntu, Kde Neon),Debian, Netrunner
Manjaro, Antergos (na kterém teď běžím)

U prostředí XFCE systém zamrzl i při prohlížení webu, prostředí GNOME a KDE zamrzne systém při pouštění videí (youtube,video přehrávač), nejstabilnější je KDE, které zamrzne jen občas.
Zkoušel jsem aktualizaci jádra, kdy to třeba chvíli běželo ok,ale po čase zase zamrzávalo. Asi bych to tolik neřešil, ale protože používám
SKYPE cca 10 hod. týdně, tak je to dost neúnosné, když systém zamrzne.
Nemá někdo podobný problém, který vyřešil?

Předem děkuji za radu (prosím zdržte se komentářů "prodej a kup jiný" apod..)

S pozdravem

nunu


Re:Notebook HP 14-r101nc, jaká distribuce linuxu?
« Odpověď #1 kdy: 23. 09. 2017, 10:58:03 »
Předem děkuji za radu (prosím zdržte se komentářů "prodej a kup jiný" apod..)

Máte jistotu, že je v pořádku? Doporučil bych, u staršího notebooku: 1. memtest, minimálně dva průchody, 2. kompletní vyčištění chlazení a přetěsnění chladiče CPU novou vrstvou teplovodivé pasty.

Jenda

Re:Notebook HP 14-r101nc, jaká distribuce linuxu?
« Odpověď #2 kdy: 23. 09. 2017, 11:01:44 »
Vyzkoušel jsem Ubuntu, 16.04 (Xubuntu, Kubuntu, Kde Neon),Debian, Netrunner
Manjaro, Antergos (na kterém teď běžím)
Ty máš teda výdrž ::)

zamrzl
Tohle se distribuční turismem nevyřeší (a desktopovým už vůbec ne). Například chceš na dlouho spustit memtest, kontrolovat teplotu, zkusit vypnout ACPI, dát grafiku jenom VESA, vypnout KMS, a vzít v úvahu, že následující parametry snižovaly spotřebu ale zatuhávaly jeden notebook:

pcie_aspm=force i915.i915_enable_rc6=1 i915.i915_enable_fbc=1 i915.lvds_downclock=1

nunu

Re:Notebook HP 14-r101nc, jaká distribuce linuxu?
« Odpověď #3 kdy: 23. 09. 2017, 11:39:59 »
Ja jsem uživatel, co si je schopen nainstalovat a odinstalovat software, tak že nějaké hokusy pokusy bych už musel řešit s nějakým
expertem přes linux. Ten memtest vyzkouším.
Jinak při spuštění systému mi to hazí podobnou hlášku u všech distribucí před spuštěním samotného systému. Tohle je konkrétně z Netrunneru (verze postavená na Debianu). Nemůže to s tím nějak souviset?

Re:Notebook HP 14-r101nc, jaká distribuce linuxu?
« Odpověď #4 kdy: 23. 09. 2017, 11:57:08 »
Ja jsem uživatel, co si je schopen nainstalovat a odinstalovat software, tak že nějaké hokusy pokusy bych už musel řešit s nějakým expertem přes linux.

Z těch jednodušších úkonů mě ještě napadá, abyste ověřil, že máte nejnovější BIOS / případně ho aktualizoval.




Neviditelný

Re:Notebook HP 14-r101nc, jaká distribuce linuxu?
« Odpověď #7 kdy: 23. 09. 2017, 14:28:12 »
Předmětný notebook obsahuje CPU z nechvalně známé řady Bay Trail, která s Linuxem nefungovala pořádně nikdy. Náhodná mrznutí lze velmi často vyřešit přidáním jaderného parametru intel_idle.max_cstate=1, výrazně se ale zvýší spotřeba energie.

nunu

Re:Notebook HP 14-r101nc, jaká distribuce linuxu?
« Odpověď #8 kdy: 23. 09. 2017, 18:02:38 »
Předmětný notebook obsahuje CPU z nechvalně známé řady Bay Trail, která s Linuxem nefungovala pořádně nikdy. Náhodná mrznutí lze velmi často vyřešit přidáním jaderného parametru intel_idle.max_cstate=1, výrazně se ale zvýší spotřeba energie.

To se mi prave moc nechce, uz jsem to taky někde četl. Už takhle mě štve, že když má notebook třeba 30% baterie a chci ho zapnout třeba za 2 dny, tak se bez připojení k siti ani nezapne.

nunu

Re:Notebook HP 14-r101nc, jaká distribuce linuxu?
« Odpověď #9 kdy: 23. 09. 2017, 18:04:44 »
tu sa pise, ze jedine co na tom bezi je opensuse 13.2
https://h30492.www3.hp.com/t5/Notebook-Betriebssysteme-und-Software/HP-Notebooks-hp-14-r-Linux-l%C3%A4uft-nicht-einwandfei-BIOS/td-p/386955

Těch distribucí jsem už vyzkoušel hodně, tak že mě ta jedna další nezabije. Diky a dám vědět.

nunu

Re:Notebook HP 14-r101nc, jaká distribuce linuxu?
« Odpověď #10 kdy: 23. 09. 2017, 18:05:31 »
Ja jsem uživatel, co si je schopen nainstalovat a odinstalovat software, tak že nějaké hokusy pokusy bych už musel řešit s nějakým expertem přes linux.

Z těch jednodušších úkonů mě ještě napadá, abyste ověřil, že máte nejnovější BIOS / případně ho aktualizoval.

Ten jsem aktualizoval, ale děkuji.

Re:Notebook HP 14-r101nc, jaká distribuce linuxu?
« Odpověď #11 kdy: 23. 09. 2017, 18:33:21 »
To se mi prave moc nechce, uz jsem to taky někde četl. Už takhle mě štve, že když má notebook třeba 30% baterie a chci ho zapnout třeba za 2 dny, tak se bez připojení k siti ani nezapne.

Zdá se, že se budete muset smířit s realitou :), ono je vlastně škoda tady vyvolávat diskusi, pokud už jste vysvětlení i řešení našel :(.

Neviditelný

Re:Notebook HP 14-r101nc, jaká distribuce linuxu?
« Odpověď #12 kdy: 23. 09. 2017, 19:21:07 »
Předmětný notebook obsahuje CPU z nechvalně známé řady Bay Trail, která s Linuxem nefungovala pořádně nikdy. Náhodná mrznutí lze velmi často vyřešit přidáním jaderného parametru intel_idle.max_cstate=1, výrazně se ale zvýší spotřeba energie.

To se mi prave moc nechce, uz jsem to taky někde četl. Už takhle mě štve, že když má notebook třeba 30% baterie a chci ho zapnout třeba za 2 dny, tak se bez připojení k siti ani nezapne.

To bude spíš vylágrovanou baterií. Existuje skript, který vypne jenom tuším C6 stav, takže spotřeba energie tolik neutrpí. Na druhou stranu nepomůže vždycky a určitě by bylo dobré ověřit zakázáním všech C-stavů nad C1, že problém je opravdu zde. Bay Traily jsou bohužel „žebrácký” produkt, který Intel zahodil krátce potom, co se dostal na trh a ani na Windows to prý není žádný zázrak.

nobody(ten pravej)

Re:Notebook HP 14-r101nc, jaká distribuce linuxu?
« Odpověď #13 kdy: 24. 09. 2017, 16:06:34 »
[...] řady Bay Trail [...] mrznutí lze velmi často vyřešit přidáním jaderného parametru intel_idle.max_cstate=1, výrazně se ale zvýší spotřeba energie.

To se mi prave moc nechce, uz jsem to taky někde četl. [...]

nektere BayTrail proste MUSIS takto vyresit, hlavne ale tim zjistis zda to je nebo neni reseni tveho problemu, i kdyz bys to pak zas odebral... a zkousel asi "preprogramovat" Linux jadro aby nepadalo, urcite za to bude Intel co to roky nezvladad rad ;)
kazdopadne tezko ti nekdo bude dal radit, kdyz nevyzkousis (a tim nevyloucis) to oficialne zname reseni nahodneho zamrzavani BayTrailu... ;)

ohledne vydrze baterky, pak lze jedine doporucit (nezavisle na cstate ci BayTrail):
https://www.root.cz/clanky/tlp-prodluzte-vydrz-notebooku-az-o-30/