Kernel panic po rekompilaci jádra

sumix

Kernel panic po rekompilaci jádra
« kdy: 02. 03. 2010, 14:44:42 »
Zdravím,

pokusil jsem se zkompilovat vlastní kernel (kvůli nutnosti použití pNFS), ovšem po jeho nabootování jsem akorát obdržel kernel panic a hlášku o nemožnosti připojení root fs. Tak jsem usoudil, že jsem udělal chybu v konfiguraci (zapomněl jsem přímo do kernelu zakompilovat ovladač řadiče - jedná se o instalaci Debianu 5.0.4 na PATA disk - nebo ovladač pro ext3), což se potvrdilo, opravil jsem to, znovu zkompiloval, ale po rebootu na mě zase vybafnul kernel panic:

Kód: [Vybrat]
[pre][tt]...
scsi 0:0:0:0 Direct-Access ATA MAXTOR ...
scsi 1:0:0:0 CD-ROM SAMSUNG ...
VFS: Cannot open root device "hda1" or unknown-block(0,0)
Please append a correct "root=" boot option: here are the available partitions:
Kernel panic - not syncing: VFS: unable to mount root fs on unknown-block(0,0)[/tt][/pre]

Vzhledem k tomu, že mám přímo v jádru (ne jako modul) zakompilovaný ovladač jak řadiče (i generic ATA i PIIX - na desce je nějaký intel chipset), tak i ext3, tak netuším, co může ještě chybět. Už mě taky napadlo zkusit to nacpat jako moduly do initrd, ale je to další zkoumání navíc a hlavně si říkám, že tady by to ani nemělo být třeba...

Ještě mě napadla jiná věc, jestli to nesouvisí s tím, že (soudím dle výpisu, ale nevím, proč to tak je) by se disk tvářil jako SCSI zařízení, a tudíž by parametr rootfs předávaný grubem (hda1) nebyl korektní? Zkoušel jsem i třeba sda1, ale neúspěšně.

Samozřejmě jsem googloval, jak se dalo, ale lidi radili na podobný problém různá řešení a každému pomohlo něco jiného - mně ale bohužel z toho, co jsem našel, nepomohlo nic (a než se pustím do koumání kolem výroby initrd, radši nejdřív počkám, jestli to nepůjde i bez toho). Pokud bude třeba, hodím sem .config a nastavení GRUBu (které mám stejné jako pro distribuční kernel, jenom jsem změnil název zaváděného kernelu a zakomentoval řádek s initrd).

Za každou radu budu vděčný, protože tohle potřebuju nutně rozchodit - je to v rámci bakalářky, a tak mě to celkem znervózňuje :(. Předem díky všem!


Re: Kernel panic po rekompilaci jádra
« Odpověď #1 kdy: 03. 03. 2010, 09:22:08 »
Podle mě jsi zapomněl na ovladač SCSI Disk support (CONFIG_BLK_DEV_SD). A až ho tam dáš, tak hledej root na sda1.

sumix

Re: Kernel panic po rekompilaci jádra
« Odpověď #2 kdy: 03. 03. 2010, 23:15:21 »
Díky za radu, už jsem to zkusil (na radu na diskuzi abclinuxu), ale nepomohlo to... nakonec jsem to vyřešil initramdiskem a už to funguje (přestože se mi tady zdá ramdisk jako zbytečnost, ale bylo to rychlejší řešení než hledat další volby, co mi v konfiguraci pravděpodobně chyběly :) )

guest

Re: Kernel panic po rekompilaci jádra
« Odpověď #3 kdy: 09. 03. 2010, 18:45:03 »
Nevím jestli se k tomu chceš ještě vracet, ale "kořenový adresář" máš na tom samém oddílu co je uložený obraz jádra/initramdisku nebo je na jiném oddíle ?