Vysoký iowait zpomaluje kopírování

Petr

Vysoký iowait zpomaluje kopírování
« kdy: 09. 12. 2010, 00:00:51 »
Ahoj,
mam nasledujici problem. Kdyz zacnu v debianu kopirovat z disku na jiny disk nejake filmy, po chvili mi klesne prenosova rychlost na 1 MB/s a z vypisu atop vidim u obou disku 100% busy a
cpu je 100% wait. Pritom hdparm je pro oba disky v pohode. Nic jineho mi na stroji nebezi. Jak zjistim, co ten prenos blokuje?

Dik
« Poslední změna: 09. 12. 2010, 07:01:44 od Petr Krčmář »


PCnity

  • *****
  • 685
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: vysoky iowait, nizka rychlost prenosu pri kopirovani
« Odpověď #1 kdy: 09. 12. 2010, 02:26:54 »
Tipoval by som to na chyby na zbernici alebo proste uz jeden z tych diskov odchadza... Pozri si pocas toho proste dmesg. Vacsinou tam najdes indiciu.

j.

Re: Vysoký iowait zpomaluje kopírování
« Odpověď #2 kdy: 09. 12. 2010, 07:43:56 »
IO Wait znamena cekani procesu na preruseni ze zarizeni - v tomto pripade ze prenos byl dokoncen.

Nicmene 1 MBps je dost malo, vyssi rychlost na zacatku muze byt jenom otazkou cache. Zkusil bych si projit oba disky samostatne (treba odmerit rychlost zapisu s time dd if=/dev/zero of=<soubor> bs=4096 count=256000, a pak to same zkusit nacist. Jako PCNity predpokladam, ze jeden z disku ma problem.

srk

Re: Vysoký iowait zpomaluje kopírování
« Odpověď #3 kdy: 09. 12. 2010, 09:39:29 »
Obdobny problem sa u mna prejavuje na disku pripojenom cez USB radic - je potrebne ho niekolkokrat vypnut a zapnut kym sa chyti na normalnu rychlost. Priamo pripojeny disk funguje bez problemov.

Petr

Re: Vysoký iowait zpomaluje kopírování
« Odpověď #4 kdy: 10. 12. 2010, 01:45:54 »
Ahoj,
v dmesg od startu nic :-(.
To dd funguje dobre, i pri vetsich souborech.

Dik, P.


Petr

Re: Vysoký iowait zpomaluje kopírování
« Odpověď #5 kdy: 22. 12. 2010, 17:49:39 »
Jo, obcas se mi v dmesg ukaze:
INFO: task kjournald:2203 blocked for more than 120 seconds.

Re: Vysoký iowait zpomaluje kopírování
« Odpověď #6 kdy: 26. 12. 2010, 18:00:29 »
Jo, obcas se mi v dmesg ukaze:
INFO: task kjournald:2203 blocked for more than 120 seconds.
Jak už tu někdo poznamenal, IOWait znamená že disk aktuálně pracuje a musíte čekat než se dostane na vás. Tradičně se to stává při náhodném čtení (spolehlivý zabiják výkonu) nebo při zápisu když se vyčerpá buffer cache a čeká se na zápis na disk.

Co je to za disky a přes co je to připojené? Jaký souborový systém je na tom disku a jak moc je zaplněný / fragmentovaný?

Zkuste si nechat vypsat skutečnou rychlost zápisu na ten disk - například přes "iostat -k 1", to vám řekne jestli ta počáteční "OK rychlost" není jenom iluze.