5,25" FDD po 20 rokoch

Re:5,25" FDD po 20 rokoch
« Odpověď #15 kdy: 22. 01. 2016, 07:53:32 »
Nejspolehlivější je možná PROM, které už bohužel dnes nikdo nedělá. Bit je v PROM uložen formou přepálení vodiče. Už v 80-tých letech se přešlo na EPROM, kde se informace ukládala nespolehlivě v náboji plovoucího hradla jako v dnešních Flash.


Lama

Re:5,25" FDD po 20 rokoch
« Odpověď #16 kdy: 22. 01. 2016, 08:28:55 »
Jeste mam nekde ve sklepe 8'' diskety, ale nedavali jsem je tehdy do PCcka.

Nápodobně, jen je mám v práci ve skříni. Je (?) na nich třeba diplomka z roku 1988 :-). Jo - mašina byla TEXT 01, pro služebně mladší 8bitový počítač vyráběný v Tesle Banská Bystrica, operační systém CP/M (varianta). K dodávanému SW patřil textový editor (varianta WordStaru), databázový systém (varianta dBase II) a tabulkový kalkulátor (asi Multiplan). Perfektní byla tiskárna Robotron - používala tiskový kotouč neboli kopretinu.

Měl bych dotaz. Ty 8 palcové diskety, u jakých počítačů se používaly? U klasických PC, nebo u nějakých 8 bitů vyráběných i u nás? Já jen, že na začátku 90 let v jedné základce byly nějaké počítače právě s těmito obřími disketami. Ale co to bylo za typ kompjutry už teda nevim. Pamatuju akorát na tu klávesnici, třeba místo nápisu Enter měla myslím nápis "EOL". Od té doby jsem žádnou takovou klávesnici nikde neviděl.

Jinak na těch disketách není nic divného, že stále drží. Moje 25 let staré kazety jdou taky v pohodě přehrát.
Někdy si říkám, škoda, že se více nerozšířil Minidisc. Ten byl spolehlivější jak vypalovaný CD-DVD.

Bubo

Minidisk
« Odpověď #17 kdy: 22. 01. 2016, 08:45:17 »
Nebolo to s minidiskom tak, ze to bola licencovana zalezitost od SONY a urcena vyhradne na zanam zvuku? Pokial si pamatam, licenciu dostali len dvaja ci traja vyrobcovia.
Jednoduchsie povedane, minidisk utopila samotna SONY.

Re:5,25" FDD po 20 rokoch
« Odpověď #18 kdy: 22. 01. 2016, 08:55:25 »
...
Měl bych dotaz. Ty 8 palcové diskety, u jakých počítačů se používaly? U klasických PC, nebo u nějakých 8 bitů vyráběných i u nás? ...

Já si vybavuju nějaký Robotron (8 b, CP/M) a pak jakousi obskurní plečku české výroby, jen si nevzpomenu ani na jméno, ani na výrobce, CŽ?, EMZ?
(Léta 1988-1990.)

Petr

Re:Minidisk
« Odpověď #19 kdy: 22. 01. 2016, 08:58:52 »
Nebolo to s minidiskom tak, ze to bola licencovana zalezitost od SONY a urcena vyhradne na zanam zvuku? Pokial si pamatam, licenciu dostali len dvaja ci traja vyrobcovia.
Jednoduchsie povedane, minidisk utopila samotna SONY.

Jo kdyby jen minidisk, SONY je na potapeni dobrych veci expert.


Daveran

Re:5,25" FDD po 20 rokoch
« Odpověď #20 kdy: 22. 01. 2016, 09:10:28 »
Jestli se nepletu tak jsme 8 palcové mechaniky měli na SPŠE u "sítě" (kruh přes sériové porty !) v učebně se Slušovickými TNS. Společně s 5.25 které byly přímo u TNSek. Nevím k čemu byly ty osmičky připojené, v té době (rok 1991) jsem na ně koukal povýšeně ze světa PC a 20MB HDD.

tisnik

Re:5,25" FDD po 20 rokoch
« Odpověď #21 kdy: 22. 01. 2016, 09:16:04 »
Nejspolehlivější je možná PROM, které už bohužel dnes nikdo nedělá. Bit je v PROM uložen formou přepálení vodiče. Už v 80-tých letech se přešlo na EPROM, kde se informace ukládala nespolehlivě v náboji plovoucího hradla jako v dnešních Flash.

Pasky a derne stitky taky vydrzi hodne, krome vlhkosti prezijou snad vsechno. Ale je fakt ze PROM, jako skutecnou PROM a ne EPROM bez okenka, jsem uz dlouho nevidel

Unknown

Re:5,25" FDD po 20 rokoch
« Odpověď #22 kdy: 22. 01. 2016, 09:19:38 »
Jeste mam nekde ve sklepe 8'' diskety, ale nedavali jsem je tehdy do PCcka.

Nápodobně, jen je mám v práci ve skříni. Je (?) na nich třeba diplomka z roku 1988 :-). Jo - mašina byla TEXT 01, pro služebně mladší 8bitový počítač vyráběný v Tesle Banská Bystrica, operační systém CP/M (varianta). K dodávanému SW patřil textový editor (varianta WordStaru), databázový systém (varianta dBase II) a tabulkový kalkulátor (asi Multiplan). Perfektní byla tiskárna Robotron - používala tiskový kotouč neboli kopretinu.

Měl bych dotaz. Ty 8 palcové diskety, u jakých počítačů se používaly? U klasických PC, nebo u nějakých 8 bitů vyráběných i u nás? Já jen, že na začátku 90 let v jedné základce byly nějaké počítače právě s těmito obřími disketami. Ale co to bylo za typ kompjutry už teda nevim. Pamatuju akorát na tu klávesnici, třeba místo nápisu Enter měla myslím nápis "EOL". Od té doby jsem žádnou takovou klávesnici nikde neviděl.

Osvetlovaci pult Rank Strand (tusim serie 3xx), ukladaly se na ne vytvoreny show.

Karel

Re:5,25" FDD po 20 rokoch
« Odpověď #23 kdy: 22. 01. 2016, 10:26:37 »
Měl bych dotaz. Ty 8 palcové diskety, u jakých počítačů se používaly? U klasických PC, nebo u nějakých 8 bitů vyráběných i u nás?
...

My je na střední škole měli připojené k IQ 151. Ale ony to byly "externí disky". Takže to nejspíše šlo použít k čemukoliv, co mělo potřebnou sběrnici.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:5,25" FDD po 20 rokoch
« Odpověď #24 kdy: 22. 01. 2016, 18:34:00 »
Měl bych dotaz. Ty 8 palcové diskety, u jakých počítačů se používaly? U klasických PC, nebo u nějakých 8 bitů vyráběných i u nás?

Na CVUT meli nejaky salovy pocitac, ve kterem byla na ne mechanika. A v jakemsi labu se tam valela externi mechanika na dve diskety. Byla velka jako lednicka vysky kuchynske linky, ale polozena nalezato a urcite nekolikrat tolik tezka. Jestli vyzadovala trifazove napajeni ale netusim.

AA

Re:5,25" FDD po 20 rokoch
« Odpověď #25 kdy: 22. 01. 2016, 21:37:24 »
Měl bych dotaz. Ty 8 palcové diskety, u jakých počítačů se používaly? U klasických PC, nebo u nějakých 8 bitů vyráběných i u nás? Já jen, že na začátku 90 let v jedné základce byly nějaké počítače právě s těmito obřími disketami. Ale co to bylo za typ kompjutry už teda nevim. Pamatuju akorát na tu klávesnici, třeba místo nápisu Enter měla myslím nápis "EOL". Od té doby jsem žádnou takovou klávesnici nikde neviděl.

Jinak na těch disketách není nic divného, že stále drží. Moje 25 let staré kazety jdou taky v pohodě přehrát.
Někdy si říkám, škoda, že se více nerozšířil Minidisc. Ten byl spolehlivější jak vypalovaný CD-DVD.

Osmipalcové diskety se objevily dost dávno před érou osobních počítačů, k nám se dostaly později. Já se s nimi potkal u sálových počítačů EC 1045, u ADT a SMEP; no a u toho Textu 01. Mechaniky byly konstrukčně řešeny na úrovni své doby: solidní mechanická práce, TTL obvody + diskrétní součástky, pořádný motor a od něj plochý řemínek k vřetenu (žádný přímý pohon) - kolem jedné denně chodím, vystavené ve vitríně :-) . Mechanika ovšem potřebovala interfejsovou jednotku a zdroj, takže v reálu to celé představovalo pořádnou skříň (většinou s dvěma nebo více mechanikami), prostě jedna z periférií.
U toho Textu 01 byly také dvě mechaniky v samostatné bedýnce,  postavené na vlastním počítači (a téměř stejně veliké jako on:-)); z jedné se bootoval systém a spouštěly aplikace, na druhé byla data (mohlo to být i jinak). K prvním PC se údajně osmičky mechaniky připojovaly, ale k nám PC dostala masověji až po roce 1989, kdy to už dávno vládly 5,25 a nastupovaly 3,5.
Enter/Return/Input/Вход - každý výrobce to dělal posvém; nicméně to EOL bylo, pokud mě paměť neklame, u sériových terminálů SM7202.

eL

Re:5,25" FDD po 20 rokoch
« Odpověď #26 kdy: 23. 01. 2016, 01:05:00 »
EOL mohl byt taky PMD85

Lama

Re:5,25" FDD po 20 rokoch
« Odpověď #27 kdy: 23. 01. 2016, 13:16:05 »
Díky všem za info a rady. Moc už si to nepamatuju, ale mám tušení, že ta klávesnice byla samostatně, podobně, jako u dnešních PC. Jinak ano, ta mechanika na ty 8 palcáky byla velká asi jako PC desktop skříň :-). A měli tam myslím jen jednu u hlavního počítače a bylo to sesíťovaný. Vim, že nám učitel koukal, co děláme a komentoval to od svýho stolu, nemusel nás obcházet.
Teď lituju, že sem tam po pár letech nezašel a nezeptal se, jestli by mi něco nedarovali. Dnes už tam maj dávno klasický PC. Kdyby mě to zavčas napadlo, moh jsem na nich třeba něco vysomrovat, než to vyhodili do šmelcu.
Ale to člověka napadne, až když už je pozdě.

Radovan.

Re:5,25" FDD po 20 rokoch
« Odpověď #28 kdy: 23. 01. 2016, 14:52:17 »
Consul 2715? http://i.iinfo.cz/images/100/prvni-cesky-harddisk-3.jpg

Zbytek třídy měl 2717, všechny byly sesíťované a ten učitelský superstroj fungoval jako server.

Tohle by ti je mohlo připomenout: https://www.youtube.com/watch?v=-g4_iShG5tA ;D

Lama

Re:5,25" FDD po 20 rokoch
« Odpověď #29 kdy: 23. 01. 2016, 19:31:50 »
Radovan - to by asi mohlo být ono. Teď čtu, že se dodával hlavně do škol. Hmmm.. Krásný kousek. Hergot, že sem nějaký nevyžebral, než to vyhodili, hlavně 8" disketovka byla fascinující. Moh sem machrovat. Teď můžu prd.