Nesmyslné testy při pohovorech

AlCapone

Nesmyslné testy při pohovorech
« kdy: 25. 07. 2016, 09:12:39 »
Obiham pohovory uz jistou dobu a v nekterych firmach davaji testy, aby si overili zkusenosti kandidata. Vzdyt to je uplna bullshitovina. Ja to nechapu. A ptaji se tam veci, ktere ani nejsou uvedeny v pozadavcich na danou pozici. Jakej je vas nazor?
« Poslední změna: 25. 07. 2016, 09:31:35 od Petr Krčmář »


aaa

Re:Nesmyslné testy při pohovorech
« Odpověď #1 kdy: 25. 07. 2016, 11:38:30 »
Robim pohovory z pozicie buduceho kolegu. Vela otazok je na overenie prehladu.
Ked sa prepoklada znalost system internals, ja opytam na priklad syscallov a on zacne s "malloc", tak to nie je ono.

Hladanie najkratsej cesty sice u nas opakovane neimplementujeme, ale nie je vzacne, ze niekomu sa nepodari prist ani k myslienke exponencialneho riesenia alebo pol hodiny rozmysla, ako sa pise hlavicka funkcie v "jeho" jazyku.

Dalsie otazky davam k zivotopisu. Ked je tam nieco, co az tak dobre nepoznam a dotycny v tom robil roky, tak sa ho opytam na to, ako to funguje a preco nie je lepsie ine riesenie. Ked ten "expert" na Oracle DB povie, ze najvacsia vyhoda Oracle proti konkurencii su vnorene SQL dotazy, tak z neho razom expert nie je.

AlCapone

Re:Nesmyslné testy při pohovorech
« Odpověď #2 kdy: 25. 07. 2016, 13:36:32 »
zbytecnosti. vzdyt je 3 mesicni zkusebni lhuta. chudaka tam trapite a nakonec mu date plat jako uplnymu novackovi. co to sakra ma bejt? novodoby firmy jsou jen fabriky na zdirani lidi

Tester

Re:Nesmyslné testy při pohovorech
« Odpověď #3 kdy: 25. 07. 2016, 13:43:27 »
Pozeram sa na to rovnako ako kolega nadomnou. Testy to je take ehmmm... co to povie o mne? Ze viem tuto a tuto funkciu? A ked nespravim test hned som lempel? Ked som si ja hladal kolegu resp. riesil pohovory bolo to jednoduche - Ano mohol som mu dat el. schemy alebo vypis programu a skusat co akoze vie ale ovela lepsie bolo zobrat ho na malu exkurziu po vyrobe nahodne otvorit "program" a spytat sa ho co by to mohlo byt. Neslo mi o presnu odpovedale o to ci vobec vie co je pred nim ako ko rozmysla.

Test ktory dovtedy davala nasa personalistka - som nedal ani ja. Bolo to cele pisane ako clovekom od stola ktory to v zivote nerobil...

AlCapone

Re:Nesmyslné testy při pohovorech
« Odpověď #4 kdy: 25. 07. 2016, 13:44:42 »
Ja by na pohovoru v jedny slovensky firme - ERNI. Psal jsem test, za spravnou odpoved 1b, za zadnou 0b a za spatnou -1 nebo -2b, uz presne nevim. A ptali se na wcf, se kterym mam jenom minimalni zkusenosti, ptali se co kde je ve kterym namespacu. Cumim nato ze WTF? Jako vazne? Namepsace? Nato mam visual studio, nebo jiny IDE, ktere mi napovi. Trapny test a jeste trapnejsi firma. Vazne nechapu co tim sledujou.


Juro

Re:Nesmyslné testy při pohovorech
« Odpověď #5 kdy: 25. 07. 2016, 14:00:15 »
Je normalne davat testy, aby si si overil kandidata. Na zaklade C.V. sa rozhodnut neda (papier znesie vsetko) a nemozem zobrat do skusobky hocikoho, obaja by sme stracali svoj cas.

Najprv s uchadzacom prejdem C.V. a skusam z neho vytiahnut, co skutocne robil. Potom davam otazky k platforme na ktorej ma dotycny robit. Napr. pre .NET su to otazky od syntaxe (ano, naozaj aj toto), prace s pamatou, DB, nejaka praca s XML, lokalizacia, nastroje, atd. Cielom nie je, aby vedel vsetko, ale aby ja som si spravil obrazok ako je daleko. Nakoniec ho posadim za notebook, obrazovka na projektor a dam mu spravit par zadani v style algoritmus, ktory riesi nejaku slovnu ulohu, pricom to ma prejst sadou unit testov (jedna sa da stihnut za 5-20 minut, podla uchadzaca). To testuje aj jeho schopnosti komunikovat a pracovat pod tlakom.

Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nesmyslné testy při pohovorech
« Odpověď #6 kdy: 25. 07. 2016, 14:21:51 »
zbytecnosti. vzdyt je 3 mesicni zkusebni lhuta. chudaka tam trapite a nakonec mu date plat jako uplnymu novackovi. co to sakra ma bejt? novodoby firmy jsou jen fabriky na zdirani lidi

A jak chceš zjistit, kterej z lidí se ti hodí nejvíc, když se ti jich přihlásí na pohovor 20? Podle toho, jak se usmívají? A ze startu jim dáš 100k+ jako nástup, i když vlastně nevíš, co umí?
Pokud je na nějakou pozici vyžadována ZNALOST něčeho, tak by měl mít asi velmi dobrou představu o tom, co to dělá. Účastnil jsem se několika pohovorů z pozice budoucího kolegy a samozřejmě s možností se ze svého oboru činnosti na něco zeptat (povětšinou správa Linux/Unix). Nikdy jsem po nikom nechtěl, aby mi z hlavy odříkával přesný syntaxe utilit, aby mi nadiktoval bashový nebo perlový skripty, nebo aby mi z hlavy střihnul tcpdump s milionem parametrů. Vždy mě zajímala spíš úroveň povědomí o dané problematice a opravdové základy. Když se u pohovoru zeptám jak zjistit v linuxu adresy síťovek, očekával bych minimálně "ifconfig", ideálně ještě "ip addr", ale pokud někdo začne s tím, že si otevře nějakej panýlek v kde/gnome/jiným_DE_nebo_WM a víc neví, tak si může být jistej, že to není můj člověk. Stejně když se zeptám na rozbor síťového provozu, tak očekávám, že mi řekne alespoň tcpdump a k tomu může přidat ještě třeba Wireshark. Nechci ho popisovat do detailů, od toho je man a navíc taky nedám z hlavy všechno, takže je nebezpečí, že by toho věděl víc než já a to by u pohovoru nebylo dobrý :)
Stejně tak, když někdo hledá programátora, tak si raději vybere toho, kterej má víc zkušeností z konkrétní oblasti a na to musí použít správný otázky, aby to zjistil. Pokud chce někdo programátora na konkrétní sadu problémů, který se z nějakých důvodů v dané firmě řeší konkrétním způsobem, lépe bude vyhovovat člověk, kterej ví, o co jde, než člověk, kterej má svůj svět a klidně chce druhej den v práci přepisovat celej SW, protože je to psaný "po staru" a ve škole se učil "něco novějšího".

Re:Nesmyslné testy při pohovorech
« Odpověď #7 kdy: 25. 07. 2016, 14:29:13 »
..očekával bych minimálně "ifconfig", ideálně ještě "ip addr", ale pokud někdo začne s tím, že si otevře nějakej panýlek v kde/gnome/jiným_DE_nebo_WM a víc neví, tak si může být jistej, že to není můj člověk. Stejně když se zeptám na rozbor síťového provozu, tak očekávám, že mi řekne alespoň tcpdump a k tomu může přidat ještě třeba Wireshark.

To je snad ako ked pride kuchar s tym, ze chce varit a nevie ani nakrajat cibulu..Takito ludia naozaj chodia na pohovory a pozaduju plat?  :o

AlCapone

Re:Nesmyslné testy při pohovorech
« Odpověď #8 kdy: 25. 07. 2016, 14:32:03 »
proc je potom pro firmu dulezite, kdyz se pta v testu, ve kterym namespaceu je ukryte to nebo ono?

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nesmyslné testy při pohovorech
« Odpověď #9 kdy: 25. 07. 2016, 14:32:16 »
Najprv s uchadzacom prejdem C.V. a skusam z neho vytiahnut, co skutocne robil.

Jo pane, ja znam lidi, co ve svych zacatcich meli CV z pulky zcela fikttivni a z druhe nafouknute az k prasknuti. A umeji to okecat jak predseda vlady, ze jim to sezerete i s navijakem.

Jinak muj nejvetsi zazitek byl pohovor, jehoz soucasti byl "psychologicky" test. Clovek mel odpovedet na cca 250 otazek, kdy se vybirala jedna ze dvou moznosti, ktere spolu nijak nesouvisely a ani jedna nebyla ani trochu zajimava. Tedy neco ve stylu "divate se radsi na fotbal nebo radsi jite hamburger" nebo spis jeste horsi picoviny. Odpovedi se zaskrtavaly na formulari, do policek rozdelenych do tri bloku ve tvaru obdelniku. Kdyz jsem jakztakz poctive vyplnil ten prvni blok, tak jsem ho okopiroval do tech dvou nasledujicich a u ustniho pohovoru jsem pozadal soudruzku, aby byla tak laskava a zaslala mi vysledky psychologickeho testu. No neposlala, svine, presto, ze mi to slibila. Strasne rad bych si precetl jejich zavery.

Boo

Re:Nesmyslné testy při pohovorech
« Odpověď #10 kdy: 25. 07. 2016, 14:44:41 »
Nam se osvedcil test typu domaci ukol. Kandidat dostane zadani, ktere by melo byt zvladnutelene za par hodin a dostane na to 24h a posle to emailem. Pak se na to podivame, zkuseny senior uvidi jestli to napsal kandidat sam nebo co slohnul z netu. Proste nejde o to aby napsal nakej quicksort z hlavy pod stresem na pohovoru, ale at si ho klidne nekde najde a umi spravne implementovat. Neni tezte se ho pak IRL zeptat na nejaky radek kodu a zjistit jestli ma sajnu co delal.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Nesmyslné testy při pohovorech
« Odpověď #11 kdy: 25. 07. 2016, 14:59:52 »
Už jsem viděl v požadavcích na IT lidi, že chtějí jakoukoliv VŠ nebo alespoň SŠ elektro zaměření. Nevím, k čemu jim bude třeba učitel biologie/čeština nebo maník, kterej rozumí silnoproudu. A podle tohohle (tedy zda mají nějakou VŠ nebo alespoň SŠ elektro) jsou pak schopní filtrovat kandidáty, aniž by viděli cokoliv dál z jejich životopisu.

Taky jsem ale viděl to, co píše Boo - tedy domácí úkol. Zadání ve smyslu "tolik tabulek, takhle provázaných, udělej program na výstup a nakresli diagram k tabulkám". To mi připadalo celkem smysluplný, na tom se alespoň něco vyzkouší a nerozhoduje se podle papíru (CV/titul).

smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nesmyslné testy při pohovorech
« Odpověď #12 kdy: 25. 07. 2016, 15:09:59 »
To je snad ako ked pride kuchar s tym, ze chce varit a nevie ani nakrajat cibulu..Takito ludia naozaj chodia na pohovory a pozaduju plat?  :o
No a vetsinou 50+ a asistentku. Nevim jak u programatoru, ale sehnat dneska admina je nemozna mise. Odmyslim-li si ze vetsina zamestnavatelu je nedokaze ocenit, tak vzhledem k jejich znalostem se tomu ani moc nedivim.
Na druhou stranu mne udivuje i maximalni neochota si lidi zaucit. Metoda "hod ho do vody at plave" proste neni tak efektivni.

Pohovory ve spouste firem jsou nelogicke. Pro kazdeho znamena treba "Linux admin" neco uplne jineho. Nekde ocekavaj perfektni znalost jadra a filesystemu, jinde zase LAMP a dalsi hromadu aplikaci. Neda se to generalizovat. Na pohovory chodim stabilne prestoze praci mam uz jen ze zvedavosti a musim rict, ze nad nekteryma mi zustava rozum stat.

Re:Nesmyslné testy při pohovorech
« Odpověď #13 kdy: 25. 07. 2016, 15:14:20 »
To co píše Boo mi přijde asi jako nejracionálnější postup, ale u nedeveloperských profesí by tohle šlo asi hůř... i když možná - tady je ssh přístup k našemu serveru, je tam nějakej problém, zkuste s tím něco udělat...by taky nebylo marný. V případě pochybností o autorství by pak mohl následovat pohovor, kde by uchazeč vysvětlil jak uvažoval a proč co dělal...

lanyz

Re:Nesmyslné testy při pohovorech
« Odpověď #14 kdy: 25. 07. 2016, 15:19:44 »
U pohovoru je vetsinou nejpodstatnejsi, jak uchazec reaguje. Setkal jsem se s tim, ze kolega schvalne pokladal nejakou detailni otazku na to, v jake package neco neobvykleho je. Reakce dobre prozradi, jak je clovek osobnostne vyspely - nekdo minutu mlci a kouka do stolu, nekdo nahodne tipuje uplne mimo, nekdo zbrunatni a vsem vysvetli, ze jen blbec se pta na takovou blbost. Prekvapive zdaleka ne kazdy umi normalne rict "to nevim".