Zamklý SSD disk

Kajman

Zamklý SSD disk
« kdy: 28. 08. 2017, 15:57:42 »
Dobrý den, měl bych dotaz - kdysi dávno jsem měl DELL NTB, kde jsem měl přístup k disku uzamčen v BIOSu. Následně jsem NTB fyzicky rozbil (spadl ze schodů). Do nového NTB jsem nahrál data ze zálohy. Až po delší době jsem si vzpomněl, že v rozbitém NTB mám ještě disk, bohužel heslo jsem si již nepamatoval. Nyní mám disk, na který nemám přístup (data nepotřebuji) a i když je disk malý (SSD VERTEX 3 128), tak bych pro něj určitě měl využití. Kdyby někdo věděl, jak přístup odblokovat, tak by to bylo super. Děkuji


?

Re:Zamklý SSD disk
« Odpověď #1 kdy: 28. 08. 2017, 16:49:01 »
Mělo by to jít, jsou na to utility. Víc ti nepovím, nikdy jsem to nepotřeboval a googlit můžeš taky.

Milfaus

Re:Zamklý SSD disk
« Odpověď #2 kdy: 28. 08. 2017, 17:58:45 »
Podle toho, jak to je zamčené, heslo může být i v plaintextu.
Buď to máš zaheslované na úrovni filesystému (třeba bitlocker), to bude stačit pomocí utility od OCZ secure erase.
To je nejběžnější pro corporáty.
Nebo to je zaheslované na úrovni standardu, tzn. ata lock.
Nebo je to zaheslované na úrovni firmware od OCZ, to bys musel dupnout a heslo si přečíst, je v plaintextu.
Přesněji řečeno to jejich slavné šifrování funguje takhle.
Je zadáno heslo? ANO/NE
ANO?
(heslo zadané uživatelem = plaintext) ? použij klíč disku : odmítni přístup
Smysl toho ani tak není nějaké super šifrování, ale jakési základní uzamčení.

No, protože se ptáš = nerozumíš tomu a nejspíš to nevyřešíš, dej to na Aukro od koruny "Nalezl jsem ve skříni, nevím, co to je, určitě to funguje!"

Pokud tomu rozumíš, zjistit typ zašifrování a přijď s konkrétní otázkou, nikoliv obecnou, jsem ochoten ti ještě na jednu otázku odpovědět slovy ANO/NE.

Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zamklý SSD disk
« Odpověď #3 kdy: 28. 08. 2017, 18:34:28 »
Nastartuj nějaký Linux (klidně nějaký lajvko) a postni výstup
Kód: [Vybrat]
hdparm -I /dev/sdXkde /dev/sdX nahradíš samozřejmě správným diskem.

Jix0

Re:Zamklý SSD disk
« Odpověď #4 kdy: 28. 08. 2017, 19:22:11 »
Zkus utilitu HDAT2. .. je to nastroj pro diagnostiku a "opravy" disku pro DOS. Je to soucasti Hiren's boot CD. Umi to resetovat heslo v takovemto pripade.. Uz jsem to uspesne pouzil ve stejne situaci u disku od zakaznika.


Kajman

Re:Zamklý SSD disk
« Odpověď #5 kdy: 28. 08. 2017, 22:42:38 »
Díky moc všem

Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zamklý SSD disk
« Odpověď #6 kdy: 29. 08. 2017, 06:02:50 »
A můžeme poprosit, jestli se zadařilo, tak jak? Jako dědictví fóra pro příští generace ;)

Kajman

Re:Zamklý SSD disk
« Odpověď #7 kdy: 29. 08. 2017, 11:17:39 »
Hm, to je asi fakt, že by to chtělo nějaké info.
Zatím se vratím k tomu co předcházelo. Zas tak moc tomu nerozumím, jinak bych se neptal. Disk je zamknutý na ata lock. Na úrovni filesystému byh si poradil - data netřeba. Podpora DELL nebyla moc vstřícná (NBD už propadlo), na internetru jsem našel několik programů na Ata lock (Ata terminal, HDD Unlock Wizard, ...), a i když jsem postupoval podle návodu (disk ne přes redukci, atd.), tak se mi disk odemknout nepodařilo.

Nyni vyzkouším ještě Hiren's boot CD a určitě dám vědět. S Linuxem moc neumím (to říkám asi na správném foru), ale dump zkusim a postnu.

Byla tu zmínka o Aukru - jsem tak trochu paranoidní, takže bych určitě svoje disky nikomu neprodával





trubicoid2

Re:Zamklý SSD disk
« Odpověď #8 kdy: 29. 08. 2017, 11:42:27 »
na tom bios ata lock je zajimavy, ze by nepomohlo ani kdyz by sis heslo pamatoval, protoze ruzny biosy ruzne heslo zakoduji, nez ho do ata poslou

proc to tak delaji nevim

dell by mel mit scancodes klaves: http://thaeial.blogspot.cz/2013/01/locking-and-unlocking-hdd-with-dell.html