Anketa

Ktory OS je podla odbornikov "the best"?

Windows
181 (27.8%)
Linux
253 (38.9%)
Mac OSX
70 (10.8%)
BSD
51 (7.8%)
Solaris
96 (14.7%)

Celkem hlasů: 651

Nejlepší operační systém

Re: Nejlepší operační systém
« Odpověď #30 kdy: 19. 01. 2011, 21:32:37 »
taki se mi tenhle system libi ale instalovat třeba openoffice s atomem a 1Gb ram je celkem peklo
Už jsem si hodněkrát říkal, že si nějaký Unix (třeba zrovna FreeBSD) nainstaluji, ale vždycky mě odradilo, že Unixáci píší do diskuzí místo česky tak cesky. Bylo mi i vysvětleno, že čeština je v Unixu normálně podporována, ale stejně si myslím, že v Linuxu je tato podpora na mnohem lepší úrovni. Jinak by ji unixáci používali, ne?

Vetsinou tak pisou ajtaci (co znam tak 2 ze 3). Proc? Urychli to praci (alespon mne), nasekas min chyb a kod se nepise s diakritikou, takze zvyk :P

Vyjimkou jsou samozrejme oficialni maily atd...
Jestliže máte Windows tak si nafackujte, protože Váš počítač právě útočí na některý server. Děkujeme


j.

Re: Nejlepší operační systém
« Odpověď #31 kdy: 19. 01. 2011, 22:03:08 »
taki se mi tenhle system libi ale instalovat třeba openoffice s atomem a 1Gb ram je celkem peklo
Už jsem si hodněkrát říkal, že si nějaký Unix (třeba zrovna FreeBSD) nainstaluji, ale vždycky mě odradilo, že Unixáci píší do diskuzí místo česky tak cesky. Bylo mi i vysvětleno, že čeština je v Unixu normálně podporována, ale stejně si myslím, že v Linuxu je tato podpora na mnohem lepší úrovni. Jinak by ji unixáci používali, ne?

Vetsinou tak pisou ajtaci (co znam tak 2 ze 3). Proc? Urychli to praci (alespon mne), nasekas min chyb a kod se nepise s diakritikou, takze zvyk :P

Vyjimkou jsou samozrejme oficialni maily atd...

Predevsim maji tento zvyk lidi, co jeste na internetu pamatuji ten mrdnik v ruznych znakovych sadach. Dusledkem bylo, ze kdyz mi 5 lidi poslalo mail se stejnym obsahem (to byli doby, kdyz se pouzivali newsgroups a emailove distribucni listy) s diakritikou, pokazde se zobrazil jinak. Proto se sveho casu ustalila netiquete, ze se na internetu diakritika nepouziva...

Kit

Re: Nejlepší operační systém
« Odpověď #32 kdy: 19. 01. 2011, 22:08:57 »
Vetsinou tak pisou ajtaci (co znam tak 2 ze 3). Proc? Urychli to praci (alespon mne), nasekas min chyb a kod se nepise s diakritikou, takze zvyk :P

Vyjimkou jsou samozrejme oficialni maily atd...
To jsem pochopil. Jenže já používám Linux hlavně jako desktop s tím, že když potřebuji nějakou aplikaci, tak si ji pomocí programů yast, zypper, synaptic, apt-get apod. doinstaluji a vím, že mi i bez další konfigurace pojede. O Unixu toho vím mnohem méně. Snad jen to, že je mnohem stabilnější a bezpečnější. O balíčkovacích systémech, konfiguraci a jiných nástrojích netuším vůbec nic. A možná právě proto se mi do takových pokusů nechce a zůstávám u svých linuxových distribucí.

Chystám se vyzkoušet Arch Linux. Možná to bude přesně to, co mi bude vyhovovat nejlépe. Ovšem každá změna OS znamená určitou časovou investici, která by se měla časem vrátit a v tomto případě to vidím docela nadějně. Zejména na obstarožním Celeronu 2,4Ghz, na kterém píši tento text, na kterém mi připadá, že openSUSE 11.2 je snad línější než Windows. Ovšem nemám to jak porovnat, neboť  na tomto PC Windows nikdy neběžely.

Netiketa, která říká něco o nepoužívání češtiny ve fórech je podle mne out, neboť čeština je definována v ISO od roku 1985. 25 let se mi jeví jako dostatečně dlouhá doba na to, abychom ji přestali prznit.

j.

Re: Nejlepší operační systém
« Odpověď #33 kdy: 19. 01. 2011, 22:12:28 »
Citace
Netiketa, která říká něco o nepoužívání češtiny ve fórech je podle mne out, neboť čeština je definována v ISO od roku 1985. 25 let se mi jeví jako dostatečně dlouhá doba na to, abychom ji přestali prznit.
To je sice hezke, ale jeste kolem roku 2000 bylo tech znakovych sad bezne pouzivanych asi 5. A opravdu, co kombinace klient/operacni system, to jiny vystup. Nemluve o desktopech, ktere byli nastavene na uplne jiny jazyk, to, co zobrazovali, byla spis otazka nahody.

Re: Nejlepší operační systém
« Odpověď #34 kdy: 19. 01. 2011, 23:08:29 »
Predevsim maji tento zvyk lidi, co jeste na internetu pamatuji ten mrdnik v ruznych znakovych sadach. Dusledkem bylo, ze kdyz mi 5 lidi poslalo mail se stejnym obsahem (to byli doby, kdyz se pouzivali newsgroups a emailove distribucni listy) s diakritikou, pokazde se zobrazil jinak. Proto se sveho casu ustalila netiquete, ze se na internetu diakritika nepouziva...

Priznam se, tuto dobu nepamatuji (aspon co se internetu tyce). Dokazu si to predstavit :)
Jestliže máte Windows tak si nafackujte, protože Váš počítač právě útočí na některý server. Děkujeme


Re: Nejlepší operační systém
« Odpověď #35 kdy: 19. 01. 2011, 23:12:22 »
Netiketa, která říká něco o nepoužívání češtiny ve fórech je podle mne out, neboť čeština je definována v ISO od roku 1985. 25 let se mi jeví jako dostatečně dlouhá doba na to, abychom ji přestali prznit.

Kodovani "windows-1250" na webu je taky humus, ale co nadelas? Nic :)
« Poslední změna: 19. 01. 2011, 23:14:13 od smartin_xx »
Jestliže máte Windows tak si nafackujte, protože Váš počítač právě útočí na některý server. Děkujeme

Kit

Re: Nejlepší operační systém
« Odpověď #36 kdy: 19. 01. 2011, 23:40:11 »
Kodovani "windows-1250" na webu je taky humus, ale co nadelas? Nic :)
Zrovna toto kódování mě vůbec netrápí, na Linuxu s ním nejsou potíže. Nemamatuji si, kdy na Rootovi byl nějaký příspěvek špatně jen kvůli kódování. Weby se správně deklarovanou znakovou sadou windows-1250 jsou také OK.

Co z toho vyplývá? Ať každý píše ve které sadě chce, ale ať k danému textu uvede metainformaci, v jaké to napsal. V poslední době to funguje velmi dobře.

Re: Nejlepší operační systém
« Odpověď #37 kdy: 19. 01. 2011, 23:48:39 »
Kodovani "windows-1250" na webu je taky humus, ale co nadelas? Nic :)
Zrovna toto kódování mě vůbec netrápí, na Linuxu s ním nejsou potíže. Nemamatuji si, kdy na Rootovi byl nějaký příspěvek špatně jen kvůli kódování. Weby se správně deklarovanou znakovou sadou windows-1250 jsou také OK.

Co z toho vyplývá? Ať každý píše ve které sadě chce, ale ať k danému textu uvede metainformaci, v jaké to napsal. V poslední době to funguje velmi dobře.

Prave ta metainformace je ten nejvetsi problem :)
Kolikrat se mi uz stalo, ze meta tag s charsetem nebyl, napsany to bylo bud v ISO-8859-2 nebo v windows-1250 a prohlizec mam defaultne na utf-8. Takze asi tusis, co to udelalo.

Jinak souhlas.
Jestliže máte Windows tak si nafackujte, protože Váš počítač právě útočí na některý server. Děkujeme

Kit

Re: Nejlepší operační systém
« Odpověď #38 kdy: 19. 01. 2011, 23:59:18 »
Prave ta metainformace je ten nejvetsi problem :)
Kolikrat se mi uz stalo, ze meta tag s charsetem nebyl, napsany to bylo bud v ISO-8859-2 nebo v windows-1250 a prohlizec mam defaultne na utf-8. Takze asi tusis, co to udelalo.

Jinak souhlas.
Běžně se setkávám s weby v sadě windows-1250 deklarované jako UTF-8 (nebo bez deklarace). Takže tuším, co to udělalo. Ovšem to není problém českého kódování, ale těch jelit, která to různě motají do kupy. Takže čeština kromě začátečníků a zarputilých odpůrců nabodeníček je OK.

Blaazen.

Re: Nejlepší operační systém
« Odpověď #39 kdy: 20. 01. 2011, 00:18:33 »
Já moc weby nedělám, ale kdysi jsem dělal jeden obsahující Frames. Hlavní (index.html) měl správně nastaven charset a klasicky pomocí <frameset> obsahoval další *.html, některé bez jakéhokoli nastavení charset. Testoval jsem to ve více prohlížečích (tehdy asi hlavně na Windows) a bylo to OK. Po čase jsem to pustil na nějakém minoritním prohlížeči na Linuxu (možná Konqueror) a dobře bylo jen to, co bylo nastavené. V Linux Opeře (myslím) to bylo OK. Tak si na to dávám pozor a nastavuju všude. Člověk holt neošéfuje všechno a zkušenosti jsou k nezaplacení.

Radek

Re: Nejlepší operační systém
« Odpověď #40 kdy: 20. 01. 2011, 13:21:22 »
taki se mi tenhle system libi ale instalovat třeba openoffice s atomem a 1Gb ram je celkem peklo
Už jsem si hodněkrát říkal, že si nějaký Unix (třeba zrovna FreeBSD) nainstaluji, ale vždycky mě odradilo, že Unixáci píší do diskuzí místo česky tak cesky. Bylo mi i vysvětleno, že čeština je v Unixu normálně podporována, ale stejně si myslím, že v Linuxu je tato podpora na mnohem lepší úrovni. Jinak by ji unixáci používali, ne?
Lokalizaci jsem mel plnou ale mam na nebooku holandskou klavesnici a nebyl cas zajit koupit prelepky.

ilja

Re: Nejlepší operační systém
« Odpověď #41 kdy: 20. 01. 2011, 17:57:43 »
Subjektivní názor.

Na kernelu BSD = FreeBSD - PC-BSD
Na kernelu Linux = Debian - Gentoo - Slackware

Re: Nejlepší operační systém
« Odpověď #42 kdy: 20. 01. 2011, 18:05:55 »
Nejlepší systém na světě je jednoznačně Windows 98. Strávil jsem u nich mládí a kromě častých BSOD a jiných seknutí to fungovalo nádherně. Pokud jste se o svůj systém řádně starali a několikrát ročně přeinstalovali, neměli jste obvykle větší problémy. Škoda jen, že na ten systém zanevřeli a nevyrábí na něj nové ovladače. Byl bych u toho zůstal dodnes.

Re: Nejlepší operační systém
« Odpověď #43 kdy: 20. 01. 2011, 21:53:28 »
Add OS:
Staram sa o servery so Solarisom, FreeBSD, OpenBSD a jeden Linuxovy. Mam desktopy so Solarisom a Windows - napriek tomu nedokazem povedat, ktory je najlepsi. Najlepsie so serverovych ovladam Solaris, ale FreeBSD sa mi paci. Neviem si ale predstavit vymenu HDD na beziacom serveri s Windows bez vypadku sluzieb.
Add diakritika:
Diakritiku nepouzivam uz zo zvyku, nie ze by som to nedokazal. Ako niekto pisal v diskusii, je to pohodlnejsie  8)

ms

Nej?!
« Odpověď #44 kdy: 21. 01. 2011, 10:40:13 »
V technické praxi nic takového jako "nej" prostě neexistuje!
Jinak naprosto hloupý pokus o naprosto zbytečné flame. Holt když se puboši nudí...