Cena elektronické knihy

Re:Cena elektronické knihy
« Odpověď #30 kdy: 15. 09. 2012, 09:04:33 »
nemôžem si pomôcť a je to asi aj trochu odveci, ale... nemôžu to urobiť nejako tak, že by bola elektronická kniha v klasickej?

niečo ako na poslednej strane klasickej papierovej knihy:

Pre stiahnutie elektronického vydania (epub, mobi, html alebo pdf) navštívte www.obchod-s-knihami.sk/na-stiahnutie a zadajte nasledovné údaje: meno fg5z4286 a heslo dgf157uikz84zuk

Neviem, či by to bol až taký mega veľký problém, keby sa nachádzal na každej knihe rovnaký text. Aj keď... je možné vytlačiť v rozumnej cene veľa kníh, kde by bola odlišná jedna strana? Prípadne dalo by sa to riešiť "pečiatkou" ? :)


Re:Cena elektronické knihy
« Odpověď #31 kdy: 15. 09. 2012, 09:33:12 »
Pre stiahnutie elektronického vydania (epub, mobi, html alebo pdf) navštívte www.obchod-s-knihami.sk/na-stiahnutie a zadajte nasledovné údaje: meno fg5z4286 a heslo dgf157uikz84zuk
A jaký by to mělo význam? Během vteřiny by stejně kniha byla na sdílecích serverech, odkud by si ji stáhl kdokoli bez kódu. Kódy by měly význam jenom ve spojení se sociálním DRM, jenže dostat z člověka pravé jméno a příjmení při koupi papírové knihy je docela neproveditelné :)

Podobný systém měl právě ten zmíněný Computerworld - v časáku byl kód pro stažení knihy. Už ale asi přišli na to, že to nemá význam, a přešli na jiný systém: http://eknihy.computerworld.cz/

Nebo by ještě mohl fungovat systém, že by v papírové knize byl redeem code třeba pro Amazon, který by se dal využít ke stažení jenom téhle konkrétní knihy (Amazon by už potom  do ní uměl dostat sociální drm).

KapitánRUMFree

Re:Cena elektronické knihy
« Odpověď #32 kdy: 15. 09. 2012, 10:39:46 »
Počítačové pirátství, kopie na sítích.....
A je to skutečně problém?

1) Znám hodně lidí, ale cca jen jeden z 10-ti si knihy stahuje na službách typu Uloz.to a ten, pokud je kniha dobrá, si jí nakonec stejně koupí. Pokud kniha dobrá není, možná by si koupil "víc těch špatných knih", protože by se častěji napálil (jste v knihkupectví a rozhodujete se podle 5-ti minut čtení), a ze stejného důvodu by si koupil méně těch dobrých, protože jeho finanční zdroje jsou omezené, ale je to dobře?
 
2) Většina lidí čte trapně málo, spíš se plácnou k televizi a tupě na ní čučí. Pak už jim ani nepřijde debilní pořad "Partička" nebo "Super US trhák, kde auta vždy vybuchují po několika zásazích pistolí 9mm.". Z tohoto pohledu bych si dokázal představit nějakou "mírnou" státní podporu pro autory knih. EU nalévá miliardy do každé kraviny, nedávno dali 1 000 000 Kč na natočení propagačního videa zákaznické firmy, který poběží JEN na recepci. Kilometr dálnice stojí několik miliard, papaláši taky kradou v řádech desítek miliard.
Kdyby dali 10 až 100 mega s tím, že 50 000 Kč podpoří napsání 200 až 2000 knížek ročně, které budou vydané v elektronické podobě úplně Free a v papírové je může vytisknout jakákoliv tiskárna, přišlo by mi to jako menší kravina, než DRM. 
Ano, dotace jsou šílená kravina, ale podobný krok by měl myslím větší význam než peníze z emisních povolenek dávat na programy typu "Práce i pro ty, kteří pracovat nechtějí.". Stát by obecně měl podporovat vzdělávání, lepší skripta, žádné daně na knihy, naopak, snažit se podporovat vzdělání. Chápu, že tupá masa čučící bez myšlení na televizi se lépe ovládá, ale to neznamená, že stávající stav není zrůdný.
Nedávno se zrovna trápili tím, že kdyby chtěli všechny čističky dovybavit filtry proti zbytků léků, stálo by to miliardu. No kurva, to by byla lépe vynaložená miliarda než do OpenCard.

3) Sice taky e-knihy stahuji, ale jen ty, které bych si stejně nekoupil a pokud zjistím, že se jedná o zásadní dílo, tak si takovou knihu stejně koupím. A i když stahuji, tak jsem nikdy žádnou knihu na share nenahrál. Možná že lidi, kteří mají e-čtečky, mají nižší morální hranice a nic je nenutí kupovat papírové knihy, ale těžko říct. Spíš to jsou normální lidé, kde by pirátilo stejné procento, které vždy pirátit bude.

4) Šlo by udělat online půjčovny, kde by si člověk mohl e-knihu legálně půjčit za poplatek řekněme 5Kč/den s tím, že by si jí mohl jednoduše koupit. To by mělo větší přínos než nějaké dementní DRM.