Mám dostudovat VŠ?

Re:Mám dostudovat VŠ?
« Odpověď #195 kdy: 06. 04. 2016, 10:01:29 »
a v akom jazyku pracujete chalani? nejaku inspiraciu?

C#, Python, PHP
Když chceš, dokážeš vše!


kontraband

Re:Mám dostudovat VŠ?
« Odpověď #196 kdy: 06. 04. 2016, 11:01:12 »
Screemy a nechces so mnou rozbehnut nejaky biznis, zeby sme popracovali na vlastnom produkte?

Re:Mám dostudovat VŠ?
« Odpověď #197 kdy: 06. 04. 2016, 11:29:56 »
Screemy a nechces so mnou rozbehnut nejaky biznis, zeby sme popracovali na vlastnom produkte?

Pochybuji, že jako uznávaný IT odborník přednášející na Build 2016 máš nutkání a potřebuji rozjíždět vlastní business na výdělek s "amatérama" na root.cz  8) :o
Když chceš, dokážeš vše!

Kontraband

Re:Mám dostudovat VŠ?
« Odpověď #198 kdy: 06. 04. 2016, 11:38:52 »
A preco nie? stale sa je co ucit, ja naucim nieco teba, ty zas mna, bude to obojstranne a pre kazdeho prospesne.

32bit

Re:Mám dostudovat VŠ?
« Odpověď #199 kdy: 06. 04. 2016, 12:55:52 »
A preco nie? stale sa je co ucit, ja naucim nieco teba, ty zas mna, bude to obojstranne a pre kazdeho prospesne.

To zni divne... ja osobne svuj know how jen prodavam... a to jen nektere veci... proc bych ho daval nekomu zadarmo?


Re:Mám dostudovat VŠ?
« Odpověď #200 kdy: 06. 04. 2016, 13:15:20 »
A preco nie? stale sa je co ucit, ja naucim nieco teba, ty zas mna, bude to obojstranne a pre kazdeho prospesne.

To zni divne... ja osobne svuj know how jen prodavam... a to jen nektere veci... proc bych ho daval nekomu zadarmo?

Protože učit ostatní a předávat vědomosti je dobré ;) Proč někdo dělá školení, prezentace? Proč je OpenSource? Proč je Linux?  8)  ???  :o
Když chceš, dokážeš vše!

Re:Mám dostudovat VŠ?
« Odpověď #201 kdy: 06. 04. 2016, 14:48:17 »
Nedokáži odhadnout, jak to bude v budoucnosti, jestli vznikne nějaký programátorský cech, nebo co vlastně. Můžu ovšem popsat, jak to vypadá v současnosti z mého pohledu nedostudovaného vysokoškoláka;

Nabídky práce musím odstrkovat klackama a to ani nejsem na linkedin a dalších sociálních blbostech. Je pravda, že většina z nich není nijak extra dobře placená (drtivá většina je v rozmezí 30-40k), ale na druhou stranu, vůbec nikoho nezajímá, jestli mám titul, nebo ne. Doslova a do písmene se na to nikdy nikdo nezeptal. Do životopisu píši ty 3 roky na VŠ jako „přerušené vzdělání“, ale v všem je to stejně ukradené.

Když přijdu na pohovor, bavíme se o teamu, o způsobu práce, o mých projektech, které jsem dělal. O platu a podmínkách. Nikdy se nebavíme o škole.

Tisíckrát víc mi pomohlo mít github a moci si přímo na pohovoru projít pár projektů, podívat se na formátování, pobavit se trochu o algoritmech. Nikoho nezajímaly diferenciální rovnice, nikoho nezajímala maturita s vyznamenáním, ani co jsem studoval za obor. Když jdu na pohovor jako programátor, tak firmy vážně nehledají řešiče diferenciálních rovnic, ani vysokoškoláka. Hledají někoho, kdo bude programovat, plnit deadliny, řešit problémy. To je to za co vás budou platit a to je to, co jim nese peníze. Když firma potřebuje matematika, tak si ho prostě najme, určitě to bude lepší, než spoléhat na matematické schopnosti náhodného vysokoškoláka.

Další věc, která mi hodně pomohla je blog. Pro mě je to docela překvapivé, ale už několikrát se mi stalo, že lidi u pohovoru ho z životopisu rozklikli a četli. Když vidí články o programovacích jazycích a technologiích, tak to většinou počítají jako velké plus, i když v době psaní mě nic takového ani nenapadlo.

Momentálně jsem v situaci, kdy práci nehledám, práce hledá mě. Jak se jednou rozkřikne, že jste schopni samostatně plnit zadané projekty, tak si vás lidi mezi sebou předávají, stejně jako si lidi mezi sebou předávají třeba kvalitní řemeslníky. „Naši mají vinárnu, potřebovali by jsme evidenci ovladatelnou z tabletu.“ „Nestíháme deadliny, můžete nám pomoct s backendem?“.

Je asi pravda, že kdybych chtěl nastoupit někam do státní instituce, tak by tam titul mohli chtít, ale co už. Pracoval jsem takhle dva roky v národní knihovně a titul sice formálně chtěli, ale ve skutečnosti jim to taky bylo jedno. Tyhle instituce nejsou žádnou bonanzou, není to žádná vytoužená práce. Je to prostě jen další zaměstnavatel. To samé banky - titul se zdál důležitý jen do doby, dokud jsem neřekl, že už jsem s některými věcmi pracoval. Pak to najednou šlo i bez něj. Jenže banky sice můžou znít prestižně, ale ve skutečnosti je to nuda na nudě, kde jsou posedlí kontrolou a ISO předpisama a svobodně se tam nemůžete ani poškrábat na zadeki vašeho obleku, který vám diktuje dress code.

Pokud na titulu někde lpí, je to často jeden z příznaků, že se jedná o korporátní mrdkovinu, kterou bych stejně dělat nechtěl (dress code, openspace / cubicle, neflexibilní pracovní doba atp..). To minimum prací, které jsou výborné, mají dobré podmínky a zároveň vyžadují titul, aby tam člověk mohl programovat mě prostě mine, no. Co se dá dělat. Stejně tak mě mine v životě spousta jiných skvělých věcí (například jsem se nenarodil jako ropný šejk, ani nevyhrál ve sportce sto milionů) a nevidím to jako velkou tragédii. Svět je velký a příležitostí spousta. Dokud dělám co mě baví, tak na tom přeci nejsem špatně, i když mi uchází nějaká lepší možnost.

Osobně doufám, že v padesáti budu pořád programovat, nebo alespoň něco technického. Programování mě baví. Představa, že bych šel třeba někam dělat manažera, nebo ředitele mě doslova naplňuje nechutí. Proč taky? Vždyť jsem věnoval skoro desetiletí, jen abych se dostal na úroveň na které jsem a najednou bych měl jít řídit lidi, vyplňovat tabulky a řešit sociální problémy a obchody, něco úplně jiného, než co jsem dělal do teď? Vždyť to není lepší, to je trest.

Kdybych už svůj obor nedával, tak radši budu sedět někde na vrátnici, než dělat manažera. Jenže je otázka, proč bych to neměl dávat? Znám spoustu techniků, kteří začínali ještě na elektronkách a dneska jsou z nich stále špičkoví odborníci, kteří nemají problémy s moderními technologiemi. Když to zvládají oni, tak proč ne já? Podle mě je to jen o tom, že to člověka stále baví a tedy je důležité nedostat se do pozice, kde začnu nesnášet samou podstatu toho, co dělám (hint: žádná java).

Kdybych si měl představit ideální práci, tak je to co se mi lehce daří poslední dobou, tedy brát zakázky. „Tady máte 90k, naprogramujte tohle.“ „Potřebujeme přepsat web a přidat pár featur, tady máte 160k.“  Vlastní pracovní tempo, práce z domova, když se mi nechce, tak nepracuju. Zatím jsem to dělal při práci, do budoucna by se mi to docela líbilo na fulltime. Jasně, nejsou to zas tak úžasné částky, ale pro mě je důležitější mít čas, možnost dělat na vlastních projektech a mít klid, než vydělávat miliony. Je třeba pravda, že třeba nebudu na špičce, ale proč bych sakra měl chtít? Má to snad nějaké podstatné výhody?

---

To by teda byla moje zkušenost.Třeba se můj pohled změní. Třeba dobré nabídky zmizí, třeba bude zapotřebí o každou práci bojovat. Docela ale pochybuji. Jsme v EU a masivní nedostatek programátorů je momentálně všude a nic nenasvědčuje tomu, že by se to mělo změnit. Anglicky umím, vazeb moc nemám, tak prostě až to tu bude stát za nic, tak půjdu o dům dál. Přinejhorším si tu VŠ prostě dodělám, osobně proti tomu nic nemám.

Důležité je imho se nezadlužit a nebýt tak nucen v poklonu dělat cokoliv, co je zrovna k dispozici. Bohužel spousta lidí si pořídí ve dvacíti hypotéku na třicet let a pak se diví, že jim nezbyde žádný manévrovací prostor.

Kontraband

Re:Mám dostudovat VŠ?
« Odpověď #202 kdy: 06. 04. 2016, 15:13:50 »
pekne si to napisal :)

j

Re:Mám dostudovat VŠ?
« Odpověď #203 kdy: 06. 04. 2016, 17:51:10 »
...
Nezbyva nez souhlasit, taky po me vzivote nikdo nechtel zadnou skolu, vzdycky kazdyho zajimalo, jestli udelam to, co potrebuje.

A ad statni sprava, znam par lidi ... sef IT s titulem z hnojharny, kterej vubec netusi ktera bije, takze si na vsechno najima externi dodavatele, za desetinasobek ceny. A pak kde sou ty promrdany miliardy.

Kontraband

Re:Mám dostudovat VŠ?
« Odpověď #204 kdy: 06. 04. 2016, 18:28:49 »
no presne, takto je to v statnej sprave, ale aj inde. dnes je titul ako Harmasan - toaletny papier

peva

Re:Mám dostudovat VŠ?
« Odpověď #205 kdy: 06. 04. 2016, 19:10:27 »
Musím se smát....Dívate se na to optikou studenta, a ne 40-ti až 50-ti letého člověka.
Mně je 45 a popíšu pro změnu situaci z mého aktuální pohledu.
Když mně bylo 25, tak jsem situaci taky viděl tak, jak ji popisujete. Myslím, že jsem byl na tu dobu nadprůměrný programátor.
Až vám bude 45, tak budete mít rodinu nebo i 2, budete chtít spěchat domů za dětima a možná i za manželkou nebo milenkou.
Školka, školní družina zavírá obvykle v 16:30. Raději se budete snažit předat něco dětem než kelegům či zaměstnavateli.
Na nějaké studium nových trendů v programování nebudete mít dost energie.
Nervy už budou stejně opotřebované jako vaše záda.
Věřte, že programovat (hrabat se ve 20let starém kódu) vás bavit už nebude.
Analyticko-konzultantské pozice jsou spojeny s cestovaním, což už taky nebudete brát jako nějaké terno.
Pravděpodobně nebudete v týmu vrstevníků, ale v týmu mladých a dravých lidí, kteří udělají 2x více práce než vy, a to
za poloviční plat. A budou čekat na vaše chyby. Pokud budete znát nějaké know-how, tak máte výhodu, že si vás
zaměstnavatel bude vážit a zákazníci s vámi bude jednat pěkně. Pokud budete znát pouze něco, po čem není  poptávka,
tak Vás vezmou tak maximálně tescu, ale to nemůžu posoudit, protože nevím, kde skončili tito moji vrstevníci.
Z mých cca 20 vrstevníků programátorů, programuje už jen jeden...cca 10 dělá analytiky s cestováním, kteří nadávají, když mají jet někam za zákazníkem a tam se dohadovat. Zbytek je mimo obor.
Cesta pro budování kariéry pro střední pracovní věk je dozajista težší než pro začátek. To je aspoň můj názor.

Kontraband

Re:Mám dostudovat VŠ?
« Odpověď #206 kdy: 06. 04. 2016, 19:16:46 »
tak co  mame potom po 40tke robit? SBSkara? Vratnika? Alebo ist do politiky? Nepochopil som Vas prispevok, ze co mame teda robit, a k comu ten titul

peva

Re:Mám dostudovat VŠ?
« Odpověď #207 kdy: 06. 04. 2016, 19:43:14 »
Tak jak fotbalista nebo hokejista se musi připravovat na to, co bude dělat po konci kariéry, tak i programátor by se měl na to včas připravit. Pro začátek je třeba zajímavé, vypsat si možné profese a k nim si doplnit, co je nutné doložit nějakým lejstrem.

Ivan Nový

Re:Mám dostudovat VŠ?
« Odpověď #208 kdy: 06. 04. 2016, 20:55:16 »
Tak jak fotbalista nebo hokejista se musi připravovat na to, co bude dělat po konci kariéry, tak i programátor by se měl na to včas připravit. Pro začátek je třeba zajímavé, vypsat si možné profese a k nim si doplnit, co je nutné doložit nějakým lejstrem.
Skládat hudbu lze třeba i v 60. Herci se učí nové role i v 80. Účetní a daňoví poradci zvládají nové předpisy i v 70.

32bit

Re:Mám dostudovat VŠ?
« Odpověď #209 kdy: 06. 04. 2016, 20:58:22 »
peva => tohle vas muze potkat i v 25... znam spoustu kluku co programovani bere jako zamestnani a ve svem volnem case na masinu sotva sahnou. Jde o to vybrat si co vas naplnuje pokud rodina tak programovani nebute ta spravna volba. Pokud vas bavi zit jako programator ve dni ktery nema konec ani zacatek je mozne ze muzete uspet. Ano cloveka to opotrebovava ale ze bych se ve skoro 40 citil nejak hur a nebo tomu daval mene ani ne. Proste ja beru veci okolo programovani, it jako rock&roll nikdy nekoncici vecirek s obcasnymi prolukami na zotaveni. Vse ostatni je az cislo 2. A upozornuji ze existuji zeny ktere to snaseji a ty ktere ne snaseji jiste kreditky. Krute mozna... ale svet neni romantika