Dual-boot SuSE a Windows 7

bunuel

Dual-boot SuSE a Windows 7
« kdy: 21. 12. 2010, 11:56:04 »
Potřebuji do zítřka předat notebook, ve kterém je SuSE a cca 400 GB dat, která nemám kam zazálohovat. Problém je v tom, že v notebooku musí být Windows, SuSE by se taky hodil, ale bez Windows ho předat nemohu, SuSE bych mohl teoreticky i oželet. Dokáže mi někdo poradit jasný postup, jak do notebooku dostat Windows a přitom nepřijít o těch 400 GB? V notebooku je přes 30 GB volných, takže místa pro vytvoření partition pro Windows dostatek, jenom absolutně netuším jak na to ??? Díky. (Případně kdyby si nějaký Pražák našel čtvrthoďku, rád i s notebookem dorazím...)
« Poslední změna: 21. 12. 2010, 12:02:44 od Petr Krčmář »


Re: Dual-boot SuSE a Windows 7
« Odpověď #1 kdy: 21. 12. 2010, 16:13:29 »
Pokud mas v notebooku uz nejakej Linux, tak Win 7 ti nainstalovat nepujde. Prave vcera jsem se pokousel nainstalovat Win 7 do notebooku kde je Ubuntu. Nastesti jsem mel Ubuntu na jinem HDD jak jsem chtel nainstalovat Win 7. Pomohlo az odstraneni HDD s Linuxem. Po instalaci jsem ho vratil zpet.

Dost i riskujes, kdyz ty data nemas nikde zalohovany zvlast, kdyz se jedna o dulezita data, ktere nikde nesezenes. V dnesni dobe externi HDD uz nestoji az tolik.

ixi.80h


...

Re: Dual-boot SuSE a Windows 7
« Odpověď #3 kdy: 21. 12. 2010, 23:20:59 »
Pokud mas v notebooku uz nejakej Linux, tak Win 7 ti nainstalovat nepujde. Prave vcera jsem se pokousel nainstalovat Win 7 do notebooku kde je Ubuntu. Nastesti jsem mel Ubuntu na jinem HDD jak jsem chtel nainstalovat Win 7. Pomohlo az odstraneni HDD s Linuxem. Po instalaci jsem ho vratil zpet.

Dost i riskujes, kdyz ty data nemas nikde zalohovany zvlast, kdyz se jedna o dulezita data, ktere nikde nesezenes. V dnesni dobe externi HDD uz nestoji az tolik.

Ale ne. Jde to.
1)nabootovat třeba GParted
2)vytvořit NTFS oddíl na začátku disku
3)nainstalovat okna
4)obnovit GRUB

Jenda

Re: Dual-boot SuSE a Windows 7
« Odpověď #4 kdy: 22. 12. 2010, 00:01:03 »
2)vytvořit NTFS oddíl na začátku disku
Nestačí na konci? Na začátku často nebývá místo a posunutí stovek GB je na velmi dlouho.


iwtu

Re: Dual-boot SuSE a Windows 7
« Odpověď #5 kdy: 22. 12. 2010, 01:20:13 »
2)vytvořit NTFS oddíl na začátku disku
Nestačí na konci? Na začátku často nebývá místo a posunutí stovek GB je na velmi dlouho.

a nestaci iba tych 30 GB dealokovat, napriklad cez gparted a win7 si pri instalaci sam vyrobi ntfs na zvysku? Neviem ako presne windows 7, ale na XP to tak ficalo v pohode.

Re: Dual-boot SuSE a Windows 7
« Odpověď #6 kdy: 22. 12. 2010, 09:38:20 »
2)vytvořit NTFS oddíl na začátku disku
Nestačí na konci? Na začátku často nebývá místo a posunutí stovek GB je na velmi dlouho.
Dle mých zkušeností Windows (bez ohledu na verzi) velmi neradi bootují ze zadních partitions. Takže to lze vřele nedoporučit.