Existuji spayni projektaci a skutecni projektaci.
Jinak projek nemusi mit konec. Projekt je to pro to ze to neni cinnost ktera se da 100% opakovat.
Pokud nemá projekt konec, tedy asi ani nějaký jasně definovaný cíl, co pak znamená hlídání rozpočtu a času? Co pak vůbec znamená rozpočet? Je nekonečný? Co deadliny, jaký mají význam, když projekt nikdy nekončí?
Je ale pravda, že se u nás setkávám s touhle druhou definicí "projektu" - tedy máme tým, co vykonává dlouhodobě nějakou činnost a řídí je "projektový" manažer.
Teď zpátky k mojí otázce. Takový projektový manažer je trénovaný na hlídání rozpočtu, deadlinu a rozsahu. Pokud ve firmě používáte definici "projektu" nekonečného, tak takový manažer
1. nebude vědět, co dělat
2. začne používat svoje praktiky hlídání deadlinů, atd. i tam, kde nejsou. Pak jsou vnímány jako nesmyslná buzerace.
Podle mě jsou tyhle "projekty" spíš vývoj nějakého produktu, který probíhá dlouhodobě a tým při tom neustále dostává zpětnou vazbu od zákazníka. Nebylo by lepší najmout člověka specializujícího se na vývoj PRODUKTU, namísto PROJEKTU, aby zkoordinoval marketing, sales, vývoj a všechno okolo? Takový mini-CEO jednoho produktu. Pokud by chtěl, mohl by si najmout asistenta, kdyby to nestíhal, ale ultimátně by za ten produkt byl zodpovědný on. Kdežto, když se na tuhle úlohu z nějakého, mně nepochopitelného důvodu, najímají projektoví manažeři, pak mají všichni špatná očekávání.
Je ale fakt, že plno velkých firem, projektů navázaných na stát, jiných polostátních molochů a outsourcing skutečně PROJEKTOVĚ řízeny jsou, jen jejich výsledky dopadají katastrofálně. Jednak jsou všechny přes rozpočet a deadline, bez zpětné vazby a stojí za prd - stačí se podívat prakticky na jakýkoliv výplod pro státní správu - web zamrznul v době dokončení, tedy když byl projekt dle smlouvy dokončen. Kdyby se to řídilo jako produkt, pak by práce neustále pokračovala podle neustále se měnících potřeb.