Budoucnost Rustu

Lopata

Re:Budoucnost Rustu
« Odpověď #15 kdy: 21. 07. 2017, 16:32:46 »
SW vyvoj je o zatloukani hrebiku. To jake kladivo pouzijes neni az tak podstatne. Dulezitejsi je umet zatloukat hrebik. Samozrejme velikost kladiva zavisi taky od velikosti hrebiku, ale porad je to o zatloukani. Proste programator resi jaky jazyk pouzit az nekde na predposlednim miste. Prekopavat nejaky existujici kod do jineho jazyka jen proto, ze nove kladivo je hezci nez stare je blbost. K zmene kladiva je lepsi pristoupit az kdyz zjistime, ze stavajici je na hrebik moc male nebo jinak nevhodne.
Ale ani sebelepším kladivem lopatu nenahradíš ;-)

A na hnůj jsou nejlepší pořádné Widle.


lopata

Re:Budoucnost Rustu
« Odpověď #16 kdy: 21. 07. 2017, 16:54:48 »
A co si vy Kefaline predstavujete pod embeded mission critical? Arduino co ridi vyrobni pas nebo poradny SLC/PLC? Jenoduche kladivo prinasi jen jednoduchy problem, treba "5" + 5 v javascriptu vyhodi "55". Najdes a fixnes za minutu. Sofistikovane kladivo prinasi sofistikovane problemy, treba ulitla * v C ti exploduje v pameti a hledas to pul dne. Proste kladivo netrefilo hrebik a rozbilo zed. To, ze kladivo Rust ma ergonomickejsi rucku co ma zamezit race condition nebo buffer owerflow nemeni nic na tom, ze jina sofistikovana chyba opet nerozbije zed.

Mission critical je aplikace, kde je každé selhání velmi drahé nebo stojí lidské životy. Třeba zmíněný F-35. Oni samozřejmě věděli, že C++ je pro takové nasazení naprosto nevhodné, nicméně nic lepšího neměli. Takže se alespoň snažili minimalizovat rizika: http://www.stroustrup.com/JSF-AV-rules.pdf. Jak to dopadlo, všichni víme. Pokud by použili Rust (což nemohli, tehdy ještě neexistoval), nemusí 90% doporučení z coding standards vůbec řešit, protože se v Rustu chytí jako chyba při překladu. Každá garance navíc, kterou můžu od překladače při vývoji mission critical aplikace dostat navíc, je výhodná, a násobně se vrátí při vývoji a nasazení.

.

Re:Budoucnost Rustu
« Odpověď #17 kdy: 22. 07. 2017, 01:17:18 »
Dobrý deň,


narazil som na programovací jazyk rust, ktorý sa umiestnil na popredných miestach
stackoverflow survey v kategórii "most loved".

Preto by som sa chcel spýtať na váš názor, či sa rust presadí v budúcnosti významnejšou mierou.
Ďakujem.

Nikto.
Asi je důležité, co je to ta významnější míra.

Mohl by třeba nahradit Javu? Spíše ne (na to je moc komplikovaný).

Budou se v něm programovat atraktivní projekty? Asi ano (je na to vhodný).

Bude dost takových projektů i v Česku nebo na Slovensku? Asi ne. Ale kdo ví?