Jak píšete kód?

Kit

Re:Jak píšete kód?
« Odpověď #90 kdy: 16. 09. 2017, 16:24:54 »
Kvalita vývoje jde s IDE brutálně dolů, protože v něm dělá i kdejaký patlal.
v com ide kvalita dole? Co napr. take pripojenie na DB, otestovanie konekcie, vytvorenie objektov z DB, to vsetko ide cez VS na par klikov. VIM nepouzivam, ale neviem si celkom predstavit, ako by tam bolo nieco taketo mozne realizovat. Ale stavim sa, ze v tom IDE VS to spravim ovela rychlejsie.

Připojení na DB mám za pár sekund včetně otestování spojení a vytváření objektů z DB je běžnou rutinou. To sis nevybral zrovna reprezentativní příklady, kde by IDE mohlo být rychlejší.


jpu

Re:Jak píšete kód?
« Odpověď #91 kdy: 16. 09. 2017, 16:29:34 »
takze mi chces nahovorit, ze vo VIMe, ktory je primarne textovy editor spravis automaticke pripojenie na DB, povytvaranie objektov atd. :D A este mi prosim Ta povedz, kolko pluginov musis mat k tomu nainstalovanych? Popr. take, ze AttachToProcess, spustenie emulatoru (vo VS je to len prepnutie v jednom comboboxe). Co taka analyza kodu, zistenie cyklomatickej zlozitosti?
Uz si bol parkrat dotazany na ukazku svojich prac, ale stale sa nikto nedockal.

Kit

Re:Jak píšete kód?
« Odpověď #92 kdy: 16. 09. 2017, 16:37:38 »
takze mi chces nahovorit, ze vo VIMe, ktory je primarne textovy editor spravis automaticke pripojenie na DB, povytvaranie objektov atd. :D A este mi prosim Ta povedz, kolko pluginov musis mat k tomu nainstalovanych? Popr. take, ze AttachToProcess, spustenie emulatoru (vo VS je to len prepnutie v jednom comboboxe). Co taka analyza kodu, zistenie cyklomatickej zlozitosti?
Uz si bol parkrat dotazany na ukazku svojich prac, ale stale sa nikto nedockal.

Ano, přesně tak. URL na ukázky svého kódu jsem už zveřejňoval několikrát, najdi si to.

Pluginy se píší poměrně snadno (je to v objektovém jazyce) a hotových pluginů najdeš na netu mraky - Vim Script je 10. nejrozšířenějším programovacím jazykem.

Re:Jak píšete kód?
« Odpověď #93 kdy: 16. 09. 2017, 16:52:56 »
Dělám sběr dat na elektrárnách v Rumunsku, Srbsku, na Ukrajině a v Polsku u Baltického moře. K dispozici tam mám počítač výkonem cosi pod úrovní maliny a přístup jen přes SSH. Pokud mám štěstí, jsem připojený drátem a ne přes  geostacionární satelit. Proprietární protokol je pokaždé nějaký jiný, bez přímé komunikace se zařízením se to udělat nedá, za obrovskou standardizaci se dá považovat modbus. Mám si teda nechat přivézt elektrárnu k sobě do kanceláře? Nebo bude lepší zajet třeba na Ukrajinu, usadit se s notebookem uprostřed rozbahněného pole a programovat tam? A v Rumunsku jak? Pravou rukou budu klikat myší a levou klackem odhánět místní magnetické obyvatelstvo?
To je docela zajímavé. Sběr dat chápu, ale proč se to musí pokaždé programovat znova? Že by každý měsíc vyměnili čidla? To se mi nějak nezdá... Každopádně, klobouk dolů, to chce nervy psát a ladit program přímo na živém HW takového kalibru, to bych si nelajznul.

pb.

Re:Jak píšete kód?
« Odpověď #94 kdy: 16. 09. 2017, 18:38:33 »
Dělám sběr dat na elektrárnách v Rumunsku, Srbsku, na Ukrajině a v Polsku u Baltického moře. K dispozici tam mám počítač výkonem cosi pod úrovní maliny a přístup jen přes SSH. Pokud mám štěstí, jsem připojený drátem a ne přes  geostacionární satelit. Proprietární protokol je pokaždé nějaký jiný, bez přímé komunikace se zařízením se to udělat nedá, za obrovskou standardizaci se dá považovat modbus. Mám si teda nechat přivézt elektrárnu k sobě do kanceláře? Nebo bude lepší zajet třeba na Ukrajinu, usadit se s notebookem uprostřed rozbahněného pole a programovat tam? A v Rumunsku jak? Pravou rukou budu klikat myší a levou klackem odhánět místní magnetické obyvatelstvo?
To je docela zajímavé. Sběr dat chápu, ale proč se to musí pokaždé programovat znova? Že by každý měsíc vyměnili čidla? To se mi nějak nezdá... Každopádně, klobouk dolů, to chce nervy psát a ladit program přímo na živém HW takového kalibru, to bych si nelajznul.
Ono se to nemusí programovat furt znova. Ale spravujeme takhle asi čtyřicet elektráren a i když je to většinou osazené stejnými střídači, je to docela slušná sbírka různého hw. Občas se i něco změní - přestane být podporovaný nějaký starší hw (převodník, komunikační prvek) a je potřeba se přizpůsobit. Různých drobností se najde i bez změny hw spousta. Naposledy jsem řešil filtraci signálů na jedné elektrárně - do halových sond na měření proudu se indukovaly nějaké rušivé špičky, které ovlivňovaly měření.
Zatím nejhorší zážitek byla tuším nějaká rumunská elektrárna. Na místě byl kolega, který všude byl a všemu rozuměl a střídače jsme nebyli schopní několik týdnů donutit k rozumné komunikaci. Pak jsme zjistili, že majitel nezaplatil za střídače a ty byly uvedené do stavu "trucujeme".


Leinad

Re:Jak píšete kód?
« Odpověď #95 kdy: 16. 09. 2017, 19:06:08 »
Takže se vim nevyplatí učit? Ani jako jeho emulátor v IDE?

Kit

Re:Jak píšete kód?
« Odpověď #96 kdy: 16. 09. 2017, 19:27:34 »
Takže se vim nevyplatí učit? Ani jako jeho emulátor v IDE?

Pokud se někdo chce ptát na práci s Vimem, nechť si založí nové vlákno. Tady jsme toho už zaplevelili dost.

Obávám se, že emulátor Vimu v IDE neumí skoro nic, pouze editovat. Není tedy vhodné s ním začínat a je lepší sáhnout po plné verzi.

Mlocik97

Re:Jak píšete kód?
« Odpověď #97 kdy: 16. 09. 2017, 20:03:54 »
1. Defaultný font Visual Studia, VS Code alebo Atomu.
2. Zalamuji podle logickosti.
3. Ne a mám dve monitory, skrz ktoré kód mohu vidieť
4. Jedine Dark
5. Záleží od situace
6. Ano
7. Space (veľkosť záleží od situace)
8. Záleží od situace.

Re:Jak píšete kód?
« Odpověď #98 kdy: 16. 09. 2017, 20:07:18 »
1. Jaky font pouzivate pri programovani ? (Teď už skoro na vše používám IDE Eclipse a tam je v defaultu Consolas 10px)
2. Za kterym sloupcem zalamujete ? (Tohle záleží na týmu a jak se dohodnou, většinou 100, nebo 120. Ono to je důležité mít to všichni stejně kvůlivá code review. V diffu to pak vypadá blbě.)
3. Mate monitor s editorem otoceny na vysku ? (Ne)
4. Tema - dark / light ? (stále light, dark jsem používal před lety, myslel jsem, že to vypadá víc hackersky a je to blbost)
5. Pripadne shell prikazy spoustite z editoru/IDE nebo terminalu ? (Jak co. Co jde z IDE to z IDE, místo kalkulačky mám IDLE Python, jinak klasicky stále otevřen terminál, nebo cmd)
6. Vyuzivate numericky blok klavesnice ? (ano)
7. Tab nebo space a kolik znaku ? (Záleží na jazyku, ale teď už i v Java 4x space, v Python je to standard u ostatních už to používám taky)
8. blokovou { davate pod prikaz nebo vedle nej ? (vedle, ale zase, je třeba mít to stejně jako zbytek týmu)

U toho formátování obecně je důležité mít jeden formatter file pro všechny a nutit je všechny to používat. Když si jeden píše jenom sám, tak bych doporučil odrazit se od standardních formatters pro daný jazyk a ten si přizpůsobovat.

K debatě o Vim, komu hrozí, že se bude připojovat přes SSH na linux, ten by se ho měl naučit, protože ho prostě všude najde a je to dobrý editor. K programování používám velká IDE. Protože např. Java je děsně ukecaná a bez kvalitního autocomplete a nástrojů na refaktor, formátování kódu, organizaci importů, generování getters, setters a dalších a dalších pomůcek bych se asi upsal a především bych byl pomalejší.

A co se pro Eclipse objevil kvalitní Toad tak už i pro práci se SQL servery používám Eclipse. UML modeling taktéž v Eclipse. Tomcat spravuji  tamtéž, Maven taky....no už toho moc nezbývá co bych dělal mimo IDE.

Zelenac

Re:Jak píšete kód?
« Odpověď #99 kdy: 17. 09. 2017, 00:25:17 »
Používám nejlepší IDE na světě, IDEU, a formátuji tak, jak ona formátuje. Kolegové to používají rovněž a proto to máme stejně. Kdybych dělal v 2. nejlepším IDE na světě, Visualku, dělal bych to tak samo. Kdybych dělal v jiném IDE, tak bych šel raději pást krávy nebo ovce do hor a měl bych pěkně klid.

Zalamování je nutné, kdo nezalamuje tak je amatér nebo nepoužívá GIT.

Kit

Re:Jak píšete kód?
« Odpověď #100 kdy: 17. 09. 2017, 00:44:51 »
Používám nejlepší IDE na světě, IDEU, a formátuji tak, jak ona formátuje. Kolegové to používají rovněž a proto to máme stejně. Kdybych dělal v 2. nejlepším IDE na světě, Visualku, dělal bych to tak samo. Kdybych dělal v jiném IDE, tak bych šel raději pást krávy nebo ovce do hor a měl bych pěkně klid.

Zalamování je nutné, kdo nezalamuje tak je amatér nebo nepoužívá GIT.

Běžný editor také umí formátovat podle pravidel projektu. Stačí ho jen nastavit. Kromě toho se dají tato pravidla nastavit i v repozitáři Gitu. Vývojář pak může zdroják klidně naprasit na jeden řádek, ale v repozitáři je perfektní.

Zalamování není nutné, pokud píšeš krátké řádky, max. 4 úrovně odsazení a používáš proměnné místo komentářů. Jinak viz výše.

Zelenac

Re:Jak píšete kód?
« Odpověď #101 kdy: 17. 09. 2017, 01:25:19 »
Používám nejlepší IDE na světě, IDEU, a formátuji tak, jak ona formátuje. Kolegové to používají rovněž a proto to máme stejně. Kdybych dělal v 2. nejlepším IDE na světě, Visualku, dělal bych to tak samo. Kdybych dělal v jiném IDE, tak bych šel raději pást krávy nebo ovce do hor a měl bych pěkně klid.

Zalamování je nutné, kdo nezalamuje tak je amatér nebo nepoužívá GIT.

Běžný editor také umí formátovat podle pravidel projektu. Stačí ho jen nastavit. Kromě toho se dají tato pravidla nastavit i v repozitáři Gitu. Vývojář pak může zdroják klidně naprasit na jeden řádek, ale v repozitáři je perfektní.

Zalamování není nutné, pokud píšeš krátké řádky, max. 4 úrovně odsazení a používáš proměnné místo komentářů. Jinak viz výše.

Ono ani ty pocitace nejsou nutne vis, staci past ovce, kravy, delat syr, brynzu (Slovaci by mohli povidat), v lete se daji zrat i pampelisky. Nadsvetelnou rychlosti se stejně nedá cestovat, nikdy se nepodivame do jineho solarniho systemu, tak proč nepást jen ty ovce? Vzdyt to taky neni tak spatny, s peknou holkou na kline.

Zelenac

Re:Jak píšete kód?
« Odpověď #102 kdy: 17. 09. 2017, 01:28:06 »
Tebe neunavuje vymyslet cinvytvaret jiz x-krat vymyslene/vytvorene? Me celkem jo, porad vyvoj veci jak pres kopirak. Nekdo uz nastavil pekne formatovani a pouzivaji to skoro vsichni, proc si nastavovat svoje?