Optika v domácí síti

Petr M

  • ***
  • 105
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Optika v domácí síti
« Odpověď #75 kdy: 26. 05. 2016, 19:58:02 »
@j:
Pokud jde o spojení s hromosvodem, tak si nastuduj ČSN EN 62305 ed2 a pak si dej facku z každé strany.

(jestli se ti nechce shánět a studovat normu, projdi si www.kniska.eu)

Btw, pro Internet Info: Máte chybu v captcha, druhý největší město v ČR není Brno, protože Prágl je kraj!!!

OK, dam facku z kazdy strany tem revizakum, co to chodej kontrolovat a co chtej aby se to k tem hromosvodum pridratovalo. Pak je poslu zatebou, bude jich tak 20, kazdej si bouchne.

Fyziku neokecá ani 50 revizáků.

Blesk má klidě desítky kA, odpor svodu proti zemi je řádově v Ohmech. To znamená řádově desítky kV na hromosvodu na střeše. A ty si ty desítky kV klidně pustíš po metalice do komplu nebo routeru, kde je kondík 2kV proti kostře. Kostra je připojená na PE v zásuvce. Pokud máš síť TN-C nebo TN-C-S nebo TT (pokrývá to cca 99.9% instalací), tak je na potenciálu vzdálené země trafačky. Otázka je
1) co udělá 50kV s kondíkem na 2kV?
2) Když bude mít po průrazu 0.5 ohmů, kabel dalšího 0.5 Ohmu a k traface impedance z racku 0.5 ohmu, máš součet 1.5 ohmu na vzdálenou zem a uzemnění hromosvodu dá řekněme taky 1.5 ohmu, jak se to na tom proudovým děliči rozdělí? Řekněme, že ten blesk má 35kA.
3) Zvádne STP CAT6 proud 20kA bez  toho, že by něco zapálil?

Sten má pravdu, je potřeba oddálený jímač a na přechodu LPZ0/LPZ1 příslušný svodič přepětí.

Pokud to spojíš, tak už musíš použít kaskádu s nezávisle uzemněným svodičem bleskových proudů a svodičem přepětí. A to končí sranda, protože při takové hustotě proudu je potřeba velká plocha aktivních prvků a tím i velká kapacita.  A ta ti zase rozhodí impedance kabelu a zanese tam tak pěknej útlum, že data projdou jenom zázrakem. A další sranda je, že musíš chránit i napájení. Zase kaskádou minimálně dvou svodičů, a bezpečný provedení takové wifiny lupnuté na hromosvod klidně vyjde na 100kKč ani nemrkneš. Nebo si ušetřit část nákladů, napájet to z rozvaděče s přepěťovkama a přezemněním minimálně 16mm2Cu nebo 35mm2Al + optika pro data. Jinak je to pěkná ruská ruleta...


Janci

Re:Optika v domácí síti
« Odpověď #76 kdy: 26. 05. 2016, 20:30:30 »
a ako je tá anténa na optike napájaná?

j

Re:Optika v domácí síti
« Odpověď #77 kdy: 26. 05. 2016, 22:13:57 »
Fyziku neokecá ani 50 revizáků.

To mas recht, obzlast takovy jako ty...

Pokud jebne blesk v ramci desitek metru kolem (a je uplne jedno do ceho) tak ti v tom baraku chcipne od elektriky uplne vsechno. Pokud jebne do anteny, ktera je pripojena k hromosvodu, tak to chcipne stejne vsechno, ale barak nevyhori, protoze ten svod ma radove mensi odpor, svede se drtiva vetsina po nem. Nemluve o tom, ze zcela libovolnej privod k ty antene zafunguje jako pojistka, protoze se odpari (normalni kabely nehorej). Pokud jebne do anteny, ktera k hromosvodu pridelana neni, tak se ten stozar vcetne vseho co na nem je roztece a to co vznikne se propali barakem az do sklepa.

Jo, a jestli sis jeste nestacil vsimnout, blesky umej natahnout oblouk na slusnych par desitek metru, staci treba mokra zed a pojede to po ni jak z praku.

Jose D

  • *****
  • 780
    • Zobrazit profil
Re:Optika v domácí síti
« Odpověď #78 kdy: 28. 05. 2016, 00:58:10 »
Pokud jebne blesk v ramci desitek metru kolem (a je uplne jedno do ceho) tak ti v tom baraku chcipne od elektriky uplne vsechno.
no ono to nejak asi jde - typicky BTSky a ruzny prevadece na stozarech zasahy bleskem prezivaji.. Ale tam se te s ochranou proti blesku pocita od zacatku..

Tomáš Malina

Re:Optika v domácí síti
« Odpověď #79 kdy: 01. 06. 2016, 08:32:57 »
Někde na začátku se tu hádáte že optika doma nemá smysl, já jí doma využívám smysluplně.
Mám na střeše anténu na wifi internet, za anténou převodník, dolu ke switchi jde optika přímo do SFP modulu.
Funkce je jasná, přijde blesk a spálí se maximálně převodník a anténa, minulý rok to takhle schytal i siwtch a tři počítače.
Další věc je to že anténa teď blesky ani moc nepřitahuje protože NENÍ uzemněná.
Coz znamena, ze az pride revizak, tak ti ji upali flexou ... anteny jak na strese tak na plasti budovy totiz musi byt spojeny s hromosvodem. A vis ty proc? Protoze kdyz to ten blesk trefi, tak to zacne regulerne horet, ten plech se roztavi a blafne ti od toho barak.

držák antény je uzemněný, samozřejmě... neučil jsem se hrobařem ale elektrotechnikem..  ;)


Tomáš Malina

Re:Optika v domácí síti
« Odpověď #80 kdy: 01. 06. 2016, 09:31:57 »
a ako je tá anténa na optike napájaná?
uf... k anténě jde samosebou metalika z převodníku, převodník je v garáži, jeho a napájení antény (PoE) je klasickými adaptéry ale do zásuvky která je jištěna proti přepětí varistorem který by měl srazit napětí přesahující 275V. O výkonu varistoru malinko pochybuji tak uvidíme co vydrží...

Sten

Re:Optika v domácí síti
« Odpověď #81 kdy: 01. 06. 2016, 14:14:30 »
Pokud jebne blesk v ramci desitek metru kolem (a je uplne jedno do ceho) tak ti v tom baraku chcipne od elektriky uplne vsechno. Pokud jebne do anteny, ktera je pripojena k hromosvodu, tak to chcipne stejne vsechno, ale barak nevyhori, protoze ten svod ma radove mensi odpor, svede se drtiva vetsina po nem.

Pokud máš takhle udělaný hromosvody, tak se předchozím příspěvkům nedivím ;D

Do domu mi blesk už udeřil. Odpálilo to RouterBoard na střeše a ethernetový port v routeru, ze kterého vedl kabel na střechu (nestíněný kabel byla chyba). Ničemu jinému se ale nic nestalo, ani proudové chrániče nevyletěly.

Pokud jebne do anteny, ktera k hromosvodu pridelana neni, tak se ten stozar vcetne vseho co na nem je roztece a to co vznikne se propali barakem az do sklepa.

Jo, a jestli sis jeste nestacil vsimnout, blesky umej natahnout oblouk na slusnych par desitek metru, staci treba mokra zed a pojede to po ni jak z praku.

Proto musí být anténa v chráněném prostoru. Blesk se nešíří náhodně.. Díky tomu lze vytvořit chráněný prostor, kam nemůže udeřit. Přesně to je smysl oddálených hromosvodů.

Re:Optika v domácí síti
« Odpověď #82 kdy: 01. 06. 2016, 15:09:46 »

Re:Optika v domácí síti
« Odpověď #83 kdy: 05. 06. 2016, 09:21:13 »
Asi si pořídím ponorku ta je v klidu podle těch těch technických nákresů na vyšší úrovni