Praktická matematika

kojot4

  • ***
  • 217
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Praktická matematika
« kdy: 22. 09. 2017, 00:33:37 »
Zdravím vás,

mám takový dotaz. Začal jsem teď být aktivnější na CodeWars.com, a chtěl bych se do budoucna z části věnovat programování (nyní dělám linux admina).

Zjistil jsem ovšem, že mi zchází VŠ matematika. Tedy, abych byl přesný, neschází mi styl výuky VŠ, kdy jsme se v prváku (ze kterého jsem byl vyhozen, mimo jiné i dost proto, že mi nepřišlo podstatné tam chodit) na matematiku měli učitelku, která vysvětlovala všemožné teorie, ale sama nedokázala prakticky říci, k čemu se to či ono používá. Tedy k věci, prázdnou teorii nepotřebuji.

Chtěl bych nějaký kurz (klidně i placený, třeba na Udemy nebo nějakou virtuální vysokou), kde se probere složitější algebra, ale styl výuky bude záživný, k věci a s praktickými příklady nejlépe navozenými do praxe (statistika, ekonomie, AI, programování, neuronové sítě atd...).

Nestojím o to, se nadrtit nějakou teorii, u které když se dostanu k praktickému využití, tak budu jen stát a nechápat, že zrovna na tenhle případ by se to hodilo - což jsem si všiml, je častý jev absolventů VŠ - neschopnost využít nabité vědomosti v praxi. Nestojím tedy o nesmyslné biflování.

Neporadili byste něco typu aplikovaná matematika?


Aoidhghean

Re:Praktická matematika
« Odpověď #1 kdy: 22. 09. 2017, 01:10:59 »
Matika se snad ani biflovat nedá. Hodně dobrá je Open University, jednotlivé moduly jdou zapisovat i samostatně. Třeba zrovna Mathematical methods vypadá dost zajímavě (předpokládám, že Essential mathematics je příliš triviální, my to měli na gymplu). Mají také statistiku a spoustu jiných zajímavých modulů.

Milfaus

Re:Praktická matematika
« Odpověď #2 kdy: 22. 09. 2017, 01:11:48 »
Hele, to máš tak. Matematika je krásná věda, ale musí se umět učit.
Já na matice nakonec shořel, protože to bylo - přesně jak říkáš - zcela prázdné.

Po letech jsem vzal matiku na milost a umí být krásná.
Třeba takové matice jsou velmi praktické a skvělé, mimo to SIMD instrukce dnes podporuje kde co, včetně C#
Pomocí matic se dají řešit úlohy, které by bylo nutné rozsekat na menší kousky a řešit postupně.
Vysoké školy matematiku obecně učit vůbec neumí.
Například, když jsem se snažil naučit se ty matice, protože jsem to chtěl do projektu, všude tam psali HOVNA.
To se nedá nijak jinak napsat, než jako hovna.
Jediná šance byla si ty užitečné věci najít sám.
Ignorovat ty dementní bláboly tam, nesnažit se je pochopit.
Čas raději věnovat vymýšlení příkladů, které pro tebe budou užitečné.
Sám si musíš najít motivaci, proč se danou chceš naučit, protože matematiku vesměs učí v jistém směru deviantní osobnosti. Oni ti s tím nepomohou.

Skutečnost: Je to hrozně snadné!!!
Zakrytá skutečnost: I ta nejjednodušší věc se dá zabalit do kopy sraček, takže to pak vypadá složitě.

Já se například musím učit pomocí fundamentálních principů.
Příkladem budiž logaritmus.
Chceš mít raději 100 000 Kč nebo 398?
Jak vidíš, tady v zásadě není důležitá ta částka ve smyslu drobných, ale její desetinná část.
A logaritmy mohou být právě o počítání těch řádů.
V mnoha případech jsou ti totiž "podrobnosti" zcela ukradené.
Můžeš se na to podívat jako na 100 000 a 400 nebo jako na 100 000 a 300.
V určitých případech ti totiž může být jedno, jestli to zaokrouhlíš tak nebo onak.
Případně se na to můžeš ad absurdum dívat i jako na 100 000 a 000 (zaokrouhleno na tisíce).
A najednou to všechno dostává smysl.

Matematika má smysl, nemá smysl to, jak se tady učí.
Jestli se chceš naučit Matematiku, vůbec se nedívej po ČR, zkus jiné země, jako třeba USA.
Prý je to s námi zcela neporovnatelné.

Princip fundamentální výuky dále tvrdí, že nemá smysl se učit něco, co si stejně nedokážeš zapamatovat.
Jinými slovy, pokud se něco naučíš a dokážeš si to zapsat tak, aby ses na to podíval a i po deseti letech to nejpozději za deset minut znovu pochopil, neztrácej s tím vůbec čas.

Další z principů fundamentální výuky tvrdí, že se máš učit jen ty věci, které sám chceš a být dostatečně motivován, musí tě to těšit. Tj. uč se matice do té doby, dokud tě budou bavit. Klidně se je uč rok, po roce budeš mistr výpočtů pomocí matic. Je to lepší, než se s námahou naučit integrální počet a za měsíc zase nevědět nic.

Fundamentální výuka klade důraz na to, abys používal už naučené znalosti. Takže pokud se naučíš třeba ty matice, měl by ses další matematické problémy pokoušet řešit pomocí klasických metod a zároveň zkusit problém nebo část problému vyřešit například pomocí matice.

Podle zásad fundamentální výuky bys měl svůj mozek trénovat pomocí "her", vezmeš si papír, zahodíš mobil a hraješ si s čísly. Je to návrat ke kořenům, nic tě nesmí rušit, ideální je vzít si papír a tužku na výlet a hrát si s čísly. Nebo třeba s cizím jazykem, který chceš studovat podle principů fundamentální výuky.

Matematika je hrozně zábavná - JE TO HRA, není na ní nic těžkého, zlého, hnusného nebo nepřátelského.
Nudní, neohrabaní, špatní, hnusní a nepřátelští jsou nanejvýš ti, kteří jí vyučují a to až příliš často! (Čest výjimkám.)

Nevím, jak je to v jiných zemích, srovnání nemám, ale u nás krásy matematiky asi neobjevíš.

aaa

Re:Praktická matematika
« Odpověď #3 kdy: 22. 09. 2017, 01:19:56 »
Nestojis o nezmyselne biflovanie a z hlavy poznas malu nasobilku alebo pomenovanie cisla s jednotkou a 6 nulami. Mozes teda ty vysvetlit, na co presne sa take nieco pouziva? Kazdy ma pocitac a vlastnik vela penazi by sa mohol nazyvat jedna-nula-nula-nula-nula-nula-nula-onar.

Bez zakladov je prakticka stranka dost povrchna, lebo nevies, o com sa hovori. Prax je na spicke vyskumu. Predstava, ze 100 rokov skumania sa da bezstratovo zhrnut do 1 minuty uvodu, je naivna. U nas mala kazda matematika vzdy 2 minutovu cast "motivacia", ktora obsirne hovorila, na co to za par rokov studia bude.
Ked ti staci prehlad, tak hladaj popularizacne prednasky.

Milfaus

Re:Praktická matematika
« Odpověď #4 kdy: 22. 09. 2017, 01:21:59 »
... její desetinná část.
Samozřejmě myslím řády ve smyslu počtu "nul" :o
A slibuju, že ten chlast omezeím...


Milfaus

Re:Praktická matematika
« Odpověď #5 kdy: 22. 09. 2017, 01:23:50 »
Jo, labužník miluje omáčku co?  ::)
V tom případě je pro tebe naše školství absolutně to nejlepší na světě.

Aoidhghean

Re:Praktická matematika
« Odpověď #6 kdy: 22. 09. 2017, 01:27:57 »
... její desetinná část.
Samozřejmě myslím řády ve smyslu počtu "nul" :o
A slibuju, že ten chlast omezeím...
Počet nul? Spíše je lepší vysvětlit nejdříve definici přirozeného logaritmu. Nebo dvojkového na entropii.

gll

Re:Praktická matematika
« Odpověď #7 kdy: 22. 09. 2017, 01:37:25 »
Hele, to máš tak. Matematika je krásná věda, ale musí se umět učit.
Já na matice nakonec shořel, protože to bylo - přesně jak říkáš - zcela prázdné. .....bla bla .....

Co ty jsi za všeználka? Podle vlastních slov neznáš matematiku, neumíš programovat, ale o obou tématech tu píšeš několikastránkové příspěvky a děláš ze sebe experta na pedagogiku těch oborů, které jsi se nebyl schopen sám naučit.

Tazatel by mohl začít tak, že sem pošle ty úlohy z codewars, se kterými si neví rady a my mu poradíme, jak je řešit. Diskuzemi se žádný hard skill nenaučí.

asdf111

Re:Praktická matematika
« Odpověď #8 kdy: 22. 09. 2017, 02:26:21 »
matematika je teoria :) ak sa s tym nevies stotoznit, nie je to veda pre teba...
jednoducho bud ju chapes alebo nie, tvoji spoluziaci ju pochopili.

asdf111

Re:Praktická matematika
« Odpověď #9 kdy: 22. 09. 2017, 02:30:27 »
na tovju odpoved...
aplikovana matematika je ovela pokrocilejsi odbor ako vsetky ostatne matematiky, cize ak nerozumies jednoduchej algebre, tak sa nema zmysel pustat do o dva alebo tri rady zlozitejsej aplikovanej matematike.

Aoidhghean

Re:Praktická matematika
« Odpověď #10 kdy: 22. 09. 2017, 02:38:47 »
na tovju odpoved...
aplikovana matematika je ovela pokrocilejsi odbor ako vsetky ostatne matematiky, cize ak nerozumies jednoduchej algebre, tak sa nema zmysel pustat do o dva alebo tri rady zlozitejsej aplikovanej matematike.
Nikdo po něm nebude chtít algebraickou topologii (z té dělal mimochodem doktorát tvůrce node.js), stačí trochu aldžebry, kapka kalkulu, špetka triád, nějaká ta logika, a už může do procesu :)
Ale ne, vážně, na takové MFF ÚK je matika hardcore, ale na prakticky zaměřených oborech se vyučuje spíše praktická matika s návazností na obor (programování, fyzika...). Zrovna ve Spojeném královstvím na nějaké důkazy nejedou, zato je hodně příkladů a cvičení. Zmíněná Open University má dobře vyvážené kurzy.

Jenda

Re:Praktická matematika
« Odpověď #11 kdy: 22. 09. 2017, 06:29:54 »
matematika je teoria :) ak sa s tym nevies stotoznit, nie je to veda pre teba...
jednoducho bud ju chapes alebo nie, tvoji spoluziaci ju pochopili.

Jenže on nechce dělat vědce v matematice, on jenom potřebuje používat existující věci k dalším cílům (programování a tak). Já mám podobný problém a proto se přidávám k dotazu. Škoda že to tady zase hned zaplnili trollové :(. Chtělo by to thready jako na AbcLinuxu a jejich skrývání/přesun.

jpu

Re:Praktická matematika
« Odpověď #12 kdy: 22. 09. 2017, 06:56:52 »
Narovinu? Matematiku, co sa tyka prace, vo velmi vela pripadoch nevyuzijes, ak vobec. To nie su moje domnienky, ale holy fakt. Aj ked nie je naskodu vediet nejake tie zakaldy, principy.

linuxak

Re:Praktická matematika
« Odpověď #13 kdy: 22. 09. 2017, 07:25:22 »
Matice, prochazeni grafu, numericke reseni ode, tridici algoritmy.
Tohle bych se ucil.

Ivan Nový

Re:Praktická matematika
« Odpověď #14 kdy: 22. 09. 2017, 07:49:48 »
KhanAcademy na youtube. Jako úvod a motivace.