A odkdy je potřeba, aby spamující počítač musel již před nabořením fungovat jako mailserver?
Tak to potreba neni, ale zrovna u mailserveru bych si predstavoval, ze bude chtit setrvavat na nekterem ze standardnich portu, aby ostatni servery vedely, jak se k nemu prokousat. Zatimco ssh si muzu hodit na libovolny port, protoze neni treba sdelovat celemu svetu, ktery port to je a staci, kdyz si to pamatuji sam, u SMTP serveru to nebude tak jednoduche. A jak mam neco na standardnim portu, utoky jsou zaruceny.
Zalezi jaky je to server a k cemu ma slouzit ... z DB ci FILE serveru me asi nikdo emaily posilat nebude (SPAM)...
Ano, to zalezi. A tady je rec o mailserveru, tak nevim, proc sem tahate DB ci file servery. Krome toho i ty na defaultim portu zvysuji sanci utoku, zejmena, pokud pouzivaji nejaky svuj specificky, dostatecne proflaknuty port a vcera na bugtraqu psali o nove vulnerabilite, kterou nemate zalepenou, protoze jste na dovolene v Gronsku a v te ledove jeskyni tam nemate Internet. Takze nez se nadejete, mate z DB serveru SMTP server pro spamery, kteri to tam husti, co linka utahne.
Navíc změna portů neznamená, že na vás přestanou útočit. Akorát o těch útocích nejspíš nevíte a útok skončí v dřívější fázi (už při navázání spojení).
Zmena portu vetsinou konec utoku znamena. Vetsina utoku je automaticka a z uspornych duvodu neskanuji z kazde ip vsechny porty, ale jen ty dolni nebo jeste spise jen ty, ktere je zajimaji nebo ty, na kterych jedou zname sluzby. Kdyz tedy ssh presunu z 22 na treba 7689, tak jim domaci router na scan portu 22 ani neodpovi a portu 7689 se nikdo temer s jistotou nedotkne. Presunuti sluzby na jiny port na 1023 zpusobi v logach temer absolutni ticho.