Jakou navigaci do auta?

Jab

Re:Jakou navigaci do auta?
« Odpověď #45 kdy: 17. 03. 2016, 12:18:54 »
Na android mám vyzkoušené a můžu doporučit tyto offline navigace zdarma:

Nokia HERE
Route 66
Magic Earth Naigation (nová verze route 66)

Pro ČR, kde není až tak problém mít solidní datový tarif tak je velmi pěkné Waze
ale pro občasné použití uplně stačí Google Mapy, které jsou zpravidla
přímo předinstalované v telefonu.

V dnešní době myslím že je levnější a kvalitnější koupit telefon (klidně vyhrazený jen pro tento účel)
a do něj tyto programy než pevnou navigaci.

Problém s ovládáním za jízdy je potřeba řešit tím že se to pořádně naučíte a natrénujete nanečisto
a nesouvisí to až tak s tím jestli máte telefon, dedikovanou navigaci, nebo vestavěnou.
Tady spíš má výhodu podle mě telefon, který používáte pravidelně a umíte se v něm orientovat.

V autě mám vestavěnou od roku cca 2008 s dnes je to taková vykopávka, že to předčí každý
telefon a desetinovou cenu. Jediné plus je, že je dostupná okamžitě po otočení klíčkem v zapalování,
ale ale rozhraní a schopnosti jsou na dnešní dobu úsměvné.
Mapové podklady se dají sehnat ale stojí neuměrně moc, musí se  na vnitřní hdd přenášet přes CD
a je to velmi nekomfortní oproti prosté aktualizaci přes wifi, které chytnu před barákem, na benzince
a nebo si pustím hotspot z mého mobilu s gigabajtovým měsíčním tarifem.


JardaA

Re:Jakou navigaci do auta?
« Odpověď #46 kdy: 17. 03. 2016, 20:10:07 »
zacne byt nahrazovano nejakym jinym standardem, ktery vyrobci aut po triceti letech zavedou take. Ale to uz asi nebude ropa, takze je otazka, jak namontovat USB nabijecku na kone.

Aby to nebylo spise na velblouda.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jakou navigaci do auta?
« Odpověď #47 kdy: 17. 03. 2016, 21:35:28 »
zacne byt nahrazovano nejakym jinym standardem, ktery vyrobci aut po triceti letech zavedou take. Ale to uz asi nebude ropa, takze je otazka, jak namontovat USB nabijecku na kone.

Aby to nebylo spise na velblouda.

Bude-li globalni oteplovani pokracovat, tak ano. Kone budou akorat v Norsku a na Antarktide.

Lael.Ophir

Re:Jakou navigaci do auta?
« Odpověď #48 kdy: 18. 03. 2016, 01:03:05 »
A kecy nekterych typku, jakoze se podivam predem na mapu, sou dobrej vtip borci, pokud treba jezdite na sluzebky, tak chcu videt, jak se podivas do mapy a trefis treba cestu z letiste nekam v amstru, stockholmu nebo jakymkoliv vetsim meste do hotelu, pak k zakaznikovi etc ...

A jak myslíte že se na ty služebky jezdilo než se rozšířily GPS navigace? Kouknete předem na mapu a naplánujete trasu. Dokud jste na dálnici, není to větší problém. Jak dálnici opustíte, tak to chce dobrou paměť a trochu štěstí :). Když se to nepovede, tak podle názvů ulic dohledáte na papírové mapě kde jste (mapu města vám prodají na každé benzínce), a "přeplánujete".

Samozřejmě jakmile byla možnost použít GPS, šel jsem do toho. PDA s Windows Mobile (Android ani iPhone neexistovaly), drátový GPS přijímač (cca pět minut než dostal fix, tj. začal dodávat informaci o pozici) a TomTom Navigator verze 2, bez 3D pohledu na mapu. A člověk konečně věděl kde přesně je a jak se dostat do cíle. S dnešními navigacemi se to samozřejmě nedá srovnávat, ale svého času to byl proti papíru nesmírný pokrok.

Bonus: takhle dnes teenageři reagují na Windows 95
https://www.youtube.com/watch?v=8ucCxtgN6sc

Lael.Ophir

Re:Jakou navigaci do auta?
« Odpověď #49 kdy: 18. 03. 2016, 01:35:28 »
Moje zkušenosti s krabičkovými navigacemi nejsou nic moc. Garmin byl pomalý a měl šílený interface, jedinou výhodou byla možnost sehnat i mapy poměrně exotických zemí. Měl jsem ještě NDrive a pár dalších, ale nic se nevyrovná telefonu s dobrým SW. Navigace jako krabička bohužel neumí jednu věc dobře. Je to předražené zařízení s mizernou funkcionalitou, které většinou vyjde o dost dráž než telefon a dobrá aplikace. Jako většina ostatních tedy doporučuji telefon. Osobně naviguji s telefonem který běžně používám, ale nic vám nebrání si koupit vyhražený telefon jen na navigaci, klidně bez SIM karty.

Nejlepší navigací je tradičně TomTom, ať už jako app nebo HW krabička. Má kvalitní mapy, dobře rozlišuje hlavní tahy od vedlejších cest, má informace o průjezdnosti silnic v závislosti na denní době (dálnice skrz město je dobře průjezdná v noci, ale mizerně v pátek odpoledne), dopravní informace výrazně přesnější než TMC (a hlavně i v ČR), upozornění na radary, plánování trasy s průjezdními body atd.

Na Windows Phone TomTom není, takže používám Navigon. Umí toho skoro tolik jako TomTom, chybí třeba dopravních informace pro ČR.
HERE Drive je opravdu základní navigace. Interface je jednoduchý, ale zapomeňte na možnost vybrat si z více variant plánování trasy, zadat průjezdní body nebo naplánovat cestu předem. Mám za to že ani neupozorňuje na radary. Má dopravní informace i pro ČR, ale neumí podle nich přeplánovat trasu. Vyhledávání POI funguje ve stylu Googlu, bez kategorií, a najít cokoliv je dost problém, zvlášť když jste offline. Zato má dvě obrovské výhody: je zdarma (resp. v ceně Windows Phone, a teď prý zdarma i pro ostatní platformy), a má "v ceně" mapy prakticky celého světa. Do většiny navigací mapu Suriname, Ghany nebo Fiji vůbec nedostanete, tady je ale máte všechny a zdarma.
Microsoft Maps ve Windows Phone 10 jsou pokrytím i funkcionalitou prakticky shodné s HERE Drive + Maps, akorát interface je podle mě nepatrně lepší.

Aplikace šířené zdarma mají bohužel kvalitu odpovídající ceně. Všechny ty OpenStreetMaps viewery a další úlety co jsem zkoušel mají společné to že jsou nekomfortní a prakticky nepoužitelné. Většina jich vyžaduje připojení (na plánování trasy nebo i na zobrazení mapy), což je v zahraničí vyloučené. Bývají problémy i s rozlišováním hlavních a vedlejších tahů, takže vás vedou například nesmyslně skrz uličky v centru místo po dálnici okolo. Chybí POI, takže nenajdete hotel ani nejbližší benzínku. Dopravní informace buď chybí, nebo jsou nepoužitelné. Interface bývá horší než špatný. Pokud chcete podobné aplikace zkoušet, obrňte se trpělivostí. Za sebe doporučuji zaplatit si za TomTom, Navigon, CoPilot apod., a pokud platit nechcete, tak použít HERE Maps / MS Maps.


#

Re:Jakou navigaci do auta?
« Odpověď #50 kdy: 18. 03. 2016, 17:25:24 »
A jak myslíte že se na ty služebky jezdilo než se rozšířily GPS navigace? Kouknete předem na mapu a naplánujete trasu. Dokud jste na dálnici, není to větší problém. Jak dálnici opustíte, tak to chce dobrou paměť a trochu štěstí :). Když se to nepovede, tak podle názvů ulic dohledáte na papírové mapě kde jste (mapu města vám prodají na každé benzínce), a "přeplánujete".
Jenze to je stejny jako s telefonama, kdyz sme na skole sli kalit, byl sraz v 8 "na care pod hodinama". Kdo nedorazil do 8:10 mel smulu a netusil kam se slo ... stejne tak, je dnes agresivnejsi planovani sluzebek, protoze tam proste dojedes presne a rychle. Ano, jde dojet i bez mapy, ale snad resim nakej komfort ne? Pokud bych nemel navi, tak jezdim po velkych mestech taxikem, takze tak.

TKL

Re:Jakou navigaci do auta?
« Odpověď #51 kdy: 18. 03. 2016, 18:05:20 »
Já jsem měl kdysi PDA s Windows a Mia Maps. Tragédie. Pak jsem si koupil Navigon do iPhone. Lepší, ale párkrát jsem skončil uprostřed pole nebo v lese, i když jsem měl vypnutou navigaci přes nezpevněné cesty. Jednou na horách, když jsem asi 2km couval potmě z lesa, jsem se nasral, smazal všechny offline navigace a od té doby používám jen Waze. Ano, sice to potřebuje data, ale strašně málo, jede to naprosto bezproblémově i přes Edge a nové cesty se tam objevují téměř okamžitě. A když se neobjeví, sám je tam přidám. Uzavírky, upozornění na kolony a zácpy a policajty, bez toho bych si jízdu podle navigace neuměl představit. Sice to s tím roamingem dopadlo tak, jak to dopadlo, ale i tak si myslím, že není důvod nepoužívat Waze i v zahraničí. A hlavně, nemusím řešit nějaké aktualizace nebo přidávání map.

fela

Re:Jakou navigaci do auta?
« Odpověď #52 kdy: 20. 03. 2016, 08:08:23 »
Já jsem měl kdysi PDA s Windows a Mia Maps. Tragédie.

... PDA s Win Mobile (alebo CE) - čo takto iGO (8 R3, Primo), prípadne 7Ways, prípadne Garmin Mobile XT (starý produkt, ale routuje vynikajúco + možnosť použitia OSM)

Yarda

Re:Jakou navigaci do auta?
« Odpověď #53 kdy: 20. 03. 2016, 09:20:05 »
...Jednou na horách, když jsem asi 2km couval potmě z lesa, jsem se nasral...
Navigace může být dobrý sluha, ale zlý pán. Tenhle možná jel taky podle navigace:
http://www.novinky.cz/krimi/398045-ridic-bmw-si-chtel-zkratit-cestu-lesem-z-auta-zbyl-ohorely-vrak.html
Chce to víc používat šedé buňky mozkové.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jakou navigaci do auta?
« Odpověď #54 kdy: 20. 03. 2016, 10:18:45 »
...Jednou na horách, když jsem asi 2km couval potmě z lesa, jsem se nasral...
Navigace může být dobrý sluha, ale zlý pán. Tenhle možná jel taky podle navigace:
http://www.novinky.cz/krimi/398045-ridic-bmw-si-chtel-zkratit-cestu-lesem-z-auta-zbyl-ohorely-vrak.html
Chce to víc používat šedé buňky mozkové.

Nejspis jel podle Garmina. Ten ma cesty tohoto typu v oblibe. Nekdy by clovek potreboval traktor, kdyby mel do pismene jet tak, jak Garmin rozhodl.

Re:Jakou navigaci do auta?
« Odpověď #55 kdy: 31. 05. 2017, 14:41:13 »
Čau, máte někdo navigaci do auta, co má zároveň v sobě kameru? Příjde mi to jako lepší možnost než mít kameru a navigaci zvlášť.

Youda

Re:Jakou navigaci do auta?
« Odpověď #56 kdy: 31. 05. 2017, 14:56:25 »
Jednoznacne WAZE.
Je pouze online,  dynamicky se vyhyba zacpam, hlasi radary a pojicejni hlidky.
Dneska uz nema offline navigace zmysl

Dan

Re:Jakou navigaci do auta?
« Odpověď #57 kdy: 31. 05. 2017, 15:50:21 »
Lidi má někdo z vás zkušenosti s waze mimo prahu a D1? Já minulý rok waze zkoušel a vrátil se brzo zpět ke google mapám protože s waze jsem obvykle dojel do kolony a za mnou se začala na mapě vyznačovat kolona. je už uživatelská základna waze dostatečně široká aby se to dalo používat?

Youda

Re:Jakou navigaci do auta?
« Odpověď #58 kdy: 31. 05. 2017, 17:35:05 »
Lidi má někdo z vás zkušenosti s waze mimo prahu a D1? Já minulý rok waze zkoušel a vrátil se brzo zpět ke google mapám protože s waze jsem obvykle dojel do kolony a za mnou se začala na mapě vyznačovat kolona. je už uživatelská základna waze dostatečně široká aby se to dalo používat?

Google mapy berou data z WAZE, WAZE patri googlu.
Google mapy maji ted veliky problem, protoze se jim rozpadl system uzivatelskeho updatu map, jsou zastarale, navic maji i podelany system prejimani uzavirek. Bezne uzavirky chybi nebo na mape strasi mesic po skonceni.

WAZE ma navic vlastnost, ze poctive podrobne pocita prvnich 10 km cesty, pokud je standardni cesta po prvnich 10 km prujezdna, pak dale naviguje jenom na hlavnich trasach. ydlim presne na 10 km dalnice za Prahou a musim pred prahou vzdy pregenerovat trasy, jinam me waze tupe cpe na zarvanou jizni spojku. Po refreshi me genialne protahne ulickama vilovych ctvrti.

Youda

Re:Jakou navigaci do auta?
« Odpověď #59 kdy: 31. 05. 2017, 17:40:30 »
Apropos, pokud dnes kupovat navigaci, tak jedine mobil a s podporou Mirrorlink, Apple Car nebo Android auto.
Dnesni auta umi zrcadlit displej telefonu na infotainmentu.

Je zbytecne lepit miniaturni navigaci, na sklo, kdyz musu mit v Kodiaqu navigaci na 8" displeji v Infotainmentu. Staci propojit telefon USB kablikem.