Ubuntu Server 16.04 poškozený SW RAID1 LVM

karlik

Re:Ubuntu Server 16.04 poškozený SW RAID1 LVM
« Odpověď #15 kdy: 13. 06. 2016, 18:06:59 »
S něčím podobným jsem si hrál (shodou náhod) také ve Virtualboxu s CentOS 6 v RAID1.
Tam je ještě starý GRUB (1).
Jedná se o to, že pokud fyzicky odpojíš jeden disk, GRUB (a snad initramfs) má zapsaný boot z /dev/sdb v případě výpadku disku. Protože jaksi sdb není (máš jen jeden disk = sda), není odkud provést boot.

Takže jsem měl GRUB  instalovaný tak, aby ukazoval vždy na /dev/sda a grub.conf vypadal nějak takto:
default=0
timeout=5
fallback=4
#splashimage=(hd0,0)/boot/grub/splash.xpm.gz
hiddenmenu

#default=0
title CentOS (2.6.32-431.29.2.el6.x86_64)
        root (hd0,0)
----------------------------------------------------
----------------------------------------------------       
----------------------------------------------------
#fallback=4
title CentOS (2.6.32-431.29.2.el6.x86_64)
        root (hd1,0)


Můžeš si jednoduše ověřit, že po "fyzickém" připojení jakéhokoliv - i čistého - disku vše najede.
A naopak, po odpojení disku sdb systém nenajede.

Teď už na to prdím, protože vím, že stačí provést shutdown -> "fyzicky" vyměnit disk za záložní -> boot -> cfdisk ->mdadm synchronizace -> install grub  /> enjoy.

Ověřeno v "ostrém" provozu. -:) 


MichalS

Re:Ubuntu Server 16.04 poškozený SW RAID1 LVM
« Odpověď #16 kdy: 14. 06. 2016, 07:14:58 »
Dakujem aj za tvoj postreh, ale som presvedceny, ze pripad, ktory popisujes, je trosku iny.

Mas pravdu, ze na CentOS6 je este "stary" grub, teda conf subory neporovnam. Mam aj nejake CentOS6 v prevadzke, ale tam mi zatial "nastastie" RAID nespadol, teda som zatial neriesil. Ja mam v uvedenom ubuntu server pripade /boot particiu ako RAID1 (/dev/sda1 a /dev/sdb1 ako /dev/md0) a grub pocas instalacie davam na oba disky (/dev/sda, /dev/sdb).

Spravil som jednoduchy test vo vboxe, aby som vyskusal, tvoje riesenie. Boot pri oboch zapojenych diskoch zbehne. Pri odpojenom "druhom" disku (sdb) neprejde. Rovnako ani pri odpojenom "prvom" disku (sda) neprejde.