Koupě notebooku bez Windows

Koupě notebooku bez Windows
« kdy: 21. 05. 2017, 13:50:16 »
Ahoj,
chtěl bych se zeptat, zda-li se dá nějakým způsobem koupit notebook bez Windows(ne crapple).
Koukal jsem a nabídka byla dost špatná. Jediný snad XPS 13, který se ale bez Windows neprodává u nás.
Přece mi nemůžou nutit, co tam budu mít za OS? Dalo by se to třeba usmlouvat aspoň nějak na firmu?


Re:Koupě notebooku bez Windows
« Odpověď #1 kdy: 21. 05. 2017, 14:10:30 »
Asi budete muset upřesnit, co si představujete. CZC.cz má aktuálně v nabídce 71 notebooků bez Windows, z toho 18 zcela bez OS, Mironet 54 notebooků bez Windows, z toho 16 zcela bez OS.

Na takhle obecnou otázku je tedy odpověď: Ano, dá.

Re:Koupě notebooku bez Windows
« Odpověď #2 kdy: 21. 05. 2017, 14:34:27 »
Chci mobilní pracovní stroj.
Teď mám momentálně T450s a vím, že tam taky byly Windows.
Prostě nevím, proč bych měl platit zbytečné peníze za něco, co stejně hned přeinstaluju.
Ten výběr notebooků bez OS je fakt hrozný.
Myslím, že to, co má Google Chrome OS, tak má ARM, takže tyto můžu také vyřadit.

Franta <xkucf03/>

Re:Koupě notebooku bez Windows
« Odpověď #3 kdy: 21. 05. 2017, 14:42:36 »
Řešil jsem to před cca. dvěma lety: Jak jsem si (ne)koupil notebook. Situace je prostě špatná, Microsoft tlačí všemi možnými způsoby na prodejce a výrobce, aby pokud možno na všech počítačích byly MS Windows. Je to hnus. Nakonec jsem si koupil repasovaný notebook z Německa a jinak používám hlavně stolní počítače, které si stavím sám, tudíž tam výpalné Microsoftu neplatím.

Tomas2

  • ****
  • 310
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Koupě notebooku bez Windows
« Odpověď #4 kdy: 21. 05. 2017, 14:50:13 »
Open source OS ale neznamená, že to výrobce nic nestojí, zajistit kompatibilitu s Linuxem bývá dražší než licence za Windows. Názor, že nechceš platit za OS, který nevyužiješ nepovažuji za směrodatný, krátkým pohledem do ceníků nevidím velký rozdíl mezi s/bez Windows (např. Acer Aspire E15 E5-575G).

Dell se snaží a většina jeho vyšších modelů je kompatibilní s Linuxem, u Lenova s thinkpady X je nutné tak generaci počkat. Na x230 běží i freebsd.

Franta: ono to možná bude nezájmem trhu.


Re:Koupě notebooku bez Windows
« Odpověď #5 kdy: 21. 05. 2017, 14:57:26 »
Jenže já chci kvalitní notebook.
Ten XPS bez Windows není k dostání v ČR.
Dřív jsem měl Asus UX32LN a UX303LN, které neměly podporu Linuxu a fungovaly bez problému, takže výrobce opravdu neměl žádné náklady na Linux.
Prémiové ASUSy jsou čistě jen s Windows.

mikrom

Re:Koupě notebooku bez Windows
« Odpověď #6 kdy: 21. 05. 2017, 15:01:50 »
Ten výběr notebooků bez OS je fakt hrozný.
Ano je tazke kupit notebook bez OS. Bud su to slabe stroje, alebo potom totalne predrazene.
Otazka je, ci si kupit slusny stroj bez OS za cenu Macbooku, kde sa ti moze stat ze po nainstalovani Linuxu ti to nebude fungovat tak ako ma a budes stracat nervy a cas s riesenim zavad... Asi je lepsie rovno kupit radsej Macbook ...
Mam pocit ze ntb bez OS dnes sa cenovo zamerne znevyhodnuju.


mikrom

Re:Koupě notebooku bez Windows
« Odpověď #7 kdy: 21. 05. 2017, 15:25:06 »
napr. HP ZBook 15u G4 s Windows sa predava o 40 Eur lacnejsie ako bez OS
https://www.alza.sk/hp-zbook-15u-g4?dq=4845694&o=2
https://www.alza.sk/hp-zbook-15u-g4?dq=4845691&o=3

Jenda

Re:Koupě notebooku bez Windows
« Odpověď #8 kdy: 21. 05. 2017, 16:00:22 »
Otazka je, ci si kupit slusny stroj bez OS za cenu Macbooku, kde sa ti moze stat ze po nainstalovani Linuxu ti to nebude fungovat tak ako ma a budes stracat nervy a cas s riesenim zavad... Asi je lepsie rovno kupit radsej Macbook ...

1) Na MacBooku není funkčnost Linuxu bez závad garantována nijak víc, než když si u libovolného jiného populárního modelu vygooglí, že na tom lidi Linux provozují bez problému.

2) Psal, že nechce platit za něco, co hned smaže, což se asi vztahuje i na OS X, že.

3) Některým lidem design a hardwarové parametry Applů prostě nevyhovují. Konkrétně jsem měl den Air a přišlo mi, že klávesnice má hloupé rozložení, dále to nemá vyměňovací skoro žádné součástky (RAM, baterka, disk, PCIe karty vevnitř...) a nové verze mají čím dál tím míň portů, takže člověk pak tahá pytel redukcí.

Pro tazatele: minulý týden mi po 4.5 letech používání odešel plastový Asus. Chvíli jsem hledal a nakonec jsem koupil na eBay z Německa repasovaný HP Elitebook.

Re:Koupě notebooku bez Windows
« Odpověď #9 kdy: 21. 05. 2017, 16:10:37 »
napr. HP ZBook 15u G4 s Windows sa predava o 40 Eur lacnejsie ako bez OS
https://www.alza.sk/hp-zbook-15u-g4?dq=4845694&o=2
https://www.alza.sk/hp-zbook-15u-g4?dq=4845691&o=3

Vždyť to jsou rozdílné konfigurace HW

mikrom

Re:Koupě notebooku bez Windows
« Odpověď #10 kdy: 21. 05. 2017, 17:49:18 »
napr. HP ZBook 15u G4 s Windows sa predava o 40 Eur lacnejsie ako bez OS
https://www.alza.sk/hp-zbook-15u-g4?dq=4845694&o=2
https://www.alza.sk/hp-zbook-15u-g4?dq=4845691&o=3

Vždyť to jsou rozdílné konfigurace HW
.. a ano SDD je vetsi .. tak daleko som nedovidel :-)

mikrom

Re:Koupě notebooku bez Windows
« Odpověď #11 kdy: 21. 05. 2017, 18:03:23 »
Otazka je, ci si kupit slusny stroj bez OS za cenu Macbooku, kde sa ti moze stat ze po nainstalovani Linuxu ti to nebude fungovat tak ako ma a budes stracat nervy a cas s riesenim zavad... Asi je lepsie rovno kupit radsej Macbook ...

1) Na MacBooku není funkčnost Linuxu bez závad garantována nijak víc, než když si u libovolného jiného populárního modelu vygooglí, že na tom lidi Linux provozují bez problému.

2) Psal, že nechce platit za něco, co hned smaže, což se asi vztahuje i na OS X, že.

3) Některým lidem design a hardwarové parametry Applů prostě nevyhovují. Konkrétně jsem měl den Air a přišlo mi, že klávesnice má hloupé rozložení, dále to nemá vyměňovací skoro žádné součástky (RAM, baterka, disk, PCIe karty vevnitř...) a nové verze mají čím dál tím míň portů, takže člověk pak tahá pytel redukcí.

Pro tazatele: minulý týden mi po 4.5 letech používání odešel plastový Asus. Chvíli jsem hledal a nakonec jsem koupil na eBay z Německa repasovaný HP Elitebook.
Myslel som to tak, ze namiesto ntb s Windows zobrat macbook s OS X   :)
Vyhodit s macu OS X a dat tam Linux - to by bol zbytocne vyhodeny priplatok za mac ...

Ani na sucasne ntb s Windows pod 15" uz dneska moc nedavaju vymenitelnu baterku.

nobody(ten pravej)

Re:Koupě notebooku bez Windows
« Odpověď #12 kdy: 21. 05. 2017, 19:56:24 »
Open source OS ale neznamená, že to výrobce nic nestojí, zajistit kompatibilitu s Linuxem bývá dražší než licence za Windows. Názor, že nechceš platit za OS, který nevyužiješ nepovažuji za směrodatný, krátkým pohledem do ceníků nevidím velký rozdíl mezi s/bez Windows (např. Acer Aspire E15 E5-575G).

Dell se snaží a většina jeho vyšších modelů je kompatibilní s Linuxem, u Lenova s thinkpady X je nutné tak generaci počkat. Na x230 běží i freebsd.

Tazatel ani nikdo jiny kdo hlasa "fuckoff NB s Windows, chceme na kazdem NB krome toho od Microsoftu, aby byla moznost koupe BezOS" neresi jestli vyrobce kontroluje kompatibilitu, mozna tak resi aby vyrobce UMYSLNE neblokoval alternativni OS (coz samozrejme casto delaji zamkem UEFI pro Windows 8/10 prevazne u tabletu nebo nektere 2in1)

tady jde o to aby koupe HW (ktery NENI od Microsoftu) nebyla vazana s koupi OS (ktery JE od Microsoftu)

ze nevidis rozdil v cene je dane prave tim tlakem Microsoftu, kdy vyrobce a/nebo prodejce to ma bez OS pak komplikovanejsi a podle vyrob/objednavak se cena nelisi...
na druhou stranu pokud se zakaznikovi podari (za venovani hromady casu) o navraceni penez za licenci OS kterou nepouzil, tak cena je rozhodne vetsi nez rozdil v pripadnem ceniku s a bez... protoze tam se uvazuje realna cena licence...

takze jestli neco neni smerodatne, tak tvoje blbe kecy ve smyslu "kup si NB s Windows, protoze to je jednoudusi, pak to zformatuj" TO JE TOTIZ zasadni problem, kdyz to tak udela(me) kazdej, tak se to nezmeni... a krom toho ze dale bude Microsoft zasirat (skoro) kazdej prodavanej NB, bude dostavat penize od zakazniku (dostava logicky za licence, nehlede na to jakej rozdil je na krame s a bez), bude si nas davat do statistiky "pocet prodanejch Windows" atd...

Re:Koupě notebooku bez Windows
« Odpověď #13 kdy: 21. 05. 2017, 20:58:06 »
macbook pro a zapomenes, ze nejakej linux mimo servery existuje.
no dobre, tak tady mas jeden exkluzivni linuxovej kousek: https://system76.com/laptops/galago
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Jenda

Re:Koupě notebooku bez Windows
« Odpověď #14 kdy: 21. 05. 2017, 21:33:36 »
macbook pro a zapomenes, ze nejakej linux mimo servery existuje.

To není pravda, třeba pro většinu mých use-cases se OS X strašlivě nehodí.

Open source OS ale neznamená, že to výrobce nic nestojí, zajistit kompatibilitu s Linuxem bývá dražší než licence za Windows.

Výrobce většinou žádnou kompatibilitu nezajišťuje. Tazatel od výrobce nejspíš záruku na funkční Linux nechce, u spousty notebooků prostě zagooglí a zjistí, jestli to funguje.