Jaký je stav v IT teď a výhledově do budoucna co se týká schopných lidí?

Lama

ja se priznam, ze sem a na lupu a jine portaly chodim prave kvuli panu Novemu. At uz se jedna o cokoliv, tak od nej se vzdycky dovim, jak to vpodstate je. Sice je v tom vzdycky nejak ta evoluce, ale s radosti to ctu. Nekdy si rikam, jestli se za tim panem neskryva Vaclav Klaus.
Taky mám ten pocit. Venca Pero si našel novou zábavu, dělat chytrýho na fórech, když už ho jinde nikdo nechce poslouchat... :D Ten styl mi příde podobný. Přečíst si někde něco chytrýho a pak dělá chytrýho. Ale že v praxi to dost pokulhává, že ty teorie používá v místech kde se to ani moc či vůbec nehodí, ho nebere. Vždyť to psali, tak to musí bejt pravda, no ne?


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Njn. V tomto je mnohem lepší britský systém VŠ, a nejspíš to je hlavně o penězích.

Britsky vzdelavaci system jde jiz delsi dobu do p​r​d​e​le. Predelali to tam na komercni zalezitost, do cela namisto rektoru nastrkali manazery bankovniho typu a ti rusi veskere predmety, ktere nemaji okamzitou souvislost se ziskunosnou cinnosti. Navic zavedli skolne, kterym se lidi leda tak zadluzi na cely zivot, takze rada lidi jiz zrusila plany na studia. Po Brexitusu navic asi nebudou moci studovat jinde, kde by k tomu prisli levneji. Takze z Britu bude za dvacet let naro buranu, kteri muzou leda tak pas ovce na vlnu.

Jo, tenkrát všechno fungovalo skvěle. Mně stačej kolegové z té doby a většinou jsou úplně k ničemu.

Tak ono take zalezi na skole. Ne kazdy delal CVUT. Krome toho problem se starsimi kolegy nebude v komunistickem skolstvi, ale spis s tim, ze od doby hadraku se IT svet dost zmenil. Dnes lidi nosi v hodinkach vykonnejsi pocitace, nez tehdejsi PC. Salove pocitace nebyly o mnoho lepsi. 2 MB pameti bylo opravdu hodne. A podle toho se take programovalo. A objektove programovani teprve zacinalo, Java nejspis neexistovala ani v hlavach tvurcu. A ti starsi kolegove nerozdychali prechod na novejsi technologie. Nedostudovali, co meli dostudovat. A ja jsem ziskuchtivej, jak na tom budes s novymi technologiemi ty za 25 let. Jestli budes takovy frajer, jak ze sebe delas tady nebo budes ten starsi kolega, ktery ostatnim (mladsim) "staci".

zboj

  • *****
  • 1 507
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Njn. V tomto je mnohem lepší britský systém VŠ, a nejspíš to je hlavně o penězích.

Britsky vzdelavaci system jde jiz delsi dobu do p​r​d​e​le. Predelali to tam na komercni zalezitost, do cela namisto rektoru nastrkali manazery bankovniho typu a ti rusi veskere predmety, ktere nemaji okamzitou souvislost se ziskunosnou cinnosti. Navic zavedli skolne, kterym se lidi leda tak zadluzi na cely zivot, takze rada lidi jiz zrusila plany na studia. Po Brexitusu navic asi nebudou moci studovat jinde, kde by k tomu prisli levneji. Takze z Britu bude za dvacet let naro buranu, kteri muzou leda tak pas ovce na vlnu.

Jo, tenkrát všechno fungovalo skvěle. Mně stačej kolegové z té doby a většinou jsou úplně k ničemu.

Tak ono take zalezi na skole. Ne kazdy delal CVUT. Krome toho problem se starsimi kolegy nebude v komunistickem skolstvi, ale spis s tim, ze od doby hadraku se IT svet dost zmenil. Dnes lidi nosi v hodinkach vykonnejsi pocitace, nez tehdejsi PC. Salove pocitace nebyly o mnoho lepsi. 2 MB pameti bylo opravdu hodne. A podle toho se take programovalo. A objektove programovani teprve zacinalo, Java nejspis neexistovala ani v hlavach tvurcu. A ti starsi kolegove nerozdychali prechod na novejsi technologie. Nedostudovali, co meli dostudovat. A ja jsem ziskuchtivej, jak na tom budes s novymi technologiemi ty za 25 let. Jestli budes takovy frajer, jak ze sebe delas tady nebo budes ten starsi kolega, ktery ostatnim (mladsim) "staci".

To je sice vesměs pravda, ale aspoň ty lepší školy jsou pořád na úrovni a je dobře, že se za studium platí, škola pak nemusí nabírat lidi s IQ houpacího koně.


javaman

Tak ono take zalezi na skole. Ne kazdy delal CVUT. Krome toho problem se starsimi kolegy nebude v komunistickem skolstvi, ale spis s tim, ze od doby hadraku se IT svet dost zmenil. Jestli budes takovy frajer, jak ze sebe delas tady nebo budes ten starsi kolega, ktery ostatnim (mladsim) "staci".

Často FEL a MFF. Doktorát není výjimka, protože tenkrát se na to hledělo. Pokud je někdo hloupý, tak prostě i kdyby uměl všechny nové technologie, tak je k ničemu. Jde jen o čistou logiku, žádné webíky a podobné blbosti. Nikdo nestačí mně ani teď, takže se zkušenostma to asi moc horší nebude.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
To je sice vesměs pravda, ale aspoň ty lepší školy jsou pořád na úrovni a je dobře, že se za studium platí, škola pak nemusí nabírat lidi s IQ houpacího koně.

Zajimave je, ze Rakusaci pred par lety zjistili, ze vzdelani zdarma se jim ekonomicky vyplati. Vyhnou se tim tomu, aby z nich byl narod analfabetu nebo zadluzenych advokatu a chirurgu, kteri vycpavaji zenskym prsa a chlapum suliny protezami, jako Americani.


gl

To je sice vesměs pravda, ale aspoň ty lepší školy jsou pořád na úrovni a je dobře, že se za studium platí, škola pak nemusí nabírat lidi s IQ houpacího koně.

Nerozumím, co chcete říct. Ti lidé s IQ houpacího koně školné neplatí?

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Nerozumím, co chcete říct. Ti lidé s IQ houpacího koně školné neplatí?

Praveze plati. A tak si je tam drzi, aby platili, namisto aby je vyhodili.

zboj

  • *****
  • 1 507
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Nerozumím, co chcete říct. Ti lidé s IQ houpacího koně školné neplatí?

Praveze plati. A tak si je tam drzi, aby platili, namisto aby je vyhodili.
Když se za vzdělání platí, tak ti méně nadaní většinou nevyhazují zbytečně peníze. Těch pár výjimek se nedá srovnávat s těmi tlupami v českých prvních ročnících.

uc

Nerozumím, co chcete říct. Ti lidé s IQ houpacího koně školné neplatí?

Praveze plati. A tak si je tam drzi, aby platili, namisto aby je vyhodili.
Když se za vzdělání platí, tak ti méně nadaní většinou nevyhazují zbytečně peníze. Těch pár výjimek se nedá srovnávat s těmi tlupami v českých prvních ročnících.

Doučoval jsem matematiku studenty soukromých VŠ. Studují tam lidé, co neumí ani sečíst zlomky. Když jsem studoval já, tak brali bez přijímaček jen lidi s vyznamenáním. V prváku to spousta lidí vzdala, ale netroufal bych si tvrdit, že byli hloupí. Nikdo se nehlásí na obor, u kterého předpokládá, že ho nedostuduje. Naopak si myslím, že se spousta lidí podceňuje a záměrně volí lehký obor. Náročným oborům by školné nepomohlo. Studenti by volili jistotu. To je můj názor. Někde jsem četl, že třeba na UC Berkeley neplatí školné téměř nikdo. Já osobně bych nesl hodně těžce, kdyby mé děti nemohly studovat jen proto, že nemám na školné.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Když se za vzdělání platí, tak ti méně nadaní většinou nevyhazují zbytečně peníze. Těch pár výjimek se nedá srovnávat s těmi tlupami v českých prvních ročnících.
[/quote]

A to jako jak, kdyz se nijak nedozvedi, ze jsou mene nadani, protoze je nikdo nevyhodi? To se za bolsevika dozvedeli kolikrat uz pri prvnich zkouskach z matiky.

Yarda

Ryba páchne od hlavy. Dokud budou na důležitých místech takovíhle magoři ...eee manageři
http://www.loupak.cz/video/srandicky/19281-expert-ve-firme
tak se situace nezlepší.
A tací si nikoho schopného mezi sebe nepustí. Co kdyby jim zasedl židli.

Ivan Nový

tak zajímalo by mě, kolik toho mladší kolegové umí z AI a nebo z kontextových gramatik, což bude praxe příštích let. Microsoft Cortanu pro češtinu neudělá a výstup ze strukturovaných databází už nebude stačit, protože se budou zpracovávat hlavně nestrukturované údaje a asociace nad nimi :-)))

Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Stav je velmi dobrý. Java, .NET a podobný chujoviny vládnou světu, absolventi všemožných ústavů i samouci se už nic jinýho neučí, nemají absolutní tušení o tom, co se děje pod jejich "programem", Moorův zákon už nefunguje, zato nároky na IT rostou téměř exponenciálně a výsledkem je, že většina patlalů brzo dopatlá, protože nebudou schopní řešit nic jinýho, než jednoduchý polofunkční utility a webíky. Takže pokud nepřijde nějaká opravdová revoluce ve výpočetním výkonu, tak buď bude muset každý větší podnik začít řešit soukromé superpočítačové clustery, nebo bude muset do čmoudu (což není každý ochotný) a nebo se navrátíme ke kořenům, zbouráme léta budované úrovně abstrakce a začneme opět optimalizovat. Někteří lidé si budou muset uvědomit, že pod jejich programem neběží nějaký pošahaný JVM, ale běží pod tím procesor, paměťi, sběrnice atd. Další si budou muset uvědomit, že použití deseti závislostí na to samé jen proto, abych si z každé vybral jen kousek, protože se mi líbí víc, taky není správná cesta. Buď se přizpůsobí a stanou se experty za slušné peníze, nebo na to nebudou mít (což bude většina) a skončí buď v jiném oboru, nebo jako tuctový IT lopaty s platem výkonné uklízečky.

Ivan Nový

Stav je velmi dobrý. Java, .NET a podobný chujoviny vládnou světu, absolventi všemožných ústavů i samouci se už nic jinýho neučí, nemají absolutní tušení o tom, co se děje pod jejich "programem", Moorův zákon už nefunguje, zato nároky na IT rostou téměř exponenciálně a výsledkem je, že většina patlalů brzo dopatlá, protože nebudou schopní řešit nic jinýho, než jednoduchý polofunkční utility a webíky. Takže pokud nepřijde nějaká opravdová revoluce ve výpočetním výkonu, tak buď bude muset každý větší podnik začít řešit soukromé superpočítačové clustery, nebo bude muset do čmoudu (což není každý ochotný) a nebo se navrátíme ke kořenům, zbouráme léta budované úrovně abstrakce a začneme opět optimalizovat. Někteří lidé si budou muset uvědomit, že pod jejich programem neběží nějaký pošahaný JVM, ale běží pod tím procesor, paměťi, sběrnice atd. Další si budou muset uvědomit, že použití deseti závislostí na to samé jen proto, abych si z každé vybral jen kousek, protože se mi líbí víc, taky není správná cesta. Buď se přizpůsobí a stanou se experty za slušné peníze, nebo na to nebudou mít (což bude většina) a skončí buď v jiném oboru, nebo jako tuctový IT lopaty s platem výkonné uklízečky.
No máte trochu evropský málo pragmatický přístup, pokud je něco v přijatelných nákladech a je to funkční, tak je to vyhovující. A je jedno, zda náklady jdou do výkonnějšího hw, nebo optimalizovaného sw. Hw výkon dnes dosahuje multiprocessingem. Krása a elegance návrhu není až tak podstatná.

Jurdo

Tuxik:
cize podla teba, ti co ovladaju C#/Javu, tak su lemplove a robia polyfunkcne utilitky? Co maju vsetci robit C/C++ alebo Assembler? To by som sa pozrel, ako sa da urobit v C++ alebo Assemblery nejaky web. Ale suhlasim, ze dnes je to samy web a nic poriadne. Vsetko sa nejak zlepi, nejak to funguje a ide sa dalej. Ale samozrejme v C# sa daju robit veci fakt na urovni a rychlejsie.