PC za cca 20 tisíc

Re:PC za cca 20 tisíc
« Odpověď #15 kdy: 24. 06. 2017, 20:31:59 »
To tvoje "na milost" seš vydán pokud máš nvidiu geforce 4, z roku 13 před klackem, to je nejstarší vydaná podporovaná nvidia.

Cemu nerozumis u "na milost"?

Kazdopadne vazne stoji za zamysleni navrhovat kartu za 7kKc do sestavy v tehle cenovych relacich, pokud neni primarne na hrani nebo deep learning.


Leon

Re:PC za cca 20 tisíc
« Odpověď #16 kdy: 24. 06. 2017, 20:48:58 »
jj to stojí za zamyšlení, zvlášť když jsme ji já ani ty nenavrhovali  :)

Kentus

Re:PC za cca 20 tisíc
« Odpověď #17 kdy: 24. 06. 2017, 21:15:02 »
cpu jedine intel

lopatka

Re:PC za cca 20 tisíc
« Odpověď #18 kdy: 24. 06. 2017, 22:35:01 »
cpu jedine takove, jake potrebuje :) omezovat se na jednoho vyrobce neni zrovna nejlepsi napad

Neviditelný

Re:PC za cca 20 tisíc
« Odpověď #19 kdy: 24. 06. 2017, 22:35:18 »
To tvoje "na milost" seš vydán pokud máš nvidiu geforce 4, z roku 13 před klackem, to je nejstarší vydaná podporovaná nvidia.
Dle webu nVidie je nejstarší "podporovaná", řada 5 FX, pro kterou vyšel poslední ovladač 173.1439 na konci roku 2013; zkus to rozjet s novým jádrem a Xky. Pro GF 6 a 7 vycházejí jen ovladače řady 304, pro 8 - 300 ovladače řady 340, poslední řada 381 je k dispozici jen pro sérii 1000. Připočti si k tomu absenci podpory Waylandu (EGLStreams fakt nepočítám, protože to kromě Mutteru nikdo nepodporuje a podporovat nebude) a minimální možnost kde hlásit bugy. Lidi od AMD na bugtrackerech reagují velmi svižně a s posledním jádrem a Mesa 17.2 je výkon FOSS ovladače velmi blízko reálným možnostem hardwaru. Pokud někdo nepotřebuje profesionální aplikace vyžadující OpenGL compatibility profiles, CUDA nebo OpenCL, nenapadá mě žádný důvod, proč by si nutně měl do Linuxového stroje pořídit nVidii.

Abych taky poradil tazateli něco smysluplného: Neteoretizuj nad možnostmi, jak stroj za tři roky smysluplně upgradovat, protože to velmi pravděpodobně stejně nepůjde; maximálně přidáš RAM či nový disk. Pořiď to nejlepší, co ti tvůj rozpočet umožní a používej to, dokud ti to bude sloužit. Ten Ryzen 5 byl klidně vzal.


zomb

Re:PC za cca 20 tisíc
« Odpověď #20 kdy: 25. 06. 2017, 09:23:53 »
Děkuju všem za komentáře, pokusím se to nějak shrnout...

Motherboard -  dala by se tedy vybrat nějaká levnější deska, která by podporovala to co chci. Původně jsem měl vybranou ASUS PRIME B350-PLUS - narazil jsem ale na špatné zkušenosti pod linuxem, poté jsem uvažoval nad MSI B350 TOMAHAWK, nyní si vybírám i mezi GIGABYTE AB350M-GAMING 3 a ASRock AB350 Pro4. Někdo mluví o Gigabyte a linuxu dobře, jiný na to nadává... Přijde mi že všechny ty základovky jsou víceméně stejné, do čeho bych měl jít? Nemusí to být jen z tohoto seznamu...

Procesor - klasické téma, Intel vs AMD. Dost lidí mi tu radí Intel, to je na tom opravdu o tolik lépe co se týče podpory v linuxu? Nemám nic proti Intelu, pokud se to bude zdát opravdu jako lepší volba, půjdu do něj, jen bych to chtěl mít potvrzené nějakými argumenty (ideálně porovnané procesory Keby Lake x Ryzen, obojí pod linuxem).

Grafika - jak jsem už psal, není to stroj primárně na hraní, cca nejnáročnější hry co tam budu hrát je Skyrim, FullHD, stačí střední detaily. Většinou ale budu hrát klasiky jako Diablo 2 nebo Fallout 2, takže žádné dělo fakt nepotřebuju... Co jsem slyšel, ta nVidia má lepší proprietární ovladače, Radeony mají zase lepší otevřené ovladače...

Paměti a disk - více z vás mi doporučilo více RAM a zaznělo tu i že M.2 se za ty peníze nevyplatí. Přemýšlel jsem zda jít do Samsung 850 EVO 250GB (2.5" SATA III) místo 860 (M.2). Bylo by o tisíc levnější a záruku o dva roky delší (5 let), ale rychlost sekvenčního i náhodného čtení (alespoň papírového) je několikanásobně pomalejší. Otázka je, jestli to u tak velkých rychlostí vůbec poznám. Takže uvažuju nad tím, že bych šel do 850 a peníze které tím "ušetřím" použiju na to, abych si koupil 2x8GB RAM... tedy M.2 bude spíše záležitostí budoucnosti, jak se mi do toho bude chtít.

A ke zdroji, děkuji za odkaz, nemyslím si že zdroj je nezajímavý, ale pro tuto debatu není relevantní (jelikož řeším primárně to, zda bude sestava fungovat perfektně pod linuxem). Rád si ale nechám poradit :)

jpu

Re:PC za cca 20 tisíc
« Odpověď #21 kdy: 25. 06. 2017, 09:30:33 »
A co tak Intel NUC? Len dokupis pamat a disk a fungujes. Len neviem ako pojdu hry na tej integrovanej grafike.

Nox

Re:PC za cca 20 tisíc
« Odpověď #22 kdy: 25. 06. 2017, 09:59:17 »
U toho M.2/SATA taky zvaz, zda v pripade zhebnuti pocitace budes mit moznost nekde precist data z M.2 disku nebo zda opravdu poctive zalohujes.

Re:PC za cca 20 tisíc
« Odpověď #23 kdy: 25. 06. 2017, 10:10:10 »
U toho M.2/SATA taky zvaz, zda v pripade zhebnuti pocitace budes mit moznost nekde precist data z M.2 disku nebo zda opravdu poctive zalohujes.

M.2 das do redukce za par stovek a tu das kamkoli, kde je volny PCIe. Dokud z ni nechces bootovat, tak to muze byt i relativne stara plecka.

zero

Re:PC za cca 20 tisíc
« Odpověď #24 kdy: 25. 06. 2017, 12:31:51 »
Nakoupil bych tak, abych to mohl případně do 14 dnů vrátit/vyměnit. Linux je už dnes na tom dobře co se týče neexotického hardware - což ty běžně prodávané komponenty jsou. M.2 vs 2.5" je prostě o ušetření peněz tam, kde to stejně nepoznáš. AMD vs Intel, nalejme si čistého vína= Intel nezlevnil a tedy v poměru cena/výkon to vyhrává AMD. AMD vs Nvidia - Nvidia má lepší čipy pro nynější použití, AMD to dohání cenou a přístupem k opensource.

Nox

Re:PC za cca 20 tisíc
« Odpověď #25 kdy: 25. 06. 2017, 16:30:35 »
Jenze tu redukci musis bud predem mit, nebo cekat, az ji dodaji.

Re:PC za cca 20 tisíc
« Odpověď #26 kdy: 25. 06. 2017, 17:43:31 »
Jenze tu redukci musis bud predem mit, nebo cekat, az ji dodaji.

(Zdaleka nejen) proto je lepsi mit ty zalohy. Ale vazne bych neoptimalizoval vyber komponent na  pripad, kdy ti odejde HW, neses disky ke kamaradovi, ten ma starej pocitac a nemuzes pockat den nebo dva. Pokud je tohle realne riziko, tak je daleko vetsi riziko, ze proste prijdes o primarni data komplet a zase jsi u tech zaloh...

jpu

Re:PC za cca 20 tisíc
« Odpověď #27 kdy: 25. 06. 2017, 17:46:37 »
Jenze tu redukci musis bud predem mit, nebo cekat, az ji dodaji.
ano, toto sa bezne deje, ze potrebujes redukciu. co ked pride koniec sveta, co potom?

kdr

Re:PC za cca 20 tisíc
« Odpověď #28 kdy: 25. 06. 2017, 18:32:30 »
Nakoupil bych tak, abych to mohl případně do 14 dnů vrátit/vyměnit. Linux je už dnes na tom dobře co se týče neexotického hardware - což ty běžně prodávané komponenty jsou. M.2 vs 2.5" je prostě o ušetření peněz tam, kde to stejně nepoznáš. AMD vs Intel, nalejme si čistého vína= Intel nezlevnil a tedy v poměru cena/výkon to vyhrává AMD. AMD vs Nvidia - Nvidia má lepší čipy pro nynější použití, AMD to dohání cenou a přístupem k opensource.

Celá ta tazatelova sestava je na daný účel hovězina korunovaná výrokem, že na zdroji nezáleží. Neřešte to tady, je od toho podstatně kvalitnější forum.zive.cz


Re:PC za cca 20 tisíc
« Odpověď #29 kdy: 25. 06. 2017, 18:44:25 »
Nakoupil bych tak, abych to mohl případně do 14 dnů vrátit/vyměnit. Linux je už dnes na tom dobře co se týče neexotického hardware - což ty běžně prodávané komponenty jsou. M.2 vs 2.5" je prostě o ušetření peněz tam, kde to stejně nepoznáš. AMD vs Intel, nalejme si čistého vína= Intel nezlevnil a tedy v poměru cena/výkon to vyhrává AMD. AMD vs Nvidia - Nvidia má lepší čipy pro nynější použití, AMD to dohání cenou a přístupem k opensource.

Celá ta tazatelova sestava je na daný účel hovězina korunovaná výrokem, že na zdroji nezáleží. Neřešte to tady, je od toho podstatně kvalitnější forum.zive.cz

"A ke zdroji, děkuji za odkaz, nemyslím si že zdroj je nezajímavý, ale pro tuto debatu není relevantní (jelikož řeším primárně to, zda bude sestava fungovat perfektně pod linuxem). Rád si ale nechám poradit"