Žaloba za Švarc systém

Ivan Nový

Re:Žaloba za Švarc systém
« Odpověď #30 kdy: 24. 06. 2016, 09:13:48 »
Dovolil bych si vetsine lidi se nejdrive informovat, co je to svarc system, nez tady zacnou vynaset nejake soudy nebo tvrdit, ze nic takoveho neexistuje.
Prakticky potírání švarce je proti zásadám římského práva kde platí, že tam kde existují dvě sazby, či dva výklady je možno uplatnit ten příznivější vůči občanovi. Vše co je porušováním zásad římského práva, smrdí totalitou.


Ivan Nový

Re:zalovani za svarc system
« Odpověď #31 kdy: 24. 06. 2016, 09:16:46 »
Jenom věcná poznámka:

1, to, že někdo fakturuje i pro někoho jiného, neznamená, že nejde o švarcsystém. Mezi veřejností koluje pár takovýchto údajných příznaků, které údajně mají prokázat, že o švarc nejde (například ještě vlastní nářadí apod...). Právníci to označují za pověry. V legislativě se píše jenom něco o tom, že vztah má mít charakter zaměstnání. Až soud definitivně určí, co to v daném případě znamená.

2, nejde jenom o pokutu. Jde i o doplacení všech odvodů, které by se při pracovním poměru musely odvádět. Takže daň z příjmu, sociální a zdravotní pojištění a taky zákonné pojištění zaměstnavatele. A samozřejmě úroky z prodlení a příslušné penále.

Tohle si "zaměstnavatelé" často neuvědomují. "Zaměstanec" v švarcsystému drží svému "zaměstnavateli" nůž na krku.

Pokud chceš "zaměstnavatele" opravdu poškodit, tak se s ním rozhádej a nech se "vyhodit". Potom můžeš podat žalobu na neoprávněnou výpověď. Tu vyhraješ, protože soud váš vztah uzná za pracovně-právní a ukončení pracovně-právního poměru musí mít nějakou formu což mít nebude. Při rychlosti našich soudů tedy za pár let dostaneš pokutu a "zaměstnavatel" zkrachuje, protože bude muset kromě pokuty doplatit tobě mzdu za dobu od "výpovědi", z ní veškeré odvody, dále veškeré odvody za celou předchozí dobu vašeho vztahu a samozřejmě ze všecho úroky z prodlení.

Proč by zkrachoval, vás vyčlení do samostatné divize tvorby software, a tu prodá, teprve ta zkrachuje.

Ondrassss

Re:Žaloba za Švarc systém
« Odpověď #32 kdy: 24. 06. 2016, 09:51:58 »
Prakticky potírání švarce je proti zásadám římského práva kde platí, že tam kde existují dvě sazby, či dva výklady je možno uplatnit ten příznivější vůči občanovi. Vše co je porušováním zásad římského práva, smrdí totalitou.
A ono je to vyhodnejsi pro obcana? Kombinuje to nevyhody byt zamestnanec s nevyhodami byt zivnostnik. Jedina vyhoda muze byt, ze muzete dostat na ruku vic penez, coz by bylo pro firmu i pro vas lepsi, nicmene ne vzdy je to takhle. Realne dostanete stejne penize, nemate dovolenou/nemocenskou, platite si odvody sam a jeste musite chodit do prace na osmou.

Jenda

Re:Žaloba za Švarc systém
« Odpověď #33 kdy: 24. 06. 2016, 10:20:40 »
Realne dostanete stejne penize [...] a jeste musite chodit do prace na osmou.
Já jsem slyšel něco jiného.


No, tak jsem otevřel zákoník práce, a dočetl jsem se
Citace
Závislou prací je práce, která je vykonávána ve vztahu nadřízenosti zaměstnavatele a podřízenosti zaměstnance, jménem zaměstnavatele, podle pokynů zaměstnavatele a zaměstnanec ji pro zaměstnavatele vykonává osobně.
a vůbec z toho nedokážu jednoznačně usoudit, co teda závislá práce je a co není.

Re:zalovani za svarc system
« Odpověď #34 kdy: 24. 06. 2016, 10:22:16 »
A co na to morálka.
Moralka z ktere strany? Jestli ho zneuzivaji, tak se musi branit.
Na zneuzivani vzdy musi byt dve strany... Pokud mam s nekym neshody tak proste odchazim jinam, ale proc bych ho mel sakra vydirat? Kdyz dluzi za faktury tak je lepsi pohrozit odprodejem pohledavek nez si srat do vlastniho hnizda (jak jiz bylo receno: o tom jestli dany pripad svarc je nebo neni rozhodne soud na zaklade pomerne volne napsaneho zakona). Proc nekoho zalovat kdyz sam nemuze nic ziskat, ale naopak ztrati?

Jo a hlavne - kdyz je nekdo vohnout tak ono se to o nem docela rychle rozsiri v oboru.
Děkuji za možnost editace příspěvku.


hurvajs

Re:Žaloba za Švarc systém
« Odpověď #35 kdy: 24. 06. 2016, 11:04:09 »
Miluji tyhle joudy, kteří podepíší smlouvy a pak si stěžují... Klidně je udej, ale doufám, že Ti pak soud vyměří pěkný pokuty. Sorry, ale takhle se může chovat jen hlupák. A to, že jsi za svých 8 let praxe neměl pořádné smlouvy to jen potvrzuje. Asi si vybíráš špatné firmy. Nehledě na to, že švarc je a bude - ani soudruh Andrej to nezmění. Stačí mít dobře napsané smlouvy atd.

Jinak v IT je opravdu velký nedostatek lidí, takže pokud nejsi blb klidně můžeš odejít a jít jinam, kde švarc nebude. Hlavně si nejprve přečti smlouvy a podmínky spolupráce, udavači

zdenek1000

Re:Žaloba za Švarc systém
« Odpověď #36 kdy: 24. 06. 2016, 11:28:55 »
Proc by mi soud daval pokuty? Vzdyt ja zazaluji firmu za provozovani svarcu. Je to uplne jednoduchy. Kdyz firma neplati faktury a jeste po mne zadaji delat cez vikend. Ja si nenecham srat na hlavu. Uvidej tu ostudu. Budou platit penizky, zmrdi jedni.

pistelak

Re:Žaloba za Švarc systém
« Odpověď #37 kdy: 24. 06. 2016, 11:35:12 »
Mate nekdo zkusenosti se svarcem? Delam v jedny firme jako OSVC na svarc. Mame jiste nezhody mezi sebou, a zvazuji, ze se firme vyhrozim zalobou ze delaji svarc system. Je to mozny?

Nech se vyšetřit Zdendo...

uncle Screwdriver

Re:Žaloba za Švarc systém
« Odpověď #38 kdy: 24. 06. 2016, 12:02:35 »
Proc by mi soud daval pokuty? Vzdyt ja zazaluji firmu za provozovani svarcu. Je to uplne jednoduchy. Kdyz firma neplati faktury a jeste po mne zadaji delat cez vikend. Ja si nenecham srat na hlavu. Uvidej tu ostudu. Budou platit penizky, zmrdi jedni.

Možná bys měl nejdřív zajít za svým "podnikovým" právníkem, vyložit mu situaci a on Ti vysvětlí jaké máš možnosti  a navrhne další postup. Pouštět se do nějakých akcí na vlastní pěst může skončit leda průšvihem.

Mimochodem, proš ses - proboha - nechal uvrtat do skrytýho pracovního poměru? Pokud chceš mít 15. výplatu, volný víkendy, stabilní pracovní dobu atd., musíš bejt zaměstnanec. On Ti někdo nakecal, že OSVČ je děsně super, že?

Xlux

Re:Žaloba za Švarc systém
« Odpověď #39 kdy: 24. 06. 2016, 12:09:04 »
...a jeste po mne zadaji delat cez vikend. Ja si nenecham srat na hlavu. Uvidej tu ostudu. Budou platit penizky, zmrdi jedni.
Tohle ukaz svemu dalsimu zamestnavateli (obchodnimu partnerovi) jeste pred tim, nez spolu podepisete smlouvu.  :)

Najdi si jinou praci. Mel jsem neco podobneho. Firma mi najednou prestala proplacet praci... Chvili jsem se s nima hadal, ale pak to utnul driv, nez me to mohlo stahnout do jeste vetsiho pruseru. Penize jsem nikdy nevidel a uz ani neuvidim, protoze zkrachovali asi 2-3 mesice potom co jsem odesel. Jakmile prestanou platit a nechtej se o tom bavit, je neco spatne. Rychle pryc.

Ted delam pro firmu se splatnosti 14 dni a za 3 roky se jednou zpozdili o jeden den. Najdi si nejakou takovou.
A jak...? Hledej smudlo!
Nebrec na Rootu a hledej. Je to totiz hlavne Tvuj boj. Takze nerozumuj nad pomstou a nad tim, jestli by ti soud nemohl zachranit zadek. Nez se k tomu treba vubec dostane, muze pro Tebe uz bejt pozde.
Lenin by ti napsal: Nekecat a makat.  8)
BTW. Na OSVC potrebujes mit trochu koule... Koukni se, jestli tam jsou. Pokud jo, tak se podle toho chovej. Pokud ne, tak nepredstirej, ze je mas a najdi si zamestnanecky pomer.

Lol Phirae

Re:Žaloba za Švarc systém
« Odpověď #40 kdy: 24. 06. 2016, 12:15:29 »
Vzdyt ja zazaluji firmu za provozovani svarcu. ... Budou platit penizky, zmrdi jedni.

No, tobě určitě ne. Pokuta je příjmem státního rozpočtu a krom toho ti v tomto případě jaksi chybí aktivní procesní legitimace; "švarc" systém řeší státní úřad inspekce práce jako správní delikt podle zákona o zaměstnanosti. Mimochodem, toho správního deliktu se dopouštíš i ty (§139 odst. 1 písm. c) zákona o zaměstnanosti (výkon nelegální práce), ne jen ten, kdo ten výkon umožní.

P.S. Normální podnikatel žaluje nezaplacené faktury, ale ty nejsi podnikatel, ty jsi prostě neschopnej zmrdík.

Tomáš Marný

Re:Žaloba za Švarc systém
« Odpověď #41 kdy: 24. 06. 2016, 13:18:20 »
Proc by mi soud daval pokuty? Vzdyt ja zazaluji firmu za provozovani svarcu. Je to uplne jednoduchy. Kdyz firma neplati faktury a jeste po mne zadaji delat cez vikend. Ja si nenecham srat na hlavu. Uvidej tu ostudu. Budou platit penizky, zmrdi jedni.

Táži se znovu: co si představuješ, že do té žaloby napíšeš a komu ji podáš? Ty totiž nikoho za švarcsystém žalovat nemůžeš. Můžeš dát leda tak podnět správnímu úřadu k šetření a ty z toho rozhodně nic mít nebudeš, maximálně tak pokutu a ještě větší ostudu než ta firma, protože se o tobě brzy rozkřikne „to je ten blb, co udal sám sebe na inspekci práce”.

Když firma neplatí faktury, tak žaluješ firmu za nezaplacené faktury. Pokud tě toto ještě nenapadlo, tak mám pocit, že chyba a neschopnost je na tvé straně – dokonce začínám mít pocit, že ty faktury mohly být nezaplaceny právem – asi jsi nedodal, co se po tobě chtělo. Možná bys měl zkusit nějakou manuální práci. Jenže asi budeš mít obě ruce levý, co…

Re:Žaloba za Švarc systém
« Odpověď #42 kdy: 24. 06. 2016, 13:35:57 »
Proc by mi soud daval pokuty? Vzdyt ja zazaluji firmu za provozovani svarcu. Je to uplne jednoduchy. Kdyz firma neplati faktury a jeste po mne zadaji delat cez vikend. Ja si nenecham srat na hlavu. Uvidej tu ostudu. Budou platit penizky, zmrdi jedni.
Preju hodne zdaru az budes vydelavat na pokutu kterou ti vystavi inspektorat prace :-) Nemyslim, ze by v tomhle nejak brali bonzactvi za polehcujici okolnost a prominuli ti to.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Lol Phirae

Re:Žaloba za Švarc systém
« Odpověď #43 kdy: 24. 06. 2016, 13:50:50 »
tolik sráčů co mu nadávají, že se chce nějak bránit vůči firmě co vlastně "krade"=neplatí za práci? A pak, že je tento stát v zádeli a lidi prej volej zmrdy? A proč by nevoli, když zde na fóru člověku nadaj, že se chce bránit vůči šmejdům?

Poslouchej, bobane... Když dotyčný není schopný relevantním způsobem zajistit a vymáhat pohledávky, tak ať prostě nepodniká. Ne, že se nechá "zaměstnat" na IČO a pak se bude hrozně divit, že nemá sociální jistoty a zákoníky práce za zadekí. No, nemá, to byla jeho volba, zato platí značně nižší daně a odvody.

Úplný vrchol pak je, když se někdo tak blbej, že chce udávat někoho za něco, čeho se společně s ním sám dopouští... Fakt nevidím, proč bych se takového lempla měl zastávat.

Tomáš Marný

Re:Žaloba za Švarc systém
« Odpověď #44 kdy: 24. 06. 2016, 14:01:10 »

Ty seš taky dobrej kousek. Ale čest své přezdívce děláš, to se zase musí uznat. Ještě před nějakými 10 lety si lidi jako jsi ty ulevovali po šichtě u lopaty s podobnými kousky, oplývajícími dvojciferným IQ, jako jsi ty sám. Dnes se z nějakého neznámého důvodu nacházejí na IT diskusích.