Rozšíření sítě o další AP

Rozšíření sítě o další AP
« kdy: 01. 10. 2016, 10:58:42 »
Zdravim,

Situace je nasledovna, mam doma VDSL modem/wifi router od T-M. Ted jsem dokupoval T-M Televizi (setop box) a jelikoz potrebuje byt na kabelu, tak jsem musel do patra dotahnout kabel, a rekl jsem si ze bych vyuzil stary Asus WL520g a krome set-top boxu pripojim i samotnou TV (kvuli pripadnemu DLNA) a jeste trochu rozsirim wifi sit.

Jako dve ruzne site to funguje OK (sekundarni router ma primarni sit jako WAN a dalsim zarizenim vytvari novou podsit).
Co ale kdybych to chtel provozovat jako jednu sit? Tzn. abych nemusel resit jesi tiskarna je na wifi hlavniho nebo sekundarniho routeru, nebo potom pripadne kam zapojit NAS?

Zkousel jsem vsechno mozne i nemozne a nevim zda to jen ten muj stary asus router neumi nebo to technicky ani nejde?

Prvnotni idea byla takova ze sekundarni router bude mit statickou WAN adresu a nastaveni a nebude zapnuto DHCP a tudiz zarizeni k nemu pripojena se budou ptat "nadrazeneho" routeru kde DHCP bezi a ten sekundarni to bude jen routovat sem a tam, ale tohle nejak nefunguje.

Diky
T.
« Poslední změna: 02. 10. 2016, 21:24:00 od Petr Krčmář »

Lol Phirae

Re:Rozsireni domaci site - problem
« Odpověď #1 kdy: 01. 10. 2016, 11:06:01 »
Prvnotni idea byla takova ze sekundarni router bude mit statickou WAN adresu a nastaveni a nebude zapnuto DHCP a tudiz zarizeni k nemu pripojena se budou ptat "nadrazeneho" routeru kde DHCP bezi a ten sekundarni to bude jen routovat sem a tam, ale tohle nejak nefunguje.

Do WAN portu nic necpi a ideálně ho vypni. (Jinak pokud možno, doporučuju tam nacpat OpenWRT/LEDE/DD-WRT nebo něco jiného než 10 let starý megaděrový FW od výrobce a nastavit si to celé jako bridge.)

JardaP .

• 11 064
    • Zobrazit profil
« Odpověď #2 kdy: 01. 10. 2016, 11:25:16 »
Do WANu nic, vyuzijte LAN porty a bude vam to delat switch. Tedy jestli mate adresu domaci site napriklad 192.168.0.0 (jeden z obvyklych defaultu), nastavte tomu druhemu routeru adresu 192.168.0.254 a vypnete na nem DHCP. Take se ujistete, ze ....254 uz neni v DHCP poolu hlavniho routeru, pokud ano, pool stahnete pod ...254. Nasledne si do toho druheho routeru nastrkate, co se vam zachce a melo by to chrochtat. Pokud je na tom wifi, muzete vyuzit i to, akorat vhodne navolte kanal mimo wifi na prvnim routeru a mimo sousedy. Pokud to jde.

muzeum

« Odpověď #3 kdy: 01. 10. 2016, 13:40:30 »
Nedávo jsem řešil něco podobného když jsem chtěl pokrýt wifi signálem větší prostor. V síti dva routery, propojíš je mezi sebou kabelem, na prvnim zapnout DHCP na druhým DHCP vypnout. Nastavit na obou routerech stejny SSID ale rozdílný kanal. WAN port na routeru2 prázdný. Funguje to bezvadně. Tváří se to jak jedna velika LAN síť. Pokud nepotřebuješ wifi signál z toho druhýho routeru tak ani není potřeba zapojovat napájeni, chová se potom jako nějaká hloupá pasivní rozdvojka. Moc nechápu jak to může takto vůbec fungovat, ale jede to.

« Odpověď #4 kdy: 01. 10. 2016, 17:04:30 »
Dekuju moc vsem - v zivote by me nenapadlo ze to bude tak jednoduche ;-) Jeste jsem trochu tapal co za fixni adresu pridelit WAN a co LAN na tom switchi (mandatory polozky a musi to byt ruzne site) - ale nakonec to tusim bylo jedno.

Az potom jsem is uvedomi ze to mame v praci uplne stejne  - proste propojene 2 switche v jedne siti jen z duvodu zvyseni poctu portu ;-)

A jsem rad ze to routuje aj tu wifi ;-) Ted teda jdu na DLNA a NAS ;-)

JardaA

« Odpověď #5 kdy: 01. 10. 2016, 21:06:06 »
Dekuju moc vsem - v zivote by me nenapadlo ze to bude tak jednoduche ;-) Jeste jsem trochu tapal co za fixni adresu pridelit WAN a co LAN na tom switchi (mandatory polozky a musi to byt ruzne site) - ale nakonec to tusim bylo jedno.

Vše bylo řečeno předpřispěvateli. IP adresa na tom druhém switchi bude sloužit jen pro přístup k němu, tj. volte takovou, která není použita jinde a ani nepadne do DHCP rozsahu toho prvního, adresu pro WAN nechte ve výchozím nastavení (DHCP, PPPoE nebo něco takového).

Jinak domácí router lze chápat jako kombinaci několika zařízení v jedné piksle: router, switch a přístupový bod WiFi.  Router si můžete představit jako dvouportový, mezi vnitřní a vnější sítí, umí také dělat překlad adres a firewall; switch jako by byl připojen za vnitřní port routeru a má nejčastěji 4 porty, resp. ještě jeden "interní" - přes něj je připojen přístupový bod; jo - do switche je také "interně" připojen DHCP server.