Fyzické vymazání údajů z platební karty

qwertz

Re:Fyzické vymazání údajů z platební karty
« Odpověď #15 kdy: 24. 07. 2017, 06:50:55 »
Cele cislo karty sa nepise. Posledne stvorcislie ano, ale to nebyva az tak tajne. Dalej cislo transakcie a overovaci kod, ktore su jedinecne pre transakciu.
Posledni čtyřčíslí je na kopii účtenky pro zákazníka (je předpoklad, že účtenku zahodí). Kopie účtenky pro obchodníka obsahuje číslo karty celé.

Proto nemá logicky vůbec smysl na kartě cokoli "začerňovat" (pomineme-li podstatný fakt, že se to nesmí).


borekz

  • ****
  • 492
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Fyzické vymazání údajů z platební karty
« Odpověď #16 kdy: 24. 07. 2017, 06:57:08 »
Zajímalo by mě, k čemu to potřebujete...  :)
Nevím, k čemu tazatel, ale já bych to potřeboval pro zajištění před zneužitím embosovaného čísla. Kdysi banky dávaly na výběr karty i bez embosu.

qwertz

Re:Fyzické vymazání údajů z platební karty
« Odpověď #17 kdy: 24. 07. 2017, 08:37:14 »
Emboss je problém obchodníka a v druhém sledu banky. Při podvodné transakci provede banka držitele karty chargeback, a banka obchodníka se pak zahojí na něm. Dle nové legislativy dokonce klesá maximální spoluodpovědnost za zneužití ztraceného platebního prostředku jen na 50EUR.

V evropě se emboss snad už ani nepoužívá, a pokud byste jel někam do banánové republiky, je snad lepší takovou kartu mít než nemít.

xx

Re:Fyzické vymazání údajů z platební karty
« Odpověď #18 kdy: 24. 07. 2017, 10:56:36 »
Posledni čtyřčíslí je na kopii účtenky pro zákazníka (je předpoklad, že účtenku zahodí). Kopie účtenky pro obchodníka obsahuje číslo karty celé.
Citation needed. Co já vím, tak celé číslo karty nikdy neopustí terminál směrem k uživateli - nejen že se nevytiskne (na žádnou účtenku, ani pro zákazníka, ani pro obchodníka), ale dokonce nepřijde ani v rámci odpovědi, kterou terminál pošle pokladně. Skoro každý terminálový protokol sice má kolonku "číslo platební karty", ale do něj se zapisuje už cenzurovaná verze. Dokonce je předmětem certifikací, že uživatel nemůže za žádných okolností dostat necenzurovanou verzi.

Citace
Proto nemá logicky vůbec smysl na kartě cokoli "začerňovat" (pomineme-li podstatný fakt, že se to nesmí).
Pomíjím, že se to nesmí. Pomíjím, že se zcela mýlíte v tom, co se tiskne na účtenku. I kdyby totiž obojí bylo jinak, tak pořád smysl začerňovat - právě CVV totiž nikde ven nevystupuje, nezávisle na tom, jak se terminál chová k číslu karty. Dokonce mám dojem (možná mylný, tohle nemám stoprocentně zjištěné), že CVV na kartě v elektronické podobě vůbec není a vyskytuje se tam pouze opticky.

dbuisdn

Re:Fyzické vymazání údajů z platební karty
« Odpověď #19 kdy: 24. 07. 2017, 11:26:15 »
Posledni čtyřčíslí je na kopii účtenky pro zákazníka (je předpoklad, že účtenku zahodí). Kopie účtenky pro obchodníka obsahuje číslo karty celé.
Citation needed. Co já vím, tak celé číslo karty nikdy neopustí terminál směrem k uživateli - nejen že se nevytiskne (na žádnou účtenku, ani pro zákazníka, ani pro obchodníka), ale dokonce nepřijde ani v rámci odpovědi, kterou terminál pošle pokladně. Skoro každý terminálový protokol sice má kolonku "číslo platební karty", ale do něj se zapisuje už cenzurovaná verze. Dokonce je předmětem certifikací, že uživatel nemůže za žádných okolností dostat necenzurovanou verzi.


Podivej se nekdy na uctenku pro obchodnika z terminalu Komercni Banky (maji je treba v prodejnach Pont na nadrazich.) Je tam cele PAN, nikoliv jen ctyri nebo sest cisel. Docela jsem na to ziral, odporuje to PCI...


Milfaus

Re:Fyzické vymazání údajů z platební karty
« Odpověď #20 kdy: 24. 07. 2017, 12:58:46 »
V evropě se emboss snad už ani nepoužívá, a pokud byste jel někam do banánové republiky, je snad lepší takovou kartu mít než nemít.

Používá se naprosto běžně, jen taky někdy musíš vytáhnout paty z ČR, jestli je tvůj životní cyklus kolečko domov-kaufland-hospoda-domov-kaufland-hospoda-kaufland-domov... a jednou za týden vyrazíš třeba do megapole(čti velkoměsta) - (jako třeba Děčín :-D ), tak to neuvidíš no. Xa Xa Xa Xa Xa!

Embosované karty se používají, proto se to embosování na ty karty taky dává, ono by to totiž bylo levnější tu kartu vyrobit bez embosování a nemějte iluze, že si v bance nedokáží spočítat úspory a dělají to jen pro parádu. Je fakt, že žehličku už dnes nevidíme tak často, ale v řadě původních zemí EU se s tím setkáte.

Tomas2

  • ****
  • 310
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Fyzické vymazání údajů z platební karty
« Odpověď #21 kdy: 24. 07. 2017, 14:48:22 »
pokud se bojíte, že údaje na kartě budou zneužity a proto chcete někdo znesnadnit čtení údajů (začernění, přemazání magnetického pásku atd.), je opravdu lepší na dané kartě rovnou takové typy transakcí vypnout, používat jí pouze pro kontaktní platby a nechat si za pakatel vydat virtuální kartu k právě podobným platbám, u většiny českých bank stojí kolem dvou stovek ročně.

Případně lze si nechat udělat druhou kartu a tu mít zavřenou doma a číslo z ní pro platbu na netu si pamatovat či platit jen z domova. Cest je hodně, ale trávit čas začerněním údajů na kartě a myslet si, jak jsem na to vyzrál je hodně ubohé (no offense).

Jakékoliv pozměňování platebních karet může být klasifikováno i jako trestný čin, to ale neznamená, že vás za každý škrábanec zavřou, jen chce počítat s tím, že se jedná o rizikovou činnost.

aaa

Re:Fyzické vymazání údajů z platební karty
« Odpověď #22 kdy: 24. 07. 2017, 21:17:22 »
V evropě se emboss snad už ani nepoužívá, a pokud byste jel někam do banánové republiky, je snad lepší takovou kartu mít než nemít.
Pri poziciavani auta v zapadnej Europe si odomna pytali kreditku alebo embosovanu Visa kartu. Asi by inak nepresla blokacia 5000 eur.

daemon

Re:Fyzické vymazání údajů z platební karty
« Odpověď #23 kdy: 25. 07. 2017, 13:39:47 »
 :) Historie se opakuje. Pamětníci budou vědět...

Hi All!

Je tady nekdo, kdo vi, co a jak se zaznamenava na bankomatovou kartu?

Bye, Evzen P. spoza Moravy

richbiatch

Re:Fyzické vymazání údajů z platební karty
« Odpověď #24 kdy: 25. 07. 2017, 21:57:40 »
Na nfc chip platebni karty (bezkontaktni platby) se uklada jmeno vlastnika, cislo karty, datum a rok expirace, kolik platnych pokusu pin zbyva a posledni tri trasnakce/vybery z bankomatu. Lze to dnes uz precist kazdym mobilem s NFC. Pokud chcete byt paranoidni jako jedna, idealne provrtat chip, odstranit jmeno, zacernit cvv a nenechavat nikde uctenky. Stejne vam to ale nepomuze, magniticky prouzek je jednoduche naklonovat a v konecnem dusledku vase udaje mohou uniknout od obchodnika. Vice info zde> https://nethemba.com/sk/update-bezpecnostna-analyza-platobnych-nfc-kariet/

kolemjdoucí

Re:Fyzické vymazání údajů z platební karty
« Odpověď #25 kdy: 26. 07. 2017, 08:07:21 »
Na každém bankomatu jsou minimálně dvě kamery, obvykle tři.
První viditelná pro blbečky, aby jí zaslepili a mysleli si, jak na to vyzráli.
Druhá skrytá přímo na bankomatu, tyto mají za úkol identifikaci osoby.
Třetí bývá NAD bankomatem a snímá okolí.

Pro ilustraci:

V oblasti bankomatů jsem nějaký čas pracoval a počet kamer je z říše fantazie. Drtivá většina bankomatů nemá ani jednu kameru.

misch

Re:Fyzické vymazání údajů z platební karty
« Odpověď #26 kdy: 26. 07. 2017, 08:23:19 »
:) Ještě by se hodila ta FPL-ova (?) odpověď ohledně používaných kódů s názvy jako "Long pr_ck" apod.
:) Historie se opakuje. Pamětníci budou vědět...

Milfaus

Re:Fyzické vymazání údajů z platební karty
« Odpověď #27 kdy: 26. 07. 2017, 09:09:08 »
V oblasti bankomatů jsem nějaký čas pracoval a počet kamer je z říše fantazie. Drtivá většina bankomatů nemá ani jednu kameru.

Dřív tam nebyly.

Milfaus

Re:Fyzické vymazání údajů z platební karty
« Odpověď #28 kdy: 26. 07. 2017, 09:17:17 »
V oblasti bankomatů jsem nějaký čas pracoval a počet kamer je z říše fantazie. Drtivá většina bankomatů nemá ani jednu kameru.

A protože občas lidi mateš tělem, neb někdy odpovídáš správně a jindy píšeš blbosti, rozhodl jsem se své tvrzení podpořit argumenty. Aby bylo jasné, že tohle je zrovna ta druhá příležitost:

http://www.csas.cz/banka/appmanager/portal/banka;JSESSIONID_internet10=6vwtTvdNR8Nt22CX5fNRwBmpZ7WwBjnYSfn1vZ6zTGbk7s1JTxyX!542840116?_nfpb=true&_windowLabel=T30200117621282559069637&T30200117621282559069637_actionOverride=%2Fportlets%2FonlineDiskuse%2FshowDiscussion&T30200117621282559069637discussionId=24&T30200117621282559069637pageNum=2&_pageLabel=onlinediskuse

Ondřej Páv:
Pořád slyšíme v televizi, že na nějaký bankomat byla instalovaná čtečka karet. Proč nejsou bankomaty vybavené kamerovým systémem nebo nějakým bezpečnostním prvkem, který by toto znemožňoval?


Marie Hešnaurová:
ČS postupně vybavuje svou bankomatovou síť nejmodernějšími technologiemi pro zvýšení bezpečnosti. Většina bankomatů je vybavena kamerovým systémem. Vstupy pro kartu jsou vybaveny ochranným nástavcem, který znesnadňuje kopírování údajů z karty. Zajištění bezpečnosti bankomatové sítě je pro ČS prioritou.


Doplním, že tohle je post z roku 2011, od té doby všechny banky ušly řádný kus cesty.

V oblasti bankomatů jsem nějaký čas pracoval a počet kamer je z říše fantazie. Drtivá většina bankomatů nemá ani jednu kameru.

Tak chceš sám napsat, že jsi prostě jen toužil něco plácnout, jako obvykle, nebo ti mám poslat další odkaz?

daemon

Re:Fyzické vymazání údajů z platební karty
« Odpověď #29 kdy: 26. 07. 2017, 09:50:38 »
:) Ještě by se hodila ta FPL-ova (?) odpověď ohledně používaných kódů s názvy jako "Long pr_ck" apod.
:) Historie se opakuje. Pamětníci budou vědět...

Blbé je, že BANKOMAT.TXT už dnes není moc k dohledání. Možná u Miloše na BBS by se ještě našel...