Zdroje k rozvoji OOP myšlení

v

Re:Zdroje k rozvoji OOP myšlení
« Odpověď #60 kdy: 17. 08. 2016, 11:16:06 »
Bohužel z nějakého nepochopitelného důvodu hodně VŠ kompletně FP přeskakují :-( Přitom od toho studium na VŠ je, aby si člověk vyzkoušel ty "v praxi nepoužívané" věci.
VŠ slouží jako "soustavná příprava na budoucí povolání", je tedy nesmysl tam učit věci, které se v praxi nepoužívají


zboj

  • *****
  • 1 507
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zdroje k rozvoji OOP myšlení
« Odpověď #61 kdy: 17. 08. 2016, 11:19:12 »
panove a com je rec? vzdyt C++ je jazyk kde sa da s OOP poradne vyhrat. Aspon nas na skole ucili, ze je to OOP jazyk. jste si jisti ze opravdu myslite OOP?
Chraň nás bůh před takovou školou ;)

zboj

  • *****
  • 1 507
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zdroje k rozvoji OOP myšlení
« Odpověď #62 kdy: 17. 08. 2016, 11:21:32 »
Beru, že je třeba dobrý v C++, ale o OOP to nic nevypovídá (céčkařů jsem viděl mraky, ale OOP nechápal snad ani jeden). Ať je to jakkoli, pro výuku OOP si vyberte jiný jazyk, nepřidělávejte si práci hned na začátku.

Co znamená chápat OOP? Přijde mi, že z toho děláte zbytečně vědu.
To je neobratná fráze znamenající, že dotyčný zná koncepci a abstrakce skrývající se za OOP. Podobně "chápat FP" je jen nešikovná fráze pro hlubokou znalost teorie typů a monád.

Re:Zdroje k rozvoji OOP myšlení
« Odpověď #63 kdy: 17. 08. 2016, 11:23:38 »
Bohužel z nějakého nepochopitelného důvodu hodně VŠ kompletně FP přeskakují :-( Přitom od toho studium na VŠ je, aby si člověk vyzkoušel ty "v praxi nepoužívané" věci.
VŠ slouží jako "soustavná příprava na budoucí povolání", je tedy nesmysl tam učit věci, které se v praxi nepoužívají

1) FP a FP-inspired se v praxi pouziva, cim dal vice. Viz trebas zmeny v Jave 8.
2) i kdyby ne - pripravou na povolani neni jenom to, co se v praxi pouziva. Muze to byt i kontext, ktery neaplikujes primo, ale pomaha ti.

balki

Re:Zdroje k rozvoji OOP myšlení
« Odpověď #64 kdy: 17. 08. 2016, 11:32:42 »
Bohužel z nějakého nepochopitelného důvodu hodně VŠ kompletně FP přeskakují :-( Přitom od toho studium na VŠ je, aby si člověk vyzkoušel ty "v praxi nepoužívané" věci.
VŠ slouží jako "soustavná příprava na budoucí povolání", je tedy nesmysl tam učit věci, které se v praxi nepoužívají

Na fiit stuba sa funkcionalne programovanie aspon za mojich cias ucilo, urcite sa uci aj teraz. VS nie je len o tom, co sa pouziva v praxi, ale o sirsom vzdelani.


podlesh

Re:Zdroje k rozvoji OOP myšlení
« Odpověď #65 kdy: 17. 08. 2016, 13:34:59 »
Bohužel z nějakého nepochopitelného důvodu hodně VŠ kompletně FP přeskakují :-( Přitom od toho studium na VŠ je, aby si člověk vyzkoušel ty "v praxi nepoužívané" věci.
VŠ slouží jako "soustavná příprava na budoucí povolání", je tedy nesmysl tam učit věci, které se v praxi nepoužívají

1) FP a FP-inspired se v praxi pouziva, cim dal vice. Viz trebas zmeny v Jave 8.
2) i kdyby ne - pripravou na povolani neni jenom to, co se v praxi pouziva. Muze to byt i kontext, ktery neaplikujes primo, ale pomaha ti.
+10

Tohle je právě typický případ: stykem s "v praxi nepoužívanou věci" se hodně naučí i člověk který pak celý život bude používat Javu, C++ nebo třeba python. A v praxi je to znát.

SB

Re:Zdroje k rozvoji OOP myšlení
« Odpověď #66 kdy: 17. 08. 2016, 14:24:25 »
+10

Tohle je právě typický případ: stykem s "v praxi nepoužívanou věci" se hodně naučí i člověk který pak celý život bude používat Javu, C++ nebo třeba python. A v praxi je to znát.

Hlavním smyslem přece je, aby zjistil, že to třeba jde lépe než s Javou, C++ a Pythonem!

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Zdroje k rozvoji OOP myšlení
« Odpověď #67 kdy: 17. 08. 2016, 15:57:24 »
Pochopení OOP mi nejvíce přineslo když jsem začal psát v Haskellu a v Erlangu. Taky mi hodně pomohlo nastudovat teorii objektů, aktorů, a agentů. Zjistil jsem, že spousta věcí je jinak. Ve výsledku to pociťuji v kvalitě mého kódu. I když zrovna OOP se v tom zrovna moc nevyznamenal.

zboj

  • *****
  • 1 507
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zdroje k rozvoji OOP myšlení
« Odpověď #68 kdy: 17. 08. 2016, 18:24:15 »
Pochopení OOP mi nejvíce přineslo když jsem začal psát v Haskellu a v Erlangu. Taky mi hodně pomohlo nastudovat teorii objektů, aktorů, a agentů. Zjistil jsem, že spousta věcí je jinak. Ve výsledku to pociťuji v kvalitě mého kódu. I když zrovna OOP se v tom zrovna moc nevyznamenal.
Pohled z jiného úhlu je vždy prospěšný. Smalltalk, Haskell apod. by měl znát (na základní úrovni) každý.

Kit

Re:Zdroje k rozvoji OOP myšlení
« Odpověď #69 kdy: 17. 08. 2016, 18:41:41 »
Pochopení OOP mi nejvíce přineslo když jsem začal psát v Haskellu a v Erlangu. Taky mi hodně pomohlo nastudovat teorii objektů, aktorů, a agentů. Zjistil jsem, že spousta věcí je jinak. Ve výsledku to pociťuji v kvalitě mého kódu. I když zrovna OOP se v tom zrovna moc nevyznamenal.
Pohled z jiného úhlu je vždy prospěšný. Smalltalk, Haskell apod. by měl znát (na základní úrovni) každý.

Podobně by každý programátor měl znát i Lisp, i když v něm programovat nebude. Jeho vnitřní jednoduchost je prostě úžasná.

gl

Re:Zdroje k rozvoji OOP myšlení
« Odpověď #70 kdy: 17. 08. 2016, 19:17:55 »
Pohled z jiného úhlu je vždy prospěšný. Smalltalk, Haskell apod. by měl znát (na základní úrovni) každý.

Používáte někdo Smalltalk na něco praktického?

Honza

Re:Zdroje k rozvoji OOP myšlení
« Odpověď #71 kdy: 17. 08. 2016, 20:23:34 »
Pohled z jiného úhlu je vždy prospěšný. Smalltalk, Haskell apod. by měl znát (na základní úrovni) každý.

Používáte někdo Smalltalk na něco praktického?

Ano, webovky - intranet, informační systémy, evidence

zmija

Re:Zdroje k rozvoji OOP myšlení
« Odpověď #72 kdy: 17. 08. 2016, 20:45:54 »
a kde to pouzivaji? protoze ja jsem na profesii a ani na jobs.cz nevidel zadne ponuky na smalltalk. Co delate ve volnym case, nas nezajima..

Re:Zdroje k rozvoji OOP myšlení
« Odpověď #73 kdy: 17. 08. 2016, 20:54:14 »
Pohled z jiného úhlu je vždy prospěšný. Smalltalk, Haskell apod. by měl znát (na základní úrovni) každý.

Používáte někdo Smalltalk na něco praktického?

Odpoved "ne" by stejne byla irelevantni k otazce, zda je dobre se s nim obeznamit.

zmija

Re:Zdroje k rozvoji OOP myšlení
« Odpověď #74 kdy: 17. 08. 2016, 20:56:02 »
ja delam 6 let jenom v C#. je to spatny nebo? zkusil jsem c/c++, perl, python, pascal, delphi. Ale to jenom ve skole. nic komercniho. ted jen C#