Webserver, když mám pouze IPv6 adresu

MarkM

Webserver, když mám pouze IPv6 adresu
« kdy: 28. 06. 2016, 16:39:45 »
Dobrý den,
mám internetové připojení u O2 a chtěl bych si zprovoznit na raspberry pi malej webík, jen tak pro zábavu. Zjistil jsem, že  nemám veřejnou IPv4 adresu, veřejnou mám pouze IPv6. Na IPv6 už web jede a vypadá to, že je z venku dostupný. Jaké mám možnosti, pokud chci, aby byl přístupný i z IPv4?(Co nejlevnější, pokud možno zdarma, přecejen to dělá spíš pro zajímavost.) Existuje nějaká služba jako tunel IPv4 -> IPv6? Nebo něco podobného? Jak by to bylo kdybych si to chtěl dát na nějakou doménu? Nebo si prostě musím u O2 za 100/měsíc zaplatit pevnou veřejnou adresu(což se mi nechce)? 
« Poslední změna: 29. 06. 2016, 09:44:08 od Petr Krčmář »


Jenda

Re:Webserver, když mám pouze public IPv6.
« Odpověď #1 kdy: 28. 06. 2016, 16:49:58 »
Uprosit někoho s veřejnou IPv4, ať ti udělá proxy (jsem ochoten ti to pustit, když sem dáš svoji IPv6 adresu, bez záruky, jak dlouho to bude fungovat, a když tam poteče moc dat, tak to uříznu).

Koupit si VPSku s veřejnou IPv4 a udělat si to tam (např. Forpsi Cloud to má od 30 Kč měsíčně, 4smart.cz se vyplatí, pokud máš provoz do pár giga měsíčně, více viz lowendbox.com).

Mělo by fungovat něco jako socat TCP4-LISTEN:6666,reuseaddr,fork "TCP6:[2a03::666:666]:80"

Jenda

Re:Webserver, když mám pouze public IPv6.
« Odpověď #2 kdy: 28. 06. 2016, 16:52:03 »
Abych předešel zklamání, na lowendbox.com si vyber něco v blízkém státě s dobrou konektivitou (Německo, Francie). U vzdálenějších (USA) už je poznat, že to má delší odezvy. Ale nejlepší je podle mě momentálně ten forpsi cloud, případně OVH jestli ještě nabízí strašně levní VPSky.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Webserver, když mám pouze public IPv6.
« Odpověď #3 kdy: 29. 06. 2016, 00:13:56 »
https://www.sixxs.net/tools/gateway/
"This portal gives IPv6 capable http-clients access to IPv4-only websites and IPv4 capable http-clients access to IPv6-only websites. It thus acts as a Web Proxy between IPv4-IPv6 and IPv6-IPv4."

Re:Webserver, když mám pouze public IPv6.
« Odpověď #4 kdy: 29. 06. 2016, 08:59:51 »
Jaké mám možnosti, pokud chci, aby byl přístupný i z IPv4?(Co nejlevnější, pokud možno zdarma, přecejen to dělá spíš pro zajímavost.) Existuje nějaká služba jako tunel IPv4 -> IPv6? Nebo něco podobného? Jak by to bylo kdybych si to chtěl dát na nějakou doménu?
Asi nejjednodušší je použít CloudFlare, což je taková cloudová reverzní proxy s podporou IPv4 i IPv6, HTTPS i DNSSEC a v základní verzi zdarma. Jen jim musíš předat správu jedné celé domény druhého řádu, jinak se s tebou nebudu bavit. Umí i cachovat, což se ti bude hodit, pokud ti domácí server bude servírovat statický obsah přes ten šíleně pomalý xDSL uplink.

Nevýhodou je, že i v domácí síti ti provoz půjde zbytečně přes cloudflare tam a zpět. To se dá eliminovat například fixlováním s DNS v domácí síti.


Re:Webserver, když mám pouze public IPv6.
« Odpověď #5 kdy: 29. 06. 2016, 09:19:31 »
Nebo si prostě musím u O2 za 100/měsíc zaplatit pevnou veřejnou adresu(což se mi nechce)?
Kdyby ses přeci jen rozhodl jít touto cestou, tak než připlácet O2 doporučuji hlasovat peněženkou pro T-Mobile xDSL, kde dostaneš v základu nejen veřejnou IPv4 adresu, ale i IPv6 prefix dostatečné délky.

A pokud ti bude volat retenční oddělení O2, řekni jim že odcházíš přesně kvůli absenci veřejné adresy a kratšího IPv6 prefixu.

Janci

Re:Webserver, když mám pouze public IPv6.
« Odpověď #6 kdy: 29. 06. 2016, 09:44:58 »
IPv6 only - ved to je sen vsetkych mudrlantov z diskusii pod clankami o CGN a vycerpani IPv4 adries  ;D ;D ;D

Robert

Re:Webserver, když mám pouze IPv6 adresu
« Odpověď #7 kdy: 29. 06. 2016, 10:06:41 »
Můžete mi jako lamě vysvětlit proč je IPv4 horší než IPv6? Díky

Robert

Re:Webserver, když mám pouze IPv6 adresu
« Odpověď #8 kdy: 29. 06. 2016, 10:07:16 »
Můžete mi jako lamě vysvětlit proč je IPv4 horší než IPv6? Díky
teda obráceně :D

Jenda

Re:Webserver, když mám pouze IPv6 adresu
« Odpověď #9 kdy: 29. 06. 2016, 12:14:47 »
IPv4 je horší, protože má jenom asi 2 miliardy použitelných adres, ale k Internetu chtějí lidé připojovat mnohem víc zařízení.

Můžete mi jako lamě vysvětlit proč je IPv4 horší než IPv6? Díky
teda obráceně :D

Dle mého názoru není IPv6 horší. Jsou tam některé menší nedomyšlenosti (např. autokonfigurace vyžadující celou /64), ale celkově z něj mám pozitivní dojem.

fedorac

Re:Webserver, když mám pouze IPv6 adresu
« Odpověď #10 kdy: 29. 06. 2016, 17:53:19 »

MarkM

Re:Webserver, když mám pouze IPv6 adresu
« Odpověď #11 kdy: 30. 06. 2016, 08:57:29 »
Díky moc všem za rady, nakonec to zkusím přes tu VPS u forpsi.