Chtit muzez co chces, funkce prepetovy ochrany nespociva v tom, ze by ti zachranila elektroniku, ale ze ti nevyhori od ty elektroniky barak/byt.
Fakt? U prepetove ochrany bych cekal, ze chrani pred prepetim. A to vsechno, co za tou ochranou je. Ten barak asi nevyhori kvuli tomu, ze nevyhori ta elektronika, ne?
Navic to, ze si das nejakou krabicku pred jinou krabicku je uplne knicemu, protoze ochrana pred bleskem se resi uz pred/kolem budovy, a rozhodne to neni nic, co by stalo tisicovky. Zakladni ochrana RD pocitej tak 15 - 30kKc. A NIKDO ti nezaruci, ze elektronika neumre.
A jak vis, ze to ma pred budovou vyreseno? Ty ses koukal telecomu do rozvadece? A jak vypada takova zakladni ochrana RD, kdyz nepocitam hromosvod? Hromosvod me neochrani pred tim, co mi prijde po dratech od telecomu.
Tazatel se ptal asi na neco takovehleho:
http://www.saltek.eu/vyrobky/datove-signalove-telekomunikacni-site
Ale nemam s tim kdovijakou zkusenost. Respektive mam jedinou zkusenost, ze jsme to v jedne budove v rozvadecich pro jistotu odpojovali, protoze jsme meli pocit, ze to zkresluje komunikaci. (Neslo ale o DSL, ale o neco jineho.) Ale tenkrat to byl takovy hodne neodborny postup.
1. Pokud je celé telefonní vedení v zemi, je zbytečné( vyjma speciálních případů) pořizovat prepetovku na telefonní vedeni. Uložení dá zjistit v mapách siti.
2. Velké rozvaděče SR a TR mivaji bleskojistky. Malé UR prakticky nemaji. Bleskojistky jsou dále v predsazenych dslamech a ustrednach. Občas však odejde i díl v ustredne.
3. Modem a splitter má vydržet určitou míru přepětí. Už si nepamatuju parametry ale je to vstupní podmínka homologace. To že se to ignoruje aby se zlepšily VF parametry za pár susnu je holt pravda.
4. Speciálním případem je telefonní vedení v zemi uložené poblíž trakcniho vedení(tramvaje,vlaky,metro, trolejbusy atd.). V soubeznem vedení vznikají bludne proudy a běžná prepetovka nemusí pomoci. Může to v pohodě sesmahnout jak koncové zařízení, tak ústřednu - viz požár ústředny v Korunní nebo Frydku-Mistku.