Thunar 1.6.10 padne při přejmenování souboru

Arthur

  • ***
  • 168
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Thunar 1.6.10 padne při přejmenování souboru
« kdy: 06. 01. 2017, 13:13:11 »
Čaute,

bojuju s aktuální verzí Thunaru, který je mj. přítomen i v aktuální LTS verzi Xubuntu 16.04.  Obsahuje brutální bug - náhodný častý segfault při přejmenování souborů, a možná i dalších operacích. https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/thunar/+bug/1512120

Bug je známý, popsaný, neopravený, nicméně existuje oficiální patch a po Netu x-krát opakovaný návod jak si opatchovat, zrekompilovat a jak to pak krásně funguje. Děkující a oslavné komentáře. https://git.xfce.org/xfce/thunar/commit/?id=029012f4c39d9d3d9ae617491a69f76f54a4192f

Ale mě to prostě nefunguje. Zkoušel jsem to opakovaně a na různých počítačích, ale ta opravená verze se chová úplně stejně blbě jako originál.

Hoši z Xfce přiznávají, že ten patch neodstraňuje problém 100%, ale že tu situaci výrazně zlepší. Ale u mě se to nezlepší ani trochu.

Zkoušel jste to někdo?
« Poslední změna: 10. 01. 2017, 18:13:17 od Petr Krčmář »


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Thunar 1.6.10 crash on rename
« Odpověď #1 kdy: 06. 01. 2017, 13:35:49 »
Bug je známý, popsaný, neopravený, ...

A tak to nejspis zustane, v *buntu je to tak zvykem. Co jinde obvykle chodi nebo je aspon casem opraveno, v *buntu preziva az aspon do pristiho vydani. Zmente distribuci, graficke prostredi nebo si aspon nainstalujte jiny filemanager.

Re:Thunar 1.6.10 crash on rename
« Odpověď #2 kdy: 06. 01. 2017, 18:50:11 »
Čaute,

bojuju s aktuální verzí Thunaru, který je mj. přítomen i v aktuální LTS verzi Xubuntu 16.04.  Obsahuje brutální bug - náhodný častý segfault při přejmenování souborů, a možná i dalších operacích. https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/thunar/+bug/1512120
...

Kdyby jenom
https://wiki.ubuntu.com/XenialXerus/FinalRelease/Xubuntu

Re:Thunar 1.6.10 crash on rename
« Odpověď #3 kdy: 06. 01. 2017, 22:46:42 »
Bug je známý, popsaný, neopravený, ...

A tak to nejspis zustane, v *buntu je to tak zvykem. Co jinde obvykle chodi nebo je aspon casem opraveno, v *buntu preziva az aspon do pristiho vydani. Zmente distribuci, graficke prostredi nebo si aspon nainstalujte jiny filemanager.
Jak jsou na tom Fedora a openSUSE? Nad těmito dvěma distry jsem uvažoval, že bych je při příští instalaci zkusil místo Xubuntu.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Thunar 1.6.10 crash on rename
« Odpověď #4 kdy: 06. 01. 2017, 23:42:15 »
Jak jsou na tom Fedora a openSUSE? Nad těmito dvěma distry jsem uvažoval, že bych je při příští instalaci zkusil místo Xubuntu.

Netusim, me kdysi silene nasraly RPM distra s jejich dementnim spravcem balicku, kruhovymi zavislostmi balicku a podobnymi nesmysly, takze jsem presedlal na Debian. Dnes pouzivam Devuan a hodlam na jednom stroji zase zkusit Debian bez systemd. Devuan je zatim celkem dobry, na problemy jsem moc nenarazil, i kdyz je to zatim beta. Nejvetsi opruz zatim je, ze nechodi apt-file, protoze na serveru zatim nemaji soubory se seznamy souboru v baliccich.

Videl jsem, ze Fedoru a openSUSE si tu obcas lidi vychvaluji, i kdyz jsem zaznamenal, ze s Fedorou obcas mivaji problemy, napriklad po upgradu na novou verzi. Obecne ale asi spise celkem dobre distro  a problemy mozna vznikly hlavne tim, ze urciti jedinci jsou prilis natreseni na novou verzi a upgraduji okamzite, jakmile vyjde. To je u Fedory asi blby napad, tak jako u Blbuntu.

Pokud nemusite nutne mit RPM distro, mozna by stalo za to mrknout na Kanotix. Je zalozen na Debianu stable a tusim, ze je to v podstate Debian bez nekterych debianich opruzu, jako napriklad multimedia, ktere je na Debian nutno splasit z externiho repa (mplayer a tak). Mam to na jednom krapu, ale uz dlouho jsem na to nesahl, protoze se furt nemuzu dokopat k oprave toho zasraneho ACERiho pantu od displaye. Netusim tedy, co v Kanotixu vypuklo po prichodu systemd do Debianu.


nobody(ten pravej)

Re:Thunar 1.6.10 crash on rename
« Odpověď #5 kdy: 07. 01. 2017, 01:12:53 »
[...]bojuju s aktuální verzí Thunaru, který je mj. přítomen i v aktuální LTS verzi Xubuntu 16.04.  Obsahuje brutální bug - náhodný častý segfault při přejmenování souborů, a možná i dalších operacích.[...]
kdy se to projevi? bugreport v *buntu hlasa ze reprodukce je proste prejmenovat parkrat soubor a ze to spadne pri prerazanovani, ze staci 1 soubor... ja udedal (v Xubuntu 16.04) Thunarem v praznem adresari 3 soubory, neco1, neco2,neco3, prejmenoval jsem je ruzne aby se preskupovali asi 20x a nic nespalo...
btw: vsude jinak pouzivam Xubuntu 14.04 a netbook s 16.04 pouzivam primarne jako terminal ssh/vnc terminal, takze tak v praxi Thunar nezatezuju abych na ten bug narazil...

Hoši z Xfce přiznávají, že ten patch neodstraňuje problém 100%, ale že tu situaci výrazně zlepší. [...]
Jak jsou na tom Fedora a openSUSE? Nad těmito dvěma distry jsem uvažoval, že bych je při příští instalaci zkusil místo Xubuntu.
logicky.. pokud ma byt poblem v mainline Xfce kdy jak pises sam vedi ze nemaji doreseno, jak myslis ze jine distro tomu muze pomoci? ze udelaji "distrari" nejakej zazracnej patch kterej budou "hosi z Xfce" ignorovat protoze ho nevymysleli sami? ;)

Re:Thunar 1.6.10 crash on rename
« Odpověď #6 kdy: 07. 01. 2017, 10:52:23 »
[...]
logicky.. pokud ma byt poblem v mainline Xfce kdy jak pises sam vedi ze nemaji doreseno, jak myslis ze jine distro tomu muze pomoci? ze udelaji "distrari" nejakej zazracnej patch kterej budou "hosi z Xfce" ignorovat protoze ho nevymysleli sami? ;)
V tomto případě asi nijak, myslím obecně.
A tak to nejspis zustane, v *buntu je to tak zvykem. Co jinde obvykle chodi nebo je aspon casem opraveno, v *buntu preziva az aspon do pristiho vydani. [...]

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Thunar 1.6.10 crash on rename
« Odpověď #7 kdy: 07. 01. 2017, 12:01:48 »
logicky.. pokud ma byt poblem v mainline Xfce kdy jak pises sam vedi ze nemaji doreseno, jak myslis ze jine distro tomu muze pomoci? ze udelaji "distrari" nejakej zazracnej patch kterej budou "hosi z Xfce" ignorovat protoze ho nevymysleli sami? ;)

Pamatuješ XFree86? Jestli jo, tak si vzpomeneš, že např. v Debianu byl "patch" o velikosti cca 20 MB. Vše to byly změny, které autoři odmítali zařadit, což byly hřebíčky do rakve tohoto softu. Ve chvíli, kdy ještě začali blbnout s licenční politikou, zabili si definitivně poslední, vznikl fork známý jako X.org, patche od Debianu pak už problém nebyl zařadit a XFree86 skončilo na smetišti dějin.

Takže se to klidně může stát znovu. Lidský faktor je sviňa :o

wardmaster

Re:Thunar 1.6.10 crash on rename
« Odpověď #8 kdy: 07. 01. 2017, 12:05:45 »
Já jsem taky narazil na podobné problémy s Thunarem (verze 1.6.10), kdy mi pořád padal při přejmenovávání a přetahování souborů. Po několika pokusech o opravu, jsem přesedlal na Nautilus a na Thunar se vykašlal. Tohle nebo podobné řešení doporučuji i ostatním.

Arthur

  • ***
  • 168
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Thunar 1.6.10 crash on rename
« Odpověď #9 kdy: 07. 01. 2017, 13:44:31 »
Je zajímavé, že na některých kompech to nedělá (to je taky známo), např. u mě na jednom z pěti. Ale na všech ostatních to padá stejně - cca jednou za 3-5 pokusů, někdy klidně hned napoprvé.

Zatím to řeším výměnou za PCmanFM, což jde v Xfce naštěstí triviálně, ale irituje mě nefunkčnost toho patche, když se celý svět oficiálně tváří, že to funguje. Kdyby byl někdo komu se to povedlo zrekompilovat funkční, tak to by mě hrozně zajímalo. Možná dělám někde chybu, ale tady není skoro kde - vše jede naprosto standardní cestou:

patch
./configure
make
sudo make install

binárky se přiměřeným způsobem liší, všechno tak nějak sedí, ale nefunguje to

nobody(ten pravej)

Re:Thunar 1.6.10 crash on rename
« Odpověď #10 kdy: 07. 01. 2017, 18:36:41 »
tak sem si uvedomil, na tech ostatnich kde mam Xubuntu 14.04.5 pouzivam Xfce 4.12 z PPA kde je take Thunar 1.6.10 (samozrejme jina verze nez v 16.04), konkretne 1.6.10-1~14.04 z 6.2016 a tam pouzivam Thunar urcite casto, prejmenovavam, pretahuju a zadnej problem nemam...

@Arthur predpokladam ze si v realu nenapsal jen patch ;) jinak to ze se zkompilovana binarka od te z balicku lisi nic neznamena, zkus zkompilovat zdrojak thunaru bez aplikovani patche a uvidis ze se take bude lisit...
mozna si spis over, ze opravdu pouzivas ten zkompilovanej, pres make install se predpokladam nainstaloval do /usr/local/bin a nejsem si ted jistej jestli thunar poustenej pres ikony na plose nevola primo /usr/bin/thunar... pro jistotu proste ten puvodni prejmenuj aby byla jistota ze pouzivas ten opatchovanej, kde si mozna jeste radeji over ze tve aplikovani patche zabralo, tedy ze soubory thunar-folder.c a thunar-file.c se opravdu zmenilo...

Arthur

  • ***
  • 168
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Thunar 1.6.10 crash on rename
« Odpověď #11 kdy: 08. 01. 2017, 10:56:00 »
Citace
predpokladam ze si v realu nenapsal jen patch ;)
jasně že ne :-), taky jsem si ověřil, že se ten patch správně aplikoval
Citace
ze se zkompilovana binarka od te z balicku lisi nic neznamena
over, ze opravdu pouzivas ten zkompilovanej
sorry, měl jsem na mysli ručně kompilované verze s a bez patche. Spouštěl jsem to samozřejmě z konzole, abych věděl co pouštím (/usr/local/bin/thunar), "deaktivoval" jsem distribuční verzi: chmod -x /usr/bin/thunar, pak jsem to ještě v zoufalství nainstaloval do /opt/..

nobody(ten pravej)

Re:Thunar 1.6.10 crash on rename
« Odpověď #12 kdy: 08. 01. 2017, 20:29:55 »
hmm, tak to mas asi vse ok, je blbe ze me se to neprojevi... muzes provizorne na prasaka zkusit nainstalovat thunar a  thunar-data 1.6.10-1~14.04 z toho ppa, rucne stahnout a naistalovat pres dpkg -i thunar*deb
alspon to sem v Xubuntu 16.04 vyzkousel, projde to ok (je potreba i thunar-data), pousti se ok, prejmenovava ok...

nobody(ten pravej)

Re:Thunar 1.6.10 crash on rename
« Odpověď #13 kdy: 08. 01. 2017, 20:31:56 »
pro uplnost, pro navrat na distribucni baliky pak: apt-get install --reinstall thunar thunar-data

Arthur

  • ***
  • 168
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Thunar 1.6.10 crash on rename
« Odpověď #14 kdy: 09. 01. 2017, 10:17:51 »
hmm, tak to mas asi vse ok, je blbe ze me se to neprojevi... muzes provizorne na prasaka zkusit nainstalovat thunar a  thunar-data 1.6.10-1~14.04 z toho ppa, rucne stahnout a naistalovat pres dpkg -i thunar*deb
alspon to sem v Xubuntu 16.04 vyzkousel, projde to ok (je potreba i thunar-data), pousti se ok, prejmenovava ok...

Zkusil jsem a nepomohlo - takže tahle konkrétní binárka funguje ve starší verzi distra a v nové ne ...  bůhví kde ta chyba teda vlastně je.

PS
nakonec to u mě dělá na všech kompech, včetně toho jednoho co jsem si myslel, že ne - jenom mnohem méně často, cca 1x za 20-30 pokusů. Na ostatních to zreprodukuju spolehlivě do 5 opakování. Kolega je na tom stejně na 3 strojích ze 3.