Ako na SAP?

Ako na SAP?
« kdy: 07. 09. 2017, 17:02:49 »
Ocitol som sa v situacii, ked sa budem musiet naucit SAP za velmi kratku dobu, tak sa chcem opytat ci niekto nemal podobnu skusenost.

V SAPe som nikdy nepracoval a budem ho musiet za kratku dobu(<3 mesiace) pochopit a zorientovat sa; aspon v oblastiach, kde s nim budem pracovat. Konkretne je to SAP FI(-TV) a HR, napln prace bude vacsinou customizing.

Budem vdacny za akekolvek rady, linky a tutorialy. Hladam si ich samozrejme aj sam, ale kedze som SAP nepouzival, tak neviem posudit ako su relevantne/kvalitne.


Lol Phirae


Milfaus

Re:Ako na SAP?
« Odpověď #2 kdy: 07. 09. 2017, 18:05:01 »

Nemyslím si, že by bylo hned tak zle, nechat si přidat, srát na to cca rok a až vyprší smlouva, tak jí zaměstnavatel sám neprodlouží.

SAP za velmi kratku dobu
Jsem jeden z hromady certifikovaných SAP konzultantů, takže ti můžu dát certifikovanou odpověď.
Vyser se na to :-D Až poznáš prostředí SAPistů lépe, uvidíš, kolik lidí má v oku tik nebo na to absolutně serou.
Různě šklebí hubu, mrkají, třepou rukou, divně posmrkávají nebo prostě čas od času něco vykřiknou...
Chceš mezi ně patřit?

Kdybys byl salámista, nepoužíváš fráze jako "rychle se naučit". Salámisti používají fráze "naučit se" ve vztahu k řadě let, rychle se naučit znamená třeba pět let. Plat SAPisty je sice 100+ jenže na to musíš mít náturu. A ta správná SAPí nátura NIKDY a znovu opakuji NIKDY...nevím, jestli to píšu dost jasně, NIKDY nepoužívá slovy RYCHLE.

Že zrovna stojí fabrika s pěti sty lidmi?
No a?
Salámista na to totálně sere, díky tomu u SAPu vydrží.
Pokud nejsi salámista, stejně tam nevydržíš a ta zkušenost ti k ničemu nebude, leda bys tam chtěl znovu pracovat.

Smysl má dělat projekťáka na SAP projektech, prostě si vstaneš v devět, v deset jsi v práci, do dvanácti máš meetingy a sereš na to, tahle práce se dá dělat 10 let a nikdo si nevšimne, že nic neděláš, protože ti pod tebou taky pracují tempem slimáka. SAPový projekťák má super život, to je práce, která se dá dělat. Na to nepotřebuješ nic umět, jen trochu toho zdravého análního cunnilingu a mít štěstí.

Tady je základních pět otázek a správných odpovědí:
"Proč to ještě není hotové?" : "Nejasná specifikace ze strany zákazníka"/"Plné vytížení našeho pracovního týmu, ty kluci dělají, co mohou, fakt je popoháním každý den, ale prostě toho mají moc, je potřeba najmout nejméně několik dalších"/"Zákazník se není schopen dohodnout v rámci oddělení, kvalita chce mít přehled nad kusy, ale výroba se s evidencí jednoho kusu nechce zdržovat, jsou to bídáci, fakt jim pomáhám!"
"Kdy to bude hotové?":"To bohužel není na mě, já tomu dávám snad nejvíc z celé firmy! Manažeři na straně zákazníka to musí lépe specifikovat, jinak to ti naši kluci prostě nedají dohromady."/"Hele, znáš ty naše kluky, mají toho fakt hodně a zákazník mění specifikaci, tady je to, co chtěl minulý měsíc a tady je tohle, jak to aktualizovali minulý týden."/"To víš, letní dovolené(vánoce/velikonoce/prázdniny) u zákazníka, to je bolest a teď jsou dovolené u nás, ale fakt ty naše kluky honím!"
"Proč to nefunguje?":"Zákazník dal špatnou speficikaci, já jim to říkal, hele, já jim to říkal a mám to i podepsané, ale prostě mě neposlouchali, teď se to nejméně o dva měsíce zdrží!"/"Ty kluci z našeho vývoje, pořád přetížení, hele, ždímu je, co můžu a oni pak vymňouknou takovouhle věc."/"Nespecifikované vstupy, zákazník do transakce rve věci prostě úplně blbě, už s nimi dohaduji nějaké školení, ale cukají se, nechtějí další milion zaplatit no a my to zadarmo dělat nebudeme ne?"

 ;D

To se dá!
To se FAKT DÁ DĚLAT!
Celkem příjemný a pohodlný život.

Ale ne být ten mamrd, co ten kód šije a je ve stresu.
App, co vím, tak SAP je teď částečně v Java, částečně v ABAP, zákazníci jen v SAP R3 jedou v asi 10-ti různých verzích...pokud člověk není rozdvojená osobnost, že by Jekyll uměl ABAP a Hyde JAVA...tak upřímnou soustrast :-D

Re:Ako na SAP?
« Odpověď #3 kdy: 07. 09. 2017, 18:50:09 »
No nadhera, viete teda motivovat cloveka  ;D

Ale nie, az tak tragicky to nevidim. Aby som to uviedol na spravnu mieru, bude to support uzivatelov pre jednu aplikaciu, ktora bude rozsirena pre dalsi region. Ocakavam na zaciatku treningy, ale chcel by som tam ist s aspon nejakym prehladom.

Projektak nebudem, ale ani to nebudem kodovat, na to maju inych. Min. 1 az 2 roky to bude juniorska pozicia, to mi je uz teraz jasne.

j

Re:Ako na SAP?
« Odpověď #4 kdy: 07. 09. 2017, 18:57:49 »
A myslis ze to ta firma prezije? Uz sem videl firmu rozsirovat SAP jen na dalsi oddeleni ... rok to testovali, a pak to dalsi 3/4 roku nefungovalo (2 mesice stali uplne). Konzultantku si vozili 150km den co den tam a zpet taxikem (protoze se bala ridit), a platili ji 8k/hod.


dolecm

Re:Ako na SAP?
« Odpověď #5 kdy: 07. 09. 2017, 19:01:59 »
Milfaus: skvele napsano... jako basista jsem nakonec taky od SAPu castecne utekl k Linuxu :) Tvoje slova ovsem musim potvrdit v plnem rozsahu

whoers: tak to je jina, to bych se nijak neobtezoval s ucenim, maximalne v tom budes mit chaos. sbirej skoleni a zkusenosti a po dvou letech budes mit jasno jestli u SAPu zustat a rozvijet se (nikoli na ukor dusevniho zdravi), nebo se na to vysrat :D

Re:Ako na SAP?
« Odpověď #6 kdy: 07. 09. 2017, 19:09:48 »
dolecm: Tiez to vidim velmi podobne ako pises, ale je to pre mna momentalne jedna velka neznama, preto nieco hladam.


A myslis ze to ta firma prezije? Uz sem videl firmu rozsirovat SAP jen na dalsi oddeleni ... rok to testovali, a pak to dalsi 3/4 roku nefungovalo (2 mesice stali uplne). Konzultantku si vozili 150km den co den tam a zpet taxikem (protoze se bala ridit), a platili ji 8k/hod.
O osud nadnarodnej korporacie co ma 100+ rokov a 50000+ zamestnancov sa teda nebojim.

mikrom

Re:Ako na SAP?
« Odpověď #7 kdy: 07. 09. 2017, 23:28:49 »
Myslim, ze to tu s tym SAPom moc dramatizujete. Podla mna to nemoze byt tak hrozne jak to tu popisujete.

Kedysi sa mi naskytovala moznost pracovat ako programator na projekte v SAPe, ktory mal trvat niekolko rokov. Bola tam tiez podmienka, ze to musim do 3 mesiacov zvladnut. Dokonca suhlasili, ze ked som to nikdy predtym nevidel, tak si to mozem k nim prist najprv na niekolko dni vyskusat a potom sa rozhodnem ci do toho pojdem, alebo nie. Prezradim, ze to  bolo to v Rakusku, lebo takyto ferovy pristup som u nas este nikdy nevidel. Tak som si teda zobral asi 3 dni dovolenky a isiel som si to do tej firmy vyskusat. Z programovania v ABAPe som bol hned nadseny - mozno preto ze som mal predtym skusenosti s COBOLom a programovanie v ABAPe mi oproti COBOLu pripadalo ako prechadzka ruzovou zahradkou. Zial nakoniec ta firma nevyhrala tender a nepotebovali ma. Takze SAPista sa zo mna nestal.

Lopata

Re:Ako na SAP?
« Odpověď #8 kdy: 07. 09. 2017, 23:58:32 »
Slzy A Pot.

mikrom

Re:Ako na SAP?
« Odpověď #9 kdy: 08. 09. 2017, 00:36:48 »
Slzy A Pot.
To je zas blbost. Nemoze to byt nijako extra narocne :-). Ked chces slzy a pot mozes skusit COBOL.
Ja by som do toho SAPu kludne siel a vazne by ma to aj bavilo - len je v tom jeden problem: som uz dost stary, takze v sucasnosti zarabam vo svojom obore vela prachov a kedze so SAPom nemam seniorske skusenosti tak by ma nemohli adekvatne zaplatit.   

Re:Ako na SAP?
« Odpověď #10 kdy: 08. 09. 2017, 08:01:56 »
;D

To se dá!
To se FAKT DÁ DĚLAT!
Celkem příjemný a pohodlný život.

Made my day.

Ještě možná trochu lepší je to u BAANu. Zatímco SAPistů je v Česku hromada, BAAN dělá jediná firma.

SB

Re:Ako na SAP?
« Odpověď #11 kdy: 08. 09. 2017, 09:53:43 »
Musím uznat, že příspěvek pana Milfause mě velmi pobavil. Konečně bych se ale chtěl dozvědět od někoho dalšího, kdo to zažil, kolik je na tom pravdy, protože nějak nemůžu uvěřit, že by něco tak rozporuplného mohlo existovat, aniž by se to samo neanihilovalo.

Jan55

Re:Ako na SAP?
« Odpověď #12 kdy: 08. 09. 2017, 10:30:46 »
Po 19 letech vyvoje na SAPu a dokonceni >50 projektu po celem svete mohu vyse uvedene pouze potvrdit.

Prezit praci v SAP vyzaduje bud zenovy klid, nebo specifickou psychickou poruchu.

Pokrocila znalost technicke nemciny je velkou vyhodou. Dokumentace v EN neni nic moc.

TomBA

Re:Ako na SAP?
« Odpověď #13 kdy: 08. 09. 2017, 11:00:48 »
DieselGate je oproti SAP len smiešna epizóda...

Jan55

Re:Ako na SAP?
« Odpověď #14 kdy: 08. 09. 2017, 11:09:30 »
Prace v SAP vyzaduje sice hodne sebezapreni, ale umi byt i zajimava. Je velmi zadana a pozdeji i slusne ocenena.

Znama si pred rokem take prosla typicke kolecko noveho uzivatele bezmoc-plac-vztek-vypoved.

SAP se snazi byt nastrojem pro firmy s 100+ zamestnanci napric obory. Vicemene se mu to dari, ovsem za cenu silene komplexnosti.
Doporucuju zatnout zuby a vydrzet. Se zkusenostmi se vam otevre lukrativni pracovni trh.

IMHO sikovny clovek zacina byt v SAPu trochu pouzitelny tak po 1 roce intenzivni prace.