Nejde vypnout počítač s Ubuntu

Nejde vypnout počítač s Ubuntu
« kdy: 20. 12. 2010, 23:20:08 »
Dobrý den, na svém PC mám nainstalovaný Ubuntu 10.04, všechno běží jak má, jenom když chci vypnout počítač, nejde to, zobrazí se sice hlavní obrazovka, systém se postupně odpájí, ale pak se to sekne a zůstane tak, nevím kde je chyba, jestli v nastavení, nebo v BIOSu, poraďte, prosím, dík
« Poslední změna: 21. 12. 2010, 02:16:44 od Petr Krčmář »


Daniel-Housar

Re: nejde vypnout počítač
« Odpověď #1 kdy: 21. 12. 2010, 02:14:07 »
Pokud zhasne i obrazovka, tak bych zkusil znova stisknout tlačítko pro zapnutí PC - většinou slouží i pro vypnutí, když nad ACPI systémem nemá dozor driver OS. Takové vypnutí je bezpečné.

Pokud to tlačítko na zapnutí nezabere, tak nevím, snad restartovat do jiného OS (windows nebo rychloinstalace jiné linuxové distribuce pouze s textovým režimem) a vypnout od tamtud.

Pokud zůstane obrazovka svítit bez toho že by se vymazala (zůstane na ní výpis konsole nebo splash), tak to je horší, to bych počkal minutu aby se uložila cache harddisku a vytah z elektriky, ale je jasné že to se dá jednou, ale ne pořád takto vypínat PC.

Kdyžtak napište jestli obrazovka zhasne nebo jestli zůstane svítit nebo na ní zůstává výpis z konzole/obrázek.

Re: Nejde vypnout počítač s Ubuntu
« Odpověď #2 kdy: 21. 12. 2010, 08:25:58 »
obrazovka svítí - nápis UBUNTU a pod tím tečky- ale asi v polce cesty, jak mění ty tečky barvu při vypínání se to sekne a nepomůže nic, jen odpojit kabel...

Daniel-Housar

Re: Nejde vypnout počítač s Ubuntu
« Odpověď #3 kdy: 21. 12. 2010, 10:57:13 »
Co je to za PC?

Mne napadá, že buď je to PC s Pentium 4, u kterých mívám také potíže a bývá potřeba vlastní kompilace jádra se změnou nastavení, nebo to má nvidia grafiku a zamrznul driver nouveau.

Jsou na tom PC i Windows nebo jiná distribuce?
Je Ubuntu nainstalované normálně na diskový oddíl, nebo do image souboru?
Zamrzá to už od instalace Ubuntu nebo to chvíli fungovalo normálně?

Re: Nejde vypnout počítač s Ubuntu
« Odpověď #4 kdy: 21. 12. 2010, 11:28:50 »
zdravím, mám tam procesor intel celeron 566mhz, paměť 512 mb, je to jediný systém na pevném disku, spouštění,chod bezproblémový, jenom když chci vypnout, sekne se, nevím jestli je to v nastavení nebo..,dělá to od první chvíle, předtím jsem tam měl win XP a PCLinuxOS a vše fungovalo.


Daniel-Housar

Re: Nejde vypnout počítač s Ubuntu
« Odpověď #5 kdy: 21. 12. 2010, 12:16:51 »
Leda zkusit do souboru /boot/grub/grub.cfg k položce
Kód: [Vybrat]
linux /boot/vmlinuz... na konec řádku
přidat:
Kód: [Vybrat]
acpi=off

Re: Nejde vypnout počítač s Ubuntu
« Odpověď #6 kdy: 21. 12. 2010, 12:41:52 »
dostal jsem se až ke grub.cfg ale píše mi -pouze ke čtení-nepustí mě nic měnit..jak to změním

Daniel-Housar

Re: Nejde vypnout počítač s Ubuntu
« Odpověď #7 kdy: 21. 12. 2010, 13:05:17 »
v terminálu
Kód: [Vybrat]
sudo nano /boot/grub/grub.cfghýbe se v tom šipkama kurzorem, backspacem maže
ukládá se pomocí Ctrl+O a vylézá se z něj Ctrl+X

obyčejný editor (gedit, geany,...) to odmítne uložit i když je spuštěný přes sudo/gksudo

Daniel-Housar

Re: Nejde vypnout počítač s Ubuntu
« Odpověď #8 kdy: 21. 12. 2010, 13:10:26 »
možná to bude chtít doinstalovat balíček 'Nano'...
trochu jsem zapomněl, že nemusí být v každé distribuci v základní instalaci

hurvajs77

Re: Nejde vypnout počítač s Ubuntu
« Odpověď #9 kdy: 21. 12. 2010, 17:34:02 »
Podle mych zkusenosti power management, hibernace a uspavani stoji v Linuxu za backoru. Jednou jsem si vyclenil den na rozbehnuti v Gentoo a vysledek byl ten ze mi nefungoval korektne power manegement a po uspani / hibernaci se "neco" stalo a prestala fungovat sitova karta. Jedine co pomohlo, bylo vypnuti PC a vytazeni ze elektricke site cca na 1h. Na desktopu jsem to zavrhl. Pak jsem to zkousel na prac. notasu Sabayon 5.3, tam sice fungovalo take vse, ale po znovuspusteni prestala fungovat sitovka + GUI. Pomohlo akorat rucne restartovat sluzby a i tak jsem se neprihlasil do domeny. Takze jsem zavrhl take.

Osvedcilo se mi pocitac vypinat  ;)


Re: Nejde vypnout počítač s Ubuntu
« Odpověď #11 kdy: 21. 12. 2010, 20:35:39 »
nejde to, je mi to líto, asi to odinstaluju a ...i tak dík za pomoc a rady

Pavouk106

Re: Nejde vypnout počítač s Ubuntu
« Odpověď #12 kdy: 29. 12. 2010, 13:55:33 »
Sázel bych na problém ACPI. Měl jsem podobný na Gentoo. Ani nedokážu říct, jak přesně jsem to vyřešil, ale odhaduju to na načtení základních nastavení v BIOSu (začlo to dělat po výpadku elektřiny, PC se nvyplo korektně a pak už nikdy až do obnovení nastavení).

Projevovalo se to v Gentoo tak, že mi napsal
Kód: [Vybrat]
[3667.62 - prostě čas běhu] System halteda počítač jel dál... Nereagoval na nic (ani SysRq), ale železo pořád jelo = systém byl regulérně vypnutej, ale počítač ne.

Nevím, jak to má Ubuntu, ale zkus při tom splash zmáčknout Esc, možná Tě to zbaví obrázku s tečkama a naskočí výpis, z toho by to šlo možná vykoukat. Nebo po nastartování systému project systémovej log (z doby vypínání), musí tam bejt, kde/na čem to skončilo...

Re: Nejde vypnout počítač s Ubuntu
« Odpověď #13 kdy: 31. 12. 2010, 10:48:40 »
Nevím, jak to má Ubuntu, ale zkus při tom splash zmáčknout Esc, možná Tě to zbaví obrázku s tečkama a naskočí výpis, z toho by to šlo možná vykoukat. Nebo po nastartování systému project systémovej log (z doby vypínání), musí tam bejt, kde/na čem to skončilo...

Konečně to někoho napadlo!!!! Ano, přesně podle toho poznáme, kde se to sekne a pak se dá lépe dopátrat proč a najít k tomu řešení. Hlavně ESC stisknout hned po najetí obrazovky Ubuntu...po zaseknutí to už nemusí jít. Napiš nám sem na kterém řádku to klekne.

Re: Nejde vypnout počítač s Ubuntu
« Odpověď #14 kdy: 31. 12. 2010, 19:51:19 »
Po různých útrapách jsem 10.04 odinstaloval a nahodil jsem 10.10 a na mou velikou radost vše funguje jak má, ale i tak mi to vrtá hlavou, proč to nešlo vypnout, samotným programem to asi nebude, protože 10.04 mám na ntb a tam to jede, jak má, ale co už.., pomohla nová verze a tím pádem je účel splněn..., na závěr roku Vám všem Linuxákům a Ubunťákům chci poděkovat za rady a návody a v Novém roce 2011 přeju vše nejlepší , mnoho trpělivosti s uživateli,a nech se zdaří další chystaná verze 11.04.     Děkuji, fk