Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?

pavlix

  • ****
  • 253
    • Zobrazit profil
Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #105 kdy: 12. 01. 2017, 10:19:02 »
jenze jak ma clovek tohle zjistit,

Oni vypnuli Google i Stack Exchange?


pavlix

  • ****
  • 253
    • Zobrazit profil
Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #106 kdy: 12. 01. 2017, 10:21:15 »
ono pouzivanie linuxu je dost casto spojene s pouzivanim google

Když se jedné firmě nechtělo najímat si druhého konzultanta speciálně na Windows,
tak jsem se taky bez vyhledávače neobešel. Akorát kvalitních informací nebylo holt
nebylo tolik a nebylo se koho zeptat.

ES

Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #107 kdy: 12. 01. 2017, 10:25:58 »
Co Linux (a vetsina ostatnich systemu) nema je neustaly hromady a hromady spojeni "co volaji domu"
a muzem se jen hadat co vsechno si posilaj.
Treba jeden W10 co nesmi na internet je za proxy ktera povoli jen jedno urcite spojeni....

.
..
...
1484208941.816      0 192.168.20.143 TCP_DENIED/403 1356 CONNECT watson.telemetry.microsoft.com:443
1484208945.849      0 192.168.20.143 TCP_DENIED/403 1324 CONNECT login.live.com:443
1484208945.855      0 192.168.20.143 TCP_DENIED/403 1358 CONNECT settings-win.data.microsoft.com:443
1484208945.856      0 192.168.20.143 TCP_DENIED/403 1362 CONNECT v10.vortex-win.data.microsoft.com:443
...
..
.

a hromady a hromady dalsich v kuse

MP

Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #108 kdy: 12. 01. 2017, 10:42:32 »
Co Linux (a vetsina ostatnich systemu) nema je neustaly hromady a hromady spojeni "co volaji domu"
a muzem se jen hadat co vsechno si posilaj.
Treba jeden W10 co nesmi na internet je za proxy ktera povoli jen jedno urcite spojeni....

.
..
...
1484208941.816      0 192.168.20.143 TCP_DENIED/403 1356 CONNECT watson.telemetry.microsoft.com:443
1484208945.849      0 192.168.20.143 TCP_DENIED/403 1324 CONNECT login.live.com:443
1484208945.855      0 192.168.20.143 TCP_DENIED/403 1358 CONNECT settings-win.data.microsoft.com:443
1484208945.856      0 192.168.20.143 TCP_DENIED/403 1362 CONNECT v10.vortex-win.data.microsoft.com:443
...
..
.

a hromady a hromady dalsich v kuse

Co je vetsina ostatnich systemu? Ty od Apple? Google? Tesla?

Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #109 kdy: 12. 01. 2017, 10:45:22 »
jenze jak ma clovek tohle zjistit,

Oni vypnuli Google i Stack Exchange?
stackexchange znam, ale radeji jdu pres google ktery mi dava odkazy i na stackexchange thready ... jenze je to drina najit co potrebuju, byt anglicky slusne umim

spis je skoda ze google zrusil to prohledavani zdrojovych kodu co driv fungovalo


ES

Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #110 kdy: 12. 01. 2017, 12:46:38 »
>>> Co je vetsina ostatnich systemu? Ty od Apple? Google? Tesla?

Androjd je stejnej, mozna horsi.

u zbytku to delaji aplikace a u tech se muzu rozhodnout zda pobezi nebo ne, to u OP. systemu nejde.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #111 kdy: 12. 01. 2017, 14:11:23 »
este sa mi nepodarilo sprasit widle tak, aby sa zosypali. ono zavisi aj vela na tom, kto to pouziva. sprasit sa da aj linux

Mi pred par tydny prinesl jeden znamy notebook s Widlemi 7, ktere zustaly viset v bootu s hlaskou "CZYD is compressed: Press Ctrl+Alt+Del to restart". Restart nic neopravil, zustalo to viset na tom samem.

Po delsim guuglovani jsem nasel, ze se jedna o vhybu ve Widlich 7, ktera se projevi tehdy, kdyz se zapne celodiskova komrese. Ostatn podobnych hlasek je na Guuglu hafo, akorat jmeno souboru se lisi.

Z Linuxu ten disk nesel namontovat rw, protoze na nem byly hibernovane Widle. Nicmene ro se dal cist a zjistil jsem, ze duvod, proc znamy kompresi disku zapnul, bylo vycerpani mista na disku, protoze z 64 GB SSD bylo 323 GB obsazeno Temporary Internet files. Ty se mi nasledne podarilo odstranit z te dementni recovery console a rovnez vypnout kompresi. Posleze se Widle probudily z hibernace a po rebootu znova stejna hlaska. Skoncilo to tim, ze jsem vymazal soubor c:\CZYD, o kterem netusim,co v nem vlastne bylo - format Linux nezna.

Tady je hezke, ze Widle jsou tak blbe, ze si po sobe ani pri bootu neumi uklidit docasne soubory, jako to dela typicke linuxove distro. To je obzvlaste vyborne v kombinaci s tim, ze IE zretelne nerespektuje zadna hygienicka pravidla a nijak se neomezuje v objemu docasnych souboru, ktere cpe na disk. A hezke je i to, ze znamy nedlouho predtim spoustel uklizec disku, ktery Temporary Internet files nesmazal, ac o to pry byl pozadan.

Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #112 kdy: 12. 01. 2017, 14:32:35 »
mac os (os x) je dukazem ze i na *bsd unix-like se da postavit user friendly distro, holt ale tolik penez  nikdo v ramci linux komunity neni schopen do vyvoje nalit + chybi tomu jednotne veleni, aby platilo "just works"

proto holt je potreba si nekdy neco vygooglit a DIY

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #113 kdy: 12. 01. 2017, 15:30:57 »
Vidím, že si tady nikdo nevzpomněl třeba na:

1. Možnost libovolně si zvolit, na kterém disku bude OS nainstalován

2. Možnost libovolně si volit disky, na kterých bude ta která část dat (/boot, /home, /usr ...), což dává neuvěřitelné možnosti konfigurací a univerzálnosti v případě potřeby

3. Možnost budovat si libovolně RAIDy libovolné úrovně, svazků disků (LVM) ap. včetně možnosti bootování (out-of-box pro libovolné řadiče a disky, bez nutnosti 3rd party SW)

4. Pokročilý(é) boot manager(y), umožňující startovat lehce libovolný OS i médium

5. Pokročilé síťování - to co umí Linux běžně, neumějí ani serverové edice Windows

Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #114 kdy: 12. 01. 2017, 16:09:41 »
Vidím, že si tady nikdo nevzpomněl třeba na:

1. Možnost libovolně si zvolit, na kterém disku bude OS nainstalován

2. Možnost libovolně si volit disky, na kterých bude ta která část dat (/boot, /home, /usr ...), což dává neuvěřitelné možnosti konfigurací a univerzálnosti v případě potřeby

3. Možnost budovat si libovolně RAIDy libovolné úrovně, svazků disků (LVM) ap. včetně možnosti bootování (out-of-box pro libovolné řadiče a disky, bez nutnosti 3rd party SW)

4. Pokročilý(é) boot manager(y), umožňující startovat lehce libovolný OS i médium

5. Pokročilé síťování - to co umí Linux běžně, neumějí ani serverové edice Windows

1 - beru, na win jde taky
2 -  to uz chce pokrocile znalosti co nemam, to uz neni pro bezneho uzivatele,  chapu proc na samostatny disk /home (kdyz pak delam reinstal zachovaj se vsechna nastaveni aplikaci co jsem mel nainstalovano ?), proc dat samostatne /usr nevim
3 - to uz chce pokrocile znalosti co nemam
4 - to uz chce pokrocile znalosti co nemam
5 - to chce hlavne rozumet do hloubky rozumet sitovani aby to clovek vyuzil, nemam takove znalosti

cili suma sumarum ano jsou to vychytavky co na win asi nejsou nebo jen pres treti aplikace ale ja bych to nerozchodil nebo po dlouhem googlovani a metodou pokys - omyl - reinstal, bohuzel

holt linux nepatri do rukou beznych uzivatelu jako ja

Youda

Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #115 kdy: 12. 01. 2017, 16:17:46 »
Linux ma hlavne pro produkcni nasazeni velice nizky prah.
Pokud chci vyvijet na linuxu, stahnu Centos z Webu zadara. To same na woknech MSDN za dlouhe penize.

Pokud chci produkcne nasadit linux, naklikam do ESX 3 pr.dele VMWARE imgaes na dev, test a jine instance.
U woken nebetycny oser s licencovanim.

Kdyz mi na produkci chybi node, proste dalsi node s CentOsem pridam, za 10 minut vyreseno.
U woken martyrium s nakupem, schvalovaci kolecko pres nakladove strediska, licenci uvidim za 6 tydnu a zabiju 3 mandaye administrativou.

Kdyz mi v linuchu chybi vykon, zkratka v ESX pridam dane image CPU jadra a vyreseno.
U woken me ceka licencni peklo, zjistit vubec jaky typ licence wokna maji, kolik sublicenci na CPU cores a jestli vubec musim zaplatit. Ve velkych firmach je na tohle srani s licencema cele oddeleni, aby to bylo licencne spravne a hlavne aby spravovali cenove slevy - list price je neskutecna. V mensich firmach je admin woken neustale jednou nohou v kriminale a kupuje za list price.

Uz jenom tenhle NEBETYCNY OSER s lincencema woken je pro me showstopper, fakt nemam zapotrebi byt jednou nohou v kriminale proto, ze jsem sice prikoupil licence useru, ale novy CPU ma hyperthreading s virtualnimi jadry, cimz se ze me stava zlocinec.

A uz vubec nemam zajem dostavat dopisy (v cernem pytliku jako na mrtve krysy) od nelegalni BSA s textem: "Jsi zlodej. My to vime prijdeme na tebe"

Zkracene, co je v Linuxu par kliku ve vSphere, je ve wokenici oser, ktery je nutno planovat tydny dopredu, s nejistym vysledkem a s jednou nohou v kriminale.

Youda

Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #116 kdy: 12. 01. 2017, 16:30:09 »
Dalsi OBROVSKA vyhoda linuchu je jeho skalovatelnost.

Chci mit OS pro Asus router s 4MB RAM Arm V7 procesorem? Vezmu distribuci OpenWRT a sup tam s tim, najednou ma Asus router za par supu funkcionalitu (ne vykon) srovnatelnou s CISCO drazsim o dva rady.

Chci mit venku v internetu malou acces stanici za par korun s 128 MB RAM OpenVPN a SSH? Sup tam holy commandline CentOS bez grafiky.

Chci superpocitac -> specializovany linux - 97 ze 100 nejvykonnejsich superpocitaci jede na linuxu

Chci si postavit hobby udelatko na Banana Pi - zase linux

Chci domaci mediacentrum -> KODI na malem pasivne chlazenem barebone pod televizi.

Chci domaci desktop na filmy a facebook -> Ubuntu LTS  - a tohle je asi jedina konstelace, kdy wokna davaji nejaky smysl - sam je pouzivam. Vsude jinde jsou k hovnu.

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #117 kdy: 12. 01. 2017, 16:36:29 »
Vidím, že si tady nikdo nevzpomněl třeba na:

1. Možnost libovolně si zvolit, na kterém disku bude OS nainstalován

2. Možnost libovolně si volit disky, na kterých bude ta která část dat (/boot, /home, /usr ...), což dává neuvěřitelné možnosti konfigurací a univerzálnosti v případě potřeby

3. Možnost budovat si libovolně RAIDy libovolné úrovně, svazků disků (LVM) ap. včetně možnosti bootování (out-of-box pro libovolné řadiče a disky, bez nutnosti 3rd party SW)

4. Pokročilý(é) boot manager(y), umožňující startovat lehce libovolný OS i médium

5. Pokročilé síťování - to co umí Linux běžně, neumějí ani serverové edice Windows

1 - beru, na win jde taky
2 -  to uz chce pokrocile znalosti co nemam, to uz neni pro bezneho uzivatele,  chapu proc na samostatny disk /home (kdyz pak delam reinstal zachovaj se vsechna nastaveni aplikaci co jsem mel nainstalovano ?), proc dat samostatne /usr nevim
3 - to uz chce pokrocile znalosti co nemam
4 - to uz chce pokrocile znalosti co nemam
5 - to chce hlavne rozumet do hloubky rozumet sitovani aby to clovek vyuzil, nemam takove znalosti

cili suma sumarum ano jsou to vychytavky co na win asi nejsou nebo jen pres treti aplikace ale ja bych to nerozchodil nebo po dlouhem googlovani a metodou pokys - omyl - reinstal, bohuzel

holt linux nepatri do rukou beznych uzivatelu jako ja

Ad 1. Můžete mi říct, jak nainstaluji třeba poslední počin MS Windows 10 na druhý disk v notebooku, aniž bych předtím musel notebook rozebrat a primární disk vyndat? Mě se to nepodařilo ani když jsem partice dělal ručně v řádkovém rozdělovači disků. Ne to opravdu Windows neumí

Ad 2. Protože třeba mám mrňavý SSD disk a dám si na něj to, co se čte nejčastěji a potřebuji k tomu nejrychlejší přístup.

Ad 3. Na to žádné extra pokročilé znalosti netřeba. Tohle normálně zvládá instalátor a je to user-friendly.

Ad 4. Ani na to netřeba žádné extra pokročilé znalosti. Dnes automatika zajistí detekci různých OS obvykle sama.

Ad 5. Koukám, že znalosti jsou pro vás nepřekonatelný problém. Přečíst si pár jednoduchých příkladů pro konkrétní požadovaný případ, když ho potřebujete není nic těžkého.


A přidal bych:

Ad 4. Možnost zaheslovat boot manager nebo jen konkrétní položky nabídky a to i pro různé uživatele

A také třeba:

6. Možnost vkládat prostředním tlačítkem myši

7. Manager historie schránky out-of-box ve většině DE - vždycky když mám pracovat na Windows, tak si bez toho připadám jako bezruký

8. Plochy a s tím související správa oken. A ne, Windows opravdu stále neumějí plochy a správu oken tak, jak to je obvyklé v Linuxu, přestože desítky mají více ploch nativně zabudované

9. Maximalizace okna pouze do šířku nebo pouze na výšku a zpět pravým a prostředním tlačítkem myši

10. Přesun okna za jeho libovolnou část pomocí kombinace Levý Alt + levé (primární) tlačítko myši

11. Změna velikosti okna bez nutnosti hledat roh či okraj pomocí kombinace Levý Alt + pravé (sekundární) tlačítko myši - v podstatě už ani jinak okna nezvětšuju, prudce návyková věc

12. Uživatelské konfigurace všechny ve vlastním HOME. Přenesu svůj domovský adresář na jiné PC a jsem "doma" :-), bez nutnosti reinstalace.

13. Pokročilá správa software už tady byla jmenována, ale já bych také rád upozornil na to, že to není jen o instalaci, ale také odinstalaci - žádný bordel nezanechá a nezpomaluje to díky bobtnání registrů. Ale také to umí zároveň upgrade = není nutná extra služba nejen pro OS a každou aplikaci, ale také downgrade a když chci, stačí třeba dpkg --get-selections > soubor-se-seznamem-baliku a na cílovém stroji dpkg --set-selections < soubor-se-seznamem-baliku a nasledně apt-get dselect-upgrade a mám stejnou instalaci jako vedle a nemusím přemýšlet co jsme zapomněl nainstalovat.

14. Každý uživatel v systému může mít své preferované DE

15. Konfigurace na jednom místě a tím nemyslím jen /etc, ale i GUI nástroje pro DE. Pro KDE je např. vlastně vše v system-settings. Žádná schizofrenie ovládací panely, nastavení systému a ostatní apky všude možně

16. Bez nutnosti berliček jako jsou body obnovení systému a "tovární nastavení", když se něco pokazí, dá se to spravit, aniž bych musel přeinstalovávat
« Poslední změna: 12. 01. 2017, 16:38:54 od ByCzech »

Kit

Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #118 kdy: 12. 01. 2017, 16:37:52 »
2. Možnost libovolně si volit disky, na kterých bude ta která část dat (/boot, /home, /usr ...), což dává neuvěřitelné možnosti konfigurací a univerzálnosti v případě potřeby
2 -  to uz chce pokrocile znalosti co nemam, to uz neni pro bezneho uzivatele,  chapu proc na samostatny disk /home (kdyz pak delam reinstal zachovaj se vsechna nastaveni aplikaci co jsem mel nainstalovano ?), proc dat samostatne /usr nevim

Dokonce je výhodné umístit /home na samostatný fyzický disk. Po reinstalaci nastavení aplikací zůstává, jen je občas potřebné udělat úpravy po upgrade aplikace. Rozložení ikon na ploše po reinstalaci zůstává.

Zbytek systému se dá třeba na SSD kvůli rychlosti spouštění aplikací. Pokud dám na SSD i /home, mohu třeba multimédia dát na HDD, který většinu pracovní doby bude v klidu spát.

/usr většinou není potřebné dávat samostatně, ale může to mít jisté výhody. Je dobré mít samostatně /var, protože obsahuje data systémových aplikací. Po reinstalaci by zmizela a škod by bylo hodně.

Podrobné členění bývá výhodné zejména při použití LVM. Dají se tak za běhu rozšiřovat, přidávat další fyzické disky a migrovat data mezi nimi. Dají se tak dělat i snapshoty.

Jose D

  • *****
  • 850
    • Zobrazit profil
Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #119 kdy: 12. 01. 2017, 16:45:33 »
nejake vychytavky
treba dostupny metriky v /proc .. je celkem prijemny kdyz si ze stejnyho mista muzu zjistit cisla z interfacu, filesystemu, os, atd. 

Ale jinak moc nechapu dotaz, win a lin jsou uplne jiny ekosystemy pro ruzny uziti.. Cela platforma windows je dnes IMO (celkem povedena) konzole na provozovani GUI sofrware a her na platforme x86_64.. ..ostatni vyuziti spis vyuzivaji dostatku programatoru a adminu pro tuhle platformu, ale na aktualni technologie a pristupy si clovek musi pockat.