Nastavení RAID 1 ve Windows 10

Gustav

Nastavení RAID 1 ve Windows 10
« kdy: 27. 04. 2016, 11:38:44 »
Zdravím,
potřeboval bych poradit od někoho zkušeného, zda jsem provedl vše správně.

1) Nabootoval jsem Windows 10 z USB (UEFI)
2) Při instalaci se vytvořil systémový SSD disk typu GPT
3) Po instalaci jsem v biosu vytvořil RAID 1 pro dva plotnové disky
4) Po načtení systému jsem ve správě disku inicializoval disk jako GPT
5) Zašifroval BitLockerem SSD i plotnový disk v RAID 1

Otázka zní, zda je správný postup a hlavně zda nemají být disky spíš MBR a instalace OS bez UEFI. Taky nevím, když klekne jeden disk v RAIDu, zda po výměně za nový disk dojde ke správnému zkopírování dat mezi disky když je to šifrováno pomocí BitLockeru.

Děkuji všem za připomínky a rady. Gustav
« Poslední změna: 27. 04. 2016, 13:12:21 od Petr Krčmář »

JardaP .

• 11 064
    • Zobrazit profil
Re:Windows 10 - Nastavení RAID 1
« Odpověď #1 kdy: 27. 04. 2016, 13:11:07 »
Brani vam neco jeden disk vyndat a zkusit tam dat jiny nebo na nem vynulovat obsah, aby se po znovuzapojeni tvaril jako novy disk, abyste otestoval, co to s Widlemi udela?

Jinak v praxi to bude asi tak, ze BitLocker funguje nad RAIDem, ne RAID nad BitLockerem, takze nevim, proc by to melo RAID nejak ovlivnit.

Gustav

Re:Nastavení RAID 1 ve Windows 10
« Odpověď #2 kdy: 27. 04. 2016, 14:30:22 »
Rád bych vyvolal chybu na jednom z disků ale nevím jak, mám jeden za chodu odpojit ?

Lael.Ophir

« Odpověď #3 kdy: 27. 04. 2016, 14:59:00 »
Zdravím,
potřeboval bych poradit od někoho zkušeného, zda jsem provedl vše správně.

1) Nabootoval jsem Windows 10 z USB (UEFI)
2) Při instalaci se vytvořil systémový SSD disk typu GPT
3) Po instalaci jsem v biosu vytvořil RAID 1 pro dva plotnové disky
4) Po načtení systému jsem ve správě disku inicializoval disk jako GPT
5) Zašifroval BitLockerem SSD i plotnový disk v RAID 1

Otázka zní, zda je správný postup a hlavně zda nemají být disky spíš MBR a instalace OS bez UEFI. Taky nevím, když klekne jeden disk v RAIDu, zda po výměně za nový disk dojde ke správnému zkopírování dat mezi disky když je to šifrováno pomocí BitLockeru.

Děkuji všem za připomínky a rady. Gustav

Postup je správný. Instalace OS bez UEFI by nic relevantního nezměnila, tedy vyjma možného zpomalení bootu a nemožnosti bootovat z disku většího než 2TB.

RAID nemá vliv na BitLocker. Samotná obnova po havárii RAIDu je pak věcí driverů a utilit výrobce, resp. BIOS/UEFI firmware.

j

« Odpověď #4 kdy: 27. 04. 2016, 17:07:20 »
Rád bych vyvolal chybu na jednom z disků ale nevím jak, mám jeden za chodu odpojit ?

Zeby ... vytahnes z nej sata kabel? ... Problem ale spociva spis v tom, ze tohle je simulace totalky, a realne ti ten disk spis bude umirat postupne a predevsim, nebudes schopnej detekovat, kterej.

« Odpověď #5 kdy: 27. 04. 2016, 21:52:15 »

Postup je správný. Instalace OS bez UEFI by nic relevantního nezměnila, tedy vyjma možného zpomalení bootu a nemožnosti bootovat z disku většího než 2TB.

RAID nemá vliv na BitLocker. Samotná obnova po havárii RAIDu je pak věcí driverů a utilit výrobce, resp. BIOS/UEFI firmware.

Zvláštne, mám 4-roky nainštalovaný OS bez UEFI na 2x3TB diskoch RAID1 a vôbec sa mi nezdá, že by nemohol bootovať. Samozrejme disky sú GPT, partícia je ZFS a OS je FreeBSD.