K debatě o síle zdroje:
1. Brácha má 4jádro xeon socket 775 a NVidii GTS450. Nevím, kolik to žere, ale jeho 400W zdroj (asi) Fortron (nějaká modrá edice, je celej v modrofialovym provedení) sice celkem topí, ale ta sestava šlape už několik let a nic se v tom nepodělalo. Není to úplně úsporná sestava a relativně noname zdroj to zvládá.
2. Muj "server" s Intel Atom a dvěma 3,5" HDD je napájenej 30W 12V adaptérem. Adaptér ze zásuvky bere 26W.
3. Muj "NAS", kde je MiniITX deska s Celeronem 1037U a dvěma 3,5" HDD bere v zátěži přes 40W, bez zátěže 33W.
4. Tchánovo PC (MiniITX, IvyBridge Celeron) žere 33W.
Z mých zkušeností mi vyplývá, že nemá cenu předimenzovat zdroj, pokud není v plánu výměna/dodání silnějšího HW.
Taktéž vznáším dotaz na všechny zastánce silných zdrojů: Víte, jaká je účinnost takových zdrojů při běžné zátěži? Víte, jaká je běžná zátěž?
Pokud v PC jede Intel CPU a žádná grafika, bude příkon do 50W. Pokud je tam nějaká dedikovaná grafika s rozumným řízením spotřeby (čti: NVidia grafika), bude to jen o pár wattů víc. Kdy do takovýho PC (protože je tam nadupanej procesor a grafika) dá někdo 600W zdroj, ta ten pojede většinu času na 10% výkonu. A bude neúčinnej jako prase. Zdroje mají dobrou účinnost až od 50% nahoru. Já se v případě dvou PC, který jsem osobně složil, nejsem schopnej dostat ani na 20% výkonu zdroje - v obou jsou 350W Seasonic. V tom NAS je 80+ Gold (běží to 24/7, chci účinnost co nejvyšší, ale za rozumnou cenu).
Pokud má někdo potřebu kupovat obrovský zrůdy, je to jeho věc. Aby se ale nedivil, žemu pak PC žere víc, než kdyby dal poloviční zdroj...
Jen dodám, že u AMD CPU v kombinaci s AMD grafikou může být situace jiná a 400W zdroj se může zapotit, když to má utáhnout (může, nemusí - nemám zkušenosti). 450W Seasonic to ale zmákne, viděl jsem testy Seasoniců, kde je přetěžovali o 20% i víc a i tak fungovaly.