Licence pro Remote Desktop

Licence pro Remote Desktop
« kdy: 10. 04. 2017, 09:00:29 »
Ahoj, mám server koupený s Windows Server 2012 Foundation R2. To je ta OEM verze serveru od MS.

Na tomto serveru běží aplikace X a cca 3 uživatelé se pomocí klienta Remote Desktop Connection (RDP protokol) přihlašují ze svých desktopů na vzdálenou plochu tohoto serveru. Přihlašují se pomocí jednoho účtu s user právy. Bohatě to stačí, jelikož si zkontrolují pár hodnot a zase se odhlásí.

Po zakoupení jsem server nastavil a vše fungovalo jak má, ale nyní mi server začal hlásit problém s licencemi a RDP přestalo fungovat.



Co jsem hledal na Google, tak do toho serveru se žádné licence ani dokoupit nedají. Měl by trvale obsahovat licenci pro 15 uživatelů. Neměl jsem někde něco aktivovat?

Díky za rady


Sklicko

Re:Licence pro Remote Desktop
« Odpověď #1 kdy: 10. 04. 2017, 09:42:33 »
Ahoj, neriesili sa licencie pre Remote Desktop tu?

https://forum.root.cz/index.php?topic=14793.0

Anonymous

Re:Licence pro Remote Desktop
« Odpověď #2 kdy: 10. 04. 2017, 09:48:58 »
Potřebuješ TCAL licence a pokud vím, dají se dnes pořídit už jen na uživatele. Alternativní řešení je RDP Wrapper.

Pokud si to pamatuji dobře tak každé nové zařízení dostane dočasnou licenci na 60 dní, takže další alternativní řešení je měnit identifikaci klienta.

Mé znalosti tohoto jsou značně staré, takže mohou být nepřesné a/nebo neaktuální.


Fantomas

Re:Licence pro Remote Desktop
« Odpověď #3 kdy: 10. 04. 2017, 09:56:53 »
Nemas na serveru nejak posunuty cas oproti klientum? Jinak pro jeden ucet na serveru urcite cal nepotrebujes, nejake omezeni tam urcite bude, ale jedno rdp prihlaseni by melo fungovat vzdycky.

Bee

Re:Licence pro Remote Desktop
« Odpověď #4 kdy: 10. 04. 2017, 10:28:22 »
Zkus si na klientovi smazat v $HOME/.rdesktop/licence* soubor s licenci, mozna to pomuze.


Ondro

Re:Licence pro Remote Desktop
« Odpověď #5 kdy: 10. 04. 2017, 12:41:31 »
S tym som mal problem aj ja. Foundation je najneprehladnejsia verzia Windowsu.
Hlasi ti to preto lebo trial perioda pre Terimnal server role ti vyprsala.
Mas dve moznosti.
Bud si u MS zistis ako rozbehnut Terminal server na tejto verzii(na intetnete som nenasiel info ako to pri tejto licencii funguje)
Alebo ak ti stacia dva zakladne konkurencne pristupy, tak odinstaluj Terminal server role a bude ti to fungovat(to bol moj pripad).

Nic horsie som nevidel ako tuto licenciu. MS pise, ze by tato verzia mala obsahovat 15 uzivatelsku licenciu ale ci je to tak a ako to rozbehnut som sa nikde nedocital. Nasiel som nepotvrdenu info, ze potrebujes externy Terminal server a cez neho to vies rozbehat. Tusim, ze tam pisali, ze aj tak potrebujes zakupit CAL maximalne pre 15 uzivatelov.

TKL

Re:Licence pro Remote Desktop
« Odpověď #6 kdy: 10. 04. 2017, 13:39:27 »
Neběží vám licenční server. Po instalaci máte tuším 15 nebo 30 dnů na to, abyste rozjel licenční server, který se stará o přidělování RDP licencí. Když to v tom termínu nestihnete, stane se to, co popisujete.
Tzn. i když nemáte žádné licence nakoupené, musí ten licenční server běžet (přiděluje dočasné licence).

PS: Jednu licenci ušetříte, když se jako admin budete přihlašovat přímo na konzoli.

Cek

Re:Licence pro Remote Desktop
« Odpověď #7 kdy: 10. 04. 2017, 14:48:45 »
Priznavam predem, ze s Foundation mam minimalni zkusenost, ale pokud tam bezi role Terminal server, melo by opravdu stacit ji odinstalovat - a tvarit se,  ze 2 concurrent pripojeni, ktere funguji bez ni,  pouzivate jenom pro administratorske ucely ;-)

Normalni Win servery bez tehle role maji max 2 aktivni pripojeni na RDP v zakladu, plus v podstate libovolny pocet disconnected sessions.

Re:Licence pro Remote Desktop
« Odpověď #8 kdy: 10. 04. 2017, 16:35:10 »
Ok, takže jestli situaci chápu správně, tak jsou teď dvě varianty:

A) Odinstaluji roli "Remote Desktop Session Host" a budu využívat ony dvě vestavěné licence pro administraci. Tady je otázka jestli jeden účet může být admin a druhý pouze user.

B) Na témže stroji doinstaluji ještě roli "Remote Desktop Licensing". Tady je otázka, jestli mi začne fungovat oněch 15 licencí co by měla tato verze Foundation obsahovat. Musí se to nějak aktivovat u MS nebo pouze doinstaluji, a jedu?

Nebo se pletu?

PS: Jednu licenci ušetříte, když se jako admin budete přihlašovat přímo na konzoli.

Toto nechápu. Čemu se v MS světě říká konzole? Já jsem se na MS server vždy připojoval pouze přes RDP, tedy klientský prográmek Připojení ke vzdálené ploše.


Cek

Re:Licence pro Remote Desktop
« Odpověď #9 kdy: 10. 04. 2017, 16:56:48 »

Toto nechápu. Čemu se v MS světě říká konzole? Já jsem se na MS server vždy připojoval pouze přes RDP, tedy klientský prográmek Připojení ke vzdálené ploše.

Konzole v tomhle pripade = fyzicke rozhrani pocitace (pripadne virtualni rozhrani v pripade virtualizace systemu). To nezere zadne remote licence

v MS svete jsou (v tomhle pripade) 2 druhy licenci, jedna pro vyuzivani sluzeb serveru (normalni CAL, kterych mate 15), a jedna pro vzdalene pripojeni primo do Windows (Terminal Services CAL).

Pro administratorsky pristup jsou urcena 2 soucasna neplacena pripojeni pres RDP k serverovym systemum. Problem je, ze pokud je nainstalovana role pro Terminal Services, o tahle 2 bezplatna pripojeni prijdete, a pro kazdou session/usera je potreba mit Terminal server CAL.

j

Re:Licence pro Remote Desktop
« Odpověď #10 kdy: 10. 04. 2017, 18:26:58 »
Na konzoli se da(lo) pripojit i pres rdp ... /console, ale soudruzi se rozhodli to zatrhnout, takze pocitam ze v 2k12+ to uz urcite nepude. Bylo to potreba pokud na widlich bezelo neco, co vyzadovalo prihlasenyho usera - bez parametru ho rdpcko pripadne i odhlasilo.

2a903user: Zapomel si na C) koupim 15x TS CAL, ty licence totiz zcela zarucene nemas. Nejsou soucasti zadny verze win.

Viz Cek, M$ ma licencovani nastaveny tak, ze kdyz si koupis widloserver, tak ho nemuzes pouzivat jinak nez jako lokalne prihlasenej user. Kdyz chces, aby k nemu (i zprostredkovane) pristupovali dalsi useri, potrebujes CALy. A kdyz chces, aby pristupovali na TS, tak potrebujes jeste k tem normalnim CALum ty TS caly ... a dokonce ti budou klidne nektery soudruzi tvrdit, ze pokud bys na to TSko chtel pristupovat z nonwidliho sytemu, tak muzes, ale pouze pokud mas widlolicenci.

Podotykam, ze pokud mas AD, tak se CALy tykaji cely infrastruktury (= kdyz mas 100 uzivatelu, potrebujes 100 CALu a je jedno, jestli mas 1 server nebo 100 serveru).

Technicky widle samo pocet CALu nezajima, je jim to uplne jedno, jen proste od 2k8 musi bezet ten licencni nesmysl, ale kdyz mu reknes se mas miliardu licenci, tak bude pocitat s miliardou licenci.

Re:Licence pro Remote Desktop
« Odpověď #11 kdy: 19. 04. 2017, 14:01:30 »
Pokud se jedná o ty dvě základní přístupové licence pro administrátorské účely. Musí to být účty s admin právy nebo funguje i kombinace 1 admin a 1 user. Zkoušel to někdo?

Jinak díky za informaci. Chápu to tak, že mám 15 CAL licencí, ale 0 TS (RDS) CAL licencí. Takže pro správný chod musím nejen nainstalovat licenční server, ale také zakoupit ony TS (RDS) CAL licence. Těch 15 CAL licencí je mi pro vzdálenou plochu na nic.

Díky

P.

Pajk

Re:Licence pro Remote Desktop
« Odpověď #12 kdy: 19. 04. 2017, 15:38:29 »
Zdravím, nevím jak přesně ve Windows 2012 Foundation, ale 2008R2 Foundation mělo v základu těch 15 "net use" CAL licencí pro běžný síťový provoz sdílení disku a tiskáren. Terminal/RDS CAL licence nemělo, tj. bez té role RDS session hosta (= licencovaný terminal server) jelo vestavěný zdarma 2 user "pro administraci" - samozřejmě se to dá nastavit pro non admin uživatele. S RDS session hostem už bylo nutné mít licenční server toho Remote desktopu a hlavně samostatně zakoupené RDS user nebo device CAL ... a pak to běželo pro technicky neomezeně uživatelů. U 2012 jsem nedělal Foundation, ale ve Standardu je pouze trochu problém mít nedoménový jeden licencovaný rds server - jde to přes postupnou instalaci rolí a kousek Powershellu při navazování licencí ... legální to je. Foundation 2012 by také měl umět licencované RDS, pro režim 1 server bez domény to bude stejné jako u Standardu, opět nutno RDS CALy samostatně zakoupit.

Cek

Re:Licence pro Remote Desktop
« Odpověď #13 kdy: 20. 04. 2017, 09:57:21 »
Pokud se jedná o ty dvě základní přístupové licence pro administrátorské účely. Musí to být účty s admin právy nebo funguje i kombinace 1 admin a 1 user. Zkoušel to někdo?


Nepotrebujes admin prava, tohle to nekontroluje, jsou proste urceny pro administratorske ukoly ale neni to nijak kontrolovano.

Tom K

Re:Licence pro Remote Desktop
« Odpověď #14 kdy: 20. 04. 2017, 14:57:53 »
Pokud se jedná o ty dvě základní přístupové licence pro administrátorské účely. Musí to být účty s admin právy nebo funguje i kombinace 1 admin a 1 user. Zkoušel to někdo?


Nepotrebujes admin prava, tohle to nekontroluje, jsou proste urceny pro administratorske ukoly ale neni to nijak kontrolovano.

Mohou to být běžní uživatelé, jen je musíš dát do RemoteDesktopUsers. A může jich být kolik chce, dokonce mohou být všichni přihlášení zaráz (běží jejich user session na serveru), ale pouze dva současně mohou mít obrazovku a klávesnici.
Pokud bys to chtěl řešit "profesionálně" přes TS licence, Microsoft prodává TS licence pouze v balíčcích po 5 ks a stojí přes 12 kKč.